Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
Eh. Izgleda da si u pravu, samo što ne znam koji model je stariji dok ne potražim. Moraću drugi put jer sad imam drugih obaveza.

Verovatno sam pretupio sa Alfa spajder..
Reply
taj NSU je imao brdo inovacija i hrabrih poteza,a danas ga nema uopšte,tj samo u muzejima i po neki očuvani primerak.

je li NSU bio jedan od prvih koji su koristili menjač sa kaišem i promenljivim radijusom remenica,ili sam nešto po rkao?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
obrati paznju kako se pali lancia, mislim na kljuc.
postoji verzija i sa v4 motorom...

Reply
(10-09-2019, 10:06 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: taj NSU je imao brdo inovacija i hrabrih poteza,a danas ga nema uopšte,tj samo u muzejima i po neki očuvani primerak.

je li NSU bio jedan od prvih koji su koristili menjač sa kaišem i promenljivim radijusom remenica,ili sam nešto po rkao?


iskreno nisu mi poznate njihove inovacije.
Mozda si mislio na dkw, mada ni oni nisu nista novo izmislili..
ili mozda na datsun, japanac...




ili mozda Daf
https://stevemckelvie.wordpress.com/2012...nsmission/
Reply
pogrešno sam se izrazio-za mene su to bile inovacije jer sam do tad video samo obične redne motore sa 4 cilindra i jednom bregastom koja najčešće nije bila u glavi motora već u bloku. za mene je bila neočekivana snaga tog motora u autu te mase,kao i dve bregaste iznad ventila u glavi motora.
za menjač sa kaišem si pogodio - DAF je u pitanju,bar sam pogodio broj slova..
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Za menjac sa kaisem tkz. VARIJATOR nisam znao da su koristili kod automobila uopste. Hvala za ovo! 
Koristi se kod svakog skutera. Jako pismena stvar. Kao klinac sam se igrao sa tim varijatorima, menjao rolnice....menjao opruge na varijatoru...mozes da ga trimujes kako god zelis.
Reply
ima ih kod više proizvođača:
https://m.youtube.com/watch?v=h0cin0ERsl4
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=Eiio_UAZooY
Reply
Ne znam di da postavim pitanje vezano za prometala na četiri kotača pa evo ovdje.

U mogućnosti sam nabaviti novi/polovni auto. Radi se o Škodi Rapid spaceback dizelaš,ne znam točno da li je 2014 ili 2015 i ima li 1,4 ili 1,6 motor(snaga i takve stvari me ne tangiraju,bitno da vozi). Da li je netko ovdje imao taj autić i kako mu se sviđa, koje bi mogao imati probleme sa motorom,limarijom i sl. u narednih 5-10 godina(cifra ipak više naginje na 10 godina  Tongue )

Trenutačno imam Mazdu 3 1,4 benzinca 2005 godište sa kojim sam prezadovoljan , osim standardnog problema da mi je već podvozje malo uhvatilo hrđe ali to sam mislio riješiti uskoro kod majstora da mi sve očisti i premaže sa bitumenom(ili sa čime se već to radi).

Imam samo dva razloga zašto bi uzeo novi auto, manje troši i noviji je. Udobnost, interijer,osjećaj vožnje ipak mi je na strani mazde. Inače ni Mazda ni Škoda nisu nafilani sa opremom već osnovni modeli.

Budući da svima nama lova ne pada sa neba,nisam siguran što da napravim. Već duže vrijeme pikiram da kupim neku kućicu za radionu pa mi ovaj trošak nije baš dobrodošao,ali ako je opravdan pregrmiti ću nekako.
Da ne idem u detalje škoda bi me koštala oko 4500€, 2000€ bi morao ja dati, a ostatak neka kompenzacija,ne bih htio ići u detalje. Da se razumijemo škoda je ko nova, a cijena je takva jer imam dobru vezu. Wink

Znači mazda me služi odlično i svaki puta kada odem na redoviti servis majstor zamijeni ulje i pita me jel ja to vozim i mogao bi sa njome živjeti još dugi niz godina,ali malo me povukla činjenica da bi mogao dobiti 10 godina mlađi auto koji manje troši.
Reply
Trenutno smo prvi na svetu   Dodgy

https://www.airvisual.com/world-air-quality-ranking
Reply
Jel to prijedlog da zadržim benzinca? Wink

