Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HF linear
Jedna je vec postavljena a druga je u pripremi. Postavljena je Delta Loop antena za 80m-10m mada je to sustinski monoband antena ali je sasvim upotrebljiva na vise opsega. 83m zice je rastegnuto u obliku jednakokrakog trougla (skoro jednakostranicnog) na oko 14m od zemlje. U pripremi je HexBeam za 14, 18,21, 24 i 28MHz - skoro sve je vec nabavljeno ali necu da pocinjem dok sasvim ne zavrsim linear.
Reply
Ozbiljna priča.
Dugujem ti zaštitu protiv udara groma. Sad sam se setio... Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Ako ti treba radna snaga za postavljanje antene sa užadima i sličnom opremom javljam se dobrovoljno.

Naravno svaka čast za realizaciju zamišljenog projekta BRAVO. Još onaj čamac da vidimo
da cijepa neko jeezero i VRH.
Reply
(08-01-2016, 10:21 PM)TDA Wrote: Ozbiljna priča.
Dugujem ti zaštitu protiv udara groma. Sad sam se setio... Big Grin


Kad bi to postojalo Smile Salim se naravno.

Lepe veze Boro odlicno. Ipak je 1KW i naravno solidna antena prava stvar. Ja bih bio presrecan kad bih imao uslova da emitujem sa takvim snagama Sad    , vec 30w pep ubije SBB modeme i nema neta. To "oni" neznaju ali ja znam  Smile  , probacu na jesen, kada ne bude bilo mnogo ljudi u ovoj mojoj zgradi mozda najvise 400w ali na kratko Smile eh grozan osecaj pravis nesto da bi radio samo par trenutaka, no dobro mozda nekad negde ce moci...
Reply
(08-02-2016, 12:37 PM)ZerO Wrote: Ako ti treba radna snaga za postavljanje antene sa užadima i sličnom opremom javljam se dobrovoljno.

Naravno svaka čast za realizaciju zamišljenog projekta  BRAVO.  Još onaj čamac da vidimo
da cijepa neko jeezero i VRH.
Pa camac je u plovnom stanju ali nije video vodu bar godinu ako ne i dve...

(08-03-2016, 10:44 AM)Omegakg Wrote:
(08-01-2016, 10:21 PM)TDA Wrote: Ozbiljna priča.
Dugujem ti zaštitu protiv udara groma. Sad sam se setio... Big Grin


Kad bi to postojalo Smile Salim se naravno.

Lepe veze Boro odlicno. Ipak je 1KW i naravno solidna antena prava stvar. Ja bih bio presrecan kad bih imao uslova da emitujem sa takvim snagama Sad    , vec 30w pep ubije SBB modeme i nema neta. To "oni" neznaju ali ja znam  Smile  , probacu na jesen, kada ne bude bilo mnogo ljudi u ovoj mojoj zgradi mozda najvise 400w ali na kratko Smile eh grozan osecaj pravis nesto da bi radio samo par trenutaka, no dobro mozda nekad negde ce moci...

A vidis, ja ni sa punom snagom nemam nikakve smetnje u kuci i komsiluku ni TV-ima ni bezicnim telefonima, ni modemima ni mobilnim ni audio sistemima!!!!!! Antena je tacno rezonantna, nema prostiranja VF-a po opletu koaksa (ima Ugly Choke) uzemljeno je sve... ja uzivam a i drugi oko mene.
Reply
@Omegakg

To nije normalno da se tako ponasa modem, bice da ti negde probija vrlo jak harmonik od predajnika a i mozda je do uzemljenja, ko zna kakvo je u tvojoj zgradi.
I pre si imao neke probleme, sad da li je to ista ili druga stanica/amp u pitanju ne znam.

U svakom slucaju valjalo bi da prvo ustanovis koliko ti je cist predajni signal, bese imas onaj RTL-SDR pa probaj sa njim malo da snimis vislji deo spektra, naravno bez direktnog prikljucivanja, samo sa parcetom zicice ubodenu u SDR ili cak bez nje da nebi spalio prijemnik. Zaboravio sam koje su tacne norme za "cistinu" signala, verovatno ima negde na intrnetu ...
Reply
Ma... Kod iste osobe kada su renovirali stan bacili onaj moj galvanski izolator sto sam pravio, i sada ne pristaju da zakacim kao sbb zna sta stavlja, lako cu prijavicu ratelu SBB da imam problem. To tamo na jesen.


