Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ELEKTOR - Speaker Protection
Spojio zaštitu i neradi delay kako treba, znači čim se spoji napajanje za cca 2sekunde se aktivira relej a trebao bi za 4sekunde...sad idem da premjerim otpornike dal nisam sa delay otpornikom stavio koji pogrešno.

Kada je relej uključen na njemu mjerim napon od 23,02VDC što je OK.
Kratko spojio sam konektor za temepraturnu zaštitu relej se odmah isključi i za cca 2sekunde natrag se uključi pa ovo valjda radi OK pošto kad je temperaturni senzor vruć otpor mu je jako mali i aktivira zaštitu (kao što sam ja sada napravio kratkospajanjem te zaštite), a kad se senzor ohladi otpor raste i relej se uključi kao i na početku sa početnim delayem koji treba da je cca 4sekunde po shemi a ja dobijam cca 2sec pa moram to da rješim i onda na kraju test sa 1,5V AAA baterijom sa i obrnutim polaritetom..samo da se rješi ovo sa delayem...elektrolit mi je 47uF/63V i 100k otpornik što bi trebalo da da delay od 4,7sekunde (mjerio sam sa Capacitor Meter i 47uF mi daje 42,3uF a otpornik je 99,85k) što treba da daje točno 4,22sekunde ili ti očekivanih 4sekunde a ja dobijam 2sec..evo i video snimke.

Napon napajanja mi je 50,7VDC što kada se oduzme pad napona na D1 (0,7V) daje točnih i čistih 50VDC koji preko otpornika 1k2 daje na releju 23,02VDC

https://streamable.com/nidib

R10 je 10k a R11 1k2/3W, s time što je napon na R10(10k) točno 36VDC što daje struju baze 3,6mA (a treba da je 3-5mA) što je OK.
Shema je:

[Image: attachment.php?aid=28081]


Attached Files
.lay6   SC PROTECT OK.lay6 (Size: 199,11 KB / Downloads: 3)
Reply
Gledajući na:

https://www.youtube.com/watch?v=XNG3gEeQryE

Dakle ista zaštita (posebno 24:24min) isto delay je cca 2sec kao i kod mene a po shemi, formuli i casopisu treba da je cca 5sec (4očekivano) ali to je duplo manje u praxi, znam da ce se sada reći pa stavi duplo veći elektrolit (sa 47uF na 100uF) i problem rješen, ali nije, nešto neštima oko međe Big Grin
Reply
@ronovar

RC vreme punjenja konda na neku vrednost napona ide expotencialno.
Kad se množi R x C = dobivamo vreme kad se kond napuni na cca 63% (tačnije 0,632) napona koji napaja taj RC, U_supply.

Ti imaš 50VDC, a RC ti je 100K x 47uF = 4,7sec
Tada je napon na kondu 50VDC x 0,632 = cca 31,5VDC

Komparator sa Q3 (iz gornje sheme) ima referencu {12V zener + U_diodica + Ube_Q3} = cca 13,2--13,4Vref
Kad napon na kondu C2 47uF dostiže preko R6 100K na vrednost 13,2V+, Q3 postane aktivan i aktivira i Q4 koji pali rele.

Tih 13,2V ti RC postiže u cca 1,5--1,7sec.

U_C = V_supply e^(-t/RC), ovako se puni kond RC konstante, sad samo lagano taransformirati obrazaz na : t = .....  :-)

Nego ti lepo stavi nešto kao 270K, (inače 280K ti je za tačnih 4sec @13,2V_C 47uF @50V_supply)


EDIT:
http://mustcalculate.com/electronics/cap...000&time=4
LP
Dragan
Reply
Zahvaljujem.

Našao sam sličnu stranicu:

http://www.ladyada.net/library/rccalc.html

Ja nisam uračunao napon napajanja u RC konstantu i zato mi nije bilo jasno. U SC magazine koriste 20VDC napajanje i 100k i 47uF i po ovom kalkulatoru lijepo daje 5sec delay koliko su i napisali kod testiranja...ali su zaboravili napisati da se otpornik od 100k treba mjenjati za različita napona napajanja.

