Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HF linear
#1
U neko dogledno vreme razmisljam o linearu koji bi bio negde 300-400w. Prvo cu nabaviti nekli Behringer XLR mikrofon, potom neki na primer EMU Creative zvucnu karticu sa fantomskim napajanjem 48v e zatim sledi gradnja lineara.

Razmisljam o 4xGU-50 nasao sam na netu seme. Nedavno sam uradio mali linear na test plocici za 80m koji ima oko 80W to je radilo i vise nego dobro imao sam cast da par veceri razgovaram na KT-u sa G. Borom "YU1OXB". Linear je bio prikljucen na mom SDR-u. Bio je sa dva feta IRFP140n Malo ogranicavajuc faktor je 10Mhz do koji tranzistori rade za RF, a za elektronske cevi sam se odlucio zbog rada na visim bandovima i zbog samih karakteristika da nece bas lako pregoreti kao tranzistori.

Ima nekih stvari koje mi nisu jasne oko cevi posto bi to bio prvi dodir sa elektronskim cevima, naravno jako je opasno ako stvarno dodirnem anodni napon Smile

Imam puno nejasnoca prva je koju semu da odaberem, vise sema sam nasao sa PL519 , e sada voleo bih vise GU-50


evo sa pl 519
http://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/Fr...400eng.htm

evo sa gu50 ali 6kom , ovo mi je ipak previse snage ali mozda da "ukradem" nesto od ovoga? Naravno displej mi bas i ne treba. Na dnu je PDF sema
http://www.dc9dz.de/en/6pack.html

Isto mi je nejasno oko napajanja kakav trafo motati ako mi treba 1200v DC da li da trafo bude 1200v/1.4 dakle oko 850V AC napona i negde racunam 500mA za 4 kom.


Glavna mi je tema sta odabradi PL519 ili GU50 da bih mogao da nabavljam polako ove stvarcice
[Image: capsf.jpg]


To cu pobudjivati najcesce sa 5W "SDR" tako da on nece imati bas 400W pa da ima i 100-150w dosta je, nego neka ima rezerve ako hocu koristiti stanicu. Uzgred ako neko ima neka resenja kao i objasnjenja evo teme koju mozda nekada nekom i zatreba.
Reply
#2
Ako si u prilici nabaviti podnozja za GU50 (njemacka LS50 razvijena krajem 30-tih za predajnike) koristi njih.
Kriticne komponente su promjenjljivi kondenzatori, sa dobrim razmakom izmedju ploca i na dobrim
izolatorima, i jos nekoliko visokonaponskih blokova pogodnih za RF. Ostalo se manje vise sve pravi, zavojnice,
prigusnice i ostalo-sasija, ispravljac.
GU ima napon grijanja 12,6V a PL 40 V i 300 mA. Izlazni kapaciteti impulsne PL su pozamasni, posebno kada se vise njih veze paralelno-problem kod visih opsega-posebna prilagodna kola i problem sa preklopnikom
opsega. Za koje cijevi se odlucis i koliko komada paralelno-oglasi se, pa da malo racunamo izlazni stepen-linear.-

pOz


Attached Files
.pdf   gu-50.pdf (Size: 28,8 KB / Downloads: 14)
.pdf   LS50.pdf (Size: 731,26 KB / Downloads: 6)
.pdf   philips-pl519.pdf (Size: 223 KB / Downloads: 6)
Reply
#3
Sto se tice odabira lampi GU50 su jeftinije od PL519 ali postolje za GU50 je skuplje od postolja za PL519, sto se tice kvaliteta same lampe po meni je GU50 mozda bolja zato sto trpi sve i svasta, mislim da je taj napon 1200v ispravljeni napon tako da ti treba trafo sa manjim naponom kao sto si vec naveo, a mozes za prvu pomoc da uradis i kaskadni ispravljac iz mreze, sto se tice odabira seme vise mi se svidja ova sa PL519 zbog linearnijeg ulaza , e sad sacekaj jos nekog ko ima mozda i vise iskustva pa nek da svoje misljenje..
Reply
#4
Lep plan ali valja da te u startu upozorim na neke detalje. Fabrika kaze anodni napon ne preko 1000V za siguran rad. Amateri uvek "cede" sve sto mogu pa se igraju i sa 1200V sto mislim nije pametno. Drugo, u GG spoju kako izgleda i ti hoces da radis a i vecina radi iduci linijom manjeg otpora, dakle u tom spoju je pojacanje dosta malo i za 300-400W ce trebati mnogo vise pobude nego sto SDR moze da pruzi. Najlepse bi bilo da se pobudjuje preko resetke, ali posto ti je to prva takva gradnja nesto ti bas ne bih preporucio. U svakom slucaju mislim da je GU50 ili neka slicna ruska lampa bolji izbor nego EL ili PL.
Reply
#5
[Image: GU50schema.jpg]

