DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svasta - TDA - 05-17-2014

Upravo su mi izvuki ortaka iz Obrenovca! Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

E radio amateri su zakon!
Miki posle ovoga moraš malo da me uvedeš u osnove..... Wink


RE: Sve i svasta - npejcic - 05-17-2014

Radio amateri su danas, od strane više ljudi, na TV-u bili hvaljeni.

Na par TV stanica gostovali su ljudi iz organizacije spašavanja unesrećenih i posebno su se zahvaljivali upravo radio amaterima, koji su pored ostale tehnike koja je inače zakazala, prilično efikasno i brzo prenosili informacije....

Bravo, za sve te ljude!


RE: Sve i svasta - zare - 05-17-2014

Radio amateri su uvek zakon Wink.
Sa najmanje resursa se pokriva najveca teritorija. Razne drzavne ustanove prelaze na neke druge nacine komunikacije koje u ovakvim situacijama prvo otkazu. Za neke stvari nikada se necemo opametiti...
Nista bez analogije Wink


RE: Sve i svasta - mikikg - 05-17-2014

Radio Amaterski pokret je jednim delom osmisljen bas za ovakve vanredne sutuacije posto je radio komunikacija jedina tehnika koja moze da radi u prakticno svim uslovima i potpuno je nezavisna od ostale infrastrukture.
Jedino sto treba je antena (npr parce zice), radio uredjaj i neki izvor energije.
Cak pojedine radio stanice, uglavnom vojne starije generacije, imale su i rucne generatore, dakle kad se i baterije istrose preko tog rucnog generatora je moguce obezbediti energiju za njegov rad.

Operateri se prakticno konstantno treniraju za ovakve uslove rada preko raznih takmicenja (rekreativnog tipa) ali se tu uvezbavaju vestine kako odrzati vezu u totalno neadekvatnim uslovima. Recimo cesto se ekipe radio amatera okupe i odu negde u divljinu, na planinu, ponesu svoje sklamerije i onda se radi takmicenje gde se na raznim frekvencijama uspostavljaju veze sa drugim stanicama i tu se onda boduje ko je koliko veza uspostavio pa se recimo dobije vise bodova ako se koristi stanica sa slabijom snagom a odrzana neka udaljena veza itd.

Na zalost Internet je dosta potisnuo taj hobi, dosta se manje mladih sad opredeljuje na tako nesto, uglavnom to jos po malo odrzavaju starije generacije koje shvataju svrednost tog hobija.
Ja sam kao klinac se uhvatio toga pored oca koji je isto tako pomagao kada su bile velike elementarne nepogode, secam se da je tamo nekih 70' godina kada je bio veliki zemljotres cinimise u Peći radio amaterska komunikacija bila jedina veza za tim delovima i da su se tako prenosile informacije.

Radio amateri su operateri licencirani od RRA i izmedju ostalog u okviru obuke se radi teoriska i prakticna predavanja koja su vezana za vandredne situacije.

Uzgred, ovaj live stream http://www.ustream.tv/channel/r1-avala kako prenose mediji, je prvi put u svetu primenjen u ovom obliku kod nas!
To je live stream sa radio amaterskog VHF (144MHz) repetitora R1 koji se nalazi na Avali.


RE: Sve i svasta - boraomega - 05-17-2014

Samo mi je nejasno: kad je sve tako i svi eto vide korist, mogucnosti i duh radioamatera, zasto to secanje jako brzo "ispari" koji dan posle prolaska neke ovakve situacije. Cim je sve normalno, nikad nas se niko ne seti, za nas nema po gradovima slobodnih prostorija za klubove, nema sretstava za nabavku radio stanica cak ni polovnih.... ne.... radioamatera se svi sete i tapsu po ramenu samo dok je neka frka. Cim to prodje ........................................


RE: Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 05-17-2014

Boro,pa kad je kod nas išta urađeno na vrijeme? sve mi popravljamo i pravimo tek kad je kasno i kad je "za vratom" a sve do toga niko ni za šta ne haje.

ono što meni pored sve ove nezavidne situacije uliva neku nadu je ta sloga naroda i spremnost da se pomaže. raduju me riječi ljudi oko mene,njihova spremnost i djela. nadam se da će to potrajati...


RE: Sve i svasta - TDA - 05-17-2014

.--- . -... .. / --. .- / .-.-.- .-.-.- .-.-.- Sad


RE: Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 05-17-2014

[Image: 10277463_1482982538601765_1402681526013398393_n.jpg]


RE: Sve i svasta - mikikg - 05-17-2014

Ma to je mnogo lep hobi, ja sam se prvo sa radio uredjajima igrao pa posle presao na sve ostalo, mikrokontroleri i slicno.

Neopisivo je zadovoljstvo uspostaviti vezu sa rucno pravljenim uredajem sa tamo "nekim" hiljadama pa cak i desetinama hiljada kilometra udaljenim sagovornikom!

