Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čudne naučne zanimljivosti
Svi su mamlazi različiti samo jedan je isti :-)
Reply
Gospodo i oni koji to niste, evo ga jedan gramofon sa plivajućim diskom na živi.

[Image: mercure-table_500d.jpg]

https://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/td_hg.htm

Da napomenem da sada u staklenim termometrima više nije živa, već sa galistanom.
Reply
(08-17-2019, 07:49 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: ti si mamlaz samo i isključivo samo iz razloga što sam sebe tako smatraš. ja da ti kažem,ali taj i takav slučaj se NE računa... Wink to se zove (preterana) samokritičnost,i najčešće se javlja u intenzivnim situacijama. "... a svakom se desi da ispadne šaran..." kako kaže panonski mornar. situacija ne fali,Bogu hvala! ?

Blagodarim!

uvek pokleknem na istu foru...
prvo potrazim neke podatke o novoj zanimljivosti,
kako li ovo radi, i ondak, ode mast u nepovrat...


(08-17-2019, 08:21 PM)Macola Wrote: Svi su mamlazi različiti samo jedan je isti :-)

Тачно сам се пронашао у овом - исти.
кхм,
сромност ми је врлина...


https://vukajlija.com/pimpek
Reply
Ma to je bilo iz onog vic-oglasa:

"Prodajem tri mačeta. Dva su različita, a jedno je isto." :-)
Reply
(08-17-2019, 08:40 PM)branko tod Wrote: Gospodo i oni koji to niste, evo ga jedan gramofon sa plivajućim diskom na živi.

[Image: mercure-table_500d.jpg]

https://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/td_hg.htm

Da napomenem da sada u staklenim termometrima više nije živa, već sa galistanom.

Kad ja pre dve godine predlagah Galijum kao vešanje, svi ćutaste kao tiiit :-)

Živa isparava na sobnoj temperatri i to nije baš idealno za zdravlje, dok je Galijum maltene jestiv.
Reply
(08-17-2019, 10:52 PM)Macola Wrote: Kad ja pre dve godine predlagah Galijum kao vešanje, svi ćutaste kao tiiit :-)

Nisam video tvoj predlog, ali da ti napomenem da bi gramofon sa galiumom u vešanju
morao da uključiš bar sat pre slušanja da se ugreje i da se otopi galijum na 30 C.
A disk bi morao da bude od aluminijuma, niks gvožđe jer će da potone.
Reply
Živa u riješenju koje je Branko naveo je recimo ok jer kada se nalije u predviđen utor u drugi utor se stavi tekućina koja će živu "zadihtati" i neće joj dati da pare odu u zrak.
Što se tiče tanjura aluminij je skuplji od željeza ali kada se već radi tako nešto glupo mi je koristiti željezo, već bi išao na aluminij,teflon,sipas ili tako neki materijal.

Što se tiče žive,jedina živa koju imam u stanu je u toplomjeru i samo ju tamo želim imati. Igrati se sa njome u svrhu gramofona i sličnih "igrački" ne hvala, baš mi se ne sviđa da imam živu u otvorenom spremniku, makar on bio hermetički odvojen od zraka.
Reply

Nesto zanimljivo za zivu Rolleyes
Reply
(08-18-2019, 11:23 AM)branko tod Wrote:
(08-17-2019, 10:52 PM)Macola Wrote: Kad ja pre dve godine predlagah Galijum kao vešanje, svi ćutaste kao tiiit :-)

Nisam video tvoj predlog, ali da ti napomenem da bi gramofon sa galiumom u vešanju
morao da uključiš bar sat pre slušanja da se ugreje i da se otopi galijum na 30 C.
A disk bi morao da bude od aluminijuma, niks gvožđe jer će da potone.

Normalno da treba zagrejati galijum na preko 30 i više stepeni, a dotle imamo parkirno stanje vešanja.
Kakva sve čuda se daju videti oko vešanja gramofona, kao u onom crtanom filmu "čemu ovo služi a uz to i ne radi?",
predgrevanje neće biti problem entuzijastima koji to naprave.

Mermer tako lepo pliva na galijumu...

