Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Led izvori svetla
#21
@branko tod, ja mislim dosta vise,
necu te smarati da ponavljas merenja i pravis vratolomije sa odmaknutim senzorom da vidis koliko utice
samo mi deluje da ruku ne mogu da drzim u blizini led svetla
ako imas neki pistolj za merenje ili cak pristup termalnoj kameri, vidi koliko je odmah nakon sto iskljucis
Reply
#22
Stvarno ne shvaćam taj problem sa nekakvom činjenicom da se LED grije. Disipacija je disipacija, da li je to disipacija od 20W LED žarulje ili 20W sa žarnom niti ili tranzistor na hladnjaku uopće nije bitno. Kao da pričamo jel kila perja teža od kile olova.
Ajmo ovako, da li je netko u kućanstvu imao zašarafljenu žarulju sa niti od otprilike 200W i pitao se koliko se ona grije i vuče struje, s obzirom da je efikasnost oko 10%, znači 90% ode u toplinu. Ajmo sada staviti LED žarulju od 200W, naravno treba joj hlađenje, ali ona će za istu potrošenu snagu dati 7-8x više svjetla. Činjenica je samo da klasična žarulja može da radi bez hladnjaka dok poluvodič ako nije hlađen i zagrije se preko 120°C otkaže poslušnost.

Ima za kupiti gotovih LED lampi koje se samo upiknu na mjesto fluo cijevi i one se opet ne griju toliko jer su za razliku od COB LEDa tamo pojedinačne smd LEDice kojima je dovoljan mala površina za hlađenje.
Reply
#23
Kako ne shvatas problem? Problem je prisutan i Branko je lepo uvideo to, uostalom mogao je da montira i onako i to bi radilo ali za max godinu ili dve bi crkla ili intenzitet svetla bi opao za 50% . One imitacije fluo cevi si lepo pomenuo ali si zaboravio jednu jako bitnu cinjenicu, a to je da je povrsina za disipiranje prilicno velika tako da je tamo uslovno receno reseno hladjenje, ne idealno ali temperatura je u nekim granicama koje garantuje zivotni vek od par hiljada sati i to je to, dovoljno da istera garanciju (pricam ovo jer imam 2 takve). Ono sto se tice toga da svetlo greje, pogresna je pretpostavka jer na prvom mestu temperaturni senzor koji je Branko stavio ne prekriva ceo led chip vec mozda 5% povrsine i samim tim uticaj svetla i svetlosna energija su zanemarljivi u pogledu toplotne energije na uticaj merenja. Varijanta da meri odmah nakon iskljucenja nije validna cak ni u pogledu termal kamere jer termalna sprega led chipa i podloge je odlicna i istog momenta pada temperatura. Ovo sve ne pricam napamet nego sam vise puta termal kamerom gledao desavanja tog tipa.
Reply
#24
kako to sam vidim,najbolje uspem da pročitam i najsitnija slova raznih boja na raznobojnim podlogama-ili na dnevnoj svetlosti ili uz najobičniju sijalicu sa žarnom niti. sve druge opcije tipa led živa i ostale svetlosti,nisu ni blizu.
možda je do mene,a možda i gresim...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#25
(10-21-2020, 03:05 PM)Ubledeli Wrote: @branko tod, ja mislim dosta vise,
necu te smarati da ponavljas merenja i pravis vratolomije sa odmaknutim senzorom da vidis koliko utice
samo mi deluje da ruku ne mogu da drzim u blizini led svetla
ako imas neki pistolj za merenje ili cak pristup termalnoj kameri, vidi koliko je odmah nakon sto iskljucis
Probaću za tvoju dušu, ali da se bacimo na račun. Površina čipa je oko
5 cm2. To je dvehiljaditi deo kvadratnog metra, a sunce u piku leti daje
1kw/m2. Znači oko 0,5w na 5cm2. leti na suncu može da bude i 60C,
ali ako se sakriješ iza termo prozora sve postaje mnogo prijatnije, a
sveto opadne max 10-15%. Idrm da merim i pišem uskoro.

