Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
#61
Taj trafo mi mnogo deluje kao na trafo iz RIZ P3060 ili P4060 (seme su dosta slicne)...

E sada koliko je snage bio izlazni stepen ne secam se tacno, ako nije ukupno 80W ili 100W...

Semu imam ali mislim da ne pise snaga na njoj, nacicu kasnije pa pogledati.

Uglavnom na 60W amp sigurno da moze, kad sklopis proveri pad napona i grejanje na vecoj snazi da budes siguran...
Reply
#62
Pozdrav svima.
Da li neko mozda ima neku semu ili ideju kako da ugradim u laboratorijski ispravljac neku elektroniku da pisti ako je uredjaj u spoju?
Evo slika jednog kineskog ispravljaca sto ima moj drugar i on ako ukljuci nesto sto je u kratkom spoju na njega, taj ispravljac pisti i ne salje struju do uredjaja.

Hteo bih da pravim Borin laboratorijski ispravljac, pa da to ugradim u njega. Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#63
Evo jos slika iznutra ako me niste najbolje razumeli.<br />
Od Ic kola ima LM723 i 2 LM741. Verovatno je jedno od tih 741 zaduzeno za taj deo sklopa.<br />
<br />
<br />
Slika 2.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#64
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="8358" data-time="1377029198">

Neću da budem dosadan, ali da li neko zna da ovo izračuna?

</blockquote>
jbg, kasno Marko na Kosovo stiže...
Ovo je najobičniji limeni mrežni trafo, zar ne?
Računa se isto kao i trafo sa EI limovima: maksimalna snaga u W je kvadrat presjeka stupa u cm<sup>2</sup> (P[W]=S<sup>2</sup>[cm<sup>2</sup>]) -&gt; S= širina x debljina jezgre
Mislim da je i kod ove izvedbe širina stupa 1/3 ukupne širine jezgre
Reply
#65
Ne znam sta da vam kazem, najbolje da malo sacekate dok ja jos neke stvari "provalim" i onda se bacam na izradu jednog finog mikroprocesorskog SMPS ispravljaca.

Ovi Baku, Atten i kompanija, to je sh*** tezak sve, imam jedan Atten kao programibilni, to nema blage veze sa zivotom ... Deo regulatora i nekako, ali onaj njihov upravljacki deo i displej to je sh***, baguje, zaglupljuje ...

Zato hocu da napravim jedan fin SMPS sa LCD displejom i da ga napravim da radi inace kako treba jedan LAB ispravljac da radi ...
Verovatno sa dsPIC ce biti Wink
Za pocetak ce verovatno biti SMPS u sekundarnoj strani (sa velikim trafo-om, slico kao onaj moj Class-D AMP) ali kasnije cu i to da preprevim u pun switcher.

Moz' da se namesti i da "pisti" na kratak spoj, da se upravlja preko USB ili RS232, da regulise brzinu ventilatora, to je sve manji problem kad se vec ima CPU tu. Sve sheme koje sam video do sad sa LCD su glumile samo merne instrumente (A/V) ali nisam video jos da je neko radio i digitalno upravljanje ... Zato mi to interesantno da napravim full digital (digitalno upravljani BUCK regulator) ...
Reply
#66
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0rMip7-iT2M">http://www.youtube.com/watch?v=0rMip7-iT2M</a>

Popravljao sam ovo pojacalo pre par dana i sve uspesno .. zvuk je zemljotres.. pa zanima me gde mogu da nadjem komplet seme .. po netu nigde nema .. sve sam prevrteo ..Proizvodjac - Proel.. Model.HP-D3000
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
#67
U vezi ispravljaca ...
Samo da javim da sam probao digitalno upravljivi sinhroni buck converter (2 tranzistora), dakle dsPIC + driveri + MOSFET (ona moja shema sa Class-D pojacivacem, samo sam pola mosta koristio).
Ukratko, to sam sad bez feadback pustio, i to radi fino, nema razloga da ne radi Smile

Posto sam pravio to sve eksperimentalno, napravio sam "spustac" napona sa 24 na 12V, dakle najprostije upravljanje sa 50% duty (jelte to moze LM555 isto da radi).

