DIY Electronic projects
Sprint 6.0 - Gerber export - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Tutorijali & teorija - Tutorials & theory (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Tutorijali - Tutorials (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Thread: Sprint 6.0 - Gerber export (/showthread.php?tid=861)

Pages: 1 2


Sprint 6.0 - Gerber export - Dragan100 - 03-27-2015

Sprint program se nam je udomačio,
PCBji postaju sve kreativniji i profesionalnog oblika,

zatrebao nam je sada jednostavan tutorial za pripremu Gerber i Excellon filova,
kako bi na kraju poslali zahtjev za fabrikaciju PCBja odabranom proizvodjaču...


.pdf   Sprint 6.0 Gerber files creation.pdf (Size: 541,74 KB / Downloads: 93)

Lp
Dragan


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 03-27-2015

Bravo što si se setio ovoga! Smile


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 03-28-2015

Jedno pitanje.
Zbog čega menjamo jedinice mere sa mm u mil?


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - Dragan100 - 03-28-2015

(03-28-2015, 09:34 AM)TDA Wrote: Jedno pitanje.
Zbog čega menjamo jedinice mere sa mm u mil?

Mere u mil vole da vide,
a ima tu sakriveno četiri decimale mm kad se to pretvori mil u mm.

Recimo odaberemo pad sa rupom od 28mil, pretvorbom (25,4/1000)x28 dobijemo 0,7112mm, zaokruženo na dve decimale 0,71mm,
i taj zapis mm je manje tačan nego 28mil!


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - boraomega - 04-29-2015

Imam pitanje za one koji detaljnije poznaju Sprint 6.0 da objasne. Odjednom sam primetio da mi program neke fajlove pamti kao sa nekim "katancem" kao da su LOCK?! Iako ja mogu da ih otvorim ovde na laptopu i radim sa njima, tih fajlova NEMA u folderu SprLayout6.0 kada izadjem iz programa i hocu samo te neke *.lay6 fajlove da prebacim na flash i nosim kuci da ih stavim u PC. NIGDE ne mogu da nadje nikakvu opasku za tako oznacene fajlove niti takvo ponasanje. Zna li neko sta se desava i kako da ih UNLOCK? Kao sto vidite, ranije radove-fajlove nije tako tretirao....... samo ovi noviji imaju malo zuto katance!? A mozda je to znak da je vec vreme da prestanem da se bavim elektronikom?

[Image: capture_001_29042015_143106.jpg]


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - Jevrem - 04-29-2015

(03-28-2015, 09:34 AM)TDA Wrote: Jedno pitanje.
Zbog čega menjamo jedinice mere sa mm u mil?

Razmaci pinova kod chipova su dati prema inchima, razmak izmedju nogica kod dil chipova je 300 hiljaditih delova incha. Razmak kod pinova je 100 mil.Postoje rasteri i u mm ali su dosta redji pa recimo imate anshlus kleme sa 5,08mm i 5mm. Na to treba obratiti paznju kada se stavlja vise klemica da ne pogrsimo raster na plocici i klemice.

Zatim razmak nogica kod soic je 70 mila.

Slicno ovom kod kutija za elektroniku imamo sve dimenzije u inchima pa je jedan HE jednako 1,75x inch, jedan te je 2 incha


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 04-29-2015

@boraomega
.bak nije Sprint ekstenzija...
Prvi put ovo vidim....

@Jevrem
Hvala na pojašnjenju.


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - euronymous - 04-29-2015

(04-29-2015, 02:04 PM)TDA Wrote: @boraomega
.bak nije Sprint ekstenzija...
Prvi put ovo vidim....

Ne korisim sprint pa lupam napamet, da nije .bak oznaka za backup fajlove? Možda je takva neka opcija omogućena u sprintu, pa kao mnogi drugi programi u toku rada prave save point i dodaju na postojeće ime fajla .bak. Samo nagađam.


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - samuki - 04-29-2015

(04-29-2015, 02:24 PM)euronymous Wrote:
(04-29-2015, 02:04 PM)TDA Wrote: @boraomega
.bak nije Sprint ekstenzija...
Prvi put ovo vidim....

Ne korisim sprint pa lupam napamet, da nije .bak oznaka za backup fajlove? Možda je takva neka opcija omogućena u sprintu, pa kao mnogi drugi programi u toku rada prave save point i dodaju na postojeće ime fajla .bak. Samo nagađam.

Program ima backup kako se odredi ,npr od 5 min , a ni kod mene nema ovih bak. exstenzija mada mi je ukljucen na  5 min


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 04-29-2015

Bora je naverovatnije u Windowsu uključio opciju da mu prikazuje sakrivene fajlove...


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - boraomega - 04-29-2015

Da, program sam radi BACKUP i te fajlove pamti kao .bak ali ja govorim o ovom katancetu na nekim fajlovima! Kad ugasim program i odem na My comp. i nadjem folder SprLay6.0 i otvorim ga, e ti fajlovi sto ih u programu vidim sa katancetom, oni NE POSTOJE u listi fajlova u folderu?!?!?!

Nasao sam posredan nacin - da pamtim fajl direktno na Desktopu i tada mu ne dodaje katance, ali bih i dalje hteo da znam sta je problem.


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - samuki - 04-29-2015

Kod njega je problem koliko sam shvatio da nemoze te fajlove da.prebaci na Usb stick! Probajte kada zavrsite sa radom da sacuvate na drugom folderu.


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 04-29-2015

Boro, vrati podešenja za prikazivanje fajlova na fabrička podešenja i pokazivaće ti samo one fajlove koje treba da vidiš.
Neće te zbunjivati ti privremeni ili .bak fajlovi...


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - boraomega - 04-29-2015

ALOOOOO nisu problem ti BAK fajlovi (oni me i ne zanimaju) vec sami LAY6 fajlovi - pogleedaj sliku - i oni su sa katancicem!

Samuki, nisi pazljivo citao moj zadnji post - vec sam upravo to uradio i zaobilazno resio problem, ali me i dalje zanima zasto se i sta se iznenada dogodilo. Po meni to nema veze sa Windozom vec sa samim programom.


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 04-29-2015

OK. Nemoj da biješ... Big Grin
Čujemo se malo kasnije pa ću se okačiti na tvoj komp da proverim o čemu se radi.... Wink


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - boraomega - 04-29-2015

Mozda tek kasnije veceras jer imamo najavljenu neku familiju u poseti... samo mi ti jos trebas!


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - TDA - 04-29-2015

OK. Cimni kad budeš slobodan.


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - samuki - 04-29-2015

Pricali smo u isto vrijeme, odnosno , pisali Smile


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - Bocko - 04-30-2015

Boro, ne daj mu da ti čačka po kompu, uvaliće ti neki virus... Ili trojanca...Smile, da ne kažem dalje...


RE: Sprint 6.0 - Gerber export - vodjang - 03-03-2016

Da ne otvaram novi temu za Sprint...
Juan A Vargas je podjelio svoju MARCOS biblioteku elemenata i pojedinih završenih PCB na linku:

https://mega.nz/#F!CRdlQKjL!NU12OTg5Efbsr6I0QEZ-Og

Ima korisnih komponenti pa ko želi može da proširi svoju bazu...
Putanja za one koji ne znaju gde dodjeliti komponente je vidljiva sa slike iz priloga.