Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koji os za stare slabe racunare ?
#1
Nedavno kupim za neku sicu mini laptop emashines eM250 KAV60 .
Stanje ocuvan sve radi jos  cak imam i punjac za njega ... 

Procesor mu je intel atom N270 1.6 ghz 32bita jedno jezgro 
ram 2gb  ddr2 , hdd 80gb , ima 3 x usb , kameru ...

Na njemu je neko instalirao windows 7 32 , koji neradi nikako Sad moglo je da se radi fajlovima , da  se kuca u ofisu , naravno da se pusti  muzika za sta sam ga i uzeo ,  ali kada treba  da pusti film pocinje da koci baguje , takodje kada treba da pokrene GoogleChrome ili mozilu , ili zabode skroz ili cekam celu vecnost da se jadnicak opasulji 43
O youtubu i da ne pricam gotovo pa ne izvodljivo .

Probao sam sa windows 7 lite ili ti fles verzijom , nista nisam dobio i dalje se vuce plus taj os mu ne prepoznaje wifi adapter kao ni zvuk.
Probao sam windows XP , on mozda i najbolje radi ali bez toga da  se ide na internet ...
Onda  sam instalirao Ubuntu ... ispostavilo se da je i on podjednako zahtevan kao i windows 7 , mozda ne generalno al na ovom krsu da .

I tako  trazeci neki odgovarajuci os po netu naletim na  https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ sto je os za Rapsberry Pi zapravo , ali oni imaju varijantu os-a i za desktop pc .
Skinem taj os , preko rufusa napravim butabilni fles i instaliram , moglo je i da  se pokrene sa flesa ali ja  sam isao na full instalaciju .

Debian sa Rapsberry Pi desktopom ili Raspbian kako ga  zovu radi odlicno Smile ne bas savrseno jer i  dalje se konfiguracija muci za neke aplikacije ali za razliku gore pomenutih os koje sam probao ovo je sad 10 puta vise upotrebljivo nego npr na windowsu .
Na ovom sistemu laptopic bez  problema pusti film , brze podize sistem , ima sve potrebno za rad kao npr u windowsu , odmah po instalaciji prepozna i zvucnu i wifi karticu ...
Malo se muci priliko pokretanja pretrazivaca sto je kod njega Chromius ali ga pokrene i kada ga pokrene radi najnormalnije cak uz malo strpljenja pusti i youtube , naravno mucci se dok ucita ali sto je interesantno kad pusti vise ne secka moze najnormalnije da  se gleda .
Radi mu i auto detect , sta god se u medjuvremenu prikljuci on to vidi registruje , ima gomilu programa alata koji dodju  po iinstalaciji i celu LibreOffice.
Jednom recju vrlo pouzdan mali os koji me prijatno iznedaio koliko je dobar Smile mozda gresim ali cini mi se da mi i baterija  duze traje ...

Ovo mi je prvi susret sa Linuxom i za  sada  sam zadovoljan , naravno vasi predlozi su dobrodosli .
Reply
#2
Kako Linux podržava različita desktop okruženja, moguće je od svake linux distribucije napraviti "laku" distribuciju. Naravno, potrebni su i "laki" programi, a ne zahtevni. U principu, možeš da probaš Lubuntu (Ubuntu sa LXDE okruženjem), ili Puppy. Druge opcije su bilo koja distribucija koja ima LXDE ili neko slično lightweight okruženje. Ima ih bezbroj...
Raspbian je verovatno dobra opcija, ako radi kako treba, ne moraš da tražiš dalje. Smile

A baterija sigurno traje duže, opterećenje resursa je manje...
Reply
#3
@Dackotronic
Raspbian i ubuntu derivati se baziraju na Debian Linux imaju njihov instaler za .deb fajlove njihov karnel.
Na slicnoj desktop masini Intel D945GCLF isto integrisan intel atom n270 procesor 2gb ddr2 rama i oko 160gb hard diska.
Ja na njemu teram Xubuntu zadnji bez problema ali moze to jos mnogo bolje i brze.
Zavisno od namene i za sta planiras da koristis tu masinu mozemo da ti preporucimo sta dalje. Ako je za media onda ima jos laganija distribucija.
Raspbian je pretezno pakovan za rpi 1 2 3 i za njega je optimizovan. Kod mene na rpi2 sljaka Kodi bez problema a koristim ga za gledanje youtube-a na tv-u i filmova serija a od skoro i za televiziju ima jedan green adon koji radi i omogucava mi da gledam Srpske bosanske hrvatske slovenske kanale bez problema.
Dobra pocetna tacka vezana za linux je ovde:
https://distrowatch.com/
Reply
#4
Takodje obavezno pogledaj ovaj derivat Big Grin