Pri 20W opterecenja (auto sijalica) sam dobio iskoriscenje negde oko 91 - 92%
Najvise gubitaka je bilo na kablovima i zicicama koje sam tu postavio, MOS-FET bez hladnjaka (IRFZ44N) mlak pri 50kHz, pri 100kHz je vec malo topliji (isto bez hladnjaka).

Ovaj koncept dakle potpuno "pije vodu", treba sad da se pozabavim sa feadback kako bi odrzavao napon konstantnim na izlazu. Videcu da li ce biti naponska FB ili pik struja.

Meni je bitno da koncept radi i da imam 100% sad upravljanje kako god ja hocu iz procesora.
Na kraju ce tu da dodje LCD display ovo-ono, ali otom-potom, bitno da se radi na tome Wink
Reply
#68
@mikikg,

Kad se to dovede do kraja, oce li biti nekih ogranicenja u velicini raspona napona i struje na izlazu ispravljaca?
Reply
#69
Pa ogranicenja su znas i sam vezana uglavnom za gubitke i mogucnosti upotrebljenih poluprovodnika i pratecih power elemenata.
Sa strane upravljackog sklopa to nista ne menja, isti je za bilo koju snagu.

Sledece sto cu da probam je buck-bust topologija, dakle to je i podizac i spustac napona u jednom sklopu.
Znaci mozes od bilo kog ulaznog da napravis bilo koji izlazni napon, mislim da je to svima vrlo interesantno.

Recimo tu bi se koristio 12V neki trafo koji moze da se iscupa iz nekih UPS-ova ili kineskih low-cost punjaca za auto baterije (tehnicki govoreci bilo koji trafo koji mozete jeftino da nadjete) i onda se pomocu buck-bust to pretvara u zeljeni napon i struje koje su u okvirima raspolozive snage izvora, npr ako je 100W izvor, moze bilo koja kombinacija U * I koja daje taj umnozak (naravno uracunati i gubitke).

Nego se jos dvoumim sta da izaberem za upravljacku jedinicu. Eto tu mozete da mi date predlog (zbog vas, meni sve jedno Wink, da li da se ide recimo na klot Microchip dsPIC (zahteva programatore da bi se "napunio" ali moze da bude kompaktnije) ili recimo da se ugradi neka gotova low-cost plocica npr kao ova od Texas Instruments http://www.ti.com/tool/EK-LM4F120XL
Sa ovom TI plocicom (8$ kosta cela, to je "smesna" cena za mogucnosti koja pruza, preporucio bih vam da uzmete komad-dva dok je jos ta cena, pravicemo jos nesto sa tim Wink) naravno moze sve to da se napravi, ima se nesto vise I/O nozica pa moze svasta da se tu mucka i nakaci od dodatnih periferija itd ...
Caka sa ovom plocicom je u tome sto nije potreban poseban programator (tehnicki ima programator vec na sebi), dakle ubode se direkt u USB i odatle se "puni" tj programira.

Za izlazni rang napona, sa buck-bust bi vrlo lako moglo da se napravi recimo 1 - 50V izlazni napon sa 12V ulaznim (12V je jos zanimljivo jer moze iz akumulatora da se napaja). Obzirom da ovi procesori imaju vise PWM kanala, moze da se napravi i dvostruki ili trostruki regulator, recimo do +/-50V i jos jedan pomocni od 12-15V za potrebe testiraja preampova i slicno.

BTW: Jos uvek se drzim "niskog" ulaznog napona dok sve ovo malo ne uoblicim i probam nekoliko topologija prakticno. Kada to savladam idem na varijantu off-line, dakle "pravi" SMPS za 230VAC ulaz.
Reply
#70
Ovako plag en plej Smile cini mi se bolja varijanta. Jos za 8$...
Reply
#71
Ok vazi, onda idemo na TI pocicu.