Ja kad stavim na toj stranici:

V - Supply Voltage: 50VDC (napon napajanja)
Vc - Output Voltage: 13.2VDC (referentni napon zener + dioda + Vbe)
R - Resistor (KOhms): 390k (potreban otpornik)
C - Capacitor (uF): 43.35uF (kondenzator koji se puni, pošto imam na PCB zalemljen 47uF on mi na capacitor meter mjeri 43,35uF)

Calculated Delay (ms): 5182.2676 točnije 5sekundi koliko mi i treba.

Dakle potreban mi je 390k koliko vidim po kalkulatoru da bi dobio 5sekundi delay što mislim da je baš toliko koliko je i potrebno da se audio pojačalo smiri i da nakon 5sekundi relay spoji pojačalo na zvučnik i time se izbjegne onaj početni pufff.

Dakle stavit cu Metal Film 390k/0,25W mislim da tu ne treba veće snage jer se radi o RC konstanti.

Evo i slike mjerenja kapaciteta elektrolita na PCB-u sa Capacitor Meter-om.


[Image: attachment.php?aid=30275]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Zaštita danas konačno spojena na +50,5VDC i evo rezultata:

- otpornik za delay stavljen 390K i sada je startup delay 5,5sec, te se RELAY nakon tog vremena uključi => OK (Start-UP Delay ON)
- otpajanjem jednog od AC ulaza odmah RELAY se isključi => OK (AC Sense)
- kratkospajanjem dva pina na OVER-TEMP odmah isključuje RELAY i nakon 5,5sec se ponovo RELAY uključuje => OK (OverTemperature Switch)

Ono što je još ostalo i NIJE OK je kad spojim bateriju 1,5V AAA (na DMM izmjereno 1,417V) između GND (konektor na PCB-u SPK Protekcije) i AMP_IN (ulaz gdje se spaja pojačalo), ništa se ne događa...relay ne klikne a morao bi (simulacija DC Fault Pojačala)...probao promjeniti i polaritet baterije pa opet spojiti i opet relay ne klikne to ne radi DC Detekcija....

Morat ću pogledati PCB, jedino što mi pada na pamet je da sam negdje zeznuo routing oko DC Detekcije tj ona tri tranzistora što se nalaze u kolu DC Detekcije....

P.S. Pregledao PCB oko DC Detekcije i sve je dobro spojeno..ima ko ideju gdje da gledam? Pada mi na pamet da mjerim napone na DC tranzistorima...
Reply
ne reaguju sve zaštite na 1,5Vdc neke traže veći DC napon za pobudu. probaj sa 3 ili 4,5Vdc tad bi morala da odradi svakako,osim ako nije "pajser-crowbar".
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
kad se ka zvučniku pojavi napon pozitivan u odnosu na masu,potreban je duplo niži napon nego kad bi se pojavio negativan napon u odnosu na masu,zbog izvedbe DC spoja tri tranzistora Q5 Q6 Q7. isti "senzor" DC napona je urađen i kod Apex ne555 zaštite,samo što ona koristi NE555 kao prekidač,i ima još par dodataka.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Probat ću narednih dana, sad sam to sve pospremio u kutiju pa kad budem imao vremena ću probati sa 2xAAA baterije cca 3V pa da vidim onda reakciju...čudi me da na video za tu zaštitu SC reagira na 1,5V bateriju a kod mene ne...još je tu na ulazu tranzistorski diodni spoj koji se aktivira kad je na njemu napon 0,7VBE ili viši...tako da sam očekivao da će baterija sa 1,412V to aktivirati ali nece....trebam se sa ovim pozabaviti malo više....
Reply
Koliko je pojacanje (hfe) Q5 i Q7?
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
BC556 hfe 378
BC546 hfe 341

mjerio sam im hfe da sam ih upario koliko sam mogao od oko 20komada jednih i drugih što sam uzeo sa ebaya, i original PHILIPS su
Reply
R12/R13 cine razdelnik napona koji snizava ulazni napon Urspkin+ za faktor R12/(R12+R13). Da bi tranzistor otisao u zasicenje potreban je napon na bazi Q5 da bude veci od oko 0.6V, znaci da ti je potreban ulazni napon veci od 1.88V. Probaj sa dve baterije redno vezane (3V), trebalo bi d aradi.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
OK, hvala na savjetima...probat ću sutra jer sada sam na drugom projektu...
Reply
(08-08-2019, 01:43 PM)Gosha Wrote: R12/R13 cine razdelnik napona koji snizava ulazni napon Urspkin+ za faktor R12/(R12+R13). Da bi tranzistor otisao u zasicenje potreban je napon na bazi Q5 da bude veci od oko 0.6V, znaci da ti je potreban ulazni napon veci od 1.88V. Probaj sa dve baterije redno vezane (3V), trebalo bi d aradi.

