DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - Gosha - 10-16-2014

Ne bacajte stare stampace. Imaju finih delova za neku mini CNC.


RE: Sve i svašta - TDA - 10-16-2014

Ne mogu da se setim kome je trebao par LME49720...
Imam viška dva komada pa rekoh da pošaljem bez povrata onome kome treba a dobio je pogrešne u GB...


RE: Sve i svašta - azecevic - 10-16-2014

Posalji Vasi, koliko se secam trebaju mu za BatoMM.


RE: Sve i svašta - Vasabor - 10-16-2014

Ne treba bez povrata , ali ako je ikako moguce treba meni TDA


RE: Sve i svašta - TDA - 10-16-2014

I ja ih dobio džabaka. Wink
Pošalji mi podatke na PP pa ti šaljem do kraja nedelje kao pismo.


RE: Sve i svašta - Makso - 10-16-2014

Dala bi se i mehanika nekako riješt, kao što kaže Gosha ima i u štampačima finih dijelova kao kliznih šipki...
Interesuje me koji je korak navoja na ovim steperima i prečnika navojne šipke?


RE: Sve i svašta - samuki - 10-17-2014

Za koje pitas stepere?


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 10-17-2014

On: Imas li decka?
Ona: Ne.
On: Zasto?
Ona: Mama mi kaze da sam ruzna... A ti
devojku?
On: Ne.
Ona:Oces da ti ja budem devojka?
On: Ne!
Ona: Zasto?
On: Pitaj mamu.

Mujo zove Hasu:
- U pomoć Haso!U pomoć!
- Što se desilo, Mujo?
- Punica hoće da se baci kroz prozor!
- Pa kako ti ja mogu pomoći?
- Ne mogu da otvorim prozor

Pao Cetinjanin sa motora. Slomio se sav. Završio na intenzivnoj. Sav umotan u gips leži. Dolazi mu brat da ga posjeti. - Pa što bi brate, što si slomio? Kaže doktor da imam prelom humerusa, prelom tri rebra, pleuralni izliv, frakturu klavikule, iščašenje kuka i hematom u potkoljenici. Brat: "Ja ti to sve ne mogu zapamtit ", no ću reć" majci da si umro.





Big Grin Big Grin Big Grin

VaistinuSiromaHocemo jos


Big Grin "...jesu i to djeca - no u mene su životinje..." Big Grin


RE: Sve i svašta - Makso - 10-17-2014

(10-17-2014, 06:39 PM)samuki Wrote: Za koje pitas stepere?

Pa za ove klasične stepere na cnc mašinama, interesuje me koji je korak navoja na onim navojnim šipkama što su direkt spojeni sa rotorom stepera, negdje sam našao da je korak navoja 10mm i da je kuglični navoj.?


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 10-17-2014

Ima svega u printerima ali kako to pametno iskoristiti. Ja što se tiče cnc-a ipak hoću napraviti nešto pošteno a ne kemijati. Kombinirati vodilice u printerima da se dobije kombinacija vodilice+ležaja bez lufta ne čini mi se kao lak zadatak. Također i navojna vretena, ako imaš praznog hoda to neće valjati.
Kada sam imao u glavi da napravim mašinu veličine 40x60cm kupio sam dosta dijelova od inox šipki i linearnih ležajeva sa ebaya i ta kombinacija je izvrsna, nema lufta fino klizi i sve pet. Također sam kupio reda radi i kugličnu navojnu šipku sa pripadajućom maticom i mogu reći da praznog hoda nema. Na kraju sam odustao od toga jer bi mašina bila prevelika i preteška da sa njome radim u stanu.
I sada se vraćam na vodilice u printerima. Raskopao sam nekoliko printera i u niti jednom nisam našao vodilicu na koju bi se fino nataknuo linearni ležaj. Naravno može se nešto kemijati sa običnim kugličnim ali ne bih se igrao sa time.

