DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



Sve i svasta - Macola - 04-16-2013

<p>Ha, ipak je zanimljiv DR merac.</p>



Sve i svasta - Dude - 04-16-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Macola" data-cid="1758" data-time="1366145655"><p>Vidim da je podavno napravljen, i od tada ga vec neko koristi, medjutim meni je novost i to ugodna.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Probacu da ti nadjem jedan dokument o odnosu "jitter-a" izmedju vrlo visoko kotiranih CD plejera i mreznih plejera.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Mrezni plejeri su se tu pokazali boljim u dosta slucajeva, takodje i CD plejer "Onkyo" ne secam se modela, samo se secam da je sa svojih 500 eura imao tri puta manji jitter od neke mrge koja je kostala 25000 eura.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Varijacija jitter-a napravi prilicno gadan nezeljen dodatak u spektru.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Mozda ti taj podatak bude zanimljiv, da te ne gusim dalje sa tim.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Iz toga logicno proizilazi da ce isti snimak bolje raditi sa uredjajem koji ima manji jitter, bez obzira sto je zapis arhiviran na racunaru (naravno u izvornom digitalnom obliku).</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p></blockquote>
<p>Moze, interesantno da se vidi. Nego, kad imas vremena i volje, napisi neki tekst uopste o jitter-u u posebnoj temi, kao sto i pises uopste jezikom koga mogu svi da razumeju (kao ono za dete i bicikl kod oscilacija Smile &nbsp; &nbspWink. Ima dosta tih termina za koje je dosta njih culo ali ne umeju bas i da objasne o cemu je rec, kao ni kontekst ili vaznost u nekoj oblasti.&nbsp;</p>



Sve i svasta - Macola - 04-16-2013

<p>Vazi Dude, kad nadjem vremena.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Doug Mc Loud:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p><br>
[attachment=1239Big GrinR metar.jpg]</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>.waw sa kompa.</p>



Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 04-16-2013

<p>Electrical and Electronic Principles and Technology</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>naći i pročitati,ako ne znate gdje javite se jer ni ja ne znam - ali znam ko zna! Smile</p>



Sve i svasta - Macola - 04-16-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="1762" data-time="1366147225"><p></p><p style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">Electrical and Electronic Principles and Technology</p>
<p style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">&nbsp;</p>
<p style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">naći i pročitati,ako ne znate gdje javite se jer ni ja ne znam - ali znam ko zna!&nbsp; Smile</p></blockquote>
<p>Ha ha, setas mi se po forumima Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Da da. Fina knjizica.</p>



Sve i svasta - mikikg - 04-16-2013

<p>Ah, jitter i phase-noise, to pravi frku svuda ne samo na plejerima ... Sve to potice od master oscilatora ...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Evo jos jednom link ka blogu lika koji se oko toga bas buno igrao, merio, preradjivao DAC-ove i plejere, ima gomilu clanaka oko toga:</p>
<p><a href="http://hifiduino.wordpress.com">http://hifiduino.wordpress.com</a></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Elem, zakljucak mu je da samo rubidiumski oscilatori i neki modeli Wenzel oscilatora mogu da postignu bas vrhunske perfomanse Smile</p>
<p>Za neke pristupacnije varijante preporucuje TCXO od firme&nbsp;Crystek.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ukratko sta je oko tih DAC-ova i oscilatora problem, kod snimanja audio zapisa tj prebacivanja u digitalni oblik (ono trece D u oznakama AAD, ADD, DDD) obicno se koristi neka oprema koja ima jako stabilne oscilatore tako da je zvucni zapis uzorkovan (semplovan) sa veoma preciznim vremenskim intervalima.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Kada se takav zapis slusa (D/A konverzija) tehnicki treba istim tim preciznim intervalima to vratiti nazad u analogni oblik, ali problem potice od toga sto oscilator za DAC-ove ima taj jitter koji predstavlja jednu vrstu kratkorocnih nestabilnosti tj ne moze fizicki svaku svoju periodu da proizvede potpuno iste vremenske duzine (piko sekunde razlike su u pitanju)&nbsp;nego jedna perioda duza, sledeca kraca i tako stalno ima neko nedpredvidljivo odstupanje sto na kraju dovodi do toga da vise nisu samplovi apsolutno tacno slozeni nazad u odnosu kako je snimljeno! Na ovo se nadovezuju i dugorocne nestabilnosti i tacnost oscilatora (npr da li je danas oscilator deklarisan za 10MHz stvarno 10.000000 MHz, koliko ce biti sutra ili na 10 stepeni temperaturne lazlike?)</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>U studiskoj tehnici postoje sprave koje samo "daju ritam" ostalim digitalnim spravama (tkz WordClock) tako da sve sprave u tom lancu prate njega kako bi se izbeglo odstupanje pojedinacnih oscilatora.</p>
<p>Evo ovde jedan clanak oko toga:<br><a href="http://www.soundonsound.com/sos/jun10/articles/masterclocks.htm">http://www.soundonsound.com/sos/jun10/articles/masterclocks.htm</a></p>



