Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čudne naučne zanimljivosti
#41
"Prosječna brzina kretanja Zemlje po ekliptici je 29,8 km/s (29,2 – 30,3)."
https://geografijazasve.me/2017/09/01/ze...-kretanja/

A tek oko centra galaksije?

Kad bi: Eskim, Srbin i Zimbabveanac znali kako jure, na mestu bi se us*ali direkt u gaće (pod uslovom da su ih obukli :-)

Evo jedne prelepe knjižice, kog zanima:
https://books.google.rs/books?id=DQycAAA...em&f=false
Reply
#42
(08-15-2018, 02:15 PM)Macola Wrote: Još pozivni broj ispred i da se na tom broju krije jedna moćna plavuša... :-)

Може. Само да буде нежна према мени јер сам осетљиве природе Smile
Reply
#43
Uspeo sam da nađem prikaz kretanja točka. Ono što je mene faciniralo je to da tačka na spoljnom obodu
točka u jednom delu svoje rotacije ide u suprotnom smeru od kretanja voza.

[Image: trochoidtrain.gif]

[Image: cycloids-3.jpg]
Reply
#44
(08-15-2018, 09:16 PM)Macola Wrote: "Prosječna brzina kretanja Zemlje po ekliptici je 29,8 km/s (29,2 – 30,3)."  

Zato sve zemlje "raketaši" imaju svoje lansirne centre što bliže mogu Ekvatoru,
jer tako već pri lansiranju dobiju besplatno deo potrebne brzine.
Reply
#45
Macola, što se Srba tiče mislim da su oni već dobro ulitani
Reply
#46
Ljudi po inerciji imaju najčešće vrlo pogrešnu predstavu, za početak, već o Solarnom sitemu.

Malo ih povuče ona sličica iz škole, gde su morali sve to da spakuju na jednu ili dve stranice papira.

Kada se malo razmotre prave cifre, onda se shvati koliko su strahovita ta rastojanja i kolicka su nebeskka tela u Solarnom sistemu u odnosu na ta rastojanja.

Kosmos je užasno veliki i užasno prazan prostor, sa aspekta nas smrtnika koji materijom smatramo čvrste objekte koje možemo videti (nećemo posmatrati sadržaje koji se baziraju na hipotezama).

Na primer: Saturn je od Sunca udaljen oko jedan svetlosni čas, pa izračunajte koliko je to u odnosu na njegov ili Zemljin prečnik...

Onda se shvati kolicka smo mi "buvica, mrvica, tačkica ili šta slično" u toj strašnoj praznini (a kao čovečanstvo se ponašamo maltene kao da smo sve to izmislili i napravili svojeručno :-)

Bakterija je značajan komad u okeanu, u odnosu na Zemlju u Solarnom sistemu...

Izvinite što sam van teme.
U dobroj veri da će vam ovo biti interesantno...
Reply
#47
Macola, ovu temu sam i otvorio da malo neke stvari pogledamo i sa one druge strane.
Reply
#48
Branko, seti se one moje priče da usled čiste rotacije tačka ide levo-gore-desno-dole, ali se to ne primećuje, jer se u isto vreme dešava i translacija, pa se to kretanje levo, tj unazad, ne primećuje. U slučaju železničkog točka imamo nešto manju translaciju, jer je ona jednaka obimu manjeg točka, tj točka koji se kotrlja po šini. Veći točak, koji je sa unutrašnje strane pruge, da bi sprečio iskakanje voza sa šina, usled čiste rotacije ima nešto veća kružna pomeranja u poređenju sa prinudnom translacijom, koja je manja i ne uspeva da to kretanje nazad zamaskira.
Dinamika i kinematika su divne naučne grane, jer sve sračunato može da se vidi...
Reply
#49
(08-15-2018, 09:27 PM)Macola Wrote: Ljudi po inerciji imaju najčešće vrlo pogrešnu predstavu, za početak, već o Solarnom sitemu.

Malo ih povuče ona sličica iz škole, gde su morali sve to da spakuju na jednu ili dve stranice papira.

Kada se malo razmotre prave cifre, onda se shvati koliko su strahovita ta rastojanja i kolicka su nebeskka tela u Solarnom sistemu u odnosu na ta rastojanja.

Kosmos je užasno veliki i užasno prazan prostor, sa aspekta nas smrtnika koji materijom smatramo čvrste objekte koje možemo videti (nećemo posmatrati sadržaje koji se baziraju na hipotezama).

Na primer: Saturn je od Sunca udaljen oko jedan svetlosni čas, pa izračunajte koliko je to u odnosu na njegov ili Zemljin prečnik...