P.S.

Galijum inače "pojede" aluminijum tako da otvara rupe u njemu i to veoma brzo.
Nikako ga ne bi trebalo dovoditi u kontakt sa aluminijumom.
Reply
Ljudi, tih sat vremena nije nikakav problem. Fino se popale sva lampaška pojačala,pretpojačala, otvori butelja crnog vina da malo prodiše a lampaši se zagriju i taman sve spremno na slušanac. Smile

Hmm...mramorni tanjur,zanimljivo. Ne znam kakav je on kao materijal,da li ima tendenciju da zvoni i sl. i koliko se dobro može istokariti jer treba bome dobro istokariti tanjur da ne pleše pri okretanju.
Reply
Na to sam i mislio kad sam rekao da nije problem vreme predgrevanja. Sladokusci čekaju stabilizaciju temperature čak i na tranzistorskim amps koji se tiično slabo zagrevaju...

Bilo bi tu više mogućih opcija, jer nisam ni jednu probao (i ako je ta moja ideja stara već više od tri godine) već samo hipotetišem i protiv sam unošenja žive u stambeni prostor u bilo kom obliku, ako je ikako moguže to izbeći.

Ne mora se vešati samo tanjir...
Galijumsko vešanje može dobiti čitav gramofon koji je stacioniran na mermernoj ploči, a tu mermernu ploču recimo u galijumu centrira nekoliko neodijumskih magneta...

Posle otapanja galijuma (više od 29,8C), što nije daleko od sobnih temperatura pa ne može baš previše ni trajati, galijum poput svakog fluida će u tečnom stanju imati gornju površinu koja postaje savršena "libela". Ostatak posla je pravilno uravnotežiti noseću mermernu ploču prema tome.
Na primer, to je jedna od mogućnoti.

Što se tiče zagrevanja, galijum je poluprovodnik i može se protokom električne struje zagrejati (brzina zagrevanja će biti stvar unešene snage).
Pogotovo kada bi bio u ulozi fluidnog elektromotora za nošenje-okretanje diska, što inače zahteva tok struje.

Oko samog tanjira na primer:

Tanjir se može napraviti od inače uobičajenih nemetalnih materijala od kojih se često i pravi, tj. masivnog diska od: PA6, teflona i slično.

Takvi materijali bi vrlo čvrsto stajali na tečnom galijumu (koji ima specifičnu težinu malo manju od gvožđa, 5.9T/m3).
U centru bazena sa galijumom bi mogao stajati veliki centralni magnet i galijum bi mogao postati elektromotor, pod dejstvom protoka električne struje kroz njega.
Taj isti magnet, pošto mu je inače jedan od polova na gornjoj strani, drugi na donjoj (da bi tečni galijum radio kao motor), mogao bi svojom privlačnom silom delovati na jedan neodijumski centralni magnet na disku koji plovi, vukao ga jako na dole i tim centrirao disk i obezbedio mu prividni "ležaj". Disk bi u donjoj regiji mogao imati neka peraja poput turbine... 
Taj centralni magnet na disku i magnet u galijumu bi imali pravo da budu veoma snažni neodijumski magneti, jer galijumova specifična gustina obezbeđuje moćnu "plovnost" nekog poliamida i slično i tako bi mogle biti primenjene velike privlačne sile  a da pri tom "linija gaza" ne bude preduboko. Tj. centralni ležaj bi veoma čvrsto držao položaj.

Čitav sistem bi bio jako inertan i slabo podložan devijacijama brzine, uz neki servo sistem koji  bi to dugoročno stabilizovao.
Disk bi uvek zauzimao idaealno horizontalan položaj u odnosu na centar gravitacije Zemlje.
Motor bi se pokretao čistom DC strujom, koja ne unosi nikakave smetnje u prenos sa glave.
Uz dobro balansiranje takvog diska,  mogao bi se očekivati stabilan položaj centralnog mangetskog "ležaja".