[Image: gu81_2.gif]
Reply
#6
Hvala ljudi. 

@boraomega 
Zasto 1200v?  Tako sam video na mnogim linearima ako je stvar takva briga me za snagu, hocu pouzdan uredjaj pa neka daju sve 4 i 100W. 

Dakle neka bude 4komada GU-50, anodni napon 900V ili manje?

@boraomega 
Tu semu dole sa gu81 ipak ne bih, puno je to snage a bogami i potrosnje Smile ok ova GU-50 moze. Razmisljao sam ja i jednu GU-81M pa da radi "opustenije" ali nisam siguran kolika bi pobuda bila tu. 

@emisar
Upravo i jeste problem sto nisam nasao nesto konkretno kako se vrse proracuni vec po semi pa sta da "bog" i kako bude.

Pa imam nesto od delova nabavicu jos sta treba.

Kondenzator imam jedan mislim da je  oko 180-220pF razmak je minimum 2mm

[Image: IMG_3748.jpg]
[Image: IMG_3749.jpg]

Imam neku zavojnicu ona je oko 120mm duzine ali videcu da nabavim jednu kao sto mi se nalazi u antenskoj kutiji jer je promenljiva .

[Image: IMG_3756.jpg]

Ove kondenzatore i roler sam kupio proslo leto za antensku kutiju koja mi se nalazi napolju. Pa mogu pojuriti nesto slicno opet, jer je zavojnica promenljiva motana na keramickom telu oko 60mm ali zica je oko 1mm da li je to problem za neke malko vece snage? Inace je oko 60uH.

[Image: IMG_20141023_212720.jpg]

Te kriticne komponente cu naknadno nabaviti kao sto je kondenzator koji ide sa anoda na izlazni filter kupovao sam neke ovakve i vrsili su posao za tranzistore ali tu je napon manji nego sto ce biti ovamo, imam ih od 2/4/6/8 KV
[Image: IMG_3759.jpg]

Imam neki kondenzator ali ne znam cemu ovo sluzi??? Bas je pozamasan obim je 200mm

[Image: IMG_3751.jpg]
[Image: IMG_3752.jpg]
[Image: IMG_3755.jpg]
Reply
#7
Mrezni trafo moze da bude motan za 400V AC a onda se taj napon triplira sa diode i kondenzatore i dobijas to sto treba samo treba da se koristi deblija zica jer pri udvajanje ili tripliranje trosi se vise struje..
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
#8
Evo vn kondezatora mada ih ima jos dosta po raznim oglasima

https://www.kupujemprodajem.com/Visokona...-oglas.htm

Sto se tice napona od 1200v mislim da ce 4kom na toj frekvenciji podneti bez brige ja sam imao linear sa dve GU50 na 27MHz i takodje je na njih dve bilo 1200v, mada manje je divljanje i veci kvalitet kad ja napon manji odnosno normalan.
Reply
#9
@Omegakg, da bi ti situacija bila jasnija "Priručnik za radioamatere i tehničare" Dr Boze Metzgera, 4 plavo izdanje, ima ga u odlicnoj kopiji skinuti sa stranice Radiokluba "Banjica" od stranice 310 pa nadalje. Mnoge stvari bit ce ti jasnije, pa i oko
maksimalnog napona na cijevi- stalni pogon-povremena kao u amatera upotreba, kako se na osnovu poznatih
podataka, raspolozivog anodnog napona (mora biti u granicama koje cijev podnosi) i anodne (dozvoljene za
cijev struje) racuna izlazna impedansa pojacala, a onda se sve prilagodjava na antenu-kabel 50 Oma.-

