Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vector Network Analyzer - VNA sa AD8302
#21
Odradio sam snimanje frekvetnog odziva ovog AD9850 modula.
Evo kako to izgleda:



Nisu bas sjajni rezultati. Tacno se vidi da je korner frekvencija izlaznog LPF-a oko 2-3MHz. Sve preko toga mora "na silu" da se pojacava da bi se odrzao nivo. Dodatno, zbog prirode ovakvih generatora, kako raste frekvencija tako je sve vise "iskrzan" sinus.

Hmm, treba razmisliti da li ici na ovaj generator ili uzeti nesto bolje. To bolje makar za 30MHz koji planiram mora da bude cca 10x bolji/brzi DDS generator da bi imao stvarno cist sinus a to je vec totalno neka druga cena samo za generatorski modul …

Ili da se pravi VCO + PLL … To je tek komplikacija …

Mada imam neke ideje oko toga sa VCO + fazni komparator + Si5351.
Znate sta je ovaj Si5351, pisao sam brdo tekstova oko njega na blogu, to je Clock generator za 8kHz do 160MHz (fenomenalno cipce), daje naravno kvadratni signal na izlazu i moja ideja je npr da se on iskoristi bukvalno kao programibilni delitelj u klasicnom PLL spoju, i onda da se preko faznog komparatora na kome cu sa jedne strane da dovedem njegov izlaz, sa druge strane (uoblicen) izlaz iz VCO i da rezultat toga bude upravljacki napon na varikap diodi od VCO-a.
Po mojoj nekoj proceni to bi moglo da radi ali naravno ostaje problem sto je vrlo tesko napraviti VCO za veoma sirok opseg ucestanosti, moralo bi iz nekoliko opsega (da se svicuje L u oscilatornom kolu) da bi se pokrio opseg od audio frekvencije do 30MHz i jos na to se dodaje problem kod niskih ucestanosti sto bi varikap dioda morala da bude sa nekim velikim rangom kapacitetom a toga bas i nema Sad.
Reply
#22
Mada nije bas toliko strasno los ovaj DDS module, evo FFT analiza za 20 i 30MHz.



U sustini vidi se da nije savrsen sinus ali FFT kaze da su vidljivi harmonici negde oko 30dB dole i to preko 5og harmonika.
Voleo bih da cujem misljenje oko toga.
Po meni bi to moglo mozda da prodje i ovi harmonici bi relativno malo uticali na rezultat jer taj opseg preko 20MHz bi se verovatno samo za antene koristio koju su inace uskopojasne te ove harmonike ona nebi ni osetila. Mozda na takvu kartu i idu ovi low-cost VNA analizatori, isto imaju neke AD9xxx cipove.
Reply
#23
Fora je kad bi našli kako su to rešili SDR kits ili ovi što imaju dobar softver koji planiramo da iskoristimo. Čim oni valjaju gotovu stvar za 400 evra znači da kompletan hardver nije smeo da ih košta više od 200 evra ni u kom slučaju.
Reply
#24
Sad cu da iskopam shemu za SDRkit VNA … Bila je za neke predhodne verzije pa da vidimo …
---

Hehe evo sta su radili, prvo koristili su 2 komada AD9859, 3 miksera SA612 (NE612) i Audio A/D neki PCM (ne vidim tacno koji, nebitno).
Nisu se bazirali na AD8302 (VNA od autora N2PK je npr baziran na tom IC).

>>The AD9859 is a direct digital synthesizer (DDS) featuring a 10-bit DAC operating at up to 400 MSPS.