Hladan galijum (ispod 29C) bi prešao u čvrsto stanje i poput parkirne kočnice zarobio obrtni disk u parkirnom položaju. Za takvu opciju bi disk morao imati detalje koji "strče na donjoj strani diska i dublje penetriraju u galijum dok je tečan, a bili poput peraja turbine kad galijum radi kao motor.

Dakle, proces i izgledao na primer ovako:
- uključimo neku N jačinu struje kroz galijum koji je u čvrstom stanju i drži disk zarobljenim,
- galijum se zagreva od toka struje i u jednom momentu prelazi u tečno agregatno stanje, čim istovremeno započinje i rotacija fluida, tim i diska.
- prelazimo na servo regulaciju struje kroz galijum u cilju održavanja konstantne brzine i istovremeno uključujemo podni grejač galijuma, da bi ostao u tečnom stanju nezavisno od regulacione struje "motora".
- čekamo da taho sistemi u saradnji sa servo, stabilizuju brzinu,
- stavimo ploču i uživamo uz pršut i vino :-)

Mislim da bi vredelo probati, ko ima živaca i novca za galijum (500-750$/Kg). Mada mislim da ne bi trebala velika količina galijuma za vešanje samog diska.
Svakako da sve ove hipoteze zahtevaju neku dužu fazu eksperimenata, ali hipoteza obećava.

Pozz
Reply


Galinstan is 68% Ga, 22% In, and 10% Sn (by weight)
Melting point: −19°C
Density: 6.44 g/cm3
https://www.aliexpress.com/item/1932746390.html

Cena 65.000,00 din 1kg
Reply
Eto, može i to i cena je slična. Mada mi se nešto sviđa mogućnost "parkiranja" ispod 29.8C...
Reply
Malo novog zivota staroj temi:



Reply
https://www.youtube.com/watch?v=Uo-kSxHN...AfterSkool
Reply
Kako se borimo protiv neprijatelja



Reply
Naš organizam sadrži nekoliko kilograma potpuno autonomnih organizama, koji, jelte, koriste resurse našeg tela za svoju egzistenciju, i koji broje milijardama.
Neki samo parazitiraju, neki su u jakoj simbiozi i pomažu nama kako i mi njima, neki su nam u najdirektnijoj, "plaćenoj" , službi, plaćenoj hranom za njihovo bitisanje...

E sad, kad posmatramo jedan T limfocit na primer, vidimo da je autonoman organizam, koji se kreće i svesno traži "naručen" cilj, što će reći, naš plaćeni ubica kome opskrbljujemo  egzistenciju iz naših energetskih resursa i izdajemo mu nalog za plaćeno ubistvo.
Onda on kreće u akciju i traži metu, i pošto je (samuraj) bezuslovno poslušan kolektivu, ubija je po ceni sopstvenog postojanja, i to vrlo komplikovanim metodama (od trovanja pa do najdirektnijeg proždiranja uljeza)...

I onda će mi neki evolucionista reći da je se to spontano vremenom razvilo do takve složenosti, zato što je imalo želju da takvim postane.
I ja ceo život sanjam da mi izrastu krila, pa mojim n-tim potomcima zasigurno neće izrasti, za razliku od domaćih starleta koje posle želje za krilima lako postanu guske bez krila :-)

Zanimljivo je pitanje: kako je to evolucija milionima godina "trpela" neke zakržljale i nefunkcionalne izrasline, koje kasnije treba da postanu krila, ali u aktuelnom vremenu samo ometaju posednika istih patrljaka, recimo par miliona godina?
A svi "znamo" da evolucija (koja definitivno postoji, ali je prespora) ne trpi falš robu i odmah uklanja nedovoljno funkcionalne potomke...

Većina ljudi posmatra stvari onako kako vidi okom: zdravo za gotovo, a nema pojma da je eto jedan T-limfocit komplikovaniji od bilo čega što je čovečanstvo napravilo (posmatrano sa mikro molekularnog nivoa, u uporedbi, spejs šatl je jednostavan kao dečja noša).
I naravno, ne samo da ne umemo da napravimo nešto poput T limfocita, već čak ne umemo ni da "upalimo" život u potpuno spremnoj, gotovoj kreaciji takvog tipa, ako je se život u njoj ugasio, i pored toga što je sve u tom trenutku funkcionalno, celo i spremno za "startovanje" :-)

Teško će to biti spontano i bez upliva nekog kreatora, makar samo u početnom stadijumu, što je više nego dovoljno...