pOz

PS: Pojacalo sa dvije "sisate" GU81 radio jos 88 godine, vakumski promjenjljivi kondenzator na izlazu,
a zavojnica u izlaznom krugu motana bakarnom cijevi -niklovana i na kraju pozlacena.
Tu su i preklopnici opsega kamen spoticanja. Drugar kod kojeg je bilo-strastveni operator, nazalost SK
od 2008 godine, ne znam sta je s pojacalom, jeli ga supruga kome ustupila.-
Reply
#10
Pozdrav svima,
pre 10-tak godina sa prijateljem sam napravio linearni pojacivac sa 2 GU50 u GG spoju.

Anodni napon je 800V a napon na drugoj resetki je 200V.
Taj linear i danas radi. (Nalazi se kod jednog drugog prijatelja)

Kod ove lampe koliko se secam je problem relatino veliki kapacitet anoda pa se sa pi filterom moze izaci do 14MHz a za rad na visim frekvencijama 27/28MHz smo morali da otkacimo 1. kondenzator u PI filtru.
Samo kapacitet lampi je dovoljan.

Posto su i zavojnica i drugi kondenzator promenjivi nije problem podesiti filter prema anteni.

GU 50 je jako zahvalna lampa i lako se nabavlja, jedino su podnozija za nju malo problematicna za nabavku.


Milan
Reply
#11
Samo jedna kratka napomena oko izbora cijevi za PA ili linear: Uvijek je bolje, a pogotovo onima kojima je prva
gradnja sa cijevima izabrati cijev koja ima izvedenu anodu na balonu. Dobar dio posla oko smirivanja
pojacala da mirno bez samooscilacija radi, odradi sasija koja se nalazi izmedju resetkinog (G1) i anodnog
kruga. Zbog toga amateri pribjegavaju GG spoju, manje pojacanja, manje belaja oko podesavanja.-

pOz
Reply
#12
Izvinjavam se imao sam obaveza i nisam uspeo pre da se javim.

@emisar
Vazi bas cu to citati imam jednu verziju ali mislim da nije plava a i plava skinuta. Hvala

@Marshall
Hvala druze na pojasnjenju.

@Milan_kg, @Dragan83
E pozdrav za tebe, ja nisam znao da si ti onaj Milan kada smo od pre par godina pokusavali da se cujemo na CB-u. Ja sam bio Omega ako se secas nesto slicno kao i ovde Smile ? Imam te cak i na skajpu par godina, pa lepo da si ovde  Wink tako isto nisam znao ni za @Dragan83 isto unazad znam coveka kad eto prijatno iznenadjenje da je i on ovde. Hvala na linkovima Dragane.

Nista ostaje da proucim malo literaturu, no cudim se za te GU-50 kapacitivnost pise 12-15pf no verovatno ima u Metzgeru obijasnjenje zasto j to tako. Ne znam kako oni Nemci dobise 900w sa 6x GU50 i to na 28Mhz Undecided

Nista jasno mi je za napon pa da vidimo za neko vreme kad procitam literaturu sta ce biti.

Svima hvala.
Reply
#13
(07-06-2015, 09:42 PM)Milan_kg Wrote: Pozdrav svima,
pre 10-tak godina sa prijateljem sam napravio linearni pojacivac sa 2 GU50 u GG spoju.

Anodni napon je 800V a napon na drugoj resetki je 200V.
Taj linear i danas radi. (Nalazi se kod jednog drugog prijatelja)


Kod ove lampe koliko se secam je problem relatino veliki kapacitet anoda pa se sa pi filterom moze izaci do 14MHz a za rad na visim frekvencijama 27/28MHz smo morali da otkacimo 1. kondenzator u PI filtru.
Samo kapacitet lampi je dovoljan.

Posto su i zavojnica i drugi kondenzator promenjivi nije problem podesiti filter prema anteni.

GU 50 je jako zahvalna lampa i lako se nabavlja, jedino su podnozija za nju malo problematicna za nabavku.


