Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prijemna antena za FM
#1
Drugar mi živi u priličnoj nedođiji negde oko Đerdapa. Kako je okrenut prema Rumuniji
ništa osim njihovih stanica ne može da primi. Već mi neko vreme traži da mu dam nacrt
za antenu sa kojom bi možda mogao da reši problem.
Ja sa antenama baš i nisam u najboljim odnosima, pa nisam baš dobar savetnik. Prema
Srbiji mu prijem zatvara planina od 700-800 metara, tako da mu je jedino ostalo da proba
da usmeri antenu uz Dunav. Ima baš dobar prijemnik koji je dosta osetljiv.
Ja sam razmišljao da mu predložim da napravi ovakvu antenu. Ima veliku površinu kojom
prima pa bi verovatno ostvario prihvatljiv signal.

[Image: 322px-Eight_bay_bowtie_TV_antenna.jpg]

Problem je što nemam proračune za dimenzije elemenata, a i transformator nemam pojma
gde da mu nađem.
Reply
#2
SituJacija na tom području nije baš najboljša - uzeo sam polaznu tačku Kladovo za pretragu FM predajnika
Radije mu prefloži izradu J-antene (J-pole antena) - jednostavno, jeftino a nema puno boljih od toga. I ja planiram pravljenje uskoro.
Reply
#3
Uvek ima Internet radio ako ne uspe. Uvek kad tamo idem javlja se i problem sa romingom usput, čas jesi čas nisi. Vrlo specifična lokacija.
Reply
#4
iz knjige

a izmereno sa moje antene gorenje ra0207 su dimenzije sledece:

sirina direktora, redosled od vrha prema dipolu: 133cm, 133cm, 133cm, 133cm, 137cm, precnik al cevi 10mm debljina zida 1,25mm
sirina dipola: 152cm, luk 7,5cm precnik, precnik al cevi 8mm
sirina reflektora: 161cm, precnik al cevi 10mm debljina zida 1,25mm
duzina kvadratne cevi je 221cm, dimenzija cevi je 18x18x1mm a pozicije elemenata antene pocevsi od reflektora prema vrhu antene su: 2cm (refl.), 52.5cm (dipol), 85.8cm, 119.1cm, 152.6cm, 185.9cm, 219.1cm

ako je neko dokon nek nacrta antenu sa dimenzijama i postavi sliku


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#5
Ja sam isto razmišljao o J-pole anteni, malo je veća(dugačka) ali ako ima kuću to nije neki problem. Ima hrpa kalkulatora na internetu za takav tip antene. Davno sam po tako jednom kalkulatoru izračunao ovo:bakrena cijev je promjera pola cola.

Reply
#6
J-pole i slicne antene imaju malu dobit i jedino je dobro sto imaju kruzni dijagram.
Ako nije radio amater (a nije cim je doslo pitanje do ovde) i nema iskustva sa pravljenjem antena ne bih preporucio samogradnju jer se lako pogresi kod naizgled nebitnih stvari. Pogotovu sto cena gotovih antena i nije nesto previsoka, ukoliko bi mu radila posao.
Moja preporuka je da kupi nesto provereno, recimo:
http://www.dual.rs/Antena-Antene-Antenna...enta-Radio