Evolucionisti  i  kreacionisti su dva  opoziciona tabora, koji teže krajnjim marginama svojih teza i obe grupacije svoje pripadnike odvode daleko od istine, samo zbog sopstvene ostrašćenosti i pripadnosti nekom od klanova.
Pre će biti da je istina negde između, bliže sivoj i prepletenoj, graničnoj, liniji koja razdvaja njihove tvrdnje na dve različite.

Mislim da se polako približavamo vremenu kada će nastupiti pomirenje između tvrde konvencionalne nauke i  duhovnosti, možda najpre kroz kvantnu fiziku kao posrednika u pomirenju.
Naše generacije verovatno neće dočekati spajanje te dve grane, ali neka daleka generacija hoće.

P.S.
Mi u našoj prepotentnosti, gordosti i egocentričnosti sanjamo da smo bog zna kako pametni, a nesvesni smo ekstremno složenog lanca komandovanja u sopstvenom telu, koji funkcioniše kao savršeno uvežbana vojna jedinica.
Neki uspeju da izvrše minorni uticaj na taj komandni lanac, voljom, verom ili kako već, to niko do kraja nije saznao, i onda budemo svedoci spontanih izlečenja od neizlečivog, što se definitivno događa u ne malom broju slučajeva.
Verujem da će doći dan kada ćemo postati svesni i povezani sa tim mehanizmima koji za sada deluju van našeg svesnog.
Tada će lek biti u nama i oko nas, svakom jednako dostupan i besplatan.

P.P.S.
Svedok sam takvog jednog izlečenja kod ujne (supruga rođenog brata moje majke).
Ujna je u sedamdesetoj godini života dobila kancer obe dojke, sa vidljivim i jakim oštećenjima dojki. Otišla je kod lekara i, posle svih pregleda i snimanja, rekli su joj da je zakasnila, te da pored odsecanja obe dojke i zračenja potom, veruju da joj je ostalo maksimalno tri meseca života.
Ujna se iznervirala na licu mesta i rekla im: "Vi ćete, goveda jedna, da mi kažete koliko ću ja živeti!"
Iznervirano je otišla i više nije ušla kod lekara do kraja života.
Grudi su joj se vremenom nekako čudno sasušile i uvukle, nešto kao kod mršavog muškarca, ona je samo pila neke čajeve i poneku rakijicu, i umrla je od infarkta u 82. godini života, lako i brzo...
Reply
(11-06-2021, 02:53 PM)Macola Wrote: Grudi su joj se vremenom nekako čudno sasušile i uvukle, nešto kao kod mršavog muškarca.....

Ne ide da ujni gledas u grudi.
Reply
Da li se Bog brine o nama ili ne je vrlo tesko pitanje.

Ako prihvatimo da je Bog jedan  i da on obuhvata sve
religije jer je on nadreligiski, onda on mora da se brine
o 8 milijardi ljudi i jos koju stotinu miliona raznih drugih
zivotinja, da insekte ne spominjem.
Ako prihvatimo vreme na nacin kako ga mi percipiramo
onda je malo tesko da se pozabavi sa svakim od nas u
realnom vremenu.
U slucaju da prihvatimo naucna saznanja da je svemir
neogranicen, ili ogranicen beskonacnoscu, onda mora
da postoji nebrojano mnogo planeta nalik Zemlji koje
sve imaju po koju milijardu kojekakvih budala.
Kako se Bog odmara sedmi dan u nedelji, onda nema
ni mrvica sanse da se on brine o nama.

Ustvari narode ko vas ####  Tongue

______________________________________________

Macola, ovo je samo moje naklapanje koje nema ama bas
nikakve veze sa tvojim tekstom.

Sta je iza linije horizonta naseg uma, j###m li ga.
Reply
Macola- ovo je bilo baš britko kratko ali duboko razmišljanje,svaka ti čast!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)