Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče
#61
Ah, prevideo sam da se ti treba quadro.... onda imas srece.. majneri nju ne koriste... Smile
Reply
#62
Njih svakako slabo ima kod nas, a i skupe su. Big Grin
Reply
#63
Pa zbog tog "svakako" kazem da me zabole za rudare jer mi treba rudnik da bih kupio grafiku Big Grin
Reply
#64
Sunce ti poljubim, pa ovo leti Big Grin
Reply
#65
A zimi?  Subi Dubi

Neka te mašina dugo i dobro služi.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#66
(04-10-2021, 07:03 PM)BeliNinja Wrote: Sunce ti poljubim, pa ovo leti Big Grin

hah,pa meni i laptop niže klase sa 8Gb ram memorije leti i zimi,mogu samo misliti kako radi taj tvoj - otprilike kao da misli čita! 😀😀😀da te dobro služi i da ga još bolje udomiš kad bude zatrebao bolji!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#67
Hvala dečaci.

Videcemo da li mu je zimi ili leti kad krene rendering Big Grin
Reply
#68
Hehe, dobru si masinu skockao, samo si uhvatio trenutak kada su majneri opet posasaveli, sve kartice pokupovali, secam se prethodnog pika drugoga talasa ( : ) Bitkoina kada su se kupovale RX580 sa 8GB grafickog RAM-a, tada su preko noci kartice koje su recimo kostale 35k kostale 70k RSD, 100% posto poskupele preko noci, placalo se unapred i cekalo 15 i vise dana, pa kad stigne tek sta si dobio a ljudi podizali kredite da kupuju kartice, pa kopali satro nesto i nista nisu iskopali, samo su spalili silne kartice i racunare i opremu, pa posle prodavali kartice kada "klonuo" Bitcoin i evo sad opet ludilo u krug Smile .. najcrnje sto su posle vrataili cene kartica na cenu pre poskupljenja a ostali ljudima krediti ... da ne verujes ...
Reply
#69
Bravo Ninja, za nekoga ko je "ispao iz te priče" sastavio si komp kojim možeš projektovati podmornicu, simulacijama testirati skoro sva moguća očekivana opterećenja, i pride se poigrati u vreme dokolice. Nemoj zaboraviti da napraviš neki review konfiguracije u radu, da vidimo kako seva. Čestitke za dobru investiciju.
Reply
#70
(04-10-2021, 11:35 PM)mikikg Wrote: Hehe, dobru si masinu skockao, samo si uhvatio trenutak kada su majneri opet posasaveli, sve kartice pokupovali, secam se prethodnog pika drugoga talasa ( : ) Bitkoina kada su se kupovale RX580 sa 8GB grafickog RAM-a, tada su preko noci kartice koje su recimo kostale 35k kostale 70k RSD, 100% posto poskupele preko noci, placalo se unapred i cekalo 15 i vise dana, pa kad stigne tek sta si dobio a ljudi podizali kredite da kupuju kartice, pa kopali satro nesto i nista nisu iskopali, samo su spalili silne kartice i racunare i opremu, pa posle prodavali kartice kada "klonuo" Bitcoin i evo sad opet ludilo u krug Smile .. najcrnje sto su posle vrataili cene kartica na cenu pre poskupljenja a ostali ljudima krediti ... da ne verujes ...

Hvala Miki.

Pa da, vidim koja je situacija za grafičke kartice. Ali nisam ja baš nešto bolje prošao i za ove komponente koje sam kupio jer je COVID19 digao cene i obustavio uvoz pa sam svakako naišao na poskupljenje i za ove komponente.

Jbg, sačekaću kraj godine kad prodje odmor jer planiramo na more da idemo pa onda nabavljam najverovatnije Dell nVidia Quadro P2200. 
To je grafička koja će zadovoljiti sve što ja budem hteo da radim i više od toga.
Reply
#71
(04-11-2021, 08:45 AM)Leonardo Wrote: Bravo Ninja, za nekoga ko je "ispao iz te priče" sastavio si komp kojim možeš projektovati podmornicu, simulacijama testirati skoro sva moguća očekivana opterećenja, i pride se poigrati u vreme dokolice. Nemoj zaboraviti da napraviš neki review konfiguracije u radu, da vidimo kako seva. Čestitke za dobru investiciju.