Attached Files
.pdf   Baier_VNWA2_QEX.pdf (Size: 643,85 KB / Downloads: 12)
Reply
#25
Mora ovaj link da stavim u temu, tu su pobrojani i opisani skoro svi "amaterski" antenski i vektorski analizatori i razliciti principi rada:

http://www.rigexpert.com/index?s=articles&f=aas
Reply
#26
I ova shema mora u temu, sjajan i vrlo prost koncept. Da je imao ovaj PLL MC145170 da se kupi, verovatno bi ga napravio do sad, ali ga nema …



http://homepages.ipact.nl/%7Epa1are/Ante...lyzer.html
Reply
#27
Mali zanimljiv off-topic, po skoro svim ovih shemama se vidi "cuveni" SA612 (NE612), oscilator i Gilber Cell mixer (DBM), jako koristan IC, brdo zanimljivih konstrukcija sa njim moze da se napravi.
Nekada je taj IC imao oznaku SA602, firma Signetics (> Philips > NXP) ga je projektovala.
Medjutim, u nekom trenutku (2000) im se zapalila fabrika u Albuquerque-u i stradala im tehnicka dokumentacija za njega, proizvodna fabrika i filmovi za silikon!
Posto im to bio ultra popularan IC, prodalo se to ko-zna-koliko, 90' nije bilo radio uredjaja bez njega, da bi vratili to i "namirili" trziste morali su "iz glave" ponovo isti da projektuju i dali mu ime SA612 Smile
Oba modela imaju iste karakteristike, nisu hteli da menjaju taj koncept.
NE602 = SA602 = NE612 = SA612 i jos uvek se proizvode ...

Evo ovde cela prica:
http://soldersmoke.blogspot.de/2009/06/n...ne602.html
Reply
#28
(08-15-2014, 11:08 PM)mikikg Wrote: Da je imao ovaj PLL MC145170 da se kupi, verovatno bi ga napravio do sad, ali ga nema

A mozda se negde i nadje.... nikad se ne zna!
Reply
#29
http://www.dxatlas.com/HamVNA/

Open source.
Reply
#30
Odlicno. Super sto je open source.
Inace mi je poznata ta ekipa sto prave SW, recimo CW Skimer je jedan od najludjih RA programa koje sam ikad video! Moze u realnom vremenu da dekodira stotine CW signala istovremeno, pogledaj opis, neverovatan program!
Reply
#31
Tako ga i nadjoh, tražio program za učenje CW-a. Videh da većina novih SDR softvera (za Tasin Genesis znam sigurno) radi dekodiranje CW-a bez problema, ni ne treba taster, ali nije na odmet da se nauči.
Reply
#32
Čini mi se da će tu najveći problem biti generator sinusnog napona u veoma širokom opsegu.

Za sada mi je poznat ovaj način, koji veoma malo zavisi od frekvencije a iz trougla se dobije vrlo pristojan sinus uz malo podešavanja:

.pdf   02a-Diode Waveshape Illus.pdf (Size: 16,07 KB / Downloads: 13)

Sam trougao je lako dobiti u ultra širokom opsegu: Potreban je vrlo kvalitetan i brz op-amp kao integrator, koga "hrani" strujni izvor u širokom rasponu.
Konstantna amplituda se održava preciznim komparatorima.
Relativno ga je lako kontrolisati precizno po frekvenciji, nekim od PLL kola, gde bi digitalno upravljiv master oscilator davao željenu frekvenciju.

Sve mi se čini da ti moduli koji su na ponudi i nisu toliko savršeni.
Reply
#33
Hmm nije los ovaj princip mada mislim da je malo komplikacija to sve izvesti (VCO i PLL ispred).

Ja bih ipak isao na onaj DDS i da pokusamo da kompenzujemo buffer.

Sinoc sam merio malo detaljnije i recimo razlika nivoa od pocetka banda (Hz opseg) do kraja nekih 35MHz je 18dB.
Mogu da ti dam i tacan grafikon za to.
U frekventnom domenu, harmonici se krecu u rangu od -30dB do -40dB sto "nije lose".
Reply
#34
Miki,

Možda bi se moglo razmisliti i o generisanju sinusa sa HRPWM kod Piccolo Texasa (TSM320Fxxxx).

Na žalost, ne mogu da se setim koju najveću frekvenciju može da "izvuče" sa 16bit rezolucijom.
(ti znaš na pamet gde ti je taj podatak, pa postavi tabelu ako ti nije teško)
Možda bi Piccolo bio low cost opcija?

