DIY Electronic projects
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Tutorijali & teorija - Tutorials & theory (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Tutorijali - Tutorials (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Thread: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom (/showthread.php?tid=756)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 04-06-2016

uf nisam vidjeo tu temu...ok,imaš isti cilj ali i još jedan pored:da uređaj proradi i da nešto dodatno naučiš,to je i više nego ok. sa mikrokontrolerima nisam nikako "na ti" pa ti oko toga ne znam pomoći...nadam se da će neko uskoro vidjeti tvoje pitanje i dati makar smjernice kako-gdje-šta. mehanički termoprekidač sam predložio po inerciji,najčešće je korišćen baš u ove svrhe. interesantno bi bilo vidjeti i primjerak kakav želiš da uradiš,sretno! Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - cicos - 04-07-2016

Mashtao jesam, ova SCHemsa mi djeluje zanimljiva pa da se ponesto jos doda na Atmela...
http://obrazkiforum.atnel.pl/11640/d11c246ae63b6328577a6c19a1bcc1c1.png

Kada stigne MCP i PT100 pokusat cu pa makar vatrogasci imali posla, do tada cu pokusati sa MAX6675 i termoparom
Ako bude po onoj staroj "prvo pa musko a ime mu Persa" - nece biti prvi put Smile

Ako ista proradi vikat cu, do tada cekam da  kinezovci posalju PT100

Pozzz


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 04-13-2016

Jučer i danas sam se malo igrao sa isprobavanjem vremena za osvjetljivanje sa dry-filmom kupljenim na aliexpressu. Osvjetljivač je da ponovimo gradivo ovaj dolje. Udaljenost od PCBa do lampi je 5cm, a njihova snaga 3x8W. Zaštitio sam elektroniku sa limom koji sam plastificirao samo mi se nije dalo zbog toga ponovo slikati. Biti će slike kada kompletno dovršim osvjetljivač tj. kupim lampe i elektroniku za drugu stranu, stavim pante na kutiju te ga napravim spremnim da štancam dvostrane pločice.



Priprema vitroplasta je standardno, vim,fina žičana "spužva" za pranje suđa i udri dok se bakar ne sjaji. Nakon toga sušenje(iako taj korak bi mogao komotno preskočiti radi sljedećega. Kada se vitroplast osuši pošpricam ga malo sa razrijeđenom tekućinom za pranje stakla(zato možda ne treba prethodno sušenje) i stavim foto-film te lagano spužvastim valjkom istjeram višak vode i kada vidim da film ne pleše na sloju vode stavim ga u laminator(okačio bi sliku ali ju nigdje ne mogu iskopati na kompu jer sam je dobro spremio. Tongue  ).
Laminator stavim na neku najnižu temperaturu tj. pločica kada izađe iz laminatora treba da bude topla na dodir,možda 30-40°C pa prema toga podesim temperaturu na laminatoru(moj ima potenciometar pa nije neki problem). Tako prođem kojih 10-15 puta i nakon toga ostavim pločicu da se malo ohladi nekih 30 minuta. Bitno je da se pločica grije da ostatak vlage između filma i bakrenog sloja nestane i film se relativno dobro primi za bakreni sloj,iako i tada se film može relativno lako odlijepiti ali je dovoljno dobro za daljni rad.

Nakon toga ide osvjetljavanje. Jučer sam probao sa do 2,5 minute sa 30 sekundi intervalima, blago rečeno katastrofa jer se film lijepo zapekao i samo ga je otopina HaOH(to koristim za skidanje filma nakon nagrizanja) mogla skinuti sa bakra. Danas sam išao u intervalima od 15 sekundi i negdje taman vrijeme je bilo oko 30-45 sekundi.  Nakon toga ide otopina natrijevog kabronata,ja sam vagao na kuhinjskoj vagi i recimo da sam uspio izvagati oko 10-15g i to stavio u 1 litru vode. Rezultat je ispao ok.

Sljedeće je da zapravo i napravim neku pločicu i vidim kako ispadne nakon nagrizanja.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Makso - 04-13-2016

Baci još koju sliku da vidimo kako izgleda pločica, i ja očekujem da mi stigne ta folija za foto postupak ali ću ju morati peglom zalijepiti, negdje sam vidjeo da ide oko 100°C na termostatu i onda peglanje.?
Super ti je ovo ispalo!


