DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - mikikg - 01-06-2015

@Zare Hehe, sve bi to bilo lepo i postoje tacno definisane granice da nam strujna mreza / infrastruktura nije u totalnom rasulu koja se ne odrzava!
Ja sam kod mene u naselju merio i po 280V na fazi! Posto znam za "jadac" (jednom prilikom mi je izgorelo nekoliko sprava) bez online UPS-a vise nista od osetljive opreme ne vezujem direktno u mrezu.
Prolazim sporednom ulicom gde vidim dovodne bandere, to grane od drveca preko onih vodova padaju i prespajaju faze … blagi uzas Sad
Jednom prilikom sam video iste te grane kako prave masivne varnice, puca na sve strane, vatromet … mislis da se neko setio da to prijavi a kamoli popravi …
Da sam zvao ED i priavio to, sigurno bi bilo "gde si sad nasao da zoves, nisam jos kafu popio i procitao novine, zovi komunalno …" Da sam pozvao komunalno bilo bi "covece hladi mi se burek, zovi sanitarnu inspekciju …" … i tako u nedogled … uzas ...

Tako da ako nesto planiras, racunaj na najgore moguce scenarije, od 100 do 400VAC (adekvatne under i over voltage zastite) Smile


RE: Sve i svašta - zare - 01-06-2015

Ma ne planiram nista nego pitam cisto informativno. Znam da je sigurno pre bar 3-4 godine zvanicno napon povecan samo nisam siguran da li bese na 230 ili 240 V a trofazni sigurno na 400 V. Jedino sto se to kod nas javno ne prica a koliko cujem i u Evropi je zvanicno povecan napon jos pre nas.

Kome zbog napona nesto u kuci pregori ili od udara groma kroz strujnu mrezu, moze da dobije odstetu, znam ljude koji su naplacivali stetu.

Inace mi je skoro nov UPS pre 5-6 godina spasao potpuno nov komp. UPS popravljen u garanciji, od tada ga ne skidam sa kompa Smile.


RE: Sve i svašta - TDA - 01-06-2015

Samo proveri bateriju. One traju oko 2 godine a onda se rasuše i ubiju punjač na UPS-u.


RE: Sve i svašta - zare - 01-06-2015

Vec sam menjao bateriju cini mi se 2 puta.


RE: Sve i svašta - Aca93 - 01-06-2015

(01-06-2015, 03:20 PM)mikikg Wrote: Jednom prilikom sam video iste te grane kako prave masivne varnice, puca na sve strane, vatromet … mislis da se neko setio da to prijavi a kamoli popravi …

Vidis moj komsija je pre nekoliko godina valjda prijavio takav slucaj ali nisu dolazili ili sta i covek se setio da se sam popne i isece tu granu, kazu drugi da je bio i popio malo...

Scenario nulta zica prekinuta u celoj ulici dalje nemam potrebe da pricam sta je bilo sa aparatima.

Ali na kraju ulice zadnja bandera treba da ima nulu u zemlji ukopanu sto nije bio slucaj kod nas a to je greska ed, ali retko ko iz ulice je hteo da se upusta u to a moja steta nije bila velika napajanje racunara(grec i elektroliti), punjac lap topa (isti kvar) i trafo fiksnog telefona tako da sam i ja odustao.


RE: Sve i svašta - dejansd - 01-06-2015

Iz mog ugla .............. mozes smatrati da si srecnik. Kod mene zimi zna da dodje i do 170-180v . Leti je manje vise ok ali je realno tada 215-220v


RE: Sve i svašta - samuki - 01-06-2015

Sad sam izmjerio sa ovim Dt 830b unimerom i pokazuje 238 Acv! valjda je to uredu izmjericu i po danu kolko je. pozz


RE: Sve i svašta - Milan_kg - 01-06-2015

Kod mene oko 226V AC V


RE: Sve i svašta - TDA - 01-06-2015

Kod mene je vatromet!
Komšije se pomamile... Vaistinu

Mrzi me da merim napon.... Big Grin


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 01-06-2015




RE: Sve i svašta - TDA - 01-06-2015

Hahahaha!


RE: Sve i svašta - Bocko - 01-06-2015

Hristos se rodi!


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 01-07-2015

e valaj vaistinu! sve naj i ovo ono! Smile svima bez obzira na vjeru i naciju! Smile


RE: Sve i svašta - Macola - 01-07-2015

Vaistinu se rodi!

Svima najlepše želje od srca, bez obzira slavili sada Božić ili ne!
Bili: žuti, zeleni, ljubičasti, plavi, ili kakvi god.

Postoji samo dve vrste ljudi na ovom belom svetu: dobar čovek i loš čovek! Nema drugih vrsta!

Zdravlja, sreće, mira i veselja, od srca svima želim!

Živi mi i veseli bili!


RE: Sve i svašta - Macola - 01-07-2015

(01-06-2015, 04:03 PM)zare Wrote: Ma ne planiram nista nego pitam cisto informativno. Znam da je sigurno pre bar 3-4 godine zvanicno napon povecan samo nisam siguran da li bese na 230 ili 240 V a trofazni sigurno na 400 V. Jedino sto se to kod nas javno ne prica a koliko cujem i u Evropi je zvanicno povecan napon jos pre nas.

Kome zbog napona nesto u kuci pregori ili od udara groma kroz strujnu mrezu,  moze da dobije odstetu, znam ljude koji su naplacivali stetu.

Inace mi je skoro nov UPS pre 5-6 godina spasao potpuno nov komp. UPS popravljen u garanciji, od tada ga ne skidam sa kompa Smile.

Zare,

Dobili smo evropski standard od 400VAC međufazno, odnosno 400/1.73= 231VAC monofazno (grubo 230VAC).


RE: Sve i svašta - zare - 01-07-2015

Znaci 230 V, da znamo na cemu smo Smile. Od sinoc pa do sada mi je napon oko 220 V =/- par Volti. Secam se da sam i ranije merio zimi i da je cesto znao da bude ispod 210 V.


RE: Sve i svašta - samuki - 01-07-2015

Po danu ,sad mjerio 240 v sa ovim unimerom dt380.


RE: Sve i svašta - Makso - 01-07-2015

Da li je moguće ova napajanja za led rasvjetu preraditi za napajanje pojačala ili vezati dva ako je to moguće da se dobiju 2 grane napajanja i srednja masa?

[Image: pl406903-built_in_emi_filter_standard_le...gb4943.jpg]


RE: Sve i svašta - Bocko - 01-07-2015

Lično mislim, da nema problema, i sam o tome razmišljam, čekajući na Macolin SMPS Smile
Postavlja se pitanje pouzdanosti tih jeftinijih smps?
Nešto kvalitetnije, u industrijskoj izvedbi, može da košta i oko 100Eur po paru...


RE: Sve i svašta - TDA - 01-07-2015

Može bez prepravke.
Probao! Big Grin

Imaš ih u verzijama od 12V, 24V i 48V snaga od 50w do 350w.