Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osciloskop
#21
Moguće je da su kod nas napravljene zalihe od promotivne ponude...
Reply
#22
http://www.ebay.com/itm/New-Siglent-50MH...257113528d
http://www.ebay.com/itm/New-Siglent-50MH...257113528d

UNI
http://www.ebay.com/itm/Digital-50MHz-Os...258d1f5fc5
http://www.ebay.com/itm/New-Digital-Colo...3cc657cebd

RIGOL
http://www.ebay.com/itm/NEW-RIGOL-Digita...4182af1e8c

ATTEN
http://www.ebay.com/itm/Update-ATTEN-ADS...1c34c97184

HANTEK
http://www.ebay.com/itm/Hantek-100MHz-2-...3ce5bbbbce

evo sam na ebay-u iskopao neke kineske osciloskope, medju kojima i Rigol. cini mi se da se sve svodi na isto, samo sto su se marke izmijenjale.. ovaj Rigol dodje oko 300€ sa poštarinom, samo da me ne klepe mnogo za carinu i PDV.

sto se tice multimetra, mislio sam ipak neki UNI-T da uzmem. nesto ko 50-60€ se moze uzeti neki po specifikacijama prilicno dobar, naravno, ali sam se ipak opredijelio da prvo porucim osciloskop, pa kad skupim pare, mozda uzmem i neki FLUKE. nadam se da cu do kraja mjeseca poruciti osciloskop Smile
Reply
#23
Nije baš sve isto kod tih osciloskopa. Rigol je najozbiljnija naprava u toj klasi.
Reply
#24
(08-07-2014, 11:45 PM)mikikg Wrote: Jos uvek ne mogu da skontam u cemu je fora!!!
Dal' nas vole Japanci pa dali dobru cenu, dal' neko to uvezo kontejner pa sad rasprodaje, ne kapiram …
U Farnellu PC5000a kosta skoro kao dva Rigol 1052E osciloskopa, eeeejjj, strasno Smile

Mislim u krajnjem slucaju i nebitno, kod nas se prodaje po toj ceni i radi za sve pare Smile

Ja sam ga u CH platio oko 180 evra, ali sam našao ponudjača u nekoj bescarinskoj zoni na granici. Inače, kod drugih prodavaca košta dva do tri puta više.

Što se tiče karakteristika mogu samo da potvrdim ono što su Macola i Miki napisali.
Reply
#25
valja li ovo cemu? Uni-T UT71E http://www.ebay.com/itm/New-Uni-T-UT71E-...258a652f78
Reply
#26
Taj Uni-T UT71E izgleda zanimljivo mada mu je i cena malo jaca.
Ima pored standardnih merenja jos i merenje snage/potrosnje, frekvencija do 400MHz, kapacitet 40mF, temperatura, USB interfejs/kabal ...
Sve u svemu nije los.
Reply
#27
Imam UNI-T81B, koji je istovremeno multimetar i storage osciloskop od 8MHz, a za sličan novac...
http://www.ebay.com/itm/Uni-T-UT81B-SCOP...0785275223

Mane:
Nisam oduševljen nekom etalonskom preciznošču (Mastech multimetar iz slične klase je precizniji), niti potrošnjom baterija. Troši kao bager, ali zato se uz njega dobija izvrstan ispravljač, razdvojen od mreže za preko 1KVAC (provereno :-).
Takođe je malo sporiji za rukovanje (kao i svi storage osciloskopi manje-više, osim oni koji imaju "idiot" dugme, kao na fotoaparatu, "Auto").

Prednosti:

Pokazao se neverovatno korisnom i praktičnom napravom na terenu, i drugi multimetar nosim samo kao rezervu.
Takođe je se pokazala neverovatno praktičnom odlična galvanska razdvojenost + mogućnost rada samo na baterije (makar 3-4h). To se pokazalo sjajnom prednošću kod rada sa visokim naponima i ne bih ga se tako lako odrekao i pored još par mnogo moćnijih osciloskopa koje imam.
Praktično mi je teško zamenljiva naprava za stvari koje su na "vrućem" kraju mreže, sa istovremeno zakačenim drugim skopom na sekundarnoj strani.
Osim toga ima i optičkim kablom razdvojenu RS232, što je odlično za logovanje podataka sa nekog visokonaponskog mesta.

Korisna naprava...

