Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PIC16F628A zakljucan (ili sprzen)
#1
Problem je sledeci, skoro sam pravio neki frekvencmetar sa PIC16F628A i prilikom prvog ucitavanja hex-a frekvencmetar radi ali kad vratim cip ponovo u programator on ga vise neprepoznaje u pocetku sam mislio da mozda nesto nije uredu sa programom PICkit 2  ali paralelno sam probavao da iscitavam neke druge programe iz drugih cipova i sve radi ok, probao sam na jos dva cipa da uradim istu stvar reko mozda cipovi nisu ok  ali ista situacija i sa njima, posle sam probao preko starog JDM programatora da izbrisem program sa cipova ali se stvar zakomlikovala jos vise sad ih ne prepoznaje ni jedan programator a nece ni da rade kad ih ubacim u frekvencmetar, interesuje me dali je moguce da je preko hexa pic zakkljucan i imali tu leka da se to otkljuca ili sta vec.


Attached Files Thumbnail(s)


.c   lcd16mhz.c (Size: 4,83 KB / Downloads: 7)
Reply
#2
PIC moze da bude zakljucan od iscitavanja ukoliko su tako podeseni fuse bit ali u svakom trenutku je moguce brisanje flash memorije pomocu programatora.

Sad je tu cudno zasto programator ne prepoznaje te mikrokontrolere.

Nikad nisam imao takvih problema sa PIC da bude sprzen a desilo se da dovedem i visi napon od 5v i radio je jer sam okrenuo stabilizator napona 7805 za 180°.
Reply
#3
Koliko sam primetio pic nema zaključan kod posle programiranja.
Hoće ponekad PIConje da se zaglupe, kod mene ih zabrlja Mokroelektronikon razvojni sistem 6-ica, ali ih "odglupim" pomoću pravljenog PK2. Probaj samo da obrišeš PIConju u PK2 (Erase).
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#4
Problem je sto preko pickita2 nisam uspeo da obrisem memoriju znaci kad prvi put ubodem pic u programator i upucam hex tu je kraj posle upucavanja pickit2 ga vise neprepoznaje ali kad taj cip stavim u frekvencmetar on uredno radi, posle sam ga stavljao u JDM programator koji radi preko WinPic800 programa i u jednom trenutku sam uspeo da ocitam cip i izasle su mi samo nule u donjem prozoru gde se ocitava kod onda sam probao da mu izbrisem fles i posle brisanja frekvencmetar vise ne radi ali sad ga neprepoznaje ni Pickit ni JDM , ukupno sam sprzio tri pica situacija je ista na svima , u zadnjih desetak dana sam probao 4-5 raznih frekvencmetra sa pic16f628 i samo na ovom mi se to desilo da napomenem da ni ujednom trenutku nisam dzarao nista oko fusebitova ni na jednom od predhodnih upucavanja hexova .
Reply
#5
Gledao sam po netu dal ima neko resenje ili neki uredjaj slican kao AVR Doctor koji restartuje fusebitove ali nisam nasao nista vezano za Pic-eve, na ATMEGA -ma mi se desavalo da ih zeznem i zakljucam ali sam napravio AVR Doctor i uspesno svaku otkljucao bez problema.
Reply
#6
Stavi hex fajl ovde da ga pogledam.
Reply
#7
Evo i hexa i izvornog koda.


Attached Files
.c   lcd16mhz.c (Size: 4,83 KB / Downloads: 3)
.hex   lcd16mhz.hex (Size: 8,24 KB / Downloads: 4)
Reply
#8
Gorane, da si pogledao Draganov prvi post, video bi da je sadržaj PIC-a otključan:

//config bits
#if defined(__XC8)
  #pragma config LVP=OFF, WDTE=OFF, MCLRE=OFF, FOSC=INTOSCIO, CP=OFF, CPD=OFF
#else defined(COMPILER_MPLAB_PICC)
  __CONFIG(MCLRDIS & WDTDIS & UNPROTECT & LVPDIS & INTCLK & UNPROTECT);
#endif

Iz "lcd16mhz.c" u prvom postu.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#9
Konfiguracioni bitovi u hex fajlu su mu sve nule što ne odgovora ovome što stoji u c fajlu.
Da ih nisi ručno postavio u MPLAB-u?

