Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moduli za triangulaciju
#21
(07-18-2017, 01:27 PM)vsavic Wrote: A sta je sa ovim DGPS-evima?
https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_GPS

Inace, ovo za sta ja gledam bi islo samo po zemlji, te mi ne treba ni neka brzina, vec samo da ne istrci van dvorista ili bilo kog drugog poligona koji mu odredim. Smile

Ako nemaš optičkih prepreka u tom "dvorištu" onda uzmeš laserski daljinomer, namontiraš ga na osovinu servomotora i tu spravu kao kočić zabodeš u jedan ugao tog "dvorišta". Laserski daljinomer kružno skenira prostor, okrećući se servomotorom. Praktično formira jednu horizontalnu kvazi-ravan u kojoj si svakog trenutka svestan rastojanja od bilo koje prepreke na toj visini.

Imaš iz servo motora rezoluciju po uglu od 10000/1RPM (oko 3 lučna minuta), odnosno precizno znaš u kom je trenutku na kom uglu objekat i na kom je rastojanju.

Malo matematike i možeš imati preset sliku slobodnog prostora bez tvog objekta kog želiš da monitorišeš, a kad ubaciš objekat u taj prostor, onda sliku jedne njegove strane, koja može biti osvetljena tvojom napravom.

Povratna info u pokretni objekat, ili možda sam skener na objektu i nekoliko referentnih drvenih kočića okolo.

Ako ti treba nešto što sam možeš napraviti, onda možda takav rotacioni skener sa ultrazvukom, jer je manje zahtevna elektronika...

Jedan rotacioni skener je moćan, a dva tri, kad su pravilno razmeštena - svemoćni.

I tako tome slično...
Reply
#22
Da dopunim: može umesto servo motora i običan motor sa enkoderom, ili čak najobičniji motor sa senzorom indeksa po krugu i preciznom regulacijom brzine, ili mernjem tačnog vremena po krugu, pa odatle vadiš ugao po vremenu...
Reply
#23
Da li postoji sprava za pozicioniranje +/-1mm u prostoru 10x10x10m nevezano za GPS?
Reply
#24
Wink 
(01-16-2019, 08:11 PM)mikikg Wrote: Da li postoji sprava za pozicioniranje +/-1mm u prostoru 10x10x10m nevezano za GPS?

Kažu ima neki doktor Nebojša iz Beograda samo mu pošalješ slike i on ti sve preračuna al je mnogo zauzet ovih dana Big Grin 
Izvini Miki nisam mogao da odolim.
Nego, stvarno razmišljam možda bi moglo kamerom sa mnogo mnogo piksela.
Reply
#25
@vsavic,

Jel to treba da poštuje neku ogradu ili da se orijentiše poput ICBM: žiroskopima i zvezdanim mapama?

Šalim se malo, ali pitanje oko ograđenosti prostora je stvarno.
Ako je to na primer nešto poput autonomne solarne kosilice za travu, onda to i nije teško rešenje...

Šta podrazumevaš kao parametre prostora koji treba ispoštovati?
Premalo je detalja. Treba dati neke slobode i limite u tvom pitanju oko pozicioniranja u prostoru.
Ne možemo ponuditi korisnu ideju ako nemamo pojma o kakvom se prostoru radi.

Pretpostavimo da se sprava ide po zemlji koja je puna niskih prepreka, onda životinja, dece i tako dalje, ili je možda betoniran prostor, gladak kao staklo po kome možeš da nacrtaš koordinatne linije pa da ih čitaš vozilom...
Reply
#26
(01-16-2019, 08:11 PM)mikikg Wrote: Da li postoji sprava za pozicioniranje +/-1mm u prostoru 10x10x10m nevezano za GPS?

Postoji i mnogo preciznija sprava.
Gledali smo je zajedno pre koju godinu na sajmu.
To je sprava koja skenira neki nepoznati predmet, očita mu mere i prepuca rezultat u neki CAD fajl.
Fajl gurneš u CNC glodalicu a ona napravi kopiju toga.
Skida mere u mikrometar, a što se ne bi orijentisala u prostoru od 1000 kubnih metara sa +-1mm.
Laserske interferencije su žešće razrađena stvar u krugovima koji se tim stvarima bave.
Reply
#27
@Macola, taj problem iz starijih postova sam vec resio, deo za precizno pozicioniranje onaj modul iz prethodnog posta + malo igranja sa google maps api-em, a za detekciju prepreka sam uzeo ovaj lidar sa linka ispod Smile

https://www.robotshop.com/ca/en/ydlidar-...anner.html

Nisam imao puno vremena da se bas lepo poigram njime, ima neku falinku koju sam verovatno ja zeznuo u code-u, kad meris previse blizu nesto, onda se malo zbuni, ali generalno je ok.

Ovo su mu karakteristike.

360-degree scanning rangefinder
5000 times/sec sampling rates
11-meter scanning range
Clockwise 360-degree rotary ranging module
Auto mapping and positioning

Ovo sto sam pitao je za drugi projektcic, gde je velicina bitna (da bude kompaktno), a ne mora da bude mnogo precizno (standardnih 2.5m je ok) i da moze da nafata signal i ako je bocnuto u OBD port na autu bez dodatnih antena.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)