Pa vidi Miki nije normalno ali eto zahvaljujuci nasim drugarima ja sam probao Kenwood TS-930, TS-870, Yeasu-757 GX-II, i znas sta je bilo? Opet se cuje samo roka Smile

Imam SDR prijemnike nije problem, imam i analogne prijemnike koji kazu 42dBuV manji harmonik nego osnovni bas cu testirati treci i jos vise. Dakle problem je SBB. Kad stavim trafo koji radi do 900Mhz i napravim galvansku izolaciju ali bez ikakvih kontakata sa masom kablovske onda je sve ok. To se cuje tako sto je u neki TV Adler koji ima los zvuk ukljuceni neki Neo 2.1 zvucnici e kad stavim ovaj izolator koji sam radio, vrsio sam emisiju i do 200W se ne cuje kod njih. Videcu ponovo zatrebacu im sigurno oko necega, cesto me zovu za koje sta pa cu i galvansku izolaciju da namestim  Tongue


Sto se tice modema, Boro super je to ako u trenutku price ne pada download i ne prekida se net, moguce da si na solidnoj distanci, moj kraj dipola prolazi na 70cm od snopa kablova SBB kablovske te tu lezi problem. A cinimi se da delta loop nekako lepse radi od dipola pa skoro po svim parametrima od smetnji prijemnih pa i predajnih rekao bih.



A drugi problem je sto cisco inzinjeri ili ko im je radio modeme je predvideo ovako nesto, ustvari ovi sto pisu standarde valjda:

RF Upstream
Operating frequency range
5 to 65 MHz (optional: 5 to 85 MHz) bas mi zao sto nisu terali tamo do 108Mhz pa da vidim onda kako ce da rade od FM difuzije.


Dakle modemi ladno koriste i KT za upload!!!!

Evo vidite pri dnu:

Specifikacija


Za mene je ovo katastrofalno, ako ti se nekim slucajem pogodi upstream frekvencija na 28Mhz aj probaj da radis Smile vrlo moguce da ti je preko 40Mhz onda mozda nema problema i naravno antena ti sigurno nije blizu kao moja (70cm), jer je takav prostor. Ja sam bio presrecan kad sam taj jedan slucaj resio i radio ako se secas sa onih 100W pa 6 meseci i sve je bilo ok cak kad sam terao i 200w.


Sirmom kabla se ne vraca mnogo obzirom da anteskom kutijom podesim 50ohm poprilicno tacno, imam RF cok. 40 navoja.

Menjacemo kofiguraciju za sledecu sezonu, kod drugara cu da navarim jednu cevku i da podignem taj kraj gde su SBB kablovi jos za 2-3m.
Reply
Kad resis to da varis , ako nemas cime i ako treba pomoc zovi ????
Reply
(08-04-2016, 08:01 AM)Dackotronic Wrote: Kad resis to da varis , ako nemas cime i ako treba pomoc zovi ????

Hvala vazi!  Wink
Reply
Posle duzeg vremena da pokrenem i ovu temu. Posto je tranzistorski linear proradio i za sada moze se stabilno konstruisati do 7Mhz, posle toga snaga pada no to je i bio cilj sa tim jeftinim tranzistorima.

Posle audio pojacala merkam da uradim ovo do 30Mhz. U pitanju je poznati PA0FRI , njegof frinear 150w.

Nedavno je osvezio svoju konstrukciju i obijasnio principe "napajanja" scren-a i resetke od rf napona tj. pobude. Kaze dobra linearnost. Sada me zanima sta mislite o ovome? 

Evo slike u prilogu a evo i sajta, u principu je obijasnio zamisao, vidim da su mnogi konstruisali i jako su zadovoljni, i ja bih ovako nesto da uradim zanimaju me misljenja.

https://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/F...150eng.htm


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Dobro veče svima, evo me posle 100 godina. Crtam neku pločicu zanima me mišljenje da li je ovo korektno, čudi me sto minus napon G1 na GU50 ide sa BD136 koji radi do 45V. Jesu tu male struje ali sta mislite o ovome? Naravno pločicu sam već nacrtao umesto prvo da pitam  Big Grin