Uglavnom baš sam pričao sa par prijatelja i jedan kaže da imaju rapide dizelaše u siemensu kao službene aute i nemaju nekih problema sa njima, a prijeđu sigurno 20 000-30 000km godišnje.
Reply
Najveđa greška koju smo napravili je kupovina dizel multiple.
Multipla je divan auto, ali dizel ...
Reply
Ne znam, nisam puno pametan što se tiče auta. Dizel nikada nisam vozio u privatne svrhe osim par puta dok sam radio u jednoj firmi tako da su moja iskustva veoma ograničena. Koliko znam dizelaši imaju veći okretni moment i to je kao prednost pred benzincem, što se ostalog tiče nemam pojma tako da ako može kakav detaljniji odgovor vezan uz moju dilemu bio bih zahvalan.

Imam inače prijatelja koji ima jednu staru toyotu coupe varijantu, ne znam koji model i vozi to već 20tak godina, sigurno bi mogao kupiti nešto novijega ali neće tako da bi baš trebao malo i sa njime popričati što se tiče održavanja tako starijeg auta jer pitanje kada ću uzeti noviji auto ako ne uzmem ovu škodu.
Reply
Motor na multipli je jak dobar motor 1,9. Po vrućini je vukao Beograd Sveta
Gora dubke natovaren auto. Potrošnja sa klimom je bila ispod osam litara.
Ali po gradu ide na 11 i više. Rađena je turbina, otišla u over kako li se zove.
To je 500 e, rađeno još nešto, valjda 300e. Zamajac još nije diran.
A drugi auto je isto tako stigao na TNG do Svete Gore za duplo manje para.
I za duplo manje vozi po Beogradu:

TNG JE ZAKON
Reply
Dizel je dobar dok ide i ako ga kupis novog. A kada stane naplati ti sve ono sto ti je ustedeo i to sa kamatom.
Reply
Održavanje benzinca je neuporedivo jevtinije od održavanja modernog dizela.
Vožnja benzinca na TNG, sa sekvencionalnim uređajem je oko 20-30% više potrošnje u odnosu na benzin, po kilometru, a ekonomski nešto jevtinije od vožnje na dizel i ide isto kao na benzin (razlika je toliko neznatna da je ne vredi pominjati, reda do 5% manje snage).

Evo, danas smo Mikikg i ja sa mojim Saab 900 kupe, koji je poznat kao popriličan potrošač u gradu (2.0 atmosferac, 131KS, 1580kg) sa oštrijom kombinovanom vožnjom, potrošili tačno 1130din ( 9.57eura ) za 150km, tj. 753.33din ili 6.384e/100km, naravno TNG.

To je po utrošenom novcu i aktuelnim cenama eurodizela (162.4din/L), ekvivalentno potrošnji 4.639L dizela, sa vožnjom u rasponu od 120-170km/h na otvorenom i u BG koliko se sme zbog ograničenja. Relacija je bila Kg-Bg, sa muvanjem kroz Bg oko 45 minuta...
Vožnja je bila agresivna do ispod granice da ne uplašim Mikija :-)

TNG koji je dobro odrađen na benzincu je majka, i po veku motora (moja kanta od mašine je pregurala 400kkm inače) i po ekonomiji vožnje.
Motor neotvaran, a lanac zveči jer nije nikad zamenjen (čekam da proseče dekli :-)
Reply
@Khadgar2007, slicne muke nas muce... Smile 

Pokusacu da budem sto kraci ako je ikako moguce, krenucu sa dilemom Benzin/Dizel/TNG... Trenutno vozim Astru G 2001 1.8 benzin sa ugradjenim TNG. Potrosnja TNG-a mi je skoro sta kao i potrosnja benzina, znaci u gradu oko 10l (sve zavisi od stila voznje, moze 1l gore-dole).  Sto bi ugrubo bilo receno upola jeftinija voznja na TNG nego na benzin. Posto sam auto kupio sa plinom koji nije predvidjen za ovaj motor i posto mi je dva puta u roku od mesec dana eksplodirao filter vazduha (ususna grana je srecom prezivela), ja sam vozio auto na benzin - suze su mi curele kada sam isao na pumpu da tocim... Smile Znaci sto se mene tice TNG je zakon.