Moja greška, konfiguracioni bitovi su ok. Mogu sutra da programiram neki oj PIC16F628A pa da probam ako do tada ne provališ šta te zeza.
Reply
#10
Mislim da ti je nekom greskom PIC usao u LVP mod (iako su ti CONFIG bitovi u programu uredno postavljeni). Ako je u tom modu sada, ti ga mozes programirati i citati iz njega jedino preko HVP moda. Proveri u tvom softveru gde se podesava da ti PICKit2 radi HVP pa probaj tako. Malo je verovatno da su MCU spaljeni.
Reply
#11
(12-11-2018, 09:44 AM)gorankg Wrote: Mislim da ti je nekom greskom PIC usao u LVP mod (iako su ti CONFIG bitovi u programu uredno postavljeni). Ako je u tom modu sada, ti ga mozes programirati i citati iz njega jedino preko HVP moda. Proveri u tvom softveru gde se podesava da ti PICKit2 radi HVP pa probaj tako. Malo je verovatno da su MCU spaljeni.

Sad gledam post, a u medjuvremenu sam instalirao icprog 106A i ocitavanja cete videti na prve dve slike iako je program prepoznao cip nisam hteo da ga brisem dok vi nebacite pogle i date jos neki savet jel treba da promenim neke stavke u programu pre neko sto pokusam da obrisem.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#12
Probaj da iz tog ic prog alata izvezeš hex fajl pa ga stavi ovde. Najverovatnije, File -> Export ili File -> Save as. Izaberi intel hex format.
Reply
#13
Imam jos jedno cudno desavanje, kada jedan isti cip ocitam vise puta svaki put mi izadju drugacija slova i brojevi kao da neocitava uvek isti hex , evo dole u prilogu dva hexa koji su ocitani uzastopce sa jednog cipa.


Attached Files
.hex   a1.hex (Size: 12,01 KB / Downloads: 2)
.hex   a2.hex (Size: 10,85 KB / Downloads: 1)
Reply
#14
Proveri na PIConji koliki je napon napajanja prilikom iščitavanja!
Može biti da ti je loš USB kabl (kinez sa dlakama umesto normalnih žica).
Kod PK2, uđi u kalibraciju/dijagnostiku i takođe proveri napone.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#15
Nisu ti dobri ovi hex fajlovi. Ipak će biti da te zeza PicKit2
Reply
#16
Ili loš USB kabl između računara i PK2
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#17
E ovako, prvom da kazem da sam probao da brisem cipove preko ovog icprog106A i za sad sam uspeo da obrisem jedan cip i da ponovo u njega upisem neki drugi program i za sad taj jedan radi, ostala dva mi program pokaze da sam uspesno izbrisao ali kad ga ponovo ocitam opet ista pesma pokaze mi one heroglife Smile .

Sto se tice kablova imam ih raznih bar desetak komada od svakojakih uredjaja, trenutno sam stavio neki najkraci i najdeblji od nekog starog externog harddiska koji mi nikad nije pravio probleme i ocitavanja na PICKIT programu su sledeca 4,4V paralelno sam unimerom merio napon na samom cipu i iznosi 4,34V , e sad kad stavim neki drugi ispravan cip napon na programu PICKITU-u je 4,6V a unimer pokazuje isto toliko znaci kao da ovi sto su zabrljali vuku vecu struju.
Reply
#18
(12-11-2018, 09:44 AM)gorankg Wrote: Mislim da ti je nekom greskom PIC usao u LVP mod (iako su ti CONFIG bitovi u programu uredno postavljeni). Ako je u tom modu sada, ti ga mozes programirati i citati iz njega jedino preko HVP moda. Proveri u tvom softveru gde se podesava da ti PICKit2 radi HVP pa probaj tako. Malo je verovatno da su MCU spaljeni.

Kolko sam ja uspeo da kopam po programu ja samo taj LVP mod i imam to HVP nema.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#19
Definitivno možeda te zeza niži napon na PIConji.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#20
Sad sam merio napone unimerom na pickit-u i tih 4,6v dolaze sa diode 1N5818 koja ide direktno sa usb dzeka na kom imam urednih 5V znaci pad napona se desava na diodi, probacu da stavim drugu diodu jel sad mi prodje kroz glavu bas sa tim diodama sam imao problem i sa nekim pojacalom d klasi a one su iz iste ture uzete.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)