Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Detektor/meter za 5G (2-60Ghz) ideja?
#1
Ima li neka ideja da se iskoristi postojeci neki modul (iz satelitske tehnike mozda) ili nesto drugo.
Frekvencija je visoka i verujem da je komplikovano.
Kakav oblik antene bi valjalo imati da se odredi smer iz kog dolazi zracenje.
Reply
#2
Može od satelita ako imaš neki rashodovani, a da je radio u Ka opsegu. Wink

Za ceo taj band ne može nikako, previše je širok da bi prilagođenje bilo tako jednostavno ostvarivo, nešto bi moralo da bude konfigurabilno u tom sistemu, uglavnom su to izmenjive antene...
Za merenje polja se uglavnom koriste omnidirekcione antene, pošto se zna izvor zračenja, ali u ovom tvom slučaju bi antena morala biti usmerena, i u zavisnosti od benda koji želiš da meriš bi morala da se projektuje usmerena antena.

Po cenu toga  da ispadnem neprijatan, manuo bih se toga, i krenuo da pravim nešto što bi ljudima koristilo, recimo vektorski (ili skalarni za početak) analizator mreža ako baš želiš da bude RF, bilo je o tome reči na forumu ako se dobro sećam... Smile

Malo objašnjenje samo... Sve i da se napravi takav uređaj, i da odrediš koliko je polje u određenoj tački i odakle dolazi, šta bi moglo da se uradi sa tom informacijom? Istina je da postoji pravilnik o nejonizujućem zračenju (iz 2009.), ali to su samo preporuke, kao i internacionalni ICNIRP... Verovao ili ne, naš pravilnik je 2.5x rigorozniji od evropskog (a ruski čini mi se oko 4x rigorozniji od našeg)... Imajući sve to u vidu, granica maksimalnog polja je mnogo puta probijena u naseljenom mestu, čak i sa 3G i 4G i ostalim vidovima prenosa podataka, ali tu se ne može ništa... Potrebno je bar 15-20m da bi polje palo dovoljno da zadovolji te standarde, a na mnogo zgrada postoji 4G antena...Te granice su prilično proizvoljne, nisu eksperimentalno utvrđene zato što je to nemoguće utvrditi, a i bilo bi nemoralno. Uticaj takvog zračenja je vidljiv tek na jako dug vremenski period, zbog toga će se tek videti uticaj mobilne telefonije (ako se već ne vidi)... Neki eksperimenti (na miševima) pokazuju da i kućni Wi-Fi izaziva popuštanje blood to brain barrier, pa opet nikom ništa...
Reply
#3
Vec se vidi, drugar dobio rak vilice.
Reply
#4
O tome ti pričam... To može a i ne mora da bude posledica telefona, ali to je borba sa vetrenjačama...
Reply
#5
Od toga, ovaj do podneva ispraznio bateriju.
Reply
#6
Meni se ne vidi ona muška stvar i počele grudi da rastu i od 4G telefona, šta li će tek biti sa 5G pitam se...
Reply
#7
Đole, od 5G će ona muška stvar da ti se pretvori u ničku Smile, i meni takođe Smile
Reply
#8
Nakon vise od 20 godina istrazivanja, niko nije mogao dokazati vezu izmedju mobilnih komunikacija /radio talasa/ i bilo kakvog uticaja na zdravlje ljudi.
Zivimo u svijetu gdje smo skoro 24 sata okruzeni em talasima. Koristimo bluetooth slusalice, kljuceve, mobitele, wifi, tv, radio, GPS, mikrovalne itd... Da postoji bilo kakav uticaj na ljude, bio bi jako ocit zbog toga sto je citava populacija pod uticajem. Ljudi bi padali kao muhe.
Sto se tice 5G dubina penetracije na tako visokom spektru je jako mala, tako da ne moze da prodje ni debljinu ljudske koze.