Milan


Davinic sa Masinca ima nesto tako ako se ne varam.

http://ivotube.blogspot.com/p/blog-page_7.html

Imate kod coveka i cevi i podnozja po 5e. Dolazi svakog meseca u Bg na skup radio amatera i nije problem kupovati od njega.
Reply
#14
Bojane, tu sam ako zatreba da se borimo sa azdajom. Inace, mislim da ti je za to jako kompetentan majstor Drago 1KC iz Bora koji je i pravio i godinama koristio bas linear sa 3-4 GU50. Naci ces ga cesto na 3725.
Reply
#15
Hvala Boro da jasno mi je. Vise puta sam pricao sa njim i par puta mi je pomogao. Za sada imam onaj od 80W da se potpomognem Smile Dicicu antenu za 2 meseca da se smire malo ove grmljavine posto smo imali problem dva puta u roku od 5 dana, eto grom ipak moze da udari dva puta na isto mesto i to u jednoj nedelji!
Nista necu da brzam ja sad se samo informisem i ucim a polako cu prikupljati delove koji sigurno trebaju.


@beliNinja
Da tako je ima. Sto se tice kupovine skros sam zaboravio na cvetkova eto ti me potseti, hvala imas pice Smile
Reply
#16
Da te ne buni sto se sa GU50 prave NF pojacala. LS50=GU50 je prava predajna cijev, zato je i razvijena,
pogledaj pdf dokumente koje sam postovao.
Problem sa izlaznim kapacitetom imaju TV cijevi tipa PL519 i slicne jer ima je prirodna radna frekvencija niska.-

pOz
Reply
#17
@emisar
Ma jasno video sam ima pojacala i sa GU81M heh , nista da uzmem ovu semu od g. Bore, za napajanje bih stavio trafo oko 550V AC, da napon anoda bude 800V prema specifikaciji a na trafou uraditi ulaz napajanja 220v i 240v za ulaz. 

Jedno pitanje za grejanje.

Da li se i kako bi se ponasalo da imam Stabilisano napajanje za grejanje od 9V do 13V. Da li se moze smanjiti snaga ovim postupkom? Jednostavno oborim malo napon grejanja a da se ne menja anodni napon, jer ako menjam anodni napon onda pomeram i izlazne filtere. Koliko je neophodno imati tacno 12.6V, jasno je da na 15V nit se moze vise uzariti i mozda pregoreti ali me to zanima da radim stabilisano napajanje ili je to "nepotrebni luksuz" ? Ovako mi sigurnije da cu imati oko tih 12.6V sigurno. Inace nemam problema a strujom uvek je 235-238V jer mi je prikljucak zgrade "direktno" iz centrale podzemno.
Reply
#18
(07-08-2015, 09:16 PM)Omegakg Wrote: ...........
@beliNinja
Da tako je ima.  Sto se tice kupovine skros sam zaboravio na cvetkova eto ti me potseti, hvala imas pice Smile

Ma opusteno. Sastacemo se nekad kod Davincija pa cemo da procavrljamo. Mozes i njega da kontaktiras za pomoc, rado ce se prihvatiti.
Reply
#19
Ma ok, ali mi glupo da smaram coveka Smile
Reply
#20
Izlazna impedansa zavisi od odnosa napona i izlazne-anodne struje, pa promjenom anodnog napona izracunas
koliko treba biti anodna struja i dotle "teras", inace se obicno radi stepenasto simultana promjena anodnog,
napona druge resetke i prednapona, kao i promjena prednapona za C klasu-CW i za  AB klasu-SSB.
Promjenom napona grijanja bi samo cijev "izbacio" iz ravnoteze, ne bi kod smanjenog napona mogla dati
trazenu struju i promjenjena bi bila izlazna impedansa.
U DS-u cijevi obicno ima podatak u kojim granicama se krece napon grijanja da cijev dala deklarisanu
snagu. Vojne kao sto je LS-50 (GU-50) predvidjene za akumulatorsko grijanje, i pri promjeni napona
grijanja u granicama prazan-pun akumulator vidno ne mijenjaju karakteristike.
Pregledao sam cijene kod cvetkova, mogu reci da je jako korektan i umjeren -

pOz

@boraomega, jesu li to jos ranoranioci aktivni?- u stanu nemam nista da poslusam.-
"partizani" mi u posljednjim desavanjima spalili trafo u FT-101 a Soka 747 (FTdx 560) ostala bez vecine cijevi,
pa i izlaznih.-
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)