Generalno, više + nego -, i u suštini sam vrlo zadovoljan sa UT napravom i pored tih par mana.
---------------------------------------------

Inače,
Ko iole zna nešto o osciloskopima, ni malo neće potceniti skop od 8MHz (posebno ko ne radi sa HF, odnosno većina), a samo oni koji nemaju prakse sa takvim napravama jure neke imponzantne cifre, i normalno oni koji rade HF, jer njima stvarno treba, inače beskorisno se rabi novčanik :-).
Koristim osciloskope od svoje srednje škole, i verujte mi na reč da je 2 x 20MHz mašinčina od osciloskopa kada je u pravim rukama.

Recimo pomenuti Rigol 1052E je "mečka" za najveći broj potreba, a za smešne pare.

Sećam se da sam osamdeset i neke, za analogni MO-20 od 2 x 20 MHz dao oko 2000 DM tadašnjih, a to je bio veoma ozbiljan novac.
Približna kupovna moć 2000 DM je bila kao možda 4000 evra sada.
Posle toga sam imao nekoliko boljih i bržih mašina, i za preko 3 decenije rada mi je samo par desetina puta zatrebalo da isključim BW limit od 20MHz...

Mislim, divno je što se za cirkus od novca može danas doći do veoma moćnog alata. Alata koji je neprocenjivo koristan, a mnogi se te cifre odreknu za pišljivi mobilni telefon, koji ne donosi novac već ga uzima.

Nemate pojma mladi ljudi koje privilegije vam je doneo napredak u tehnologiji i drastičan pad cena.

Za taj prvi sopstveni MO-20 sam radio godinu dana kao marva da bih skupio novac za njega, od usta odvajao što kaže naš narod...
I sada ću naravno radije kupiti dobru alatku nego "dobar" telefon.

Pozz
Reply
#28
(08-11-2014, 12:04 PM)Macola Wrote: Sećam se da sam osamdeset i neke, za analogni MO-20 od 2 x 20 MHz dao oko 2000 DM tadašnjih, a to je bio veoma ozbiljan novac.
Približna kupovna moć 2000 DM je bila kao možda 4000 evra sada.
Posle toga sam imao nekoliko boljih i bržih mašina, i za preko 3 decenije rada mi je samo par desetina puta zatrebalo da isključim BW limit od 20MHz...

Mislim, divno je što se za cirkus od novca može danas doći do veoma moćnog alata. Alata koji je neprocenjivo koristan, a mnogi se te cifre odreknu za pišljivi mobilni telefon, koji ne donosi novac već ga uzima.

Nemate pojma mladi ljudi koje privilegije vam je doneo napredak u tehnologiji i drastičan pad cena.

Kraj 80tih tražio sam močan osciloskop, odabrao sam Hitachi V1100A, 4x100MHz, izračunavao nivoe (čudo u tim godinama...) za pare nepitajte (10K-15K DM)!
Inače parira Tectronix 2445 sa funkcijama ... itd, samo nisu bili tada toliko zastupljeni pa ni poznani....

Sad ga dobiješ polovnog sa dve skoro nove sonde 100MHz za cca 120-150Eura !!!
Nečemo ga u DIY iskoristiti ni 80-90% šta nam sve nudi!

------------------------------------------------

Pridružujem se Macoli:

pomenuti Rigol 1052E je "mečka" za najveći broj potreba, a za smešne pare

------------------------------------------------

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
#29
Hvala ljudi Smile

Rigol 1052E se kupuje, to sam odlucio, cak se i skupio nova za njega (samo cekam isplatu i odma trgujem), samo hocu jos neki multimetar da uzmem, ali evo se razmisljam sta bih uzeo.. da uzmem neki Fluke min 250-300 dolara sa postarinom + carina i td. (naravno pricam o TRUE RMS). Gledao sam neka poredjena na youtube-u, razmisljam se izmedju:
UNI-T UT61E koji je oko 65 dolara, 22000 max display, tačnost oko +-1% +50 na AC V režimu
Mastech MS8250C, oko 60$, 6600 max display, tačnost oko +-1% +2na AC V režimu

ili od malo skupljih,
Uni-T UT71E, oko 200 dolara sa postarinom (+ carina) 40000 max display, tačnost +-0.6% na AC V rezimu
a nasao sam i fluke 115C za 165 dolara, ali je iz Hong Kong-a, pa se bojim da nije kopija Smile
Sanwa PC510a 240 dolara (neko je spomenuo ovaj model) ali mnogo para Smile

UNI-UT81B na ebay-u mogu naci od 185dolara sa postarinom.

nisam siguran da li je meni potreban multimetar skuplji od 50-60 eura. U glavnom, koristicu ga za audio elektroniku, ali ne bih posle da se kajem sto nisam uzeo neki bolji, i da mi ne bude od koristi.

