DIY Electronic projects
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Mikrokontroleri (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=52)
+--- Forum: Microchip PIC (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=53)
+--- Thread: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... (/showthread.php?tid=674)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - gorankg - 02-27-2019

Odlicna stvar oko forth za MCU su one jeftine plocice sa ebay i alija (W1209 termostat, voltmetri i sl.) koje su bazirane na STM8 familiji. Na tim plocama je obicno displej, relej, STM8 i za nabrzaka nesto napraviti.

Bacite pogled na:

https://github.com/TG9541/stm8ef


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-27-2019

Moze i to, ali kako da recimo ne pokrenem Forth na ovome : )

https://forum.yu3ma.net/thread-1780-post-80258.html

Tu imam za smesne novce displej, FRAM i STM32, sa tim moze da se napravi bar 100 razlicitih programa i aplikacija, samo da se menja I/O.
F.o.r.t.h. da pise na tom displejcetu nikakav problem, doda se WiFi ili BT modulic i ne treba ti nista vise, mozes sa mobilnog telefona da programiras Smile

Kad to budem ubacio, taj modulcic umesto da se zove ARTIC zvace se FOTRIC Smile


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-27-2019

Evo ovde arhiva sa BIN fajlom koji moze preko St-LinkV2 da se sunimi u Blue Pill.
103-mecrisp-2.4.1.bin.zip

PA9 -> TX (3V3)
PA10 <- RX (3V3)
115.2 Kbaud 8N1


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-27-2019

@mikikg znam za baud rate, probao sam već. Malo teže je uloviti sa ovim mojim Rigolom. Upišem li bilo koju random vrijedost baud rate, onda samo dobije upitnike � (radim u GtkTerm), a standardne sam više puta prelistao. Hm, da je oscilator u problemu ne bi uvijek iste znakove ispisivao.

Možda je usb2ttl modul zahvalio...za slučaj PIC18F2550 preostaje ubaciti usb verziju pa vidjeti hoće li se probuditi.

Ostao mi je još jedan i to PIC24FJ64GA002P, njega ću malo kasnije isprobati


Probao sam blue pill potražiti, ali ne pronalazim. St-linkV2 je programator koji treba za blue pill? Čim uhvatim više vremena pročitati ću oko Blue Pill malo više i mecrisp.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Macola - 02-27-2019

Vedrane,

FF5.0 radi na 38K400.

Pre dosta vremena, kad sam probao FF5.0 na PIC18F4620, nešto su me maltretirali razni ternminali.

Na Win 7, 8 i 10 mi je dobro radio ovaj:  teraterm-4.85

Pozz


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-27-2019

Macola, upravo isprobao. Iste nizove znakova izbacuje za različite brzine.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Macola - 02-27-2019

Treba da je: UTF8, font Terminal, 8N1.

P.S.

Meni je tada bio hardverski RS232 port.
Sa USB emulatorima je moguće da imaš neku latenciju koja ti pravi haos.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-27-2019

Već isprobao sve kombinacije koje nudi. izbaci mi 33 identična znaka pri 38K400. Na manjim brzinama se već slova i brojke razaznaju, u ustim nizovima. Nije nešto random što šalje.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Macola - 02-27-2019

Ne mogu znati odavde šta nije u redu.

Vidi na: https:
//forum.yu3ma.net/thread-674-post-47557.html#pid47557

Tamo sam tada probao i postavio na PIC18F4620. Radilo je na keca.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-27-2019

Opet spominjem oscilograme, moze sa DSO i single trigerom da se uhvati pocetak komunikacije kada se stisne reset, to uslikajte prvih 10-20 bitova, tu ce se videti sve, moze BW limit da se ukljuci, lepsi je signal, ostalo ce pokazati oscilogram.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-27-2019

Nakon reseta.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-27-2019

dsPIC30F4012

Kopao sam po kodu, uart se emitira na alternativnim pinovima  Dodgy

Ali to više nije bitno, slika će reći sve  Big Grin Big Grin


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Macola - 02-27-2019

He he meštre, drago mi je da si uspeo :-)


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-27-2019

>>>

[Image: attachment.php?aid=28947]

Da tako, samo jos dodatno ovo uradi, kada ti je DSO u stop-u, vremenskom bazom zumiraj signal tako da ti stane taj jedan bit po celoj duzini ekrana (npr 11 podela na X osi), onda odradi merenje jer je tako najpreciznije, na manjim uzorcima kao ti sto si uradio je dosta grubo ocitavanje, mora na ceo ekran da se razvuce da bi lepo/precizno odmerio.

Inace se prvi bit preskace, uvek za to merenje je bolje naci drugi bit negde u sredini jer je prvi bit DUZI, 1.5bitova duzine traje prvi bit, tako je po protokolu.