(08-08-2019, 02:05 PM)ronovar Wrote: OK, hvala na savjetima...probat ću sutra jer sada sam na drugom projektu...

Stavi tako po predlogu @goshe,
pa dodaj još 1K pot ili trimmpot, i tačno izmeriš DMM-om kad ti počinje okidati DC protekcija, za POS i za NEG DC napon!
LP
Dragan
Reply
po meni,ali samo po meni,nije toliko bitno kad će DC zaštita odreagovati u smislu 3Vdv +\-2V jer malo koja do ni jedna neće odreagovati na asimetriju do 1Vdc na izlazu. DC zaštite su predviđene da odreaguju na ozbiljan DC napon na izlazu pojačala a takav se u slučaju iole ozbiljnog pojačala pojavljuje tek po pregorevanju istog. ono što jeste bitno je vreme reagovanja elektronike u službi zaštite zvučnika,kao i brzina reakcije kontakata releja u službi izbegavanja pojave lučnog spoja. tranzicija DC od par desetina mV do punog napona grane napajanja pojačala je daleko brža od reakcije releja,a reakcija releja je opet ne toliko zavisna od 1,5Vdc razlike napona da li je on potekao iz pozitivne ili negativne grane napajanja. može se ujednačiti vreme\napon reagovanja i to je (opet samo po meni) skroz ok,sve dok se bilo koji deo sistema ne usporava u korist balansa.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
da skratim,pre bi zaobišao upotrebu nekonvencionalnih malih zgodnih releja koji ne zauzimaju mnogo prostora i izgledaju lepo kad se otvori kutija pojačala da se vidi šta je unutra,upotrebio bi nezgodne ružne ali strujno-prekidački jako sposobne sa što brzim vremenom odspajanja kontakata. neko na forumu je upotrebio jakostrujne sklopke. na prvi pogled mi preterivanje i zauzimanje prostora,a onda sam se zamislio... ne bi ipak išao baš tako daleko,ali bi svakako uzeo u obzir neke PCB mount releje mnogo jakih karakteristika. veća pločica-da,neurednija-da,više prostora zaizima-da. ružnija-svakako! sigurnija? itekako. imao sam slučaj da mi dobra zaštita spali srednjotonce i elektrolite u skretnici zato što su kontakti lepih slatkih releja bili prespori,elektro-luk je odradio posao zavario kontakte i eto meni troškova,čišćenja alu-folije unutar zvučne kutije-i novog nauka.
posle datog pojačala nisam imao iste akcije (davno STK 4050),ali pored bolje biranih releja-ni reakcije.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Vidjet cemo sutra...gledao sam gore video za tu zastitu i covijek testira sa 9V baterijom...dok u casopisu pise 1.5V baterija da reagira...imainace par gresaka u clanku u opisu i shemi...prvaje delay od 5sec stavili su 100k a vrijednost se mjenja s naponom napajanja..i druga ocitoda treba 3V da odreagira...
Reply
@HMAP

A što ne iči fino sa Back-to-Back mosfetima malim Rds_ON, pomočnim AUX Floating napajanjem i što brzim optocouplerom?
Šta češ brže, da ne lepi kontakte, pa i sve skupa može biti baš malo na PCBju.