E sada razmišljam o nekoj maloj cnc mašini za bušenje PCBa.Vodilice bi naravno kupio ponovo od inoxa(8mm promjer) također bi uzeo linearne ležajeve sa ebaya i ostaje na zadatak najgorji dio a to je navojno vreteno. Što upotrijebiti za to, kako spriječiti prazan hod jer koliko sam vidio najmanja kuglična navojna vretena su 16mm promjera na ebayu. Razmišljao sam o remenskom prijenosu kao u printerima ali onda preciznost ovisi samo o tome koliko motor ima koraka i koliko može precizno raditi u half-step i ostalim "modovima".

Puno pitanja, možda i kompliciram ali za razliku od moje struke-elektronike di se volim igrati i ako nešto ne uspije nije tako skupo jer ne plaćam ničiji rad osim svoj. Dok kod cnca bi trebao bome nagnjaviti nekoliko majstora i to platiti i onda možda ponovo sve ispočetka ako napravim nešto krivo.


RE: Sve i svašta - mikikg - 10-18-2014

Evo jedna moja skorasnja budzevina. U pitanju je izolacioni transformator za 230V.

[Image: attachment.php?aid=10403]

Na fotki se vidi prvo crna uticnica koja na sebi ima RSO filter, osigurac i prekidac.
Iz filtera ide u transformator i to je primarna strana koja je uzemljena. Sam trafo je specificno napravljen za izolacione potrebe i ima "shield" tj pregradnu sekciju koja "prljavstinu" iz mreze ostavlja na primarnoj strani.

Izlaz je klasicna Euro uticnica koja NIJE uzemljena.

Dodatno sam to napravio tako da mogu po potrebi da iskoristim samo RSO filter bez transformatora.

Ovo konkretno koristim za napajanje osciloskopa kako bih mogao da njegovu masu vezem "bilo gde" …


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 10-18-2014

svako ko ima osciloskop treba da ima i ovakav transformator, bravo mikikg! koliko god da košta razdvojni trafo, ipak je jeftiniji od greške prilikom povezivanja mase osciloskopa na mjesto za koje nismo znali da mu tu mjesto nije.


RE: Sve i svašta - saggit - 10-18-2014

(10-17-2014, 07:27 PM)Makso Wrote: Pa za ove klasične stepere na cnc mašinama, interesuje me koji je korak navoja na onim navojnim šipkama što su direkt spojeni sa rotorom stepera, negdje sam našao da je korak navoja 10mm i da je kuglični navoj.?
Pogledaj ovde http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/cnc/
Na tom sajtu bi trebalo da ima i slike samog CNC-a (faza izrade).


RE: Sve i svašta - ronovar - 10-18-2014

Da se i ja malo ukljucim u temu cnc...vec duze vrijeme imam doma arduino i cnc drivere pa mi se vec duze vrijeme mota da napravim web stranicu sa loginom....kad se korinik logira..da mu poskernira sve usb portove i potrazi arudino i da onda kad ga nadje korisnik na web stranici ucita drill file (a kanije i za milling)....i onda salje portal komandu po komandu arduinu preko usb-to-serial protokola dakle jednostavnije napraviti arduino interpretera...kao sa ovog linka...samo kad nadjem vremena...

https://www.marginallyclever.com/blog/2013/08/how-to-build-an-2-axis-arduino-cnc-gcode-interpreter/

samo me muci jakoo mehanika....ali sam nasao jednog strojobravara kojemu sam programirao plc za otvaranje i zatvaranje 5vratiju mase 1,5tona preko frekventnog pretvaraca i plca...opasna sprava je to...on ce mi napraviti na cncjki cijelu cnc za izradu pcba 300x300mm.

Sto mislite jeli arudino dosta mocan sa svojih 16MHZ i 8bitnom arhitekturom da prima komadne sa pca preko serijskog porta i upravlja istovremeno trima motoroima preko drivera?
Driver sam narucio jos prije par mjeseci sa ebaya one crvene plocice..cini mi se da se zove EasyDriver.


