Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Pasuljko iz Južnjaka je pio dve čašice nitra kada nema rakije.
Zas011 ga je sigurno sretao oko trafike i kasapnice u kraju kod
podzemnog prolaza.
Reply
Kako na malo prostora i vrlo pregledno čuvam sitne delove:




Te folije su nekada bile popularne i bilo ih svugde. Svašta se
držalo u njima: lova, lična karta, bonovi za menzu ili bonovi za
benzin ...
Kutije sam sam pravio od kartona, tz. lepenke na mašini za
bigovanje po dimenzijama kesica.Sada može da se ovako odradi
sa zip kesicama.
Reply
Ima li neko koji neispravan LED monitor ili neki ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem? Potrebna mi je jedna folija koja služi kao difuzor za pozadinsko osvetljenje, dimenzije nisu bitne... Kod tih ekrana obično postoji nekoliko slojeva istih...
Pravim novu komoru za razvijanje pločica, pa bi mi nešto tako idealno odgovaralo za UV LED difuzor... Smile
Reply
(09-27-2020, 04:07 PM)progster Wrote: Ima li neko koji neispravan LED monitor ili neki ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem? Potrebna mi je jedna folija koja služi kao difuzor za pozadinsko osvetljenje, dimenzije nisu bitne... Kod tih ekrana obično postoji nekoliko slojeva istih...
Pravim novu komoru za razvijanje pločica, pa bi mi nešto tako idealno odgovaralo za UV LED difuzor... Smile

Imam ja nekoliko folija kasnije cu da ti kazem dimenzije...
Reply
Proveri samo koliko će ti difuzor prigušiti UV.
U mom osvetljivaču, prepravljenom skeneru, nema nikakvog difuzora, samo UV LED trake i radi k'o doxa.

https://youtu.be/zJujzkKGww0
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
@ZASto
To je upravo bila moja ideja, da iskoristim skener i led trake, ali sam se plašio da će da postoje hot spotovi, pošto su diode dosta usmerene, ali ako ti nemaš problema još bolje, probaću prvo bez ikakvog difuzora... Možeš li samo da mi napišeš koje si trake koristio u smislu veličine dioda, broja dioda po metru itd?

@Dragan
Hvala na ponudi, kad stigneš proveri, ali pokušaću ipak prvo bez difuzora, možda stvarno nema potrebe. Smile
Reply
Diode na LED traci imaju ugao zračenja 120 stepeni.
Ovde: https://cloud.mail.ru/public/3YWw/4X2tFZrp8
možeš da vidiš kako to izgleda kod mene.
Traka je sa 90 LED po metru, trake su raspoređene tako da je razmak između dioda 16,67mm (stranica jednakostraničnog trougla).
Osvetljavanje foto oslojenih pločica preko ografičkog filma traje 12 sekundi, za ovaj Dry film sam probao sa 30 sekundi, ali ovih dana ću sahvatati pravo vreme, samo da napravim test film.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Hvala!
Pokušacu onda da nadem trake sa 90 dioda po metru, ili 120, vidim da su uglavnom sa 60...
Reply
Kucaća greška, 60 LED/m Sad
Da ne juriš bezveze. 120 će ti biti retkom mada me ternutno mrzi da crtam da vidim kakva bi sa njima bila distribucija svetla.
Ako te zanima, imam 5m trake. Dogovor putem PP
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
@ZASto
Koje su to LED u pitanju? UV? Gde to moze da se kupi?
Reply
UV led, ja sam kupovao diskretne na ebay za 2-3$ 100kom, kad sam ranije pravio komoru, sad je to jednostavnije odraditi pomoću LED traka... Uglavnom je to od 395-405nm talasna dužina...
https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/l...0-kotur-5m
Reply
Imam kesicu UV led od 2-3 dolara. Kupio sam ih za mamce
za insekte. Posle 50 sati rada počinju da svetle slabije dok
ne ostanu jedva primetne tačkice.
Koliko para, toliko i muzike ...
Reply
Uopšte nije nemoguće da je to pravilo, ali kako sam ja pločice osvetljavao 30-ak sekundi, daleko sam ja od tih 50-ak sati... Big Grin
Reply
Par stotina pločica će odraditi ...
Reply
(09-28-2020, 07:07 AM)progster Wrote: @ZASto
To je upravo bila moja ideja, da iskoristim skener i led trake, ali sam se plašio da će da postoje hot spotovi, pošto su diode dosta usmerene, ali ako ti nemaš problema još bolje, probaću prvo bez ikakvog difuzora... Možeš li samo da mi napišeš koje si trake koristio u smislu veličine dioda, broja dioda po metru itd?