HMAP, najbolje i ja vidim uz dnevnu svetlost, naročito ako sam pre toga
dva sata blenuo u zelenilo. Ono što prenebegavate svi je to da ja hoću
da strpam led u plafonjeru da se ne saplićem kada idem po kući.
Reply
#26
Sproveden je eksperiment koji je dao skoro tragične rezultate.
Postavio sam čip na hladnjaku okrenut na gore sa zalepljenom
sondom i blago prekrivenim listom papira. Znači nisu radni
uslovi. Za petnaestak sekundi temperatura je dostigla 145C!
Pri gašenju temperatura brzo opada, ali se može reći da je
potpuno ista i sa svetlom i bez svetla.

Sada ću postaviti ventilator.
Reply
#27
Za plafonjeru ti je ManicP dao najbolje riješenje,hrpica malih SMD ledica na PCBu. Teško da ćeš neku COB led strpati u nju a da se zadrži neka normalna temperatura bez velikog hladnjaka i/ili ventilatora.
Reply
#28
(10-21-2020, 09:35 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: kako to sam vidim,najbolje uspem da pročitam i najsitnija slova raznih boja na raznobojnim podlogama-ili na dnevnoj svetlosti ili uz najobičniju sijalicu sa žarnom niti. sve druge opcije tipa led živa i ostale svetlosti,nisu ni  blizu.
možda je do mene,a možda i gresim...

Nije do tebe. Zato i postoji onaj podatak o CRI (Color Rendering Index) . Nabavis led sijalicu sa cri preko 90 pa probas i onda javi rezultate.
Reply
#29
(10-22-2020, 10:13 AM)Khadgar2007 Wrote: Za plafonjeru ti je ManicP dao najbolje riješenje,hrpica malih SMD ledica na PCBu. Teško da ćeš neku COB led strpati u nju a da se zadrži neka normalna temperatura bez velikog hladnjaka i/ili ventilatora.

Ako se radi o 20w chipu ili 20w sa hrpicom malih smd koja je razlika? 20W je uvek 20W i nebitno je kako je rasporedjeno ako nam je hladnjak i dalje isti jer ukupna kolicina toplote ostaje ista i povrsina hladnjaka za razmenu ostaje ista .
Reply
#30
https://forum.yu3ma.net/thread-2052.html
Reply
#31
Ovaj led čip nije namenjen za iole duži rad. Sa ventilatorom od 12v, 80ma
direktno usmerenim na led čip temperatura je oko 100-105C. Po meni je
to neupotrebljivo.

Khadgar2007, ako imaš 20w na vrhu lemilice plik te samo čeka ako takneš,
a ako imaš 20w u električnom ćebetu biće tek mlako. Tako i ovo, puno vati
je skoncentrisako u 5cm2, dok je kod umetaka razvučeno u 20 tačaka.
Reply
#32
To ja stalno i govorim te COB bez poštenog hladnjaka ili manjeg hladnjaka i ventilatora ne mogu da rade na prihvatljivoj temperaturi. Inače meni je 10W led osvjetljenje sasvim prihvatljivo i takvih riješenja imaš koliko hoćeš ali naravno da nisu COB varijanta već nešto kao što je ManicP predložio.
Reply
#33
Ove ledare sam kupio pre izvesnog vremena jer mi se koncepciski jako dopadaju.
Zavisno od trenutnog napona sinusoide se uključuje određen broj dioda, i tako dok
se sve grupe ne uključe. Mislim da to ide u četiri koraka, tako da tu nema nikakvih
ispravljača, strujnih izvora, trafoa ...
Ali očigledno da je to sve zgurano na malu površinu. Površina hladnjaka je oko 4 dm
plus ventilator i ništa, opet se pregrevaju.
Ući će tu nešto ovako: https://bblink.rs/plafonjere/897-led-mod...m-24w.html
Reply
#34
Hehe, setio sam se kako moze da se dobije slicna nijansa boje sa LED svetlom kao sto ima Wolfram žarulja.
Sta kod LED najvise fali? Ifracrveni spektar, potpuno je odsutan i zato je sa LED "hladno", bukvalno fali grejač od roštilja ili od veš mašine, to se doda i bude bukvalno "super toplo svetlo", i po merenju i po utisku Big Grin
Reply
#35
Ja bih taj grejač od roštilja iskoristio u neke plemenitije svrhe, a LED dodao da vidim gde mi je meso. Big Grin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)