RE: Sve i svašta - mikikg - 10-18-2014

I ja sam zainteresovan za CNC, samo kao i vecinu i mene brine mehanika tj nema sta da me brine nego jednostavno nemam uslove a ni finansija da radim sa tim preciznim mehanickim delovima.

Ja bih voleo da napravim nesto malo ozbiljnije sa ISEL-ovim vodjicama i osovinama ali to je poprilicno skupa za***cija Sad
http://www.isel.com/germany/de/produkte/mechanik/linearfuhrungen-und-zubehor.html

Pravio sam svojevremeno u bivsoj firmi CNC sa takvim vodjicama, to je fantasticno i veoma veoma precizno radilo, ne secam se tacno ali mislim da smo postigli 0.01mm preciznost pomaka.
To su osovine koliko ja znam medju najboljim na svetu, neverovatan kvalitet kaljenog celika i izuzetne preciznosti, njihovi lezajevi i "matica" (ono sto se vezuje na platformu) su tako precizno odradjene da kada ih pustis uspravno niz osovinu oni tako fino skliznu, zazor ne postoji … pa njihove spojnice, uh stvarno vrhunski kvalitet ...

Evo samo jedna njihova osovina (špingla) kosta oko 100E POLOVNA … http://www.ebay.com/itm/Isel-Kugelgewindespindel-D16-Steigung-20-mit-Mutter-L785-mmd-/361079206264?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5411ff7178
Obratite dobro paznju kako su navoji odradjeni, nije to klasican navoj za srafove … + to je kaljena osovina … maaa, zeznuta tehnika totalno Smile

Ali, tu je bilo i liveno postolje od nekih 300kg koje nam je izradila Fabrika Reznog Alata (FRA - Cacak) i ko zna koliko je samo to postolje placeno.

Odprilike da je sad upravljacka elektronika najmanji problem, ima dobrih snaznih i brzih drajvera (ima drajvera i sa micro-step), dobri procesori ali mehanika je ozbiljna i skupa prepreka …


RE: Sve i svašta - mikikg - 10-18-2014

Evo jedna pe****ja od preciznosti, maaaa nemam reci kako je ovo odradjeno Smile




RE: Sve i svašta - TDA - 10-18-2014

Strašno! Smile


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 10-21-2014

Čovjek ulazi u zavod za zapošljavanje u Sarajevu, i vidi oglas za upražnjeno mjesto 'ginekoloskog asistenta'. Vidno zainteresiran, upita službenika za šalterom za podrobnije informacije o upražnjenom mjestu. 'A - to... Da, da... aha, evo ga...' podje čovjek za šalterom preturajući po papirima. "Dobro, znači vaš posao bi bio da pacijentkinje pripremite za pregled. Vi biste im pomagali da skinu donji veš, da udobno legnu na sto, i onda bi im oprali odredjene dijelove. Zatim bi nanosili pjenu za brijanje, i brijali stidne dlačice, i na kraju utrljavali balzam na te iste dijelove, kako bi one bile potpuno spremne za pregled. Za to bi dobijali mjesečnu platu od 2.500 eura. Na kraju, ako ste i dalje zainteresirani, morali biste otići do Tuzle' . A što do Tuzle? E, tamo je kraj reda.


RE: Sve i svašta - Bocko - 10-24-2014

RIM-ljanski dawnload od 1952-1966 godišta, čisto kao podsetnik, kako se nekad radilo:

http://www.rainers-elektronikpage.de/RADIO-RIM-Basteljahrbucher/radio-rim-basteljahrbucher.html


RE: Sve i svašta - Gosha - 10-24-2014

(10-24-2014, 02:06 AM)Bocko Wrote: RIM-ljanski dawnload od 1952-1966 godišta, čisto kao podsetnik, kako se nekad radilo:

http://www.rainers-elektronikpage.de/RADIO-RIM-Basteljahrbucher/radio-rim-basteljahrbucher.html
Odlican link.Ima ovde sta da se pogleda i dan danas.