DIY Electronic projects
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Tutorijali & teorija - Tutorials & theory (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Tutorijali - Tutorials (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Thread: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom (/showthread.php?tid=756)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-01-2015

(02-01-2015, 08:26 PM)TDA Wrote: Odlična investicija.! Big Grin
Meni sekretarica još uvek ne da (laminator)... VaistinuSiroma

na poslu laminiraj ručno - bar dok se sekretarica ne smiluje... Big Grin


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-01-2015

Da ce sekretarica , samo kad joj dosadis Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-01-2015

ha ha ha - samo sačekaj momenat da joj opadne koncentracija - i eto te u laminatu na 190°C! Smile pazi samo da se ne ulijepiš/te... Big Grin


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 02-01-2015

Na to sam i mislio.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-01-2015

na situaciju sa sekretaricom ili poštarom? Smile šalim se - kontamo se! čim stigne odmah te cimam za uputstva "šta svakako a šta nikako" pri preuređivanju,o tome ćemo čim ga otvorim da mu gledamo crevca Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - TDA - 02-01-2015

Hahaha!
Ma ona je Acin kalibar, ali je on već nabavio laminator... Big Grin


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-01-2015

Ma kakve veze ima sto nabavio laminator. Moze se praviti da nije Smile

Ima li neko iskustva sa vise modela laminatora Posto vidim ima sa jednim i sa vise parova valjaka.
Ovaj sto ja imam ima 2 para valjaka od cega se samo prvi par greje. Doduse meni je ovo jedini laminator koji sam probao.
Ova kalajna pasta sto koristim je amasan takodje sam probao i degufit 3000 obe sa istim rezultatima. Ako vam se pasta nekada mnogo stvrdne ne bacajte je posto se razredjuje vodom,najbolje i najsigurnije destilovanom.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - samuki - 02-01-2015

(02-01-2015, 08:16 PM)11277 Wrote: ta jedina ponuda i jeste moja - ponudio sam široke ruke 1000 rsd! Big Grin i dobio! Big Grin

Koliko je to u Km ili Evra ?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - euronymous - 02-01-2015

(02-01-2015, 11:03 PM)samuki Wrote:
(02-01-2015, 08:16 PM)11277 Wrote: ta jedina ponuda i jeste moja - ponudio sam široke ruke 1000 rsd! Big Grin i dobio! Big Grin

Koliko je to u Km ili Evra ?

Oko 8€ po trenutnom kursu.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-02-2015

Mozda ne bi bilo lose da napisemo ko sta koristi za toner transfer cisto da neko drugi lakse odabere ili ima smernice u kom pravcu da gleda kod nabavke.

Moj setap:
Lexmark optra t610 kancelarijski stampac. Odstampana plocica se poklapa 100% po dimenzijama iz eaglea i sprint layout-a kao i iz pdf-ova gde se znaju tacne dimenzije.
Laminator attalus 900 A4 format 4 valjka prepravljen da temperatura moze da ide do 190 stepeni.
Papir iz casopisa,kalendara kod stampe sa debljim vodovima posluzi i obican papir za stampanje.
Kalaisanje fenom za skidanje farbe (neki womax) ili rerna isprobane paste amasan nr3 i degufit 3000 sa jednakim rezultatima


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-04-2015

stigao laminator za 1270 dinara sa porezom,carinom i poštaarinom ukupno - nabavka izvršena licitacijom na limundu mene kao jedinog zainteresovanog koji je ponudio dinar više od tražene cijene Smile



provjerio sam temperaturu valjaka i došao do 130°C,termostat je unutar neke plastike i na njemu piše 102/97 i to je vjerujem temperatura isključenja i uključenja a pošto je unutar plastike granica je malo pomjerena. sad treba da kupim drugi koji će stati unutra a da je temperature 190°C kako sam shvatio... gdje potražiti? prodavnici elektro-opreme? servisu bijele tehnike?

saggit - help please? Smile

(Lee-Loo 5-element... Smile )


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-04-2015

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=159&pid=35975#pid35975

hvala drug! Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-04-2015

Iznutrice lice na ovaj laminator https://www.youtube.com/watch?v=ZBM7p78B27k
mozda bi vredelo da pokusas da zamenis mesta zupcanicima ako je moguce.
Tako se dobije da plocica sporije prolazi kroz laminator cime prima vise temperature na sebe. Koliko sam video dosta njih je na netu poprilicno usporila broj obrtaja na valjcima cak i do 4-5 obrtaja u minutu meni to vec deluje kao previse ali.....takodej zamen motor ,motorom za jednosmernu struju pa mogu da menjaju smer okretanja tako da plocicu i ne vade iz laminatora vec menjaju smer par puta ...
Jos jedna modifikacija nije lose da se uradi .....naime kada se iskljuci laminator ,a prepraviljen je za ovako visoke temperature , znaju valjci da se slepe jedan za drugi pa da tesko krece laminator cak ponekad i da se pomogne rukom da staruje. Ugradio sam prekidac na red sa grejacem pa kada zavrsim plocicu iskljucim grejac dok motor nastavi da okrece valjke dok se ne ohlade na razumnu temperaturu.