U prilogu se nalazi šema, dakle oko -112V u RX režimu i oko -47V u TX režimu, naravno ovaj napon od -47V se podešava kako bi podesio kako će cev raditi...
Ovaj otpor od R15 - 2,2M ide na neku kontrolnu pločicu to ću izbaciti.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Mene više čudi jedna druga stvar. -112V uzimaš diretno sa greca/prvog elektrolita. Kada prijeđeš na predaju relej će koliko ja vidim spojiti zajedno napone -47V i -112V.
Što se tiče BD136,na njegovom ulazu imaš oko 68V,određeno zenericom -68V, na izlazu imaš -47V znači maksimalni Uce koji može da bude na tom tranzistoru je oko 20V a to je ispod onih 45V. Ako ideš da ti je -Ug oko 23V onda imaš problem i bilo bi dobro staviti recimo BD140.
Reply
Pozdrav,
brzo sam prosao kroz temu pa nisam obratio paznju sa kojim lampama pravis linear.

Ja imam jedan napravljen sa 2x GU50, radi u AB1 klasi.

Na izlazu je Pi filter koji ima problema na f>=27MHz zato sto izlazni kapacitet dve lampe + neki parazitni vodovi vec imaju dovoljan C za prvi kondenzator pa na ovim frekvencijama Pi filter radi sa otvorenim prvim promenjivim kondenzatorom.

Sa dve GU50 mozes da imas 40W talas nosilac na AM-u i oko 150W na SSB-u. Koliko se secam PL509 imas isto 40W andodne disipacije pa bi trebala izlazna snaga da bude ista kao i sa GU50

Milan
Reply
Hej Milane pozdrav za tebe. 

Pravim sa 4xGU50. 

Evo odakle šeme.  http://www.dc9dz.de/en/6pack.html

U pitanju je poznata Nemačka firma, vidis oni podešavaju 6 komada na 28Mhz ali jača je pobuda. Po stani to, da bi se gore podesilo potrebno je da je napon ne viši od 800V ali zavisi i od pobude. imam proračune okačiću u excelu su. 

@Khadgar2007
I mene je čudilo što njega koriste opet možda je to slučajna greška u šemi nemam drugo objašnjenje.....
Reply
Koliko ja vidim nema greške oko BD136 dok ga god koristiš onako kako sam opisao. Ne znam koliki ti je opseg za podešavanje -Ug ali ako je od recimo -47V pa do -25V onda si siguran. Ako ideš od -25V pa do recimo 0V onda BD140 i prst u uho.
Reply
Pozdrav,
Ja bih u svakom slučaju išao pre sa spojom sa zajedničkom resetkom (GG spoj)
Reply
@Khadgar
U redu za tranzistor, greška je što spaja -112 i -47. 112V može da "koči" cev kada je u RX režimu, mada i ne mora. Prekidaću svakako G2 kada je u RX-u može uvek da ostane ovaj -47V, tu je svega 10V promene potrebno ne više.

@Milan_kg
Slažem se da je lakše ali je potrebno za pobude reda 10-15W, Nema mi mnogo smisla da stanicu od 120w guram u to što najviše ima 300 pa neka ima i 350w, već neke manje snage. U GG bih pravio nešto za jaku pobudu i naravno mnogo vecu snagu.
Reply
Pozdrav,

Prekidanje napona na G2 i ja radim na RX-u.

Meni ovde treba 4W pobude za oko 38W izlaza. Ti imas tamo 3 puta vise lampi ali verujem da ce 15-20W biti dovoljno.

Ovi sto prave ovaj linear su mozda ozbiljna firma ali ima nekih marketinskih trikova.
1000V anodni napon ja maksimum za GU50 oni imaju 1200V

Sve izlazne snage su deklarisane kao PEP, to nema pojma da se postigne rms.

Sa 6 lampi imas 240W dozvoljene anodne disipacije uz iskoriscenje od 70% + neki gubici tamo vamo mozemo da kazemo 66%
Sto bi znacilo da mozes da imas 480W izlazne snage na ssb-u odnoso 120w na AM-u (bez modulacije)
Reply
Pa postoji puno konstrukcija gde su ove cevi pa i druge iskorišćene do maksimuma pa i malo preko, ali uglavnom se radi SSB i radi se kraće nije difuzno pa zato ovako i rade. Iskreno ni ja ne volim da preterujem kraće traju tako to je činjenica.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)