Dajte savjet, sta je najbolje uzeti, ako je bacanje para uzimati jeftiniji multimetar, onda podijelite savjete i vase misljenje koji je multimetar najbolje uzeti za koristenej u audio elektronici? Naravno, koristice se samo u garazi, pored Rigol-a 1052E Smile
Reply
#30
Uzmimeš tog Mastecha ili UT61E i miran si. Ne bih se ja time mnoge opterećivao, oba su dobra za solidne novce. Mastech možda malo ozbiljnija firma, mada su manje više isti.

UT71E je super, ali ne verujem da ti je tako nešto neohodno.

Sanwa je super i nije uopše jeftina (a i ne spada u takvu grupu, nešto najbliže Fluke-u), e sad što se to u Srbiji valja za male pare je druga priča. Ako se ipak odlučiš da daš 150E za mutimetar uzmeš Sanwu negde u Srbiji. Verovatno imaš nekog u Srbiji pa se dogovori. A u najgorem slučaju je jeftinije da sedneš na voz i uzmeš ga lično.

UT81B je kao rodjen za teren, nije baš zahvalno vući osciloskop od 10+kg sa sobom, a pritom još ima i bateriju (Macola pomenuo 3-4 sata, što je dovoljno da se završi posao, ne traje ni laptopu baterija 20 sati, ali traje dovoljno da u nekim stvarima zameni desktop). Nije naivna sprava, ali za kućni lab može da se pazari dosta bolja kombinacija.

True RMS ti pored oscilokopa neće biti stvar bez koje ne može da se živi.

Moj savet ti je da uzmeš nešto oko 50-ak evra i uz Rigolinu će to biti uživanje.

Srećna kupovina!
Reply
#31
Nije los predlog sto kaze azecevic da dodjes ovde i pazaris te sprave ovde iz jednog vrlo bitnog razloga, garancija!
Zlu netrebalo, ako ti se nesto desi sa tim instrumentima, kako ces da realizujes garanciju ako bi to kupio preko Ebay?
To je tezak zaglup i prlicno skupo to slati tamo/vamo po Kini, Hong Kong gde vec …
Ako bi kupio u Srbiji i zatreba da to reklamiras, to je drasticno laksa varijanta za realizaciju.

Meni je recimo to bio vrlo bitan faktor kada sam kupovao osciloskop!
Reply
#32
Miki, to je ok, ali ga ja iz Kine imam za 250€, dok u srbiji sa PDV-om ispada oko 350 i jos više. Sto se tice slanja, nije neka velika razlika. Rigol je tezak oko 1.5kg sa kutijom, tako da nece biti skuplja postarina od 50€. jednom sam slao bratu u Australiji punjac od lap topa, mob telefon, kablova za telefone, kao i punjače i nekih tako stvari, postarina je bila oko 25-6€ a nije bila laksa od 1 kg. (to sto posiljka nije otisla dalje od Beograda, jer se nekome svidio iphone, i sto ja nisam Tuzio postu CG jer sam zagubio listic od posiljke.... to je drugo Smile )
tako da bi me eventualno slanje za Srbiju kostalo taman toliko, plus kao nasa posla drzali bi stvar jedno 2 - tri mjeseca, dok bi prodavnica sa ebay-a morala da posalje drugi ako konstatuje da je taj neispravan, ili ako to ne urade dobijam pare nazad.

Sto se tice UNI-T UT61E i ja se oko njega kobeljam, po specifikacijama mislim da je ok, jedino sto mu svi navode kao veliku manu jeste sto je jako spor.. pise 2-3 puta u sekundi, ali to je dva i u odnosu na druge iz tog ranga, jako spor. Prednost je sto ima 22000 counts u odnosu na mastech 8250c koji ima 5999 "6000", i mozda nesto u preciznosti, tako mi odaje utisak jer su naveli opsirnije specifikacije....



