Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Mislim da bi bilo pametno sva pisanja o LED svetlima
prebaciti ovde, da bude sve na gomili.

https://forum.yu3ma.net/thread-2476-page-2.html
Reply
(06-05-2021, 08:22 AM)BeliNinja Wrote: Meni ta svetlost iz LED nikako ne odgovara. Na radnim stolu imam kimbinaciju w led reflektora 10W i LED trake koje daju kao prirodnu (zarna nit) svetlost. Super to osvetljava ali ne mogu dugo sa tim. Meni lično najviše odgovara klasična sijalica sa žarnom niti, sve drugo mi čupa oči iz glave i zamara neverovatno Sad
Izgleda da sam jedini na forumu koji je zaostao po pitanju osvetljenja Smile

da nisam zaostao pregazio bi me voz... nisi sam,nego ganjaju izbacivanje žarne niti iz upotrebe pa se treba snaći ili količinom ili zamenom.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
O ne, znaci ajmo u nabavku sijalica sa zarnom niti i skupljanjem zaliha kao i zaliha olovnog kalaja, TH elemenata i kojecega vec Smile
Sto se tice LED i da li prija ili ne prija oku nije to subjektivna vec realna stvar i ne postoji bez razloga CRI index kod led izvora, a isto tako ako se panel napaja direktno iz 220v neminovno je 50 ili 100Hz da se pojavi fliker (ovi jeftini paneli grec-regulator bez elka), i meni to recimo jako smeta, kada se krecem po prostoriji i kada okrecem glavu levo desno itekako vidim perifernim vidom to treperenje.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Meni ta sva led rasveta koja je preko 4000K je za oči katastrofa.
Reply
Ma sta panicite uvek mozete da predjete na sijalice za automobile kao radno svetlo. Tih ce biti jos sa uzarenim nitima.
Reply
(06-05-2021, 08:17 PM)dejansd Wrote: Ma sta panicite uvek mozete da predjete na sijalice za automobile kao radno svetlo. Tih ce biti jos sa uzarenim nitima.

Hi hi  Big Grin imam nove farove za Rakovicu traktor  Tongue kad ih budem nadzodzio iznad radnog stola  24
Reply
(06-05-2021, 08:17 PM)dejansd Wrote: Ma sta panicite uvek mozete da predjete na sijalice za automobile kao radno svetlo. Tih ce biti jos sa uzarenim nitima.

paničari nemaju toliko problema koliko imaju rešenja - tu nema straha. dok su sus motori još u "fazonu",niko nema problema zapravo.
u slično vreme će biti u problemu "oni" a i svi ostali zapravo ,ali tad ćemo se već obratiti za savet serviserima ringišpila i obezbeđenjima luna parkova - jer smo tako u mogućnosti. 😇 tako da...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Koji fet da turim umesto 2N4338, N-Channel JFET, ima samo 250 uA za Vgs=0
Reply
(06-06-2021, 10:03 AM)branko tod Wrote: Koji fet da turim umesto 2N4338, N-Channel JFET, ima samo 250 uA za Vgs=0

Tako malu Idss imaju fetovi u elektret mikrofonima (kapsulama) ali mislim da im je mali i Uds.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
Goso, mislim da si mi resio problem svojim odgovorom.
Potpuno sam zaboravio na fetove iz tih mikrofona. oni
bi odgovarali bas dobro. Koristio se 2SK1109 koji bas
dobro odgovara. Ceo sklop se napaja sa 5 volti.
Hvala ti
Reply
(06-05-2021, 08:22 AM)BeliNinja Wrote: Meni ta svetlost iz LED nikako ne odgovara. Na radnim stolu imam kimbinaciju w led reflektora 10W i LED trake koje daju kao prirodnu (zarna nit) svetlost. Super to osvetljava ali ne mogu dugo sa tim. Meni lično najviše odgovara klasična sijalica sa žarnom niti, sve drugo mi čupa oči iz glave i zamara neverovatno Sad
Izgleda da sam jedini na forumu koji je zaostao po pitanju osvetljenja Smile

nisi...Smile
Reko sam ti sve. a pomenuo te ne. ipak sada znaju svi. da si to ti
Reply
(06-06-2021, 08:03 PM)dlalkovic Wrote:
(06-05-2021, 08:22 AM)BeliNinja Wrote: ......

nisi...Smile

Fak yeah Smile
Reply
Razvalio sam elektret mikrofon i u njemu nasao 2SK596.
Super, mada je malo nezan i specifican.
https://www.mouser.com/datasheet/2/308/2...516274.pdf
Reply
(06-07-2021, 05:20 PM)branko tod Wrote: Razvalio sam elektret mikrofon i u njemu nasao 2SK596.
Super, mada je malo nezan i specifican.
https://www.mouser.com/datasheet/2/308/2...516274.pdf

Ima i neznijih npr K1109 (J35):