Što se tiče okidanja +/-DC margine, zapravo je kao što i kažeš, nije ni toliko bitno kad okida, par V svakako...
Nego da se tačno znaju te margine, jer jih je potrebno deklarisati u samom projektu!
LP
Dragan
Reply
(08-08-2019, 07:32 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: po meni,ali samo po meni,nije toliko bitno kad će DC zaštita odreagovati u smislu 3Vdv +\-2V jer malo koja do ni jedna neće odreagovati na asimetriju do 1Vdc na izlazu. DC zaštite su predviđene da odreaguju na ozbiljan DC napon na izlazu pojačala a takav se u slučaju iole ozbiljnog pojačala pojavljuje tek po pregorevanju istog. ono što jeste bitno je vreme reagovanja elektronike u službi zaštite zvučnika,kao i brzina reakcije kontakata releja u službi izbegavanja pojave lučnog spoja. tranzicija DC od par desetina mV do punog napona grane napajanja pojačala je daleko brža od reakcije releja,a reakcija releja je opet ne toliko zavisna od 1,5Vdc razlike napona da li je on potekao iz pozitivne ili negativne grane napajanja. može se ujednačiti vreme\napon reagovanja i to je (opet samo po meni) skroz ok,sve dok se bilo koji deo sistema ne usporava u korist balansa.

(08-08-2019, 07:41 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: da skratim,pre bi zaobišao upotrebu nekonvencionalnih malih zgodnih releja koji ne zauzimaju mnogo prostora i izgledaju lepo kad se otvori kutija pojačala da se vidi šta je unutra,upotrebio bi nezgodne ružne ali strujno-prekidački jako sposobne sa što brzim vremenom odspajanja kontakata. neko na forumu je upotrebio jakostrujne sklopke. na prvi pogled mi preterivanje i zauzimanje prostora,a onda sam se zamislio... ne bi ipak išao baš tako daleko,ali bi svakako uzeo u obzir neke PCB mount releje mnogo jakih karakteristika. veća pločica-da,neurednija-da,više prostora zaizima-da. ružnija-svakako! sigurnija? itekako. imao sam slučaj da mi dobra zaštita spali srednjotonce i elektrolite u skretnici zato što su kontakti lepih slatkih releja bili prespori,elektro-luk je odradio posao zavario kontakte i eto meni troškova,čišćenja alu-folije unutar zvučne kutije-i novog nauka.
posle datog pojačala nisam imao iste akcije (davno STK 4050),ali pored bolje biranih releja-ni reakcije.

ukratko...



ja tu nista ne bih dirooo
Reply
(08-08-2019, 07:41 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: da skratim,pre bi zaobišao upotrebu nekonvencionalnih malih zgodnih releja koji ne zauzimaju mnogo prostora i izgledaju lepo kad se otvori kutija pojačala da se vidi šta je unutra,upotrebio bi nezgodne ružne ali strujno-prekidački jako sposobne sa što brzim vremenom odspajanja kontakata. neko na forumu je upotrebio jakostrujne sklopke. na prvi pogled mi preterivanje i zauzimanje prostora,a onda sam se zamislio... ne bi ipak išao baš tako daleko,ali bi svakako uzeo u obzir neke PCB mount releje mnogo jakih karakteristika. veća pločica-da,neurednija-da,više prostora zaizima-da. ružnija-svakako! sigurnija? itekako. imao sam slučaj da mi dobra zaštita spali srednjotonce i elektrolite u skretnici zato što su kontakti lepih slatkih releja bili prespori,elektro-luk je odradio posao zavario kontakte i eto meni troškova,čišćenja alu-folije unutar zvučne kutije-i novog nauka.
posle datog pojačala nisam imao iste akcije (davno STK 4050),ali pored bolje biranih releja-ni reakcije.

Za reley sam stavio:

SCHRACK
RP310024
24VDC / 16A
Operate Time: 8ms
Release Time: 2ms

Koliko vidim po DS to je Power Reley i ima brzi release time...nadam se da si na takav tip releya mislio da se stavi....a i viktor1986 je koristio takav tip releja u upc1237 (vidio na drugom forumu)....nije bio baš jeftin 4€ komad ali tu gdje teku velike struje nesmije se štediti jer su zvučnici puuno skuplji nego jedan relay.

https://image.schrack.com/datenblaetter/...0012-b.pdf
Reply
napon prekidanja AC struje nije toliko kritična koliko napon prekidanja DC struje,jer je upravo ona ta koja je kritična kad je u pitanju trenutak zaštite zvučnika,bilo da je sa negativnim ili pozitivnim predznakom.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)