Recimo postoji poslebna klasa operatera koji se bave samo veoma udaljenim komunikacijama sa extremno malom snagom (QRPP).
Npr sa neverovatnih 1W visokofrekventne snage uspostave vezu na nekoliko hiljada kilometra Smile

Pa onda ima npr druga klasa koja se bavi samo komunikacijom preko Meseca koji im sluzi kao reflektor (ogledalo) da bi mogli da uspostave veze na drugom kraju planete. Tu je npr Dragoslav Dobricic YU1AW medju pionirima u toj oblasti, da samo vidite sta je covek napravio, u to vreme najvecu parabolicnu antenu za radioamatersku komunikaciju preko Meseca!!!




RE: Sve i svasta - Marshall - 05-17-2014

Sad Ovde smo svi mobilizovani ..sakuplja se sve sto je potrebno, i salje se sutra ili prekosutra..ja licno ne znam ni sta da mislim ni sta da radim. evo sedim samo i cekam neke lepe vesti ..ovo je teska tragedija ..gde nadje bas Srbiju .. Sad


RE: Sve i svasta - Macola - 05-17-2014

He he, posle nuklearnog rata bi CW (nemodulisana telegrafija) radila sa 5W preko okeana, i to na pedale :-).

Teško da postoji jednostavniji a pouzdaniji metod veze u najgorim mogućim uslovima.

Radioamateri funkcionišu u nemogućim uslovima.
Sve može da pukne, ali će se ipak naći određen broj radioamatera koji su operativni.


RE: Sve i svasta - Braca - 05-17-2014

Imam divnog prijatelja, Nemca. Upoznali smo se 1968. godine kada mi je na SOS poziv upućen iz Radio kluba u Kragujevcu, kojim sam tražio neki eksperimentalni lek za retku bolest upeo u roku od dva dana da ga nabavi u jednoj američkoj vojnoj bazi kod Minhena i pošalje.
Od tada smo prijatelji i vidjamo se. Pre tri godine se penzionisao kao profesor fizike na Univ. u Lajpcigu, zadnji put smo se videli pre tri meseca u Davosu.
Napisao je na nemačkom knjigu "Furijeova transformacija za pešake". Šteta što knjiga nije preveden na srpski.


RE: Sve i svasta - zare - 05-17-2014

(05-17-2014, 08:06 PM)boraomega Wrote: Samo mi je nejasno: kad je sve tako i svi eto vide korist, mogucnosti i duh radioamatera, zasto to secanje jako brzo "ispari" koji dan posle prolaska neke ovakve situacije. Cim je sve normalno, nikad nas se niko ne seti, za nas nema po gradovima slobodnih prostorija za klubove, nema sretstava za nabavku radio stanica cak ni polovnih.... ne.... radioamatera se svi sete i tapsu po ramenu samo dok je neka frka. Cim to prodje ........................................
Tacno tako. Dok im trebas svi te dizu u nebesa. Cim prodje guzva odmah te svi zaborave i zakopaju sto dublje u blato. Ispljuju na sav glas posebno telegrafiju kao nesto iz praistorije i omalovaze sve sto si uradio.

Nisam radio-amater mada imam 2. klasu radio-telegrafije i to mi je bio deo posla. Prosao sam neke krizne situacije i znam sta znaci imati dobru radio vezu kada se drzi glava u torbi, kada nema struje, mobilnih telefona i mailova. Ali kada guvza prodje, sve se zaboravi i vise se niko ne seti vezista.
Ja vam garantujem da 99.9 % ljudi nema pojma sta su radio-amateri uradilil ovih dana i koliki je njihov doprinos. Kome treba radio stanica kada je tu fejsbuk...


RE: Sve i svasta - Marshall - 05-17-2014

http://images2.kurir-info.rs/slika-900x608/mapa-objavljena-na-sajtu-stanforda-koji-je-u-srbiji-instalirao-ih-sistem-1344626912-196591.jpg

Koja je uloga na ovoj anteni ?


RE: Sve i svasta - npejcic - 05-17-2014

Malo da skrenem sa aktuelne teme, po meni samo je rešenje raditi popularizaciju nauke, tehnike i raznoraznih rešenja, što je moguće više....
Moja generacija pamti odlično raznorazne edukativne emisije za decu od Branka kockice, Priča iz Nepričave, Ace poštara i sl... gde je bilo potrebno razmišljati i često se učila fizika, hemija, biologija itd...

Mislim da bi i danas klinci, ako bi im neko približio štošta korisnog, bili animirani i krenuli putem tih nekomercijalnih angažmana, koji ponekada mogu život da znače, recimo radio-amaterizam, telegrafija, "dugotalasna komunikacija" itd... ali nešto u mom kraju nema takvih RTV emisija. Uglavnom tursko-spansko-pevacko edukativne emisije...

Sećam se veoma dobro jedne anegdote iz inostranstava od pre nekih 10 godina, kada su osnovci u nekoj anketi "šta bi poneli na pusto ostrvo", odgovarali sa: game-boy, TV itd....