E, posto gledam auto u koji mogu TNG da ubacim, VW grupacija (koja mi je bila ciljna grupa) prakticno ispada iz price jer su TSI i TFSI motori malo specificni oko ugradnje plina jer imaju direktno ubrizgavanje u cilindar kao dizeli, a ne preko usisnog ventila kao raniji modeli, i tu kada se ugradi plin auto trosi na 10l plina 1l benzina (da se ne bi zeznule benzinske dizne). Tako da se onda postavlja pitanje isplativosti. Onaj ko puno prelazi njemu bi se verovatno isplatilo, ali meni sa 15-20k godisnje se ne bi bas puno isplatilo. Tako da sam sada u potrazi za nekim benzincom koji nema ovo direktno ubrizgavanje j na koji mogu da ugradim plin a da nije stariji od 2010 godista - a koji je to auto  - ne znam Smile

Evo jedna tabela koju sam napravio, posto vozim vise od  90% gradske voznje potrosnje sam uzeo kao da su gradske, na tabeli vidis za odredjene kilometraze koliko vise novca trebas da das u odnosu na TNG. Ako prelazis 20k godisnje u odnosu na TNG, ako vozis na benzin trebas dati vise 153.400 dinara, a ako vozis dizela koji po gradu trosi 7l/100km trebas dati 74.760 dinara vise u odnosu na TNG. Znaci ugrubo receno, u prvoj godini ti se isplati ugradnja plina i atest i ostalo, narednih 5 godina stedis te sume novca (samo oduzmi jos redovno odrzavanje plina koje je smesno jer se menjaju samo filteri, tipa 2.000 dinara godisnje). Posle 5 godina radis servis isparivaca i reatest tako da tu godinu ne stedis nista, a posle opet narednih 4 godina stedis novac.... 



A sto se tice Skode, malo da se dohvatim i tog pitanja koje si u principu i pokrenuo, ne znam kakva je ona, ali ja sam se zalepio za jednu Oktaviju karavan, 2010 i igrom slucaja komsija ima takvu, kada sam je pogleda, rubovi su krenuli da trule, takodje na gepeku oko stakla je isto pocela da truli... onda sam malo obratio paznju na takve modele i na jos dve sam video identicne znake truljenja sto me je uplasilo i oteralo od Skode. Mi na poslu imamo Skodu Fabiu iz 2006 i NIGDE nije trula... moguce je da su ove bile udarane i onda hoce da se tako pokazuje ali nisam primetio da su farbane. I JAKO je cudno to sto su sve bile na ISTIM mestima trule... kao da je fabricka greska na tim modelima ali nisam siguran....

Eto toliko od mene, raspisah se... Smile
Reply
@Khadgar2007,

Kupiš neki Volvo reda 2005+ godišta, benzinca sa ugrađenim sekvencijalnim TNG, i znaš za tri rupe na njemu: za ključ, za TNG i za ulje. Voziš godinama i malo šta pipaš, ako udariš nekog onda ovo :-):

https://www.youtube.com/watch?v=DcNvUm18SS4

I zatvoriš vrata kao čovek :-)
Reply
Heh, ne bih voleo da sam sedeo u ovom malom belom kad ga je spucala ova mrcina od auta...
Reply
Ja mazdu 3 ne vozim na plin već na benzin. Nisam niti razmišljao o ugradnji jer ne znam kako to utječe na dugovječnost motora koji je ugrađen. Sve u svemu potrošnja na otvorenoj cesti mi je oko 6L na 100km, recimo da mogu prijeći oko 900km sa punim rezervarom. U gradu bi rekao da mogu nešto više od 500km jer to nikada nisam mjerio,ali budući da mi je na otvorenoj cesti potrošnja onolika kao što piše u servisnoj knjižici, vjerojatno je i u gradu oko 9L/100km koliko piše u knjižici.

Sljedeće je da odem sa prijateljem do njegovog poznatog majstora pa da mi pogleda temeljito podvozje,limariju i sl. i da neku ocjenu što se da napraviti i koliko bi limarija mogla još dugo trajati ako se sve održava po propisu. Šteta je što to nisam odmah napravio kada sam dobio mazdu ali nisam baš bio pri parama pa sam stalno odgađao.
Noviji auto je noviji auto ali ako mi mazda može služiti sljedećih 10tak godina uz dobro održavanje radije bi sada tih 2000€ zadržao i uložio u posao.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)