DIY Electronic projects
Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Mikrokontroleri (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=52)
+--- Forum: Microchip PIC (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=53)
+--- Thread: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... (/showthread.php?tid=674)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-25-2019

Da, bit će tu dosta toga. Hvala mikikg na najavi.

Već duže vrijeme mislim uzeti Blue Pill, ali prekjučer sam napokon uzeo.

Imao sam povećih problema sa pickit3 koji iz nekakvog nepoznatog razloga ima pad napona od 0,25V i ne želi programirati ukoliko on napaja sami PIC. Naposlijetku sam dodao vanjsko napajanje i valjda isprogramirao PIC. Verifikacija koda u određenom slučaju izbaci error, a ako učitam hex iz PIC pa onda verificiram ne izbaci error.

Uglavnom FF sam složio u MPLAB IDE i učitao hex sa MPLAB IPE u linux-u na dsPIC30F4012. Povezao sam ga s računalom preko USB2TTL i preko minicom i putty probao ostvariti komunikaciju s FF. Poprilično sam siguran da je sa serijskim portom uredu kao i sa USB2TTL jer ima lampice na sebi za Rx i Tx, pa kako kuckam po tipkovnici tako mi lampica i blica. Probao sam razne kombinacije ali ništa.

Nakon ovoga pokušao sam složiti hex na PIC18f2550 koji ima USB, ali u tom slučaju nisam stigao niti do hex-a.

U minicomu sam mijenjao brzine od preporučene 38400 bauda 1200, 9600, 115200. Software i hardware control.

Kad sve ovo nije funkcioniralo onda sam to sve preselio na Windowse i probao sve sa dsPIC30F + sa prvobitnim programom za pickit3 koji radi sa bootloader hex-om.

Da naglasim, prije koju godinu sam imao razvojnu ploču easypic v7 (ako se ne varam) i na njoj je sve radilo kako treba. Na žalost ploču sam morao vratiti i život me odveo u drugom pravcu i Forth je ostao ne isproban sustav.

Pa ako netko ima nekakvih ideja, neka kaže Big Grin


PS. U osim MPLAB vidim da je programer FF u početku radio u gpasm, pa pitanje za vas u kojem programu ste vi radili hex ?

Kada sam slagao za dsPIC30F datoteke koje sam ubacio su:

/src/ff-pic24-30-33.s
/src/ff30.inc
/src/p30f_config.inc


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - gorankg - 02-26-2019

(02-25-2019, 09:16 PM)vedran Wrote: Imao sam povećih problema sa pickit3 koji iz nekakvog nepoznatog razloga ima pad napona od 0,25V i ne želi programirati ukoliko on napaja sami PIC. Naposlijetku sam dodao vanjsko napajanje i valjda isprogramirao PIC. Verifikacija koda u određenom slučaju izbaci error, a ako učitam hex iz PIC pa onda verificiram ne izbaci error.

Uglavnom FF sam složio u MPLAB IDE i učitao hex sa MPLAB IPE u linux-u na dsPIC30F4012. Povezao sam ga s računalom preko USB2TTL i preko minicom i putty probao ostvariti komunikaciju s FF. Poprilično sam siguran da je sa serijskim portom uredu kao i sa USB2TTL jer ima lampice na sebi za Rx i Tx, pa kako kuckam po tipkovnici tako mi lampica i blica. Probao sam razne kombinacije ali ništa.
Nemam nikakvih iskustava sa Forth-om ali mislim da ti u ovom slucaju programiranje kontrolera nije proslo kako treba. Mozes da originalni hex i procitani otvoris u nekom hex editoru i proveris tako. PICKit3 zna da ponekad zezne stvar.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - gorankg - 02-26-2019

Posto imas pad napona mozes da u MPLAB IPE podignes napon u koracima na PICKIt/u.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-26-2019

@gorankg hvala na prijedlozima

Danas pola dana pokušavam skužiti gdje je greška, na putu sam da ju otkrijem. Prva greška koja se potkrala je da mplab x ide v5.15 prilikom build-a neće postaviti konfiguracijske bitovem, iako su navedeni ispravnom sintaksom. Nisam našao riješenje za automatsko konfiguriranje pa sam pješke u IPE odabrao i upisao konfiguracijske bitove.

Prilikom "Verify" izbaci mi

User Id Memory
Address: 8005c2 Expected Value: ffff Received Value: ffffff

Naravno da te adrese nema i googlao sam netko je imao takav problem, ali ne i riješenje.

A za hex usporedbu sam razmišljao prije nego si napisao i ne znam zašto to odmah nisam probao. hex se posvuda razliikuje.

