Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IC based jednostavni generatori funkcija
(01-14-2020, 03:55 PM)Dackotronic Wrote: Hmmm sad mozda lupam gluposti ali mi na pamet pade ... dali bi moglo npr 2 komada 78xx staviti u paraleli ??? trebalo bi da napon ostane isti a da propuste vecu struju ???nikad nisam probao  39

Ne bih ja to radio, treba da budu potpuno isti naponi na izlazu da ne bi tekla velika jalova struja izneđu regulatora. Za veću struju bolje je uzeti LM317 + eksterni tranzistor, ali u tom slučaju nema prekostrujne zaštite.
Reply
Dacko,daj sliku tih preskupih...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(01-14-2020, 08:18 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: Dacko,daj sliku tih preskupih...

Ma ko ih sisa ... ko sad da ceprka po onoj kanti Tongue
Reply
Uzeo sam prosle nedelje na najlonu za sitne novce sig. Gen sa XR2206. DIY je izvedba ali je zanimljivo spakovano i taman dovoljno za moje potrebe. Pomisio sam da je nesto bolje ali sta je tu je. Prikopcao sam ga na 12VDC, daje neki signal koji se ne menja iako menjam polozaje potenciometara. 
Mozda da probam da očistim potove i podnožja, zamena kondenzatora? Ove kondezatore sa oznakom npn prvi put vidim. Iza na hladnjaku je koliko vidim L165.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
N.P. oznaka je ako se ne varam za non-polarized iliti ga bipolarni kond. Vidi jel na njemu ima ikakve oznake di je minus pol?
Reply
Na osciloskopu se vidi signal od 50Hz i amplitude oko 2V (ako je sonda osciloskopa na 1x).
Pošto se lepo vide i špicevi karakteristični za isključivanje dioda u ispravljaču pri dvostranom ispravljanju, očigledno je da se ispravljeni i loše filtrirani napon napajanja probio skroz do izlaza.

Moraš da počneš od početka: izvadi XR is podnožja i proveri ispravljač.
L165 je stari opamp sa izl. strujom do 3A (snagaš) pa pretpostavljam da je on izlazni pojačavač, ali pri ovakvom izlazu je pitanje u kakvom je stanju.

Ne zavidim ti na poslu koji te očekuje, ali je to i šansa da se nešto nauči.
Reply
(08-30-2022, 02:18 PM)Khadgar2007 Wrote: N.P. oznaka je ako se ne varam za non-polarized iliti ga bipolarni kond. Vidi jel na njemu ima ikakve oznake di je minus pol?

Pregledacu sutra kad ga skinem. Ali ne vidim oznaku minus.

@Braca Hvala na savetima. Polako nabavljam opremu i učim se. Ovako kad nesto ne radi imam više volje da se angažujem.😊 Javljam rezultate👋🏼
Reply
Ja bih predlozio da se izradi novi PCB, iskoristi ovaj odlican IC za generator funkcija i napravi ovaj elektor projekt...schematic kao i opis je u PDF-u a i nacrt pcb-a koji se lako precrta u sprint-layout-u. I smatram da je ovo bolje dizajnirani projekt iz elektora nego se ima sada elektronika u kompletu.

the XR2206 in the function generator - a few remarks about he IC and the design | Elektor Magazine

https://drive.google.com/file/d/1lf4xCLi...sp=sharing
Reply
Ovaj predlog odlično izgleda. Ali u startu me odbija jer mi nedostaje jedan rotacioni preklopnik, zatim u sprintu nisam radio dosad, kućište bih mogao napraviti. Deluje mi kao puno posla za nešto prosečnih karakteristika, mozda grešim... Za početak bih popravio ovaj moj pa kasnije ako mi se ne dopada pravio novo.
Reply
Taj XR2206 i nije neka sreća, koliko mi je poznato bolji je MAX038 ali on je nenabavijum. Osim toga imamo i mi na forumu konja za utrku, Bracin ton generator,imaš PCBe, isproban je u praksi i jako dobar. Smile
Reply
Naletio na ovu stranicu, sch je jednostavan, pcb se precrta u sprint-layoutu a komponente se upotrijebe sa starog uredaja...

http://www.py2bbs.qsl.br/gerador_funcoes_xr2206.php
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)