Na kraju zelim ti da te dugo sluzi ,inace sam i ja nabavio laminator na istom mestu Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 02-05-2015

Nikakve modifikacije nisu potrebne po pitanju zupčanika, motora, brzine prolaza itd.
Jedina modifikacija je, podizanje temperature grejača. To što glupi ameri modifikuju sve i svašta, to je njihov problem.
Bar kod mene, nikada se nije desilo da se valjci slepe, posle rada na laminatoru (a radio je pooodosta puta po 2-3 sata bez prekida).


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-05-2015

sjetio sam se kako bi se mogla riješiti termo-regulacija rekao bi najjednostavnije. saggit mi je savjetovao termoregulator za ringlu ali koliko sam vidjeo po internetu oni su poprilično gabaritni i imaju nekoliko cjelina (termo-element,cijev i osovina).

vidjeo sam i da se prodaje termo-prekidač za peglu po oko 2e,mogao bi njega iskoristiti - jeftino i podesivo.

pogledaću u obližnjoj prodavnici dijelova za bijelu tehniku pa vidjeti šta ima - a ako ništa rastaviću peglu i izvaditi šta mi treba pa probati - ako ne uspije sastaviti peglu kako je bila.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - TDA - 02-05-2015

Ode pegla.... Smile
Pa ako za*ebeš ode i toner transfer i ostaje samo foto postupak....


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - dejansd - 02-05-2015

Znas kako uvek moze da se napravi i onaj regulator temperature za lemilicu poput ovoga http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=307&highlight=lemilica
pa da time tera grejac laminatora. taman podesivo u sirokom rasponu temperatura Smile

A i uvek moze da pretvori u ovo 



RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 02-06-2015

(02-05-2015, 09:21 PM)11277 Wrote: saggit mi je savjetovao termoregulator za ringlu ali koliko sam vidjeo po internetu oni su poprilično gabaritni i imaju nekoliko cjelina (termo-element,cijev i osovina).

Izgleda da je gabaritno. Ovakav kao na slici je kod mene ugrađen. Staje bez problema u kućište laminatora.
Kapilarnu žicu koja povezuje prekidač (termostat sa potenciometrom) i sondu, možeš slobodno da saviješ (oblikuješ) u samom unutrašnjem donjem delu laminatora. Sondu samo uglaviš na telo grejača (bez šrafljenja).



Možeš i da uradiš termostat, prema priloženom klipu. što je postavio dejansd.
Imaš dosta mogućnosti za regulaciju temperature.

P.S. Za termostat za peglu nisam siguran da će moći. Proveri.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - emiSAr - 02-06-2015

Kod prepravke laminatora isti se obicno "razgaci", izvadi iz plasticnog kucista i montira na neki pogodan stalak, dasku, i
onako prepravljen sluzi samo za PCB. Vec sam postavljao ovaj link negdje, mozda i u ovoj temi, evo kao je to uradio
Darko Volk, slovenacki radioamater i elektronicar:
http://www.drustvo-elektronikov.si/projekti/2010/06/marelica/
Drugi pravac prepravke je upotreba termopara i regulatora kao sto je @tesla017 ucinio kod regulacije lemilice kao i
"Kasat NET".
Ovo je pogodnija varijanta za laminatore koji imaju elektronski regulisanu temperaturu (LM324) ili sl. I takvi se nadju u
prodaji.Senzor je obicno Si dioda spregnuta sa grijacem. Radi do 125 stepeni C.-
Na linku se vidi termostat od rerne-pecnice-kapilarni i veoma korisna opcija iskljucenja grijaca dok se valjci i dalje
vrte dok se grijac ne ohladi.-
NAPOMENA: sa termoparom regulisanje temperature je preciznije i histerezis je manji.-

P.S. na slovenackom forumu elektronik.si ima prepravki i sa termostatom od pegle. Ako brzo nadjem, prikacim sliku.-
Evo ga, udruzeni laminator i pegla.-

pOz


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 02-06-2015

po najpovoljnijoj cijeni (RECIKLAŽA IZ RADIONICE! Smile ) nabavio podesivi termostat i pričvrstio sondu za tijelo grijača:




tako će nekako izgledati konačno - neće ići natrag u kutiju u kojoj je bio a kako će izgledati konačno nisam siguran. ako bude otvorena varijanta neću postavljati slike da ne bi koga ponukao da krene istim stopama pa da rizikuje strujni udar ili opekotine,a ako smislim nešto zaštićeno biće još slika.

hvala svima (emiSar,saggit,dejanSD...)  na podršci i savjetima! Smile