Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
Lancia nije već nekoliko godina globalna marka kod Fijata.
Koliko znam, postoji još samo model "Ypsilon" koji se prodaje isključivo u Italiji.

A što se pečata na motorima i delovima tiče, tu su moguća dva razloga, odn. njihova kombinacija:
- prethodni ugled marke,
- korišćenje postojećih alata do zamene novim.

Pozdrav
Reply
Upravo tako. Kod mene je dolazio trgovac delovima traktora iz Egipta nakon sklapanja ugovora sa jednim gumarom iz jednog manjeg grada u Srb. Zahtev i uslov ugovora je bio da vrati sve kalupe sa oznakom 'Made in Yugoslavia' jer se samo takvi priznaju (i kupuju) kada treba zamenski deo. To je po zakonu prekršaj ali ...
Reply
(09-06-2021, 08:54 AM)Braca Wrote: Lancia nije već nekoliko godina globalna marka kod Fijata.
Koliko znam, postoji još samo model "Ypsilon" koji se prodaje isključivo u Italiji.

A što se pečata na motorima i delovima tiče, tu su moguća dva razloga, odn. njihova kombinacija:
- prethodni ugled marke,
- korišćenje postojećih alata do zamene novim.

Pozdrav

Nisam znao da je Fiat odustao od Lanće. Već godinama se njihov jedini model Ypsilon pravi u Poljskoj, ali praktično samo za italijansko, i to prvenstveno žensko tržište. Dugo vremena je Fiat koristio zajedničke platforme i agregate za Fiat, Lanću i Alfu, tako da sam mislio da ova ponuda samo jednog modela za samo jedno tržište ne znači i da će i definitivno odustati od ove meni vrlo drage firme. Svojevremeno sam vozio Lanća Muzu i bio sam prezadovoljan, te mi je baš žao što Fiat diže ruke od ove firme.
Ko je sad vlasnik Lanće? Stelantis? Je li istina da su kupili sve ove firme (kako se najavljivalo početkom godine): Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram i Vauxhall? Ali, ako su Alfa, Fiat i Lanća i dalje "pod jednim krovom", tj sa istim gazdom, onda će verovatno nastaviti sa zajedničkim razvojem i proizvodnjom? Lanća mi je uvek bila draga luksuznija ponuda Fiata...
Reply
Fiat je ugasio marku Lancia i tako redukovao proizvodne kapacitete.
Posle preuzimanja Chrysler-a, u portfolio su došle sve njihove marke, a nedavnom fuzijom sa PSA i ostale marke koje si nabrojao.
Reply
Evo i nekoliko brojeva u vezi sa ranije pomenutim električnim damperom.

Pod pretpostavkom pražnjenja od 80%, baterija od 600kWh sadrži dovoljno energije da u idealnom slučaju (bez ikakvih gubitaka) kamion mase 58 tona podigne na visinsku razliku od 3000 metara. Međutim, pošto u realnom slučaju kamion pored visinske razlike mora da savlada i značajne otpore na putu, a postoje i gubici u celom lancu od baterije do točkova, kao i potrebe za energijom za upravljanje vozilom itd., taj broj se verovatno smanjuje za trećinu odn. na oko 2000m.
Idealnim spuštanjem mase od 123 tone duž visinske razlike od 2000m dobija se energija od oko 670kWh, što bi teorijski bilo više nego dovoljno za nadoknadu 480kWh utrošenih za uspon kamiona do rudnika i gubitke na putu nizbrdo.

Za poređenje, za dobijanje energije od 480kWh potrebno je sagoreti 41 litar dizel goriva (potpuno iskorišćenje gornje toplotne moći od 42MJ/kg). Pošto moderan Dizel motor od 1MW ima KKD od oko 40%, primenjući isti faktor gubitaka zbog otpora na putu od 30% izlazi da bi prazan kamion za uspon od 2000 metara visinske razlike potrošio oko 150 litara goriva.