Hvala kolega.

Da ispao sam toliko da nisam mogao da verujem koliko mi je sve bilo nepoznato. Što se review-a tiče, hmmm, nije da sam sramežljiv ali nisam baš za to. Ali evo prve stavke koja me oduševila. Pokrenuo sam instalaciju Win 10 i ukapirao da mi je više vremena trebalo da podesim naloge, jezike, vremenske baze i ostala gluposti nego da instaliram sistem. Kad sam sve završio jednostavno mi nije bilo jasno da je instalacija gotova i da je komp spreman za rad i da mi samo fale programi. Buklvalno sam pomislio, jbt pa ovo kad god sedneš za komp uradiš reinstalaciju sistema za svaki slučaj Big Grin Big Grin Big Grin 
 
Evo konfiguracija pre i posle:

 - Procesor
Intel LGA775 E5400 Dual Core 2,7GHz                     AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor 3.59 GHz
- Matična ploča
Gigabyte LGA775 GA-P31-ds3L                               Gigabyte Aorus B450
- RAM
2x2GB Kingston 800Mhz                                               2x16GB Hyperx 3200MHz
- Grafička
GF9500GT 1GB  128B
- SSD
Biostar S100 480GB + Kongston SA400S37480GB           Samsung M.2 970 Elite Plus 250GB (Sistem) + Biostar S100 480GB + Kongston SA400S37480GB
- Napajanje
Frontier P4-500W                                                        Asus ROG STRIX Gold 750W
- Sistem 
WIN 7 32bit                                                                WIN 10 64bit

Da se razumemo, stari komp je junački izdražao 10 god (začudžujuće za napajanje) sa izmenom RAMa sa 2 na 4GB (zbog WIN 7) i promenom HDD (crko) na SSD (neverovatan pomak) i ništa više. I gomilu stavri je taj komp završavao ali jednostavno nije mogao da podnese opterećenje koje sam ja hteo a to je normalan rad (chrome, muzika, auto cad, office) + 3D Modeliranje i sve to odjednom jer i procesor i RAM su na 100% (kad bi moglo više od toga verovatno bi bilo Smile ) i bilo šta da se uradi postaje noćna mora. A ono što radim zahteva da otvorim sve ove aplikacije i da paralelno radim u svim.

Sad ostaje da jedno po jedno instaliram na novi komp i da ga "uzjašem" pa da vidim oda li će da se oznoji. Mada kada vidim da mi je trenutno zauzeto 3.5 / 31.9GB RAM i procesor po nekad pojavi više od 0% ne mogu da skinem osmeh sa lica Big Grin
Reply
#72
Uskoro i meni predstoji prelazak na noviju konfiguraciju. Pokupovano je skoro sve i predstoji samo sastavljanje i puštanje u rad.
Za neverovati je da trenutno još uvek koristim konfiguraciju iz 2009.god. / pentium D na 3,4GHz / RAM 3,5GB Smile / GPU AMD Radeon HD 6800. Nikad nisam imao većih problema a komp radi svakodnevno barem 14-15h. I kada se prebacim na noviji komp ovaj veteran bi trebao da nastavi da radi nešto korisno dok ne umine. Zaslužena labudova pesma za digitalnog ortaka. Smile
Reply
#73
Evo par fotki kako je spakovano u staro kućište. Nemojte da se uplašite ružnoće kućišta. Juče sam odneo na posao da očistim bijaksom koroziju koja se negde-negde pojavila posle 15 godina. Na kraju sam neke delove morao da raznitujem i ponovo zanitujem posle čišćenja i lakiranja bezbojnim lakom. Naravno, naleteo sam neku ulepljenu prašinu jar sam koristio vlažne maramice (za održavanje kupatila) prilikom održavanja kućišta koje su pune neke smese koja se ulepi vremenom. Rešim to da odstranim i u nedostatku odmašćivača iskoristim neko sredstvo za skidanje kamenca na kupatilskoj galanteriji. I naravno cinkaža odreaguje Big Grin 