Zato mi je danas bilo prilično milozvučno kada su akcentovali pomoć radio-amatera na nacionalnim televizijam.


RE: Sve i svasta - Braca - 05-17-2014

Nenade, onog momenta kada novac postane merilo svega u društvu, tada umiru takve emisije, altruizam, smisao za opšte dobro itd. Nažalost, to nije slučajno - to je namera onih koji "drmaju" ovim svetom, onih koji upravljaju tzv. nevidljivom rukom, a koja, opet, upravlja ponašanjem skoro svih ljudi. Ili, bolje rečeno, onih koji te mehanizme upravljanja mislima ne poznaju.
Meni je tu spoznaju, nažalost, donelo razbijanje Jugoslavije i rat. Pre toga nisam imao pojma o tome.

Kada sam svojim kolegama u CH pričao o radio klubovima, narodnoj tehnici, i sl. bili su oduševljeni i pitali kako to da toga nema na Zapadu. To ovde ne može, jer ne donosi profit.

Ali, bolje da ovo prekinem...


RE: Sve i svasta - npejcic - 05-17-2014

@marshall Raznorazne teorije zavere postoje, recimo pomenuta antena.
Lično ne verujem u te tipove zavera i da je ovo što se sada dešava iz te "kuhinje".

Dešavaju se slične kataklizme povremeno, recimo evo podatka za Niš:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=626375910786717&id=187780291312950

Ono što je par stručnjaka danas izjavilo je da se mesta i gradovi koja su ovih dana katastrofalno poplavljena, mogla da se zaštite u prethodnih 30-ak godina, ali da nije bilo novca. Pričali su da je još 1974., pa 1981. urađena studija kako zaštititi veće gradove po Srbiji od poplava u buduće (gledano iz 1974. godine) i samo je manji broj gradova to uradio kako treba. Nažalost evo 2014. to nam se obilo o glavu.

Kao i sve ostalo, mi nikada ne radimo ono što treba, kako treba... i na vreme, što reče HMAP. Sad

@Braca Razumemo se u potpunosti... zato ovaj forum, možda ima ima još bitniju funkciju nego što se čini na prvi pogled, zar ne Smile


RE: Sve i svasta - Marshall - 05-17-2014

Ovo za Nis nisam znao .. pa sad . zavere .. Boze moj .. svasta biva .. nego cudno sto evo kod nas je leto , sunce puca, u Hrvatskoj slicno.. zato mi je ovo nekako simptomaticno ..kako da ti oblaci budu bas tu . to mi nije jasno ..


RE: Sve i svasta - mikikg - 05-17-2014

Pa trebamo da podjemo od samih sebe, videli ste svi moj blog koji je vecim delom vezan za SDR (Software Defined Radio) i to je moj pokusaj da toj temi oko radioamaterizma malo vratim interesovanje.

Ta radio tehnika je u jednom trenutku dozivela zasicenje, svi su se manje vise "smorili" (ukljucujuci i mene) kojekakvih skalamerija i pravljenje raznih analognih prilicno slozenih konstrukcija.
Kada je pocelo da se "pojavljuju" informacije oko SDR to je opet malo vratilo interesovanje za tu tehniku.
Ovo "pojavljuje" je u smislu da je ta tehnika odavno poznata ali nije toliko bila dostupna siroj javnosti, to je bilo rezervisano za vojnu industriju i neke komercialne primene (GSM, WiFi i slicno).
Ta SDR tehnika sad moze sa par prostih IC-ova i zvucnom karticom da debelo premasi perfomanse i najboljih fabrickih analognih konstrukcija sto je sad svima postalo jasno pa samim tim i privlacno jer je jako prosta za izradu i realizaciju uredjaja.

Blog sam pisao bas na srpskom jeziku da bi ovdasnjoj publici to sve priblizio iako mi je to mozda velika mana. Dobijam gomilu mailova sa komentarima sa svih strana sveta. Menju njima prednjace verovali ili ne Japanci! Oni odprilike imaju najvise razumevanja za to moje pisanije Smile
Ne znam da li me razumete, ali to sa Japancima je meni nesto neverovatno i nasta sam vrlo ponosan, gde su oni tehnoloski u odnosu na nas a ipak dolaze na moj blog da citaju tekstove! I jos ludje je to sto oni imaju sve moguce gadzete i tehnikalije zadnje generacije ali ipak gaje taj konstruktorski i radioamaterski duh!


RE: Sve i svasta - npejcic - 05-17-2014

@Marshall Ovo je naučno objašnjenje: http://blog.b92.net/text/24191/Ciklon-Tamara/

Setih se jednog dobrog crtaća koga možemo gledati i kod nas na kablovskim kanalima, sinhronizovan na srpski:


Zahvaljujući njemu, moji klinci znaju kako radi recimo Infra-red daljinac Smile