Ovo ako mu ne resi situaciju preostaje mu jedino internet radio.
Reply
#7
U prijemu i nije toliko bitna debljina elemenata UKV antene. Drugar koji ih pravi za lokalne FM stanice,
(usput radi i predajnike) koristi 1 1/2" cijevi za predajne antene da bi u cijelom difuznom FM opsegu
dobio zadovoljavajuci SWR odnos. Vitkost, odnosno debljina elementa u odnosu na talasnu duzinu
diktira sirinu propusnog opsega.
Slazem se s @ddanijel-om. Ako nije u mogucnosti premjeriti (elektricno) sta radi, bolje kupiti gotovo i
provjereno.
Inace, za izgradnju antena su vrlo pogodne bakarne cijevi od grijanja, sve sa spojnicama, koljenima i sl.
Jos ako se atletuju (tvrdo zaletuju) jos bolje, mada sa spojnim elementima prolazi i meko letovanje.-
pOz
Reply
#8
Mozda najbitnije pitanje u celoj prici bi bilo, da li je covek probao uopste sa bilo kojom externom antenom za FM i kakvi su rezultati ?
Ako nije neka pusti koax kabal i na kraju kabla neka na srednji kraj poveze parce bakarne zice duzine 75cm i isto tako i na masu.
Znaci poenta je da napravi obican otvoreni dipol ukupne duzine 150cm i da proba sa time sta ima. Ne treba za probu nikakav prilagodni clan, nece biti idealno ali za probu na prijemniku je sasvim zadovoljavajuce. Poenta je da ako sa time ne dobije nista upotrebljivo nema neke svrhe da ulazi dalje u pricu.
Ako dobije par stanica koje su slusljive uz neki shum, onda ima svrhe ici dalje na usmerenu varijantu tj. 3 ili 5elemetni jagi.
Reply
#9
Najbolje je na toj lokaciji probati iz vozila. Autoradio ima postenu uradjen ulazni stepen (mislim na one koji fabrike ugradjuju u vozila). Ako tu dobije iole prijem neke "slušljive" stanice a da nisu Rumuni, Kao sto @ddanijel rece, isplati se ici u investiciju.-
pOz
Reply
#10
Ovo je odlican predlog ! Zapravo najbolji do sada uz investiciju 0.
Reply
#11
Sa parčetom žice niks, sa okruglom fm antenom uzdignutom 20 metara uz
40 metara koaksijalca kada je imao sreće (propagacija odlična) uspevao je
da dobije pomalo signala. Pošto nema više tog objekta hoće da pokuša da
uz pomoć bolje antene na nekom manjem stubu čvrsto uvati signal.
Što se interneta tiče, kada neko pedes godina okreće dugme da sluša radio,
voleo bi da i ostatak puta pred sobom radi na isti način. Kada se dovatio
pemzije tu se skrasio zajedno sa svojim Tehniksima.
Reply
#12
Propagacije na FM bandu nisu uopste ni cesta ni dnevna pojava, a kada dodje do njih nije previse vazno da li je antena 20m gore ili 20m dole, ali da ne ulazim u detalje.
Poenta je ako ima i dalje dipol kruznu FM (ako sam lepo shvatio da je to koristo) neka postavi na novu poziciju i neka proba, ako sa time nema nista pomena vredno, nemoj dzaba da pokusava ni sa usmerenim antenama.
Reply
#13
Ako je bas ljubitelj radija neka uzme neki tjuner kao komponentu ima ih jeftino i obavezno usmerena vertikalno polarisana yagi antena i sto kvalitetniji kabal.Polarizacija moze biti horizontalna samo ako juri programe radio Beograda sa Avale ili Cota inace svi ostali su uglavnom V ili mesovite polarizacije. Nekada sam se bavio FM DX-om . Cudi me da ne koristi android aplikaciju za radio? Druga stvar je ako bas voli onda cemo mu pisati, ima malo cimanja oko toga.
Reply
#14
Pre dosta godina sam montirao muziku u kola. Ono sto sam tada naucio da antene iako identicno izgledaju razlicit prijem imaju. Tada sam trazio HIrschman po otpadima auta i stavljao umesto fabrickih na autima, razlika je bila ogromna u korist hirschmana
Reply
#15
Ima nekog TEHNIKSA, vjerovatno tjuner zaseban. Sad sto se tice polarizacije, veoma cupavo za daleke stanice,
najbolje je kruzna polarizacija, lijeva ili desna, zavisi od dobijenih rezultata. Aktivni element u svakom slucaju
zatvorena petlja zbog manjeg uticaja smetnji, mozda kvagi antena, prima i horizontalnu i vertikalnu polarizaciju,
ali bez nekoga sa iskustvom na ciljanoj lokaciji mozemo samo pricati.-
pOz
Reply
#16
Napisao sam Tehniksi misleći da to podrazumeva da čovek ima liniju Technics.
Ima tjuner Technics ST-8600 i ostale elemente serije 8600. Malo bi glupo bilo
kupuje nešto drugo, ipak su to dobre sprave.

[Image: b1612f9f59aca0e10ff00498433c62ff.jpg]
Reply
#17
Aj da predlozim ja nesto ... dok sam radio na 2m eksperimentisao sam sa "Moxon Beam" antenom koja se relativno lako pravi .
Ta antenica je fino radila vertikalno polarisana  , usmerena je ali nema ostro usmurenje kao npr yagi i slicne .
Secam se da sam se cuo duplo bolje nego sa gp antenom a imao sam i bolji prijem sagovornika iz daljine .