Iskreno, ovo kućište mi je odlično za posao koji treba da odradi, a i podseća me na studentske dane Big Grin Ovo je 3. komp u tom kućištu. Rešio sam da malo pedantnije spakujem kablove pa sam kupio one crne spirale kako mih prikupio žice u celine. Morao sam da napravim ekstenziju za prednjepanelske USB i Audio priključke. Ostaje mi da dodam dva Noctua venta i prednjepanelski USB 3.0 priključak (na mesto flopi čitača).

Reply
#74
Ukratko, najvece primetno ubrzanje u radu se dobije promenom HDD-a sa SSD-om, to je najkriticnija komponenta u sistemu u smislu da je "najsporija", recimo da je brzina diska 10-20 ili vise puta manja nego brzina RAM memorije i u tom smislu ne treba stedeti na hardisk-u, valja uzeti najbolje (najbrze) kojih ima u ponudi i sa naprednijim interfejsom za konekciju, ne vise SATA nego se sada prelazi na M.2 i PCIe (PCI Express) slotove.

Sledece vam je RAM memorija, to valja uzeti sto je moguce brze i sto je moguce vise, 32GB je sad skroz OK i dovoljno za gomilu poslova stim sto ce OS da kesira sve ostalo sto bude mogao u slobadan RAM. (cuvena situacija startovali ste program koji se ucitavao npr 5 sekundi pa ste ga ugasili, sledeci put kada se pokrene moze da se startuje u rangu jedne sekunde kada je iskesirano u RAM)

Ostale komponente nisu toliko kriticne, stvar izbora i raspolozivog budzeta ...
Reply
#75
Tako je Miki.
Prošle godine sam kupio ova dva SATA SSDa ne sanjajući da ću da menjam komp. Čak sam sa tobom komentarisao da zamenim napajanje (iz predostrožnosti) i ti si mi nudio neko vrhunsko ali iskrsla je prinudna kupovina diskova. SSD sam tada kupio bilo koje samo da de otarasim patnje sa HDDovima. Ta dva SSDa ostaju u ovoj konfiguraciji kako god jer su praktično skoro pa novi, tj. imaju po godinu dana od prilike. M.2 je Baba Roga i ne može se porediti sa SATA SSD, ali kod mene će on služiti samo za sistem.
Reply
#76
Beli, usuđuješ li se izbaciti konačnu cifru? Smile
Reply
#77
Ja za svoj nikad nisam imao hrabrosti da saberem. Big Grin
Reply
#78
Nije bitna cifra, već zadovoljstvo koje nema cenu. Smile
Reply
#79
Xaxaxaxaxa

Svi ste u pravu. Mislim, nemam šta da krijem. Istinna boli ali ne mogu da pobegnem od nje Big Grin

Procesor 290 e - oko 34.000,00 din
MB 10.900,00 din
RAM 15.850,00 din
Napajanje 17.500,00 din
M.2 SSD 7.990,00 din
Suma: 86.240,00

Na ovo treba dodati PTT koji nisu zanemarivi više, dva SATA SSDa po 8.000,00 (tada), grafička i kućište su odavno bez cene Smile

Moraće da se ubace dva venta po 120mm, jer unutra nije baš prijatna atmosfera osim light showa sa ploče i procesora Big Grin

Treba mi predlog koje Noctua ventove da stavim?
Reply
#80
ovo ko zidanje skadra
ili tresla se gora rodio se mis

nek te sluzi dobro i dugo!

Big Grin

p.s. sad tek vidim da su sve komponente dosta pristupacne osim tog napajanja, izgleda je neko svemirsko
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)