https://elementary.io/
Reply
#5
Za sada sam vrlo zadovoljan  Big Grin  cak mi se i sam sistem jako svidja , sve je uprsceno lako dostupno ma milina ... razmislam o ssd-u od 120gb sad su jeftini , sa ssd-om ovo bi radilo jos 30 posto brze  i lakse Wink
Reply
#6
Zamisli taj sistem kako radi na:

Specification

The Raspberry Pi 3 Model B+ is the latest product in the Raspberry Pi 3 range.

Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 (ARMv8) 64-bit SoC @ 1.4GHz
1GB LPDDR2 SDRAM
2.4GHz and 5GHz IEEE 802.11.b/g/n/ac wireless LAN, Bluetooth 4.2, BLE
Gigabit Ethernet over USB 2.0 (maximum throughput 300 Mbps)
Extended 40-pin GPIO header
Full-size HDMI
4 USB 2.0 ports
CSI camera port for connecting a Raspberry Pi camera
DSI display port for connecting a Raspberry Pi touchscreen display
4-pole stereo output and composite video port
Micro SD port for loading your operating system and storing data
5V/2.5A DC power input
Power-over-Ethernet (PoE) support (requires separate PoE HAT)
Reply
#7
(05-22-2019, 01:02 PM)tesla017 Wrote: @Dackotronic
Raspbian i ubuntu derivati se baziraju na Debian Linux imaju njihov instaler za .deb fajlove njihov karnel.
Na slicnoj desktop masini Intel D945GCLF isto integrisan intel atom n270 procesor 2gb ddr2 rama i oko 160gb hard diska.
Ja na njemu teram Xubuntu zadnji bez problema ali moze to jos mnogo bolje i brze.
Zavisno od namene i za sta planiras da koristis tu masinu mozemo da ti preporucimo sta dalje. Ako je za media onda ima jos laganija distribucija.
Raspbian je pretezno pakovan za rpi 1 2 3 i za njega je optimizovan. Kod mene na rpi2 sljaka Kodi bez problema a koristim ga za gledanje youtube-a na tv-u i filmova serija a od skoro i za televiziju ima jedan green adon koji radi i omogucava mi da gledam Srpske bosanske hrvatske slovenske kanale bez problema.
Dobra pocetna tacka vezana za linux je ovde:
https://distrowatch.com/

Hvala Tesla  Smile  evo bas pregledam sta sve imaju , postaje vrlo zanimljivo  Rolleyes
Reply
#8
Polako tek ulazis u svet linux-a Big Grin
Moraces da ih isprobas i koristis par nedelja da vidis da li ti odgovara ili ne pa cak i da promenis nekoliko distribucija Big Grin
Graficko okruzenje je kriticno ali nuzno tako da tu mora da se napravi neki kompromis. Kod ubuntu derivata je sreca sto nemas gubljenje vremena oko sredjivanja drajvera i instaliranja/deinstaliranja programa, podrska je dobra i redovno se sam update-uje Wink
Ja sam probao ovaj elementaryOS koji je takodje ubuntu derivat samo ima neko novo Phaton ili takvo neko graficko okruzenje koje je dosta lagodnije i slobodno mogu reci da su me prijatno odusevili kako je sve to skockano i smekerski odradjeno jednostavno i brzo. KDE kod mene odmah otpada kao i GNOME 3 i Unity u novim verzijama ubuntu.
Reply
#9
"Moraces da ih isprobas i koristis par nedelja da vidis da li ti odgovara ili ne pa cak i da promenis nekoliko distribucija [Image: biggrin.gif] "

Definitivno cu morati Smile ali za sada cu se igrati sa ovim Raspbianom cisto da vidim sta  moze  i slicno , mozda uposlim i prastarog athlona64  koji mi skuplja parsinu Wink

Ono sto me posebno odusevilo je instalacija novih rograma , otvoris terminal prekopiras sa sajta , enter i gotovo eto ti programa  Big Grin
Reply
#10
Ako hoćeš gotovo idi na Lubuntu, ubuntu sa LXDE.