---

BTW: Zamislite dok nije bilo DSO osciloskopa, samo analognih, koja je to muka bila da se debagira seriska komunikacija, moglo je uz trikove sa repeat iz programa, uzas, sad kada ima DSO i napravi "fotografiju", to je predivno, zbog toga su izmislili DSO Smile


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-28-2019

@mikikg nema potrebe za persiranjem, siguran sam da bi po tome pravilu trebalo biti upravo suprotno jer sam ja sigurno mlađi.

Sinoć kad je proradilo više nisam imao snage da slikam signal. Traženi signal je u prilogu, ako sam dobro shvatio kako snimiti . Ukoliko nešto nije dobro, ja ću ponovno slikati. Mislim da je taj PIC u nekakvom problemu, s obzirom da sa ovim dsPIC30F komunikacija radi odlično.




Dojmovi oko rada s Forth su zasada odlični.
Danas sam radio na matematici i fino to radi. Prilikom upisivanja npr. 2+2 prsti sami lete umjesto 2 2 + , ali sve u svemu nikakav problem. Jedino što je potrebno odabirati bazu ispisa broja. Primjerice za 25 25 * sam dobio u hex ispis 559, prvo što sam pomislio evo opet problema  Tongue . No potrebno je samo bilo aktivirati riječ  "decimal" i problem riješen.

Default-ni program je za operacije do 16 bita raspon, i baš sam čitao dokumentaciju i naletio na jednu zanimljivost. Dodavanje 48 i 64 bit je krajnje jednostavno i zanimljivo. Programer je dodao u folder dio koda koji stvara riječi na razini asemblera. Dakle 64-bita nije izveo u Forth jeziku, nego u asm-u. Pretpostavljam da je to napravio jer to rjeđe potrebno, a jednostavno je za upisati i ne zauzima dodatnog prostora ako to nije potrebno. Inače u izvornom zip file-u se nalaze razno razni dodatni kodovi kao što su i2c-detect koji automatski detektira prisutnost svih uređaja priključenih na i2c bus.

dsPIC30F4012 na njemu je zauzeće SRAM 26% i Program koristi 25% od ukupnog prostora


Na linux-u GtkTerm se pokazao kao dobar terminal za komuniciranje. Zasada jedina mana je što ne može se kopirati puno linija, dakle imate nekakav program koji ste upisali na drugi MCU i želite kroz ovaj terminal upisati, to će biti potrebno napraviti segment po segment.

Ja neću više previše pisati ovdje o samoj funkciji, Macola je dovoljno dobro opisao.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vojinilic - 02-28-2019

@Vedran, posto kreces u pricu Forth-a, prvo dobro razradi pricu oko Stack-a, posto vrlo lako moze da dodje do problema, pogotovo ako zaboravis neki @ ili !. to su stvari koje se vrlo lako desavaju.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 03-01-2019

@vojinilic upamtit ću ovo, mada prilikom programiranja, MCU u pogonu ili gotovom okružnju istovremeno debug-iram prilikom pisanja. Jesi ti radio što na Forth-u?

Čim se budem uputio s osnovama, odmah ću se baciti na nekakav složeniji zadatak. Pada mi na pamet da probam izgenerirati nekakav sinusni signal s obzirom da ima 6-kanalni PWM na ovom procesoru za motor drive. Time bih mogao usput pokupiti mnogo znanja o samom programiranju i pisanju matematike na ovom MCU.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Macola - 03-01-2019

(02-27-2019, 02:23 PM)mikikg Wrote: Inace kolega Macola mi je spomenuo da mu isti taj UART radi na 2MBit preko izolovanog RS-485, to radi kao sat!

Koristim sada preko RS485 brzinu od 460K800 kao normalnu na rastojanjima do 10m. Tako komuniciram između mastera i konzole između dva F103.
To mi je dovoljno brzo za potrebe, a ne previše da bih morao da vodim računa o latenciji dva MAX14850 izolatora i dva MAX485 strujna bafera...
Kroz jednu paricu LAN kabla to radi radi kao sat. Kroz ostale parice šaljem napajanje u konzolu.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Macola - 03-01-2019

Za sada ovoliko.
Neću skorije imati vremena da se igram dalje...




RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vojinilic - 03-01-2019

(03-01-2019, 08:34 AM)vedran Wrote: @vojinilic upamtit ću ovo, mada prilikom programiranja, MCU u pogonu ili gotovom okružnju istovremeno debug-iram prilikom pisanja. Jesi ti radio što na Forth-u?

Vedrane,

ja sam ucio Forth pre mnogo godina. Ucio me je Mikijev otac (nas mikikg). On je sve radio u forth-u. Covek je cak pre PIC-a napravio Forth za 8051 seriju kontrolera. Meni licno Forth nije legao. Programiram u C-u. Znam da kao za svaki programski jezik postoje za i protiv, ja sam ga probao i kazem meni nije legao i zato sam ga odbacio. Sve sto je Macola napisao je tacno, ali jednostavno ti ne lezi i to je to.