Onda se shvati kolicka smo mi "buvica, mrvica, tačkica ili šta slično" u toj strašnoj praznini (a kao čovečanstvo se ponašamo maltene kao da smo sve to izmislili i napravili svojeručno :-)

Bakterija je značajan komad u okeanu, u odnosu na Zemlju u Solarnom sistemu...

Izvinite što sam van teme.
U dobroj veri da će vam ovo biti interesantno...
https://www.youtube.com/watch?v=pR5VJo5ifdE&t=377s

evo u ovom video se moze donekle razumeti ono sto Macola prica
Simetricnost je odlika lepote!
Reply
#50
Milane, točkovni paradoks sam video pre dva dana. Tražilo je malo razmišljanja i čitanja da se shvati,
ali se otvorio novi prozor pred očima. Nije ovo bila moja oblas interesovanja, pa ni razmišljanja, ali je
vrlo interensantna. Zato sam ga i zakačio na ovu temu, i u svakom slučaju mislim da sam postigao
moj osnovni cilj, a to je da ie bar deset članova uključilo rezervni mozak.
Reply
#51
Naša vrsta još pati od djecijih bolesti, neracionalnog egocentrizma i religijskog sujevjerja. Nakon svog svog naučnog progresa zadnjih 200 godina, bolje infrastrukture, boljih alata, pristupa informacijama, društvo još uvjek pokušava da riješi probleme koje je imalo početkom 1900, pravičnosti, pohlepe, ekologije i klasne borbe...
Razlika izmedju "zapada" i ex-yu je što je zapad od prilike na istom mjestu dok smo mi značajno nazadovali.

Možda za 200tinjak godina čovječanstvo se ponovo okuša u racionalzmu, do tada treba samo učiti i jesti šniclu. Smile
Reply
#52
Malo se osjecam krivim i ne zelim da ova tema ode u preveliki offtopic.
Zato postavljam sljedeci geometrijski izazov za podizanje kolektivnog IQ-a.  Cool

Imamo kruznicu u koju je upisan plavi kvadrat (pogledaj sliku) sa stranicom x.


Mali zeleni kvadrat je upisan u konturu zatvorenu jednom ivicom X i jednom cetvrtinom kruznice. Koliki je odnos povrsina ova dva kvadrata.

p.s.
Ovo pitanje mi se daaavno nekad pojavilo na testu, ali mi je ostalo u sjecanju iz nekog razloga.
Reply
#53
Ni malo jednostavan zadatak. mislim da treba krenuti od tetive luka koja cini stranicu malog kvadrata i napraviti funkciju zavisnosti, pa uraditi izvod i naci ekstrem. Na brzinu ideja.
Reply
#54
(08-15-2018, 01:56 PM)Zvu Wrote:
(08-15-2018, 12:45 PM)Jevrem Wrote: evo jos jedan zadatak, nije potrebno znanje matematike

312211
    1
   11
   21
 1211
111221
312211
13112221
Reply
#55
(08-15-2018, 11:45 PM)Jevrem Wrote: Ni malo jednostavan zadatak. mislim da treba krenuti od tetive luka koja cini stranicu malog kvadrata i napraviti funkciju zavisnosti, pa uraditi izvod i naci ekstrem. Na brzinu ideja.

drago mi je da ti se svidja i slazem se da nije jednostavan, ali ne trebaju izvodi... Samo pitagora.

Hint:" Lako je naci radijus kruga"
Reply
#56
Nije problem u radijusu vec sto mora da se nadje pravi odnos stranice malog kruga a tu mora da se uplete i izvod jer se mora uraditi funkcija zavisnosti naspramne stranice trougla pitagore i razlike izmedju luka i stranice velikog kvadrata


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#57
tri puta pokusavam izmeniti post i tri puta pukne sajt. sad cu napisati novi, valjda ce biti vise srece. Moze iz pitagore ali opet dolazim do funkcije sa sinusom i funkcije sa kosinusom u istoj jednacini a da budem iskren zaboravio sam kako svesti sve na jednu funkciju, davno bilo, pre 30 godina. Ali i kad se svede sve na jednu funkciju opet treba izvod i ekstrem za tacno resenje da ne nabadam


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#58
Ah, blizu si.... uprati da je stranica a=x/2+y
isto tako b=y/2
Reply
#59
Odnos površina je 25. Čist Pitagora koji nas dovodi do kvadratne jednačine, čije rešenje kaže da je odnos stranica ova dva kvadrata jednak 5.
Meni se čini da je veći izazov geometrijska konstrukcija malog zelenog kvadrata. Pod "geometrijskom konstrukcijom" podrazumevam da se ne zna da je stranica zelenog 5 puta manja od stranice plavog kvadrata. Ha?
Reply
#60
Zagonetka:

Sedi čovek i jede. Da ima to što jede ne bi bio to što jeste.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)