Mozda bi mu ovakva antena radila posao ...

E sto se J-pole antene tice posto vidim da neki hoce da je prave ...
Jot antena je po mom misljenju najlaksa za izradu a najbolja antena , kako za predaju tako i za prijem .
Kod prijema se kod mene bar pokazala bolje od bilo koje druge antene sto se odnosi na nivo suma .
Dali zato sto je jot fizicki zatvoren tip antene ali secam se kad oborim sqvelc , stanica jedva susti .Dok sa npr gp antenom taj sum je bio nesnosan ...
Reply
#18
@branko tod

E pa na to i mislim, naravno nema potrebe da kupuje kada ima to. Ako bas bas voli FM jako se lepo pokazao vertikalni zatvoreni dipol sa pojacavacem. Ja sam koristio neki iz one ceske antene, taj pojacavac je donet iz austrije nije puno kostao ali kada se on ukljuci bez antene sum na prijemniku ne raste mozda jedva primetno. Neka uzme neki koji nema veliko pojacanje nije poenta u tome. Poenta je da sa neke visine od 10m koliko su meni bile antene visoko se prenese signal kroz antenski kabal bez gubitka. Taman impedansa tog pojacavaca ceske antene odgovara zatvorenom dipolu za FM podrucije od prilike sa 300 na 75ohm.  Ma koliko sam bio ubedjen da nema gubitka kroz 15m kabla, razlika je bila tolika da sam sa RDS primao stanicu sa Majevice radio Republiku Srpsku sa sve RDS-om u bilo koje doba dana 24h prijem. Bez pojacala stanice nema, jednostavno nema, mozda mi je bio los kabal prilagodjenje je postojalo.

Imao sam dve antene horizontalnu elrad-gorenje yagi 6 elemenata i sa njom sam koristio pojacavac, i jedan vertikalni dipol sa pojacavacem. Bez problema oko 150 stanica koje se mogu slusati non stop i to u podnoziju okolnih brda. Dakle vertikalni zatvoreni dipol, visina pozeljna, pojacavac iz ceske antene ali sa manjim pojacanjem neki i bice rezultata.

Evo nekih SKIP-e i ovjavljivao sam samo one sa RDS-om  Big Grin preklapao antene cas H cas V polarizaciju snimao sam dva sata sigurno..... Na drugom snimku ima cak i radio Ajal Iz Palestine.

Ovo su valjda spanci mahom ima po koji Francuz



A ovo uglavnom Nemci a posle i jug Evrope imam i Engleze ima jako puno sve sa tom antenom

Reply
#19
Omegakg, to si sve uvatio iz Kragujevca? Nisi se peo na Crni Vrh Smile
To znači da bi dipol trebao da bude ukupno oko 270 cm i bio ovakav
ali uspravljen. Koje pojačalce da uzme i koji kabl sa malim gubitkom?

Reply
#20
Sto se zatvorenog dipola tice:

https://www.changpuak.ch/electronics/Dipole_folded.php

Sto se tice gubitaka u kablu, ako uzme najobicniji RG59 na 100MHz imace tipican gubitak oko 1db na 10m kabla, sto gledano u nekim duzinama do oko 30m i nema nikakve potrebe za bilo kakvih pojacavanjem u normalnim okolnostima jer bi imao oko 3db/30m . Sa druge strane FM modulacija/demodulacija je zahvalna sto se tice pojacavanja signala jer sam shum tranzistora u pojacavacu ne pravi smetnju za taj tip modulacije i generalno do odredjene granice imamo vise koristi nego stete sa takvim pojacalom, pod uslovom da lokalno kod njega nema neki snazniji predajnik u tom bandu koji bi napravio problem u tom ant. pojacalu.
Moj savet je da se odradi (ili kupi gotov) aktivni prilagodni clan, u prevodu da odmah na dipolu bude montiran prilagodni clan i 1 stepeno pojacanje od 10ak db na istoj plocici.
To je maximum maximuma koji moze da se izvuce jer se signal pojacava odmah na izvoru.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)