Ta plocica je sad na popustu (dokle ne znam ali nece jos dugo biti, menjaju te cene). Veruj mi da delovi na toj plocici kostaju nekoliko puta vise da ih kupis pojedinacno! U tu cenu se dobije jos i programator za JTAG (ko to prati zna da samo to kosta oko 20-50E) tako da je to ultra povoljna varijanta.

To je 32bitni procesor sa 256KB Flesh memorije, u poredjenju sa Microchi, PIC16F, PIC18F su male bebe (8bitni procesori).

Ja sam porucio par komada, ne znam kad ce da stigne jer im nesto lager utanjio, tek treba da dobijem potvrdu oko roka isporuke ...
Dakle uzimajte dok jos ima ... Vec poznato, besplatna FedEx dostava, nema carine na taj iznos, placa se samo PDV.
Reply
#72
Na ovom linku sto si stavio moze sa se poruci samo od distributera, ne moze direkt od TI-ja. Nije jaka razlika u ceni ali se kod distributera placa postarina.
Reply
#73
Evo ovih par vide-a su mi bili neka polazna osnova (prvi od Microchip ima dva dela, drugi od TI ima 5 delova, odgledajte sve, veoma su poucni i vrlo razumljivo obajsnjavaju ceste topologije):

http://www.youtube.com/watch?v=cJuZ32qPDz8
http://www.youtube.com/watch?v=EyHUfZxmP8s

^ Svabo ga bas super objasnio Wink

@Dude, ovde je link na njihovom storu, tu se to kupuje:https://estore.ti.com/Stellaris-LaunchPad.aspx
Reply
#74
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="9412" data-time="1379327380">

@Dude, ovde je link na njihovom storu, tu se to kupuje:<a href="https://estore.ti.com/Stellaris-LaunchPad.aspx">https://estore.ti.com/Stellaris-LaunchPad.aspx</a>

</blockquote>
Kolko onda da uzmem... sta si to sve zamislio lepo sa njima?
Reply
#75
Pa sta znam, to je procesor / kontroler, svasta moze sa tim da se napravi, sve sto nije direktno vezano za audio procesiranje (obrada zvuka) moze da se uradi, dakle neki kontrolni skopovi, zastite, VU metri sa LCD / LED, ovi BUCK / BUST pretvaraci, neka daljinska IR kontrola koja upravlja ON/OFF pojacivaca ili motor / potenciometar za Volume, preklopnik za audio kanale, aktivno opterecenje (to je ultra korisna sprava samo jos nisam stigo do toga), razni merni instrumenti i tako to ...

Moram samo da napomenem da je konretkno ta plocica malkice limitirana sa PWM mogucnostima, moze da radi ali ona predhodna koju sam preporucio Piccolo LauncPad (koja je bila na popustu isto 8$, nije vise) ima daleko ozbiljniji PWM pa samim tim moze da ima i precizniju regulaciju, ona je bas za profi varijante.
Reply
#76
? ? ?

[attachment=4226:a.JPG][attachment=4227:b.JPG]

ovo bi moglo da znači... ?


Attached Files Thumbnail(s)

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#77
Hoće da ti uvali neku elektroniku.... Big Grin
Evo njihova stranica na srpskom: http://www.digikey.rs/
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#78
Jel zna neko neku proverenu šemu za pojačalo sa napajanjem +12 ili +24V (za auto/kamion)? Palo mi je na pamet op amp (male snage) i nabaciti nekakav izlazni stepen, to mogu i sam, ali ako ima nešto provereno da radi najbolje moguće, to bi mi se više svidelo Smile Tako nešto bih hteo, ne komplet integrisano Smile
Reply
#79
sa tim naponom imaš zanimljivih a-klasa,ne znam koje snage i klase pojačala ti odgovaraju?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#80
Koliko može, ionako ne može "mnogo" Smile Ekonomično, ali ne krš, i da nije grejalica Smile Ne mora da bude neka visoka klasa (po zvuku), ali da ne bude loše. Prednost su jednostavnost i niska cena.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)