Napone sam već dizao (nema efekta dignem za 0,125 pad ostaje 0,125), čak sam ga podesio na lab. ispravljaču na 5.01 V i uključio ICSP pa onda programirao.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - gorankg - 02-26-2019

Gde moze da se nadje taj forth za PIC18 seriju mcu? Hocu da ja probam da ga spustim na PIC.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-26-2019

@gorankg

Radim na dsPIC30F4012

ali posjedujem PIC18F2550 pa možemo paralelno


https://sourceforge.net/projects/flashforth/files/

na linku iznad ima FF5.0.zip i unutra se nalazi za PIC18 seriju (na tu seriju nisam uspio do hex-a doći)


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-26-2019

Uspješno iskompajlirao hex i ubacio u pic18f2550, no ništa na terminalu, moguće da je USB2TTL zahvalio...sad ću probati malo mijenjati postavke pa ćemo vidjeti, a u krajnjem slučaju osciloskop pa da vidim jel živ on i PIC


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - gorankg - 02-26-2019

Kompjlirao ja UART za PIC18F45K20 i programirao ga uspesno. Ne vraca mi nista na terminalu ali pretpostavljam da baud rate nije dobar Probao sam sve moguce vraca samo neko djubre. Potrebno je da se u config fajlu podese parametri a tu pre svega mislim na clock. Zbog toga nemam ispravnu UART komunikaciju a u guzvi sam da bih dalje eksperimentisao. Dakle, predlazem ti da krenes od tog p18f-main.cfg fajla.


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

Jedan screenshot sa DSO od "varaca djubre" bi resilo misteriju ... Mozda je neki cudan pariti ili 9 bit ... oscilogram?


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

Hehe, ajd da probam ja ARM dok probate vi PIC, taman da vidim koliko mi treba vremena da pokrenem Smile


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

hehe, evo dobio sam neki signal na USART, nisam jos dekodirao, vidim serisku vezu nesto salje na reset, eto toliko Smile

Pola sata Smile

Code:
brew install stlink
st-flash write f103-mecrisp-2.4.1.bin 0x8000000



RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

Radi ...

[Image: attachment.php?aid=28942]


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

Sto gotivim ove ARM procesore, vidite i sami kako to ide sa ARM i STM32, BluePill kosta 2$ od njega se pravi programator a i isto se tako pravi end-aplikacija i preko njega se programira, to je kao kada se uzme PICKit2 sa PIC18F2550 pa se programira isti MCU, samo sto to kod ARM ide sve na keca, videli ste jedna jedina komanda se potera iz CLI da se usnimi program, nisam ni palio IDE, kad se jednom upuca Forth u mikrokontroler ne treba vam vise nikakav IDE i prevodilac! Smile

Dobrodosli u intepreter svet na mikrokontrolerima!


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

Rado bi se jos igrao sa ovim, prikljucicu ga ne terminal ali moram da resavam druge bagove i da nadjem/otkrijem kako je neki developer USPEO od 5MB fajla koji treba da se ucita u neki C++ program uspeo da potrosi 185MB RAM memorije : )
Naravno to im tamo neka low-level biblioteka i koju kada su poterali na XYZ konkuretnih konekcija sve im se pocelo raspada ... : )


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-26-2019

@gorankg sad trenutno se igram s unutarnjim oscilatorom, nemam 12mhz kristal

@mikikg vidim ide to fino, nekako bih se zadržao i dalje na PIC. Rigol ds1052e ništa ne pokazuje, kao da je mrtav. Sjećanje mi govori da prilikom bootanja ispiše nešto na ekranu, ali niti to ne dobijem. Pokušat ću uštimati internal oscillator, a svakako ću pribaviti kristal


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-26-2019

Samo jednu referencu da navedem, Forth na PIC je radio na PIC16F84, inace kontroler koji je imao 1kB FLASH ROM memorije i svega 64 bajtova RAM memorije!

Sa tim kontrolerom i "custom" Forth-om moj otac je napravio stotine razlicitih uredjaja za razne stvari, u industriji male PLC-ove, razne pomocne I/O kartice, generalno jedno 5-7 godina su oni sa tim procesorom radili i nisu imali potrebe da prelaze na vece kontrolere, imalo ih je naravno ali ovaj su tako dobro bili savladali da su mogli sa tim da naprave bilo sta.
Secam se cak u tadasnjem Zastava Automobili Odrzavanje, pola inzinjera je znalo bar po malo Forth jer su tako mogli odmah na licu mesta da isprave program na masini bez ikakvih specialnih programa i alata, jedan PC racunar i RS232 terminal i vozi Misko!

