DIY Electronic projects
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Tutorijali & teorija - Tutorials & theory (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Tutorijali - Tutorials (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Thread: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom (/showthread.php?tid=756)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - emiSAr - 02-06-2015

Na strani gdje je motor i termostat i svi prikljucci koji mogu biti pod naponom gradske mreze napravi zastitnu kutiju kako
je to ucinio Darko Volk sa linka, tako "asistenti" u radionici nece doci do neizolovanih dijelova. Od opekotina laminatora
nema zastite kao ni kod "vjestackog opterecenja" za ispravljace (sporet). Sve moze stati na komad daske po mogucnosti od
tvrdog drveta (ako imas blizu skladiste gradjevinskog materijala kupi manji prag-cesto laminirano tvrdo drvo).-

pOz


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 02-06-2015

Sa srecom ti bilo stancovanje PCB-a


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-06-2015

A dali bi se mogla koristiti pegla za kosu, i ona ima promjenjivu temperaturu oko 200c ?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-06-2015

Ja sam moj laminator vratio u orginalnu kutiju ali mi se par puta desilo da plocica ne pogodi izlaz lepo pa su desavanja na pcb-u bila zanimljiva razmaze toner posto papir uspe nekako da guzva napred preko plocice. Onda sam iznerviran na izlazu odstranio jedan od dva lima koji sluze kao nekakva vodjica do izlaza iz kutije odstrani gornji .Izlazni otvor na kucistu sam prosirio sa 3-4mm na oko 20 i vise njie bilo nikada problema sa zaglavljivanjem

Samuki kao mislis pegla za kosu? Da iz nje izvuces termostat ? To bi verovatno moglo .. Ili si mislio da toner transfer radis peglom za kosu? Jedno mora neko prvi da proba mozda to bude i bolje nego laminatorom Smile
Posle ispadne da smo mi dzaba investirali u laminator Tongue


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-06-2015

Da postupak toner transferom sa peglom za kosu, ona je okrugla samo dodati jos jedan valjak i eto Smile !


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-07-2015

nije baš kao za izložbu - ali radi:



prvi put ga sklopim i testiram termo-prekidač kad odjednom CVRC - stade i neće da mrdne. pomislio sam da je stao grijač a da je elektrmotor vezan serijski pa da je zato sve stalo - otvorim i vidim da je motor 220-240V - dakle nije do toga. onda raskupusam sve i nađem termo-osigurač na 195°C,izbacim njega i stvar se pokrene.

tempreaturu sam mjerio termoparom kineskog unimera i prislonjena na aluminijum kućišta laminatora(tamo gdje je grijač) kaže da isključuje na 201-2-3°C a uključuje na 175-180°C. kad termopar stavim na valjke temperature su 230/210°C isklj./uklj.

na trećoj slici je i prva pločica veličine 60x35mm-vodovi su 1mm,napajanje za Kesat-net ton-generator. pločica je izašla sasvim ok,malo su okrzani par vodova i padova ali ništa strašno i ništa previše - neću je ni popravljati već će ovakva u ferihlorid. za početak sam vrlo vrlo zadovoljan - a kako mi saggit reče vjerujem da će situacija vremenom i sticanjem iskustva samo ići na bolje.

po malo se dimi iz laminatora i pušta "gumeni" miris,ali vjerujem da tako treba dok ne "obgori" - šta vi iskusniji kažete na ovo? jesam mjerio temperaturu na pravom ili pogrešnom mjestu?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - TDA - 02-07-2015

Bravo prijatelju!
Odlično ti je ovo ispalo! Big Grin
Neka te duuuugo služi!


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-07-2015

Odlicno, koliko puta prodje plocica kroz laminator?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-07-2015

(02-07-2015, 09:40 PM)TDA Wrote: Bravo prijatelju!
Odlično ti je ovo ispalo! Big Grin
Neka te duuuugo služi!

veliko hvala drug! Smile

(02-07-2015, 09:49 PM)samuki Wrote: Odlicno, koliko puta prodje plocica kroz laminator?