P.S. ko je koga ovdje kopirao?
Dawson: http://www.ebay.com/itm/Dawson-DDM230C-T...2a2adc4e9e
Mastech http://www.ebay.com/itm/MASTECH-MS8250C-...3f39197d77
Reply
#33
Vidi koliko ce ti carinu naplatiti ovi nasi carinici u BIH?
Reply
#34
E-bay je bar u Srbiji za Rigolinu lošija opcija, i po ceni i po svemu ostalom. Cena tog modela na ebayu sa poštarinom iznosi 350$, dok je u Srbiji kod zvaničnog dilera cena nešto malo preko 300 evra, tako da čak i da ti ne naplate carinu dodje ti 20-ak evra više, koliko garancija sigurno vredi. Neće ti Kinez slati nov kad crkne u roku, njegovo je da to stigne u tvoje ruke ispravno, a ako mu se nešto desi u garantnom roku ti si dužan da snosiš posledice špedicije, jer niko na nevidjeno ne šalje tako skupe stvari.

Što se tiče unimera, moj ti je savet da se ne mlatiš previše sa ciframa (koliko puta će ti praviti razliku da ti prikazuje napon od 0.65 ili 0.67V?), takodje True RMS zaboravi kod jeftinih Kineza, to radi ali ne baš sjajno, što se tiče brzine to ti je svuda isto, ako koristiš Auto range moraćeš da čekas 10-ak sekundi na rezultat. Unimer mora da bude AVO metar (amper, volt, om), sve ostale fensi opcije su dobrodošle, ali kome treba precizno merenje frekvencije kupiće frekvencmetar, kome treba merenje kapaciteta od najmanjih do najvećih vrednosti kupiće RLC metar itd. I Uni-T i Mastech od 50 evra su i više nego dobri za svakog amatera.
Reply
#35
Treba mi misljenje i pomoc oko odabira izmedju ova dva osciloskopa RIGOL DS1052E 2x50MHz i Siglent SDS 1052DL+ 2x50MHz, cene su im slicne krecu po nasim domacim prodavnicama  oko 35k dinara, o ovom Rigolu sam citao na nasim temama vidim da se hvali jedino sto se meni nesvidja kod njega sto ima isti div preklopnik  i za prvi i za drugi kanal e sad neznam dal to komplikuje upotrebu ili ne posto nisam nikad koristio digitalni osciloskop tog tipa, glavni razlog sto bih uzeo pomenuti skop jeste mobilnost i manji gabariti nemam potrebu za nekim specificnim merenjima, ali bice mernja pwm-a na inv aparatima za varenje e tu me interesuje da li uz sonde 10:1 i neko galvanski odvojeno napajanje moze da pokrije to.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#36
(12-03-2020, 11:06 AM)Dragan83 Wrote: Treba mi misljenje i pomoc oko odabira izmedju ova dva osciloskopa RIGOL DS1052E 2x50MHz i Siglent SDS 1052DL+ 2x50MHz, cene su im slicne krecu po nasim domacim prodavnicama  oko 35k dinara, o ovom Rigolu sam citao na nasim temama vidim da se hvali jedino sto se meni nesvidja kod njega sto ima isti div preklopnik  i za prvi i za drugi kanal e sad neznam dal to komplikuje upotrebu ili ne posto nisam nikad koristio digitalni osciloskop tog tipa, glavni razlog sto bih uzeo pomenuti skop jeste mobilnost i manji gabariti nemam potrebu za nekim specificnim merenjima, ali bice mernja pwm-a na inv aparatima za varenje e tu me interesuje da li uz sonde 10:1 i neko galvanski odvojeno napajanje moze da pokrije to.

Rigol ds1052e sam imao odavno, odlican mali osciloskop. 
Taj osciloskop moze da se hakuje na 100MHz u roku od par minuta. To mu je jedna prednost. 
Mislim da ima duplo vecu memoriju od Siglenta sto mu je druga prednost. Sampling rate kod Rigola  je 1Gs/s ali se deli na pola kad se ukljuce oba kanala.
Sampling rate kod Siglenta je 500Ms/s sto je duplo manje nego kod Rigola. 
Ja bih isao na Rigol, ali ipak proveri ove podatke jer pricam po secanju. 🙂
Reply
#37
Evo jednog odličnog. Big Grin

