Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nov desktop računar - pomoć i saveti - ispao sam iz te priče
#21
(12-27-2020, 12:57 PM)Makso Wrote: .....
Ali sam ti samo savjetovao da ne ideš ispod 8GB grafike pogotovo na Ryzen 7, kad već imaš resurse u procesoru zašto ih ne iskoristiti onda, da li si razmišljao da ubaciš dvije kartice, koliko se to isplati, uzeti dvije jeftinije, sad jednu pa onda poslije drugu?

1. Meni to ne treba.
2. Nema šanse da se majem sa tim. Ako crkne jedna malo sutra ću da nađem istu Big Grin

Nisam igrač, ne gledam filmove, nisam pro render. Hoću dobar komp u koji mogu da budem siguran, i da prvih 6 meseci isteram ćef sa nekom igricom ako u opšte budem imao vremena za to.
Trenutno na ovome sve završavam što radim, samo na malo ne komforniji način.

Reply
#22
(12-27-2020, 12:57 PM)danibosn Wrote: nakon 5-6 promijenjenih desktopa u zadnjih 20tak godina moj savjet je ne trositi velike novce u startu vec sloziti solidnu konfiguraciju u srednjem (pa i nize srednjem cjenovnom rangu koja zadovoljava potrebe) a nakon par godina nadograditi za puno manje novce i opet imati konkurentno racunalo. Ne stediti na maticnoj ploci i uzeti malo jace napajanje da se ne mora mijenjati poslije a sve ostalo se lako unaprijedi. Moj zadnji desktop je kupljen sa nekim srednjim i3 i 4gb rama sto je prije 4 god bilo zadovolavajuce. Prosle godine stavljen najjaci i5 sa tim slotom i 16gb rama i ssd. Samo u vrijeme kupovine desktopa te tri stvari su kostale oko 500 ojera vise a prosle godine 200 i opet se ima solidno racunalo koje moze gurati jos par godina

Iz mog iskustva, nikada nisam upgrajdovao računar samo menjao što je crklo. A prilično si u pravu Big Grin
Reply
#23
@BeliNinja
ram gledaj sto jeftiniji a da zadovoljava uslove koje su ljudi naveli
ovako nesto slicno https://www.eponuda.com/ram-memorija-cen...ena-497842

za graficku najtoplije preporucujem da sacekas ako ti bas nije hitno
pojavile su se nvidia 3000 serija i msm da jos nisu oterale cene na dole bar ne kod nas
ali hoce sigurno i to u narednih par meseci do pola godine

ako imas staru graficku stavi nju i teraj tako i uzivaj
Reply
#24
Pa to i jeste plan, da koristim staru grafičku dok se ne stvore uslovi za novu Big Grin

Sledeća stavka procesor i ram, to mora da sačeka februar jer januar traje 52 dana Big Grin
Reply
#25
@BeliNinja

Jedan predlog za povoljnu ali dobru masinu, i5-9400, valja pojacati RAM, M.2 je dvoljne velicine za OS, tu dodas ostale tvoje SATA diskove koje imas, ima mesta i za dodatnu graficku.
Mini-desktop kuciste, malo slatko ...
Ponuda je od pre godinu dana, mozda su cene malo korigovane u medjuvremenu. Akcenat u celoj prici je na i5-9400 i M.2 disk.

[Image: attachment.php?aid=34857]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#26
Prijatelj koji je vrhunski stručnjak što se tiče kompjutera,programiranja, poznavanja arhitekture CPUa, blago rečeno ne može mu ništa promaknuti, prije nekih godinu dvije je rekao da od sada izbjegava intelove CPU jer imaju neku hardversku grešku koju riješavaju sa softverskim updateom te je zbog toga prešao na AMD. Ok, većini ljudi to ne znači puno jer sigurno neće cijediti zadnji atom snage kao on ali rekoh samo da napomenem.
Reply
#27
kad pomenuste M.2 imam ja jedno pitanje

jel zna neko da preporuci ultrarz m.2 nvme ssd poput ovog
https://www.eponuda.com/ssd-diskovi-cene...ena-500270

a da nije tolko skup (razumem da ne moze dzabe, ali mi se ne daje 30k)

moze i obican SSD od terabajt ili 2 ali da bude 'bud-zasto' jer su ionako spori
Reply
#28
@Miki
Ja bih akcenat u toj priči stavio na to napajanje, to je tihi ubica. Smile Procesor i memorija, pa u neku ruku i matična (ako izuzmemo elektrolite), su komponente koje gotovo nikad ne crkavaju same od sebe, uglavnom ih pregazi vreme, ali ih napajanje ubije samo tako... Može ono i da ne crkne, ali talasanje napona je dovoljno...

Ne mislim da Intel treba izbegavati, samo je trenutno AMD mnogo bolji u odnosu na cenu, osim u nekim finesama koje primećuju samo gejmeri...