@Dragan
Hvala na ponudi, kad stigneš proveri, ali pokušaću ipak prvo bez difuzora, možda stvarno nema potrebe. Smile

Imam od led televizora 95x55cm neki santim gore dole, a imam i od LCD monitora i od 17tica i od 19tica ako ti to nesto znaci ali ima tu po neke dve tri folije jedna ispod druge..
Reply
Radni vek led direktno i najvise zavisi od temperature spoja. To je prvo i osnovno, a onda ide kvalitet izrade u zavisnosti od proizvodjaca itd. Sto se difuzora tice ne verujem da je upotrebljiv u UV spektru, ali mozda i gresim. Znam (posto ih koristim za bazen) da UV lampu za filtriranje vode pakuju u posebnu cevku izradjenu od kvarcnog stakla koja kao takva propusta uv spektar. Doduse njen spektar je znatno nizi i ide u uv-c, dok ove pomenute led su u visljem uv-a spektru pa mozda i progura kroz difuzor ali sigurno oslabljeno.
@Branko tod
Sto se tice par stotina plocica, malo je matematika losa, radi se o par hiljada plocica ako racunamo po plocici 1 minut. Sa druge strane u tom rezimu radni vek je mozda i neogranicen jer za to vreme led ne uspeju posteno ni da se zagreju, a rekosmo da je to glavni i jedini problem.
Reply
(09-28-2020, 10:12 PM)ddanijel Wrote: Radni vek led direktno i najvise zavisi od temperature spoja. To je prvo i osnovno, a onda ide kvalitet izrade u zavisnosti od proizvodjaca itd. Sto se difuzora tice ne verujem da je upotrebljiv u UV spektru, ali mozda i gresim. Znam (posto ih koristim za bazen) da UV lampu za filtriranje vode pakuju u posebnu cevku izradjenu od kvarcnog stakla koja kao takva propusta uv spektar. Doduse njen spektar je znatno nizi i ide u uv-c, dok ove pomenute led su u visljem uv-a spektru pa mozda i progura kroz difuzor ali sigurno oslabljeno.
@Branko tod
Sto se tice par stotina plocica, malo je matematika losa, radi se o par hiljada plocica ako racunamo po plocici 1 minut. Sa druge strane u tom rezimu radni vek je mozda i neogranicen jer za to vreme led ne uspeju posteno ni da se zagreju, a rekosmo da je to glavni i jedini problem.


Meni su diode radile na 1/4 radne struje, na 5 mA. Znači, na 15 mW, ništa. I opet su
otputovale, što znači bofl. Difuzor može da se lako testira da li radi posao tako što se
poveže nekoliko UV dioda na napajanje, uzme novčanica od 500 evra i osvetli diodama.
Onda se gurne između difuzor i vidi prigušenje. Da znate da može samo sa 500 e 24
Doduše može i sa dve predajne dode, ali da se jedna koristi kao prijemna.

Skoro sam popravljao diodne NDT UV ručne lampe. Straota kako svetle, 5 dioda svaka
po 0,6A. Pocrkali draveri, neka mala smd govanca bez ikakvog hladnjaka sa malim smd
8 pina kolom, a gura 10W.

Što se tiča računa, namerno sam smanjio za nulu, radi dramatike.
U svakom slučaju diode imam, pa ako je neko zainteresovan neka kaže ...
Reply
(09-28-2020, 12:22 PM)mikikg Wrote: @ZASto
Koje su to LED u pitanju? UV? Gde to moze da se kupi?
Najobičnija kineska UV LED traka sa Alija Smile
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Evo, malopre izecovani testovi, da se vidi šta može da se "istera" sa negativ polimer filmom:

https://cloud.mail.ru/public/4KEH/3UzynNocS
https://cloud.mail.ru/public/4hR2/2CxHRNAta

Čisto da Progster ne jurca kojekakvenepotrebne difuzore Smile
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Solidan rezultat, gledam sad neki video...
https://www.youtube.com/watch?v=2hQfGtSFe_0

Da li je moguce da se ovoliko dobar rezultat dobio sa predloskom stampanim na obicnom papiru (nije film) ?
Posto je ta folija inace?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 12 Guest(s)