Ono sto me definitivno izbaci iz raspolozenja svaki put kada vidim ovako neosnovane tvrdnje je sto to dolazi od ljudi koji redovno piju, puse, jedu procesirano meso, voze dizele Big Grin , ljeti odu i lijepo se suncaju po 5 sati na plazi ali svi su redovno zabrinuti kako ih im telefoni daju rak, televizor/kompjuter kvari vid i kako ih chem-trails posipaju otrovom iz aviona.   Dodgy
Reply
#9
Ne mora da znači da bi bio jako očit, zračenje ne mora da bude smrtonosno na kratke staze, naročito kad je tako slabo i nejonizujuće... Uticaj sigurno postoji, za početak, primetna je razlika u kvalitetu sna kad nema telefona, rutera itd u sobi u kojoj se spava... Drugo snage su toliko male da ni muhe od njega ne padaju trenutno a kamoli ljudi, pa nije pukao nuklearni reaktor pa da se to primeti tako lako...
U svakom slučaju, slažem se apsolutno sa ovim poslednjim pasusom. Smile
Reply
#10
Poenta je da 5G po samoj strukturi sa vise mikrocelija manje snage i visljim frekvencijama moze da bude samo bolja u pogledu uticaja na coveka nego 3G i 4G mreza, ali to na zalost retko ko shvata. Komsija me zabrinuto pita pre par dana vezano za to i ja mu pojasnim ukratko da vislje frekvencije teze prodiru kroz prepreke i da ce realno manje da bude "ozracen" u kuci sa 5G nego sa postojecom mrezom, a on mi na to kaze " pa kako, citao sam da upravo vislje frekvencije bolje prodiru kroz zidove" . I sta ja da kazem njemu kada je on to citao, a napisao na netu neko ko nema ni elementarno znanje oko radio talasa. Onda ljudi procitaju takvu glupost, slepo veruju u to i prenose dalje.
Reply
#11
A pa našli su i za to opravdanje, sad znaju da više frekvencije ne prodiru duboko, ali se one absorbuju u koži, tako da se svo zračenja sakuplja. Big Grin
Nedavno je na jednom forumu lik postavio video, gde neki stručnjaci objašnjavaju kako je to opasno, i jedan od njih je odvalio kako frekvencije preko GHz sa lakoćom prodiru kroz zidove... A ja se pitam što nemam Wi-Fi u susednoj sobi?!
Reply
#12
(04-14-2020, 09:38 AM)Leonardo Wrote: Đole, od 5G će ona muška stvar da ti se pretvori u ničku Smile, i meni takođe Smile

Jooj, znao sam. A jel' će ondaK i suknju i aljinče morati da nosimo, da se skroz uklopimo?

A da se vratimo na onaj slučaj, dečko što se upokojijio od rak jer je držao telefon nop-stop na glavu i trošio bateriju do podne.
Jel' on bio u Wuhan sa najnivoji aparat na 5G mrežu pa ga to ubilo ili je bio ovde, na lokalne mreže 2G, 3G, 4G ?

Mislim da mi na forumu nažalost, imamo i vrlo kratkoumne članove.
Reply
#13
He he:

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/stor...uteri.html
Reply
#14
"Земља се жури у изградњу нових "5Г" бежичних мрежа, које су довољно брзе да могу радити ствари попут преузимања филмова у трен ока, а једног дана чак и напајати аутомобиле без возача."

Konačno bežični prenos energije Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#15
Mislim da je ovo poenta cele recenice: "аутомобиле без возача." a sigurno i bez putnika Smile

Nego, nema ideje kako sklempati nesto makar za pocetak za raspon 6-25 GHz ?
Reply
#16
To se ne sklepava...
Svaku liniju na PCB moraš elektromagnetski da simuliraš, prilagođenje mora da bude projektovano veoma detaljno, a pojačavač sa tim opsegom je dostojan IEEE Solid State (rad koji može da se koristi za doktorat u oblasti elektronike i mikrotalasa). Druga stvar, pojačavači na tim učestanostima se uglavnom rade integrisano, a ne diskretno na PCB... A za PCB se ne koristi vitroplast (FR-4), nego neki derivat teflona (tipa Rogers Duroid), gde jedna 20x30cm tabla košta oko 200e, minimum...
https://www.rf-microwave.com/en/rogers-c...1-203x305/

Pa LNA:
https://www.digikey.com/product-detail/e...ND/9830009
Reply
#17
Evo kako izgleda i koliko košta gotov uređaj za opseg 2,4-10 GHz, da bi imao neku orijentaciju

https://www.gigahertz-solutions.de/en/me...fw59d-plus

[Image: image_930-328_1.jpg]
Reply
#18
Kuku lele... 1800 eura.
A u kom opsegu rade prijemnici za satelitski prijem? Moze li se od toga nesto iskorisititi?
Reply
#19
Pravi prijemnik za 10+ GHz je u samoj anteni-u žiži tanjira. Opseg se transporduje u nizi od 2 GHz koji se nalazi u
onome sto nazivamo prijemnikom i gdje prebacujemo-biramo kanale.-
pOz
Reply
#20
Tako je, LNB (Low-noise block downconverter) sadrži u sebi LNA, mixer i pojačavač za L band. Šta odatle može da se iskoristi nisam siguran, pošto ne znam da li su zaliveni ili ne. Verovatno LNA može da se iskoristi odatle, ali to je uzak band, 2-3GHz maksimum.

Od tanjira može da se napravi talandara, to je mnogo plemenitija namena. Big Grin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)