https://uk.farnell.com/rohde-schwarz/rtb...dp/2723115
Reply
#38
(12-03-2020, 11:06 AM)Dragan83 Wrote: Treba mi misljenje i pomoc oko odabira izmedju ova dva osciloskopa RIGOL DS1052E 2x50MHz i Siglent SDS 1052DL+ 2x50MHz, cene su im slicne krecu po nasim domacim prodavnicama  oko 35k dinara, o ovom Rigolu sam citao na nasim temama vidim da se hvali jedino sto se meni nesvidja kod njega sto ima isti div preklopnik  i za prvi i za drugi kanal e sad neznam dal to komplikuje upotrebu ili ne posto nisam nikad koristio digitalni osciloskop tog tipa, glavni razlog sto bih uzeo pomenuti skop jeste mobilnost i manji gabariti nemam potrebu za nekim specificnim merenjima, ali bice mernja pwm-a na inv aparatima za varenje e tu me interesuje da li uz sonde 10:1 i neko galvanski odvojeno napajanje moze da pokrije to.

Ako ti treba za neki terenski rad, to nisu odgovarajući modeli, nego traži neki prenosni, sa baterijama. U tom slučaju imaš galvanski odvojen uređaj.

https://3me.rs/product-category/oscilosk...ciloskopi/

Ja inače koristim Hantek 6254BD, USB osciloskop 4x250MHz sa generatorom funkcija, i zadovoljan sam, onako pravi amaterski uređaj. A i cena je bila niska, samo 1000din sam platio carinu/PDV. Imam sonde 1:10 i 1:100, za skoro sve zadovoljavaju jer su 250MHz. Kad laptop radi na baterije, galvanski je odvojen od mreže. Bežični miš i tastatura se podrazumevaju ako se meri nešto na mreži.
Reply
#39
@Dragan83,

Pomenuo si da želiš meriti neki pwm po inverterima za zavarivanje...

Ukoliko nameravaš pipati po visokonaponskoj sekciji (sve što je iznad 100V) onda lako možeš biti u zabludi da će ti osciloskop sačuvati neko galvanski rastavljeno napajanje ili slično tome.
Na mnogim mestima u izlaznom stepenu invertera su strmine reda nekoliko kilovolti po mikrosekundi, a to upuca osciloskop kroz 100pF kapaciteta!
Takođe i sonde imaju dijagram dozvoljenog napona zavisno od frekvencije i to što piše da na primer neka sonda x 10 može podneti npr 600V, to važi do svega možda par kiloherca ili manje (pogledati performase svake sonde koju koristiš, taj se parametar mora znati).
Za HV namene, posebno na čoperima koji rade sa 300-600V, nabavlja se sonda x 100 sa domašajem do 2KV.

Na primer, poželiš da izmeriš gornji drive na HV polumostu i okačiš masu osciloskopa na gornji emiter IGBT...
Kakvo god napajanje osciloskopa imao (ako je radionička, stona, mašina), velika šansa je da ti on prsne kao licna i istovremeno ubije i inverterski aparat za zavarivanje.

Za te namene su najbolji baterijski osciloskopi i u rangu cene tog osciloskopa kog si zanišanio možeš nabaviti nešto lošiji baterijski Siglent, koji je prirodno rastavljen od svega i možeš mu masu okačiti bilo gde.

Najjevtiniji od 2 x 60MHz ti završava poslove za sve portabl namene i baterija mu drži nekoliko sati neprestanog rada.
Kod dvokanalnog, mase obe sonde moraju biti ista tačka (inače BUM) pošto su unutra spojene, a ta tačka možre biti i na 600V u odnosu na zemlju, ili čak i na izlaznom delu invertera, pošto je napajanje baterijsko i kućište dobro izolovano.

Na primer: https://www.metroteh.rs/siglent-shs-806

Za znatno napredniju varijantu, gde su pojedinačni kanali međusobno izolovani i svaki može imati masu na različitom mestu, osetno skuplji izbor:

https://www.metroteh.rs/siglent-shs-1102

Izgleda malo skupo, ali ti preporučujem da pogledaš na istom sajtu Fluke osciloskope sa istim performansama (naravno i neke druge), pa onda nećeš misliti da su pomenuti skupi :-)
Inače ista firma posluje i u HR.
Reply
#40
Pošto smo istovremeno pisali, eto i Nixie ti je predložio baterijsku mašinu za tu priču, a od mene si dobio i obrazloženje zašto.

P.S.

Sigurno merenje stonim osciloskopom, po HV invertorima, može se obezbediti HV diferencijalnom sondom, ali ta sonda bude obično u rangu cene onog skupljeg baterijskog, kog sam pomenuo, odnosno reda par kiloevra.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)