@Ubledeli
Ja imam taj SX8200 u desktop-u, i odličan je stvarno, on je trenutno best buy... U laptopu imam Kingston A2000, koji je isto NVMe, nešto sporiji i jeftiniji, ali nemam nikakvih zamerki evo već dve godine... Ispod toga se ne isplati ići na NVMe ja mislim...
Reply
#29
@progster
ma imam taj od 256Gb a i kod brata je 512Gb
al' mi malo mesta Big Grin
Reply
#30
Napajanje mora kvalitetno i skuplje. Ne ide jedno bez drugog.

Bas malopre mi svastikin klinac salje sliku napajanja koje je kupio u gotovoj Winwin konfiguraciji (Ryzen 3 3200G) a hteo bi drugu graficku, kad tamo neko Rhino napajanje (po oznaci 500W) sa (stvarno da ne verujes) celih 14 A na 12 V a u piku celo napajanje 220W  Angry . Ne mogu da verujem da neko i dalje pravi napajanja od 200 W pa jos Kineskih. Mada je to dovoljno za tu konfiguraciju ali je kvalitet smesan.

I ono MS u Mikijevoj konfiguraciji nije sjajno (daleko od toga) ali je za ovo Rhino premija. 
Ne zaboravite da su nekada nekvalitetna napajanja najvise ubijala hard diskove a da toga nismo bili ni svesni.
Reply
#31
@mikikag

Već sam kupio ploču, a kućište i SSD imam. Grafičku imam za start, ali svakako će uleteti nova.

Hvala ti za angažovanje ali odlučio sam se za AMD i idem u tom pravcu sad.

Jedino što me po malo okreće ka Intelu je pouzdanost, ali moje loše iskistvo sa pouzdanošću AMDa se zasniva na lošim napajanjima i pločama (MSI i Asus) koje su imale klasične elkose. Definitivno su bolje ploče sa OSCON elkosima, mnoooogo duže traju.

@ostali

Napajanje je ključna stvar. Meni su dva loša napajanja spržila komplet dva kompa. Ostali mi samo flopy i DVDR Big Grin
Reply
#32
(12-28-2020, 03:08 PM)Ubledeli Wrote: @progster
ma imam taj od 256Gb a i kod brata je 512Gb
al' mi malo mesta Big Grin

https://www.gigabyte.com/rs/Solid-State-...SSD-1TB#kf

Ovo sam stavio u moj i7-8700, kida, vrtim po par VM-oma istovremeno, dakle sve od jednom i macOS hackintosh i Linux Ubuntu i Windows 10 ... paaa sta dalje da pricam Big Grin

BTW:
Jes cu da cekam da se Windows restartuje i da me prekida sa ultra hitnim updejtovima koji moraju bas sad odmah da se primene ... ... alo rodjače, gde si posao ... Windows moze samo u VM, a ispod haube moze bilo sta drugo ...
Unix i Linux operativni sistemi mogu da rade cak do 10 godina bez reboot! Redovno smo imali servere koji su bar preko 2 godine radili bez reboot, naravno u data centrima sa UPS-ovima i ostalim stvarima, navodim samo kao primer koliko su te stvari totalno drugacije u poredjenju sa Windows.
Reply
#33
linux server

xxx$ uptime
121013 up 2384 days
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#34
@Miki
Grehota samo što nije PCIe 4 ploča. Smile

Ja vozim sličan sistem, iz sličnih razloga, samo što mi host nije Mac, nego Arch, pa odatle vučem sve VM koje mi trebaju...
Reply
#35
@progster
Ma nema veze, docice i ta mozda, ali zato ploca ima Wima kondenzatore kod DAC-a : )
Hehe, preko toga slusam trenutno, stvarno nemam zamerke za sad na rad, izlaz direkt u Alesis M1Active i to je sav moj trenutni Audio sistem : ) ... od kada mi je TC Electronics krepao ...
Reply
#36
Ova ploca je u pitanju, Z370 AORUS Gaming K3
"ALC1220 120dB SNR HD audio sa pametnim pojačalom za slušalice AMP i WIMA audio kondenzatorima" : )
http://www.gigabyte.rs/products/page/mb/...3rev_10#kf

A jojjj, pa ova ploča ima konektor za pametne LED trake, hahahaha, hajde da napravimo VU-metar ... Big Grin
Reply
#37
Odličan je A2000

[Image: photo-2020-11-26-20-16-52.jpg]
Reply
#38
Još RAM i napajanje i da spakukemo ovu skalameriju Smile
Reply
#39
Ako nisi poručio napajanje a hoćeš u lokalnim radnjama imaš u WW par komada na akciji u narednih nekoliko dana (Cooler Master MWE, FSP HV i Hyper). Ne kažem da su nešto previše jeftina, ali su dobra napajanja, što je prava retkost u našim radnjama. Smile
Reply
#40
Koji je to model ryzena? Pretpostavljam da ima 8c/16threadova?
Ja ganjam ryzen 7 4700u sa 8c/8threadova i 16GB rama...samo da se uhvati akcija pa da se nadogradi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)