Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osiromašena tema
#61
(05-12-2022, 08:35 PM)branko tod Wrote: Kada je puklo u Cernobilju, devojka i ja smo ceo prvi
Maj proveli van kuce i niko nista nije saopstavao, Da
sam imao tada neku spravicu ne bi bazali okolo vec
bi se bavili aktivnostima u kuci a ne po prirodi.

To vreme tad nije uporedivo u informatickom i obavestajnom smislu sa ovim vremenom danas.
Tada je to moglo da se sakrije delimicno i da se malo prolongira, danas nisam siguran da bi mogao da se desi ni slican scenario.
Ako brat Putin baci nuklearku ili ko god drugi, ne vidim primenljivost meraca, pa sve i da imate i fabricki kalibrisan ultra giga dobar, ne vidim ikakav smisao posedovanja istog. Ali dobro, ovo je samo moje skromno misljenje.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#62
Dolazi sve i svasta od vojne opreme, ko zna gde je to bilo sve gde se sa čim vuklo, to na primer, dalje ima u industriji raznih peći koje koriste radiokativne materijale za oplatu, ne sme da se pipa/otvara, nivo kontaminacije od toga, dalje ima posebno "aktivnih" elektronskih cevki koje barataju sa high-voltage, high-power, elektrode za zavarivanje i dosta drugih stvari "lokalnog" karaktera za proveriti/izmeriti, dovoljno je da uredjaj napravi razliku izmedju normalnog nivoa i povišenog, sve ostalo da se dobiju neki smislini rezultati je samo plus.
Reply
#63
Inače, uredjaj o kome pričamo se zove GM brojač, nije GM-metar, dakle dektektuje za početak da je "neka" pojedinačna čestica pogodila senzor (PIN diodu), i to je dovoljno dobra informacija jer hipotetički ista takva vas je verovatno upravo pogodila u glavu i/ili ruku dok ste to merili i generalno nije mi baš prijatno da me "gadjaju" bilo kakve čestice a posebno ne one za koje ne znam kolike su energije (to je problem sa "merenjem/kalibracijom/senzorima") i ako to bude već veće od 5-10 čestica u sekundi i predje u hiljade, desetine-hiljada, hmmm, bezzzzi odatleeeeee ....

Generalno me interesuje (u teoriji) "spektralna analiza", nagadjam da se ona ustvari radi tako što se na senzor (cevku ili diode, ne znam) radi veoma brza A/D konverzija, pa onda mogu da crtaju nivoe po različitim talasnim dužinama, tačno se znaju talasne dužine odredjenih izotopa i generalno to daje "fingerprint" tog merenog uzorka, bukvalno po procentualnom sastavu mogu da predpostave poreklo tog uzorka jer svi uzorci koji dolaze sa istog mesta (procesa obogaćivanja) uglavnom imaju skoro indentičan spektralni sastav ...
Reply
#64
Ako neko baci, daleko bilo, atomsku bombu, a da nije tu negde oko nas, onda
je izuzetno pametno imati merac radijacije, i to model sa doziometrom. Jer bi
se u tom slucaju moglo kako tako zastititi od radioaktivnih padavina, kontrojisati
vodu i hranu i efikasnost filtera za vazduh i znati maksimalnu primljenu dozu
radijacije. Nije dzabe Amerika napravila koji milion meraca i doziometara, a
mislim i da Rusi i ostali po zapadu imaju toga dosta.
Ameri su cak objavljivali planove pasivnih doziometara koji mogu da se naprave
kod kuce. Da li za tim ima potrebe, stvarno nemam pojma, vec vam prezentujem
samo ono sto znam. Ameri imaju ekvivalent nase narodne odbrane, FEMA koja
ima gomile ozbiljnih programa za prezivljavanje gradjanstva. Ne samo od atoma,
vec i od uragana, pozara, zaraza i td. Da li malo preteruju, moze biti, ali se brinu
o svojoj raji.
Evo vam dokumet kako mozete da napravite Kearny Fallout Meter,
https://info.ornl.gov/sites/publications...b57069.pdf

A evo kako radi

Reply
#65
Kramatorsk radiological accident

https://en.wikipedia.org/wiki/Kramatorsk...l_accident

https://pikabu.ru/story/esli_vam_ne_pove...om_7979412

Крајем 1970-их у каменолому Карански у Доњецкој области изгубљен је извор јонизујућег зрачења типа ИГИ-Тс-4 - капсула са цезијумом-137 са активношћу од 5,2 × 1010 Бк (1,4 Ци), која је била користи се у мерачу нивоа радиоизотопа предузећа које је производило шут. Капсула није пронађена. Касније је истрага утврдила да је потрага организована незадовољавајуће.

1980. године у Краматорску је пуштена у рад панелна кућа у улици Гвардејцев-Кантемировцев (сада кућа број 7 у улици Марије Приимаченко). Изгубљена капсула, која је емитовала око 1800 Р/годишње, зазидана је у један од зидова ове куће заједно са рушевинама.

У лето 1981. у једном од станова умрла је 18-годишња девојка, годину дана касније - њен 16-годишњи брат, тада њихова мајка. У стан се уселила још једна породица у којој је 1987. године преминуо син тинејџер, а тешко се разболео млађи брат. Сви који су умрли умрли су од леукемије. Лекари нису могли да утврде узрок болести и објаснили су сличну дијагнозу наследном предиспозицијом. Отац друге породице обратио се санитарно-епидемиолошкој станици са захтевом да се провери позадинско зрачење у нефункционалном стану. Студија је открила опасне нивое зрачења, посебно високе у дечјој соби, у суседном стану иза зида и у стану на спрату изнад.
Станари ових станова су исељени. Извор зрачења је локализован унутар панела међустамбене преграде, није откривено ширење радиоактивног материјала у виду прашине. После сечења дела зида, однета је у Кијевски институт за нуклеарна истраживања, где је уклоњена капсула са цезијумом-137. Према серијском броју инсталиран је његов власник.
Од последица излагања зрачењу за 9 година умрло је 6 особа (4 деце и 2 одрасле особе), а још 17 особа је признато као инвалид . 1993. године, захваљујући напорима Олексија Шеховцова, народног посланика из Краматорска, ови појединци су на законодавном нивоу изједначени са жртвама чернобилске катастрофе. Међутим, одговарајући амандман је касније укинут због кршења пословника Врховне раде.
Reply
#66
[Image: attachment.php?aid=38447]

Ovo je trece izdanje za zadnjih pedesetak godina. Izaslo je u maju, a ja sam
ga sninuo 24.6. Nisam hteo da ga do sada kacim da me ne bi optuzili za sirenje
panike. Sada je ludilo evidentno, pa ko hoce moze da skine prirucnik FEMA.

Planning Guidance for Response to a Nuclear Detonation
https://www.google.com/search?channel=fs...Detonation

https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Em...ent_Agency
Reply
#67
Ne pise nista za nas koji volimo da slusamo muziku, ruske cevi hoce li valjati...
Reply
#68
Ne brini, cevke su imune na elektromagnetni impuls atomke.
Mocices da slusas pojacalo i sudnjeg dana Zjeee
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)