.pdf   J35.pdf (Size: 157,13 KB / Downloads: 11)


Ovih imam punu kesu.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
Najsmesnije je da sam mikrofon platio 50 dinara u radnji
Reply
Imam pitanje za kolege koje imaju iskustva sa grejnim podlogama koje se koriste na 3D stampačima.
Želim da upotrebim jednu takvu grejnu podlogu (Heatbed) za neku moju aparaturicu, ali ne znam ništa o načinu njenog korišćenja. Kapiram da ipostoje verzije na 12V, 24V, ili oba VDC.
Ne znam koje su temperature koje ostvaruju? Temperatura koja je meni interesantna je reda 45-60°C.
Može li se temperatura regulisati menjanjem napona napajanja?
Može li se grejna podloga spojiti na neki ispravljač tipa napajanja za mobilni, ili slično, ili je predviđena samo za korišćenje i upravljanje preko upravljačkog modula?
Generalno molim za više informacija o moguićnostima upotrebe grejne podloge, ali ne na 3D štampaču.     

Reply
Leonardo, ja sam pre 4-5 godina kupio jednu podlogu koja radi na 24V(?).
Zalepio sam je silikonom na donju stranu serpe i napajao sa ispravljacem
za laptop, verovatno od 12 V. Te zime se Medi nikada nije smrzla voda,
uvek je bila prijatne toplote. Mislim da ti je sve jasno iz ovoga, a i termostat
mozes da dodas.

Bas tacne vrednosti snage i napona sam zaboravio, ali mogu da pogledam
kada odem tamo.
Reply
Hvala Branko, može još neko iskustvo 3D print stručnjaka.
Reply
Evo specifikacije nekih grejaca se alija... manje vise svi ostali su varijacije na temu...
https://www.aliexpress.com/item/10050018...706b195-20

Sto se kontrole tice mislim da za ove novce nema smisla praviti ili cimati se bilo kako drugacije... Izuzetak je ako BAS hoces u DIY duhu da uradis ali to je onda druga prica... Smile
https://www.ebay.com/itm/141918997931
Reply
(06-14-2021, 07:16 PM)pakonja Wrote: Evo specifikacije nekih grejaca se alija... manje vise svi ostali su varijacije na temu...
https://www.aliexpress.com/item/10050018...706b195-20

Sto se kontrole tice mislim da za ove novce nema smisla praviti ili cimati se bilo kako drugacije... Izuzetak je ako BAS hoces u DIY duhu da uradis ali to je onda druga prica... Smile
https://www.ebay.com/itm/141918997931

cimno me zoki da se javim pa evo
- pcb grejaci na 3d printerima svi mogu da dobace min do 120C, kvalitetniji mogu da dobace do 150C i tu se negde "ustabile" (grejanje vs hladjenje)
- silikonski grejaci ako ih ne okacis na dobar hladnjak se samospale dok si reko keks (oni pcb su vec na aluminijumu), a kada ih zalepis na alu plocu njihove velicine debljine cca 5-6mm dobacuju vrlo cesto 300+ stepeni

dolaze sa razlicitim senzorima, jeftini pcb imaju "zalepljen" (obicnom kapton trakom) epcos 100k NTC koji meri do 250C +-5% tacnost, skuplji pcb imaju nalemljen na sredini 0603 PT100 senzor, neki imaju termalnim lepkom zalepljen neki drugi RTD senzor (GT-204 NTC ili PT1000 ili .. zavisi ko sta kako)... silikonci dolaze sa PT100, PT1000, NTC (raznim, najcesce epcos), ili K tip termopar.

ja sam ove PCB na aluminijumu projektovao i pravio kod vlade u novom sadu (Vlada BAZA NS) posto on ima mogucnost da pravi pcb na alu ploci i vrlo sam zadovoljan grejacima koje mi je napravio, ja sam pravio sa vise komada PT100 koji glume PT1000 (da bi vukao samo 2 zice od senzora da ne mora se drndam sa 4 zice) ...

silikonske mozes da narucis od keenovo na aliexpresu po zelji, meni su radili oblik koji hocu, sa rupama gde hocu snage koju hocu sa senzorom koji hocu (radio sam 230VAC 750W, 1000W i 1500W grejace sa k-tip termoparom i sa ntc-om)

inace cak i obican FR4 grejac (koji mozes da napravis sam sa lakom za nokte pcb-om i malo kiseline Big Grin, a mozes da iscimas zorana isto da ti lepo izecue) za temperature do 80C radi extra, bitno samo da se lepo kontrolise temp i jako korisno da zalepis PCB taj na neku alu ili bakarnu plocu


sto se kontrole temperature tice bitno ti je, ako neces sam praviti kontroler vec koristiti gotovo resenje, da ti je senzor kompatibilan sa kontrolerom

sah.rs je imao odlicne bedza temp kontrolere

nadam se da sam iole bio od koristi
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)