štampa kunsdruk 125 g/m^2,prošla deset puta i onda pod hladnu vodu oko 3-4 minuta. vjerujem da bi bilo bolje da je stavljeno u toplu-vruću vodu i na duže vrijeme sve dok se papir sam ne odvoji. sad sam "pomogao" papiru povlačeći ga sa pločice,a da je bilo duže i u topoloj vodi papir bi sam spao.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-07-2015

Probao sam i sa letikonom od 30w i trljao dok nije pocelo da crni papi i proba je dobro ispala , stavio u mlaku vodu Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-07-2015

A mozda je i do tonera , promjenio sam stampariju.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-07-2015

šta je to letikon?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-07-2015

Lemilica Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-07-2015

11277
Lepo si ovo skutijo/skockao.
Plocica je korektno ispala ,sledeci put probaj da plocicu ismirglas vodenom smirglom granulacije 800 ili 1000 i posle smirglanja plocicu iscisti nitro razredjivacem,alkoholom ili medicinskim benzinom. Aceton nisam probao za ispiranje.Tako toner bolje hvata za povrsinu koja ima sitne riseve .
Kako godu vodi skines papir kada se osusi ostanu oni beli tragovi papira ,ali ako papir skinse u klozetari st orece sagit ispasce kao da je odstampano u stampacu.
Ja kada ne zurim pre nego sve stavim ulaminator papir zalepim na poklopac plasticne kutije , unutra sipam malo nitrorazredjivaca, zatvorim da se "film" napari u razredjivacu. Ovo pomogne da zacrni toner vise ali se sam tonerblago otopiu isparenjima nitro razredjivaca pa sama stampa bude ujednacenija i ima manje supljina


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 02-08-2015

(02-07-2015, 09:54 PM)11277 Wrote: štampa kunsdruk 125 g/m^2,prošla deset puta i onda pod hladnu vodu oko 3-4 minuta. vjerujem da bi bilo bolje da je stavljeno u toplu-vruću vodu i na duže vrijeme sve dok se papir sam ne odvoji. sad sam "pomogao" papiru povlačeći ga sa pločice,a da je bilo duže i u topoloj vodi papir bi sam spao.

Super je to ispalo. Pokušaj da štampaš na masnom papiru iz nekog kataloga. Samo smanji temperaturu na 190 stepeni (da ti termostat isključi na 190). Temperaturu meri na grejaču, nemoj na valjcima.
Probaj da pločicu provučeš 12 puta kroz laminator, i da je držiš u vodi 10-15 min. Malo mi je, malo tih 3-4 minuta. Bar se kod mene tako pokazalo OK.
Normalno je da će ti se po koji put pojaviti poneki prekid (retko se dešava, ali se desi). U tom slučaju, dobar flomaster od 0,3 i 0,5/0,6mm, i završava posao.
Ova prva plocica je ispala perfektno.
Obrati pažnju kada skineš papir i osušiš pločicu, zna da se od belog taloga ne vidi da negde nema tonera.
Zato posle skidanja papira, pločicu potopi u sonu kiselinu, koja će skinuti sav beli talog, i onda ćeš lepo videti, da li negde ima oštećena na vodovima. To ti govorim iz iskustva.

To što ti je napisao moj imenjak, obavezno uradi. Čišćenje pločice sa šmigrlom, i posle toga pranje sa alkoholom (96%).