Zato mi se sad svidja ova "advanced" verzija za ARM procesore a tek je interesatno kada se umesa FRAM. Ja mislim da je moj otac ziv i da zna za ovo da bi to sigurno koristio samo tako Smile


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-27-2019

Neverovatno, predhodni post koji sam postavio ima tacno 960 karaktera, to vam je 960 bajtova a spomenuh gore da je MCU imao 1024 svega memoriskog lokacija u koji staje cela logika neke masine sa sve interaktivnim FORTH interpteterom ili self-compajlerom : )
Cak ako uzmemo u obzir da su kod PIC reci 12 ili 14 bit siroke (zaboravio sam) isto tako mozemo da kazemo da je gore tekst napisan u ASCII a mogao je da bude u UTF-8 sa ćšč... gde karakter zauzima dva bajta dakle 16bit, znaci jos manje prostora ima u PIC i sve to staje unutra i radi ko zmaj Smile

E sad sve to isto na ARM gde su reci 32bit, gde imamo 64k FLASH-a od kojih koliko videh 20kb zauzima Forth, imamo 20kb RAM-a i sve se vrti na 72MHz Clock Smile
Ljudi to je hiper ubrzanje i verujem da ce da radi kao zmaj ako nema nekih teskih bugova u core-u, vidim da se radi na verzijama, 2.4 je trenutno, proradilo je na keca pokazao sam, dakle samo da se sedne i istrazi ta prica ...


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - vedran - 02-27-2019

@mikikg, onda ćemo isprobati i taj Mecrisp, samo što ne znam za čega bih ja koristio takve resurse. Samo potrajat će dok dođe. Upravo radi takve funkcionalnosti PC i jedan RS232 me privlači Forth.

To bi trebalo biti kao na linku ispod?

https://www.ebay.com/itm/1-2-5-10PCS-STM32-STM32F103C8T6-ARM-Minimum-System-Development-Board-Module/123583542417?hash=item1cc6273491:m:mNHSKS1JczmF38gdDz46mNA:rk:6:pf:0

Radio sam cijelo vrijeme od zadnje poruke, ne računajući spavanje Smile .Zaglavio sam. Došao sam do koraka da dobijem barem žvrljotine na ekranu. Na jednoj brzini imam slovo r na drugoj imam n. Baudrate je ispod 38400 od upisane u FF-u. Znači žvrljotine dobijem između 300 i 9600 bauda. Prilikom reseta na MCLR pinu imam taman upitnika, odnosno znakova umjesto kojih bi trebalo ispisati uvodnu poruku

Unutarnji oscilator sam podesio tako da radi na 8 Mhz i podijelio sa dva kako bi procesor radio na zadanih 48 Mhz kako je definirano u programu. Pomislio sam da mi serijski port ne radi zbog naponskih nivoa pa sam probao napraviti naponske nivoe sa optocouplerom i tranzistorom 3.3V i 5.0V prvo za Tx, a onda potom i na Rx, ali ništa.

Probao sam zbilja jako puno kombinacija, uključujući kompajliranje na windowsu i komunikacija preko putty, napajao sam PIC s 3.3V iako ne može na toj frekvenciji raditi prema datasheet-u. Sad sam udario od zid, a pošto je svima potreban reset, pa tako i meni, sada odoh jedno napajanje na tv-u riješiti, stigao mi je tranzistor.

Svaki savjet je dobrodošao Smile

Ps. zaboravih, žvrljotine su uvijek iste


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - Ubledeli - 02-27-2019

https://repl.it/languages/forth
ovde se moze probati forth


RE: Forth, za one sa razlčitim rasporedom vijuga... - mikikg - 02-27-2019

Prvo pitanje oko BluePill STM32F103, da to je jedan od linkova, ima ih mnooogo, siguran sam da imas po oglasima u lokalu kod tebe da se kupe, komad-dva za probu, St-linkV2 isto tako ima svuda i na ebay i u lokalu.

Sto se tice seriske komunikacije i brzine, nema tu mnogo nagadjanja, zna se koja je brzina standardna, ako nije standardna nesto je oko oscilatora a ako brlja toliko da ne moze da sastavi poruku ili karakter onda je problem na nekom drugom mestu.

Evo kako brzinski sa DSO da se nadje trenutni Baud Rate, primer odozgore sa Blue Pill.
Uhvatite deo komunikacije nula i jedinica, nadjite koji je bit najuzi u toj gomili, bilo koji najuzi jer ih verovatno ima vise i onda sa kurzorom od ivice do ivice markirate i ocitate frekvenciju, dakle 1/ΔX = 115.2kHz = 115200 Baud Smile

Inace kolega Macola mi je spomenuo da mu isti taj UART radi na 2MBit preko izolovanog RS-485, to radi kao sat!

[Image: attachment.php?aid=28944]