Ako ćeš da se igraš onda udari na Arch ili Slackware pa ih budži od 0 kako i šta ti treba. Ja sam na Slacku već 6-7godina sa LXDE i zadovoljan sam.

Što se tiče ssd, nećeš dobiti mnogo jer je mašina prilično mršava.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#11
Mozeli Sprint da pokrene ? ?
Reply
#12
Na Linuxu ne.

Dacktronic, slab ti je to procesor za bilo šta drugo.
Neka ti ostane na tom linuxu.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#13
(05-22-2019, 01:07 PM)Dackotronic Wrote: Za sada sam vrlo zadovoljan  Big Grin  cak mi se i sam sistem jako svidja , sve je uprsceno lako dostupno ma milina ... razmislam o ssd-u od 120gb sad su jeftini , sa ssd-om ovo bi radilo jos 30 posto brze  i lakse Wink

Upgrade sam radio baš pre neki dan DELL Inspiron 17R N7110 i5 4GB HDD 160GB
-ventilator non stop na FULLL, ma šišti kao da želi poletjeti...
Očuvan Laptop.

Otvorim ga fino sve do zadnjeg boarda i vijka, očistim, namažem friškom pastom hladnjake-pipe procesora, koprocsora, grafike...
dokupim 4GB dodatnog identičnog RAMA, stavim novi SSD 240GB
Instaliram W10, Office, ma sav potreban SW,
Update i na kraju AVG PC TuneUP servis i napravim Image instalacije

Laptopu zatreba cca 10-12sec da se podigne skupa sa Bios-om

brz SSD 600MB/sec+ če ti ubrzati rad mnooogo,
meni više od 10x brže (probano pre ugradjenog dodatnog RAMa)
LP
Dragan
Reply
#14
Čipset tog laptopa podržava max 4,2 GB/s tako da SSD može da pomogne.
Problem je sam CPU koji ima samo 512MB L2 keš memorije i čiji je FSB samo 533MHz što mu jako usporava komunikaciju sa ostalim komponentama.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#15
Pa rek'o sam, džabe koliko hoćeš brz ssd kad cpu to ne može da obradi dovoljno brzo da bi se videlo ubrzanje.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#16
Sva troica ste u pravu , jasno sve ko dan Wink 

Dragan100 je covek u pravu ssd mooze da ubrza dosta ali kad se ima  na cemu sto kod mene na ovom laptopu nije slucaj jer mi je cpu slabasan tj mator kao i ram , a tu ste TDA i euronymous upravu.
Ja imam ssd na kucnom kompu koji trenutno koristim sto je maticna h61m-pro 1155 , cpu i5 , 8gb ddr3 rama ... i to radi dosta ddobro al na njemu mi windows i gomila korisnih stvari koje aktivno koristim.
Laptop sam uzeo cisto eto da mi nesto vrti muziku tamo gde radim a za sad se zezam u onom Raspbianu , interesantno mi pa isprobavam programe sta moze sta ne i slicno .
Mada imam jos 2 neka zapostavljena racunara , jedan je moj stari komp athlon 64 x 2 , 4gb ddr2 rama tu mi fali hard , a drugo kuciste je neki Lenovo c2duo i 3gb ddr2 ali se nesto gasi sam ??? trebam da vidim sta je u pitanju ... otom potom ...
Reply
#17
Mislio sam okvirno na :
Komunikaciju-brzinu
CPU<-->L1<-->L2<-->RAM<-->SSD
Sad sve zavisi šta je usko grlo,
SwapFile ili Paging radiče u zavisnosti od L1, L2, RAM i brzine komunikacije sa SSD (ili HDD sporije)
kad se ne nadju informacije za trenutni rad CPUja ni u RAMu, onda Swaping, pa ako je brz, sve brzo...itd
slično i sa CPUjem Level cashe, RAM Grafične kartice, ako je integrisana ili još dodatno usporava Main CPU...šta češ...
LP
Dragan
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)