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Bocko - 02-08-2015

Nešto se sad mislim:
ima more neispravnih laserskih štampača za male pare, te može li poslužiti, jer ima sve što i laminator i slične prepravke su neophodne?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - mikikg - 02-08-2015

@Bocko Ima jos jedna zanimljiva opcija, sa pljuckavcima! Smile
Imaju neki (matori) modeli tih stampaca koji mogu da se prerade tako da mozes ugurati plocicu i da se DIREKNTO odstampa film na bakar!
Video sam da su to radili sa nekim Epson i Canon stampacima koji su imali one cevcice za dovod boje i rezultate koje su prikazali izgledaju vrlo primamljivo.
http://www.pabr.org/pcbprt/pcbprt.en.html
http://techref.massmind.org/techref/pcb/etch/directinkjetresist.htm

Ja sam se u jednom trenutku bio zagrejao za tu varijantu ali nisam to izgurao do kraja jer su se pojavili neki momci u gradu koji imaju one velike (profi) plotere koji to mogu da rade. Video sam i gotove plocice tako uradjene, izgleda veoma ozbiljno!


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-08-2015

dejan i saggit ; hvala jos jednom na savetima i podršci baziranim na iskustvu! istina je da sam pločicu očistio vodenom šmirglom ali još prije par dana kad je laminator stigao,tad sam progurao štampu sa plocicom kroz njega deset puta i naravno vidjeo da se ništa posebno nije desilo (kako sam i očekivao) mada ipak ostala je "masna" senka na bakra tamo gdje su bili vodovi. ni to nisam očistio kad sam radio ovu zadnju štampu, žurio sam da vidim prve rezultate ali sa druge strane to me samo još dodatno ohrabruje da ću imati još bolje rezultate od ovih kad pločice budu sveže ošmirglane,obrisane nitro-razredivačem ili alkoholom pa tek onda upotrebljene.
takođe,vjerujem da će smanjenje temperature doprinijeti manjoj krtosti tonera na bakru, da će ostati elastičniji i "jači",a i duže će trajati sam laminator.
što se tiče štampe,imam neki štampač koji pravi raster umjesto štampe, pa ne mogu mnogo eksperimentisati oko papira-moram štampati u štampariji a vidjeću koje još debljine imaju pa ću probati. kod njih što je tanji papir to je tanji i nanos tonera pa je znam gdje je "ekvilibrijum",a vidim da ovaj od 125g/kv.m ne izgleda tako loše uopšte. sad je sve stvar probe i eksperimentisanja,mada rekao bi da je početak jako obećavajući! Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-08-2015

Bocko u sustini mozes raskupusati laserski stampac ako dobijes dzabe i od par komada napraviti laminator ,ali ako trebas da platis taj krs od lasera mislim da ti se ne isplati. Malo ,malo pa na limunu se pojavi poneki laminator sa sitne pare 11277 a i ja sam svoj platio oko 1000 dinara sa istog izvora. Cak sta vise ima i onih a5 formata koji su sasvim dovoljni ako ti sirina plocica ne prelazi 14-15 cm.

Ovo sa pljuckavcima sam i ja gledao ali je mene odvratilo to sto mislim da se ne koristi obicna boja koja moze da se rastvori i u vodi .
Davnih godina moj prijatelj je stampao one folije za grafoskop na matricnom stampacu NEC pinwriter pa to koristio kao film za fotopostupak. Stampac je bio neki od vrhunskih modela sa vise od 24 iglice verovatno 48 ,a sam otisak je bio jako slican laserskim stampacima iz tog doba. Tu je glavna fora bila stampati istu sliku u vise prolaza dok bi usled nesavrsenosti tehnologije navodjenja slika bila malo pomerena pa se u 3-4 prolaza zatvarala svaka rupica kuda bi mogla da prodje svetlost


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-08-2015



smanjio temperaturu kako je saggit preporučio i uradio ove dve pločice za manje od pola sata sa sve krojenjem pertinaksa i vitroplasta,peglanjem i čišćenjem papira!

opet sam žurio sa natapanjem i po malo nasilno skidao papir ali kako se vidi rezultat je i dalje zavidan - ovo je po meni odlično!

saggit - koji marker preporučuješ? kad slušam da slušam do kraja! Smile daj molim te slike da ne lutam i ne kupujem neke koji mi neće raditi stvar kako treba što sam znao raditi X puta do sad...