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 04-13-2016

Stvar je da kod ovih folija je VEOMA BITNO da nema nigdje zraka zarobljenog ispod folije,nabora i sl. jer je sam foto film jako tanak i na tom mjestu je sto posto sigurno da vod neće ispasti dobro zbog toga koristim laminator. Za temperaturu i ja sam vidio da ide oko 100°C ali za neko finije podešavanje trebao bi kopati po elektronici laminatora ali mi se to ne da. Bilo da peglaš ili koristiš laminator svakako na prvo na mokro nanesti film pa onda dalje metodom po želji zalijepiti ga.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 04-13-2016

Evo slike testne pločice. Najbolje izgleda između 30-45 sekundi. Nisam imao nikakvu gušće naseljenu za probu ali i ovaj je odradila svrhu. Bitno je da imam okvirno vrijeme gdje pcb dobro ispadne,a za finese ima vremena.




RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - emiSAr - 04-14-2016

Evo malo podataka o BLB lampama-opcenito i sta Philips kaze.-
pOz


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 04-15-2016

Danas sam složio kompletnu kutiju. Jučer sam ispilio alu-profil za okvir za staklo i danas napravio montažu svega toga u cijelinu. Između alu profila i stakla ide kao nekakva gumi podloga da staklo ne bi reklo *kvrc* pri stezanju.

Evo početka slaganja



A evo i složene kutije,ne lampe nisam zaboravio već su one u drugoj polovici(gornjoj) za donju još nisam kupio opremu. Tako da je za sada ovo jednostrani osvjetljivač.



Druga polovica sa montiranim zaštitnim limom.



RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Gosha - 07-16-2016

Ovo je moja prva plocica napravljena pomocu laminatotra toner transfer metodom.
Za pocetak nije lose.





Stampano je na kunst-druk papiru kod drugara stampara na profi laseru.
Laminator je neki najobicniji kome je skinut termostat i grejao sam ga do 200 *C.
Temperaturu sam merio digitalnim termometrom. Sledi mu ugradnja termoregulatora posto je prosao testiranje.
Kompletan toner se lepo preneo na bakar tako da nije bilo potrebno doradjivati (retusirati).
Nagrizanje obavljeno ferihloridom.
Idemo dalje u nove radne pobede.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - pinco - 07-16-2016

Odlicno ispalo.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Gosha - 07-16-2016

(07-16-2016, 10:56 PM)pinco Wrote: Odlicno ispalo.

Tek treba da ispadne nesto ali o tome cemo u drugoj temi (LLC konvertor sa FSFR2100). Uskoro.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - mikikg - 07-16-2016

Ohoo, FSFR2100, fino fino … imamo otvorenu temu, pisi tamo. To nas interesuje Smile


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 07-27-2016

Svaku paru vredi. Najbitinije, ništa nije trebalo da se prepravlja, pošto ima vrlo vruće (hot) grejanje od 190C Big Grin 





RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 07-27-2016

odlično! ima li opruge na valjcima?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 07-27-2016

Najverovatnije da ima, pošto gura 25 cm po širini bez problema.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - veselinovic - 03-09-2017

Meni toner transfer najbolje radi sa poledjinom samoljepljivog papira za laserski printer.
jednostavo ljepljivi papir skinem i bacim a na onaj glatki sloj nastampam stampu.
Par sekundi peglom i gotovo.
Papir je tako mastan da se odlijepi i bez vode, a sav toner ostane na plocici.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 03-09-2017

ja sam to probao,ali su mi se vodovi nakon izlaska razvlačili kao... nisu htjeli da ostanu na papiru. vjerovatno razlika u štampaču,papiru...


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - TDA - 03-10-2017

Aco, kod tebe je završio deblji papir. Imam i takav poprilično tanki sa kojim bi morao da probaš.
Odlično se pokazao kod mene.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Beli - 03-10-2017

A možda bi pomoglo i da se nakon štampe na kratko ohladi u frižideru, pre provlačenja kroz laminator.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 03-21-2017

Dimenzija ploče: 125mm x 295mm