Mnogima ovde treba VNA do svega par MHz, a i to je mnogo, pa bi tu Piccolo možda mogao završiti sjajan posao sa veoma kvalitetnim siunusom (a ni 10 bit nije za bacanje uz neki lagani low pass filter ).

Za vas koji se bavite HF-om mora znatno viša frekvencija, pa onda i neki drugi način poput onog što sam prethodno pomenuo.
A za audio i nešto iznad bi i 500KHz završilo posao. Na primer, za analizu zvučnih kutija nema potrebe za nečim što je iznad 50KHz, a na toj frekvenciji Piccolo može da napravi sinus čist kao staklo.

Možda treba porazmisliti sa sabiranjem kroz 8R i 1R mrežu dva 8bit pwm iz Piccolo, jedan da radi viši nibl od 16 bit, a drugi niži nibl.
Tako bi trebalo da se dobije maksimalna frekvencija iz TSM.

Daj neke podatke o njemu da ne kopam po netu (radim trenutno ovu mašinu u BB).
Reply
#35
To je ova tablica za Piccolo i njegov HRPWM:

[Image: attachment.php?aid=9396]

Nego opet jos jedno pitanje, da li mesati "babe i zabe" u smislu da li ovaj VNA da pokriva audio opseg + HF ili to razdvojiti, bilo kao posebni uredjaji ili kao posebni sub moduli u okviru istog uredjaja.

Iz ovoga proizilazi pitanje koja nam je tacnost potrebna za jedan i drugi opseg, koja rezolucija merenja i dinamicki opseg.
Ti znas recimo za audio opseg koja dinamika merenja nam je potrebna, od koliko do koliko ohma impedance?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#36
A ovo sto kazes sa dva 1:256 odnos PWM-a moze opusteno, to se cesto radi! To na low-cost kontrolerima kao DAC "svira" odlicno, a nama za generator ce biti vise nego odlicno, sa prostim mikrokontrolerima poput dsPIC to moze cca 200-300kHz da generise a sa Piccolo i koji MHz.
Reply
#37
Ljudi, ma dobar je ovaj AD9850 modul!

Evo sad sam ga bacio malo i analogni spetralni analizator, recimo na 10MHz, spektralni sastav nije nista bolji/gori nego kod recimo onog Morion MV89A OCXO oscilatora koji sam eto na istoj frekvecniji poredio.
Najjaci harmonici su na oko -40dB, to je po meni skroz prihvatljivo.
Lakoca upotrebe, opseg od par Hz do 30+ MHz, cena, to je super!

Treba na to da se baziramo za pocetak, pa da smisljamo dalje ostale delove.
Reply
#38
Jos jednom malo detaljniji frekvetni odziv od 0Hz do 30MHz modula sa AD9850

[Image: attachment.php?aid=9397]

PS: Kako je korisno kad se ima veliki BW na DSO osciloskopu, pustis sweep signal iz generatora, na osc usporis vremensku bazu i sa jednim od onih 15 raspolozivih trigera smiris sliku i dobije se prelep vobler, ne treba ni Y ulaz Wink

Ahh, pa ova klivuljica bi mogal i da se programski ispravi, naravno sa jednim VCA ili PGA!
Evo imam zavistnost, pa kada generisem signal na toj-i-toj ucestanosti posalji gain toliki-i-toliki i eto flat response! To bese feed-forward ? Wink


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#39
Rigolče je super mašina!

Nego, izgleda da taj generator i nije loš. Lepo mu se vidi korner frekvencija i opada linearno ka kraju opsega.
Neće biti previše teško da se napravi korekcioni amp koji će održati konstantnu amplitudu.
Uradićemo suprotnu krivu, potom ga oboriti na dole na možda 70-100MHz, da bi ostao stabilan.
Reply
#40
OK moze nego bih velo da ipak da ima dodatno i VCA / PGA neki.
Jel imas nesto "u rukavu" za to, sa nekim FET / Dual Gate MOS-FET ili tako nesto?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)