Pozdrav
Reply
(09-06-2021, 11:23 AM)Braca Wrote: Fiat je ugasio marku Lancia i tako redukovao proizvodne kapacitete.
Posle preuzimanja Chrysler-a, u portfolio su došle sve njihove marke, a nedavnom fuzijom sa PSA i ostale marke koje si nabrojao.

viđao sam Lančije novijeg doba-doduše preimenovane krajzlere ili tako nešto. istina da Fiat nije ulagao i nove modele Lančije,ali kontam da nema nameru da je baš skroz ugasi. moguće da grešim,mada nekako...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
zanimljiv momenat 2:42

Reply
Reply
https://www.topgear.com/car-reviews/kime...d4PQAk5aFc

https://www.youtube.com/watch?v=Z_2nBDcUBO8

https://youtu.be/_xqJYFOPqbk
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Pre nekoliko dana sam citao da dodavanje oko 3% destilisane
vode pri svakoj zameni motornog ulja produzava vek motora
skoro dva puta. Interesuje me da li je ovo tacno?
Huh
Reply
verovatno da,još kad bi se dodala kašika supena šećera na 1 litar ulja to bi bio pun pogodak... koje im je objašnjenje,šta voda dobro čini u tom duetu?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(09-19-2021, 07:53 AM)branko tod Wrote: Pre nekoliko dana sam citao da dodavanje oko 3% destilisane
vode pri svakoj zameni motornog ulja produzava vek motora
skoro dva puta. Interesuje me da li je ovo tacno?
Huh

potpis 5+!
https://www.serbianaart.rs/recnik/cirili...tinicu.php
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(09-19-2021, 08:31 AM)HomeMadeAudioProject Wrote: verovatno da,još kad bi se dodala kašika supena šećera na 1 litar ulja  to bi bio pun pogodak... koje im je objašnjenje,šta voda dobro čini u tom duetu?

Pricao covek na tv da se pravi spec emulzija koja dodatno stiti klizne povrsine.
Reply
Ja, koliko znam, voda je veoma stetna u ulju. Cak se preporucuje odmah sa krajem zime ( zbog povecane kolicine vode u ulju - kondenzacija i pothladjen motor) zamijeniti ulje, ili barem provjeriti stanje. rtest je jednostavan, malo ulja sa sipke se grije upaljacem i kao prska ima vode ako ne prska nema.
Inace, fabrikanti bi rado dodali 3% vode i time uvecali svoj profit za 3%.
Reply
Pokusao sam da napravim salu, koja mi ocigledno i nije uspela. Mislio sam da ce se brze odvijati,
ali niko osim HMAP-a i sada Veselinovica nije hteo da ucestvuje u mojoj, sada, verovatno malo
neslanoj sali.
Naime , jutros sam odgledao malo videa sa druge teme znamo kog doktora sveznalice pa mi je palo
na pamet da i ja lupam gluposti, kada moze i on.
Znam ja odlicno da voda bas nije neki drug sa motorom, i da je maksimum za hidro ulje 3% vode jer
je ono hidroskopno.

Prema tome, ako hocete, brisite ovo, samo nemojte da me bijete.
Reply
(09-19-2021, 12:06 PM)branko tod Wrote: Pokusao sam da napravim salu, koja mi ocigledno i nije uspela. Mislio sam da ce se brze odvijati,
ali niko osim HMAP-a i sada Veselinovica nije hteo da ucestvuje u mojoj, sada, verovatno malo
neslanoj sali.
Naime , jutros sam odgledao malo videa sa druge teme znamo kog doktora sveznalice pa mi je palo
na pamet da i ja lupam gluposti, kada moze i on.
Znam ja odlicno da voda bas nije neki drug sa motorom, i da je maksimum za hidro ulje 3% vode jer
je ono hidroskopno.

Prema tome, ako hocete, brisite ovo, samo nemojte da me bijete.

nema šanse - lepo se nasmejah! Smile Smile Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Put po kome automobil svira



[Image: Musical_road_2.jpg]
Reply
The Lancia Delta Is Coming Back As An Electric Vehicle


https://www.carthrottle.com/post/the-lan...nWng2ASQC0
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Big Grin Big Grin Big Grin
Reply
Angry 

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)