Sve i svasta - Macola - 04-16-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="1764" data-time="1366149374"><p>Ah, jitter i phase-noise, to pravi frku svuda ne samo na plejerima ... Sve to potice od master oscilatora ...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Evo jos jednom link ka blogu lika koji se oko toga bas buno igrao, merio, preradjivao DAC-ove i plejere, ima gomilu clanaka oko toga:</p>
<p><a href="http://hifiduino.wordpress.com">http://hifiduino.wordpress.com</a></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Elem, zakljucak mu je da samo rubidiumski oscilatori i neki modeli Wenzel oscilatora mogu da postignu bas vrhunske perfomanse Smile</p>
<p>Za neke pristupacnije varijante preporucuje TCXO od firme&nbsp;Crystek.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ukratko sta je oko tih DAC-ova i oscilatora problem, kod snimanja audio zapisa tj prebacivanja u digitalni oblik (ono trece D u oznakama AAD, ADD, DDD) obicno se koristi neka oprema koja ima jako stabilne oscilatore tako da je zvucni zapis uzorkovan (semplovan) sa veoma preciznim vremenskim intervalima.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Kada se takav zapis slusa (D/A konverzija) tehnicki treba istim tim preciznim intervalima to vratiti nazad u analogni oblik, ali problem potice od toga sto oscilator za DAC-ove ima taj jitter koji predstavlja jednu vrstu kratkorocnih nestabilnosti tj ne moze fizicki svaku svoju periodu da proizvede potpuno iste vremenske duzine (piko sekunde razlike su u pitanju)&nbsp;nego jedna perioda duza, sledeca kraca i tako stalno ima neko nedpredvidljivo odstupanje sto na kraju dovodi do toga da vise nisu samplovi apsolutno tacno slozeni nazad u odnosu kako je snimljeno! Na ovo se nadovezuju i dugorocne nestabilnosti i tacnost oscilatora (npr da li je danas oscilator deklarisan za 10MHz stvarno 10.000000 MHz, koliko ce biti sutra ili na 10 stepeni temperaturne lazlike?)</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>U studiskoj tehnici postoje sprave koje samo "daju ritam" ostalim digitalnim spravama (tkz WordClock) tako da sve sprave u tom lancu prate njega kako bi se izbeglo odstupanje pojedinacnih oscilatora.</p>
<p>Evo ovde jedan clanak oko toga:<br><a href="http://www.soundonsound.com/sos/jun10/articles/masterclocks.htm">http://www.soundonsound.com/sos/jun10/articles/masterclocks.htm</a></p></blockquote>
<p>Hvala Mikac,</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>bas nemam vremena da sada postavljam neko romance od teksta, ubih se za nekim silikonskim zicurinama...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Jos kada bih Bracu nagovorio da se pojavi ovde.... E on bi tek imao sta da kaze o raznim stvarima.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>


Sve i svasta - mikikg - 04-16-2013

<p>Da to je veoma shiroka i kompleksna problematika zato samo pokusao ukratko samo da prestavim sta se tu desava.</p>
<p>U radio tehnici gde se ja igram taj jitter ima jos drasticniji izrazaj (direktno utice na osetljivost prijemnika) pa se bas oko tih oscilatora i najvise bavim.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>U audio tehnici bilo da je A/D ili D/A konverzija u pitanju, sve potice prvo od oscilatora i tu treba uloziti dosta paznje (pa i novca) da bi to kolko-tolko ispalo valjano. MNOOOOGO je teze napraviti dobar oscilator (i dan-danas mnogim proizvodjacima) nego niskosumni ili low-distorsion AD/DA konverter i ostale komponente u lancu.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Znaci u tim audio spravama ako vidite one klasicne kristale znajte da je to low-cost u pitanu (XO), ako ima one male pozlacene smd kockice to moze biti nesto bolje (DTCXO) a ako ima malo vece metalne kutice/module (TCXO /&nbsp;OCXO) e to je vec nesto ozbiljniji oscilator u pitanju Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Firme Silicon Labs i Texas Instruments veoma aktivno rade na razvoju i usavrsavanjau svojih specialnih IC koji sluze samo za ciscenje clock-a od tog jitter-a tkz "clock cleaner"! Mnogo veliku frku im pravi taj jitter u GSM i GPS tehnici pa stalno oko toga nesto unapredjuju.</p>



Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 04-17-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Macola" data-cid="1763" data-time="1366148104"><p>Ha ha, setas mi se po forumima Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Da da. Fina knjizica.</p></blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ha haaa- jesi vid´o? Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>http://www.youtube.com/watch?v=8KQdn5FsYME</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>drogiram se znanjem u laaagaanim dozama... Big Grin</p>


Sve i svasta - Macola - 04-17-2013

<p>Istina. Samo zaboravismo link za knjigu:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>No nema potrebe, Google "zna" gde je knjiga.</p>



Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 04-17-2013

<p>rekoh ja: "ja ne znam,ali znam ko zna!" &nbsp;Wink Big Grin</p>



Sve i svasta - TDA - 04-17-2013

<p>Slučajno sam došao do ovih lemilica.</p>
<p><br>
[attachment=1264:Fotografija-0137.jpg]</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Zna li neko čemu služe i kako da napravim regulaciju za njih?</p>



Sve i svasta - BeliNinja - 04-17-2013

<p>Cek bre to radi na 6V. Slusaj, ja iskreno mislim da se ne vredi cimati jer je prilicno slaba samo 5W. Ali to samo ja mislim, mozda iskusniji imaju bolji predlog. To ti je za neke bas pipave SMD komponente i tanke vodove tipa mobilni telefoni itd...</p>



Sve i svasta - BeliNinja - 04-17-2013

<p>Bar se meni tako cini.</p>



Sve i svasta - TDA - 04-17-2013

<p>Malopre si pomenu lemilicu pa se setih....</p>



Sve i svasta - BeliNinja - 04-17-2013

<p>Jesam, ali na 24V sto mu dodje neki standard za takve lemilice. Otvoricu sutra temu pa ces videti o cemu se radi.</p>



Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 04-17-2013

<p>danas malo sređivao radionu,bio je red da se uradi "proljetno spremanje" jer od kraja jeseni nisam tamo zalazio osim da na brzaka unesem šta mi od dijelova ne treba iz dnevnog boravka i kompletan alat i tako se polagano naslagala gomila. izgledalo je prije sređivanja ovako:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=1266:2013-04-17-403.jpg]</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>nered,stvarno...ali sad nakon sređivanja izgleda ovako:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=1267:2013-04-17-404.jpg]&nbsp;[attachment=1268:2013-04-17-405.jpg]&nbsp;[attachment=1269:2013-04-17-406.jpg]</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>još samo prašinu da obrišem i to je to! Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>(joj što me još posla i posla čeka...)</p>



Sve i svasta - TDA - 04-17-2013

<p>Blago tebi! Ti makar imaš radionicu....</p>
<p>Ja posle rada moram sve da sklonim za sobom da ne cura nebi izbacila iz stana. :hmm:</p>



Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 04-17-2013

<p>ma i meni zimi ista situacija,prehladno mi da radim na garaži pa onda od dnevnog boravka napravim magacin Smile ali još me trpi,dobro je... makar dok klinci ne porastu a do tad ću valjda uraditi i neko grijanje tamo! Big Grin</p>



Sve i svasta - HomeMadeAudioProject - 04-18-2013

<p>nije da ću odmah kupovati ali bi da se informišem:zna li neko nešto o DAC-ovima Peđe Rogića:da li postoji negdje na netu mjesto gdje se može pogledati šta čovjek ima u prodaji i da li prodaje samo pločice pa da sam pravim kutiju i napajanje?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>našao sam njegovu zvaničnu stranicu gdje prodaje gotove uređaje i nema (ili to ja ne nalazim) da prodaje samo pločice. inače o njegovim aparatićima čitao sam i čuo samo riječi hvale a ipak niko ne reče kako je do uređaja dolazio. pitam ovde jer mislim da bi bio jedan od par hiljada mejlova,pitanje je da li bi mi stigao odgovoriti.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>unapred hvala za info!</p>