Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako vezati lcd na 12f675 u pic basic
#1
Pokusavam da na 12f675 povezem lcd 16x2 displej preko 4094 i nikako da proradi.Nisam to nikad probao na pic sa 8 pina i iskreno nemam poima kako,nalazio sam nesto na internetu ali slaba vajda pa sad ako moze pomoc,kako tu definisati displej i kako ga povezati.Ispada da trazim sve na tanjiru ali sam se nesnalazim.Ako ima neki bilokakav projekat ili neka adresa bilo bi mi od pomoci.U pitanju je Pic Basic.
Reply
#2
Ja bih tu isao na neku I2C komunikaciju.
Imas vec gotove displeje sa i2c, a mozes staviti i mnogo lijepo kolo PCF 8574 ( I/O expander i2c) i koristis samo 2 pina, koja uzgred budi receno mozes koristiti za jos ponesto.
Reply
#3
Slazem se da treba ici na I2C komunikaciju postoji modul koji se kaci na lcd displej koji na sebi ima PCf 8574T .

Ovde se nalazi sve sto je potrebno da pokrenes LCD napisana je biblioteka da bih imao standardne komande za obracanje displeju.

http://support.melabs.com/forum/picbasic...4-20x4-lcd

Ja sam ovo isprobao na vecem kontroleru i to jako dobro radi jedino kada saljes podatke preko I2C tada moraju biti pogaseni interapti ukoliko ih imas u programu.

E sad posto ti to hoces da koristis na PIC12F675 mozda ce se javiti problem kod ram memorije jer taj kontroler ima samo 64 bytes a mislim da je za ovo potrebno malo vise ali mozes probati.

Moj savet ti je da predjes na novije 8bit kontrolere recimo kao sto je PIC12F1822 koji je jeftiniji od 12F675 ima vise memorije ,nakrcan je hardverom itd.

Nemoj da te plasi prelaz na ove novije kontrolere jer ja kada sam pocinjao odmah sam krenuo sa PIC16F1827 pre nekih 5 godina i zahvalan sam ljudima sa foruma koji su mi predlozili ovaj kontroler i da zaboravim na 16F84 i PIC16F628.

Jednom kada savladas te novije kontrolere  Enhanced Mid--Range (14--bit instruction word) zaboravices na one starije kontrolere zbog komfora koji pruzaju noviji i skoro sve se svodi na hardveru da radi.
Reply
#4
Da se spasis muka koje sam ja imao obrati paznju ( pise u DS ali ko to jos cita Smile ) da T ima adresu 0x20 a AT 0x38
Reply
#5
Meni je ovde potreban adc a displej da prikacim dok sve to ispodesavam i posle vise nije potreban. Pravim deset istih plocica sa 12f i mislio da to sredim sa jednim displejem, zaacim, sredim sta mi treba pa kacim na sledec u. Nema veze, snaci cu se, hvala u svakom slucaju
Reply
#6
Gde zapne javi pa ce resavamo problem.

Ovde imas taj modul LCD displeja za kog je napisana biblioteka https://www.kupujemprodajem.com/Elektron...=494238633
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)