DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - Vlada021 - 10-31-2022

Da, veoma pozitivno, nisam siguran koji su model, mislim da su 8009,ali potpuno isto izgledaju.
Ne bi ih ni pogledao da ih nije nahvalio onaj lik sa EEV bloga...


RE: Sve i svašta - Ebe - 10-31-2022

Ista prica. Kuipo sam dva po preporuci sa EEVBlog-a. Uradio sam i modifikacije opisane na forumu. Pipalice koje se dobiju uz njih su djubre pa sam kupio brymenove. Drasticna razlika.


RE: Sve i svašta - mikikg - 11-01-2022

Nisam znao gde da smestim ovu zanimljivu i poučnu fotku, radi se o parčetu High-speed inter-connect kabla i kako sam praktično realizovao uz malo truda i nešto licnaste žice jer sličan kabal nisam imao a konektor tek sa 2mm rasterom da ne spominjem (nebitan u priči).

Caka je da sam napravio 4 parice za 4 digitalna signala za SPI tako što sam prosto licnasnu žicu po dva provodnika upario i uvrnuo, nista specialno, i samo na kraju sve "povratne" povrodnike spojio na GND i ostale licne su signali, tu je i neko napajanje takodje isto sa malo debljim provodnicima uvrnuto u paricu i čak dobro dodje kao "noseća konstrukcija" da se ostale tanke parice drže na mestu i generalno to je vrlo zgodno i prosto rešenje za povezivanje brzih periferija.

Na primer na toj dužini obični kablovi ili flat koji rade na SPI portu već prave probleme i teško da može da se izgura brzina veća od 2-3MHz i dodatno vrlo osetljivo na smetnje i preslušavanje signala.

Upotrebom parice po jednoj signalnoj liniji se bitno poboljšava priča i može da se ida na veće dužine kablova i to sa dosta većim brzinama reda >30MHz digitalnog signala (ekvivaletno više stotina MHz analognom signalu) i dodatno prilično imuno na smetnje, čak i tako "bez širma/oplate" a ako bi se i to dodalo to je onda tek idealna kombinacija.

[Image: attachment.php?aid=38674]


RE: Sve i svašta - zbotic - 11-10-2022

Prodavač "thorens_parts" sa Ebaya iz Španjolske je nekakav prevarant. Naručio sam čahuru za osovinu gramofona promjera 10 mm. Poslao mi je od 12 mm. Prvo mu pišem poruku da je poslao krivo. Ne odgovara. Zatim podižem prigovor na Ebayu. Odgovara mi da će istog dana poslati odgovarajuću pa da zatvorim prigovor. Odgovaram mu da ću zatvoriti prigovor kada budem siguran da ispravna roba stiže. Slijedeći dan mi refundira uplatu i zatvara prigovor. Uz to piše mi da ima problema sa zdravljem. Prodaje i dalje...


RE: Sve i svašta - ddanijel - 11-10-2022

Mislim da prerano sudis nekome, pogotovu pomenuti prodavac ima 1186 prodaje i 100% pozitivni feedback! U poslednjih 12 meseci 96 pozitivne ocene i 1 neutralna (nema negativnih).
Da li zaista mislis da bi se pomenuti prodavac igrao stecenom reputacijom za cenu caure od 11eura ? Mnogo kratak fitilj ljudima poslednje vreme, krajnje vreme je doslo, ne znam sta je ovo Smile
Dozvolite drugima da naprave gresku i ne sudite prerano, jer svi mi pogresimo po nekad, ljudi smo.


RE: Sve i svašta - NIXIE - 11-10-2022

To ti je sve zavisno od prodavca. Meni je neki Francuz poslao pogrešne čipove (TDA7296 umesto TDA7396), obratim mu se porukom i slikom. Mrtav ladan kaže sutra ti šaljem druge, izvini naša greška. Poslao i stiglo za desatak dana. Nije tražio da mu vratim one pogrešne. Nudio sam da mu platim nešto, jer neću da ih bacim sigurno, kaže ništa ne treba sve je u redu. Posle sam kupovao sve i svašta od njega. Čak po imenu bih rekao da je neki Afrikanac.


RE: Sve i svašta - zbotic - 11-10-2022

(11-10-2022, 03:56 PM)ddanijel Wrote: Mislim da prerano sudis nekome, pogotovu pomenuti prodavac ima 1186 prodaje i 100% pozitivni feedback! U poslednjih 12 meseci 96 pozitivne ocene i 1 neutralna (nema negativnih).
Da li zaista mislis da bi se pomenuti prodavac igrao stecenom reputacijom za cenu caure od 11eura ? Mnogo kratak fitilj ljudima poslednje vreme, krajnje vreme je doslo, ne znam sta je ovo Smile
Dozvolite drugima da naprave gresku i ne sudite prerano, jer svi mi pogresimo po nekad, ljudi smo.

Jedino mi nije jasno kome je kratak fitilj,  odnosno koga ti prepoznaješ kao krivca?

Imam i ja 1204 pozitivna feedbeka, 100%. BTW ide mi sasvim dobro u životu posljednjih mjeseci Smile


RE: Sve i svašta - ddanijel - 11-10-2022

Ne vidim cemu pljuvacina na prodavca koji ima totalno pozitivan feedback i koji je pogresio i ponudio da posalje novu cauru (naravno uz zatvaranje prigovora jer paypal pravi nevidjenih problema posle toga sa nalogom i svim sredstvima na njemu) ? Jel bi trebalo svi kolektivno da osudimo Spanca i da ga bojkotujemo sa kupovinama, ne razumem poentu tvog posta iznad sem ako nije to ?
Drago mi je ako ti ide sasvim dobro u zivotu poslednji mjeseci, ali ni to nije poenta, niti sam te licno prozvao na tu temu. Iz mog ugla pogresno osudjujes coveka koji je gotovo sigurno nenamerno pogresio, ili mislis da je bas tebe hteo da izlevati za 10eura?
Uostalom NIXIE je isto fino opisao i tu nema sta da se doda.

Drugarski pozdrav.


RE: Sve i svašta - zbotic - 11-10-2022

Ja mislim da je kontraproduktivno s tobom raspravljati o bilo čemu pa neću više, a čini mi se da nisam jedini na ovom forumu koji tako misli. Vjerojatno si u pravu jer nisam trebao dignuti prigovor nakon dva dana šutnje od strane prodavača na moju poruku. Nakon toga sam ga trebao poslušati i strpljivo čekati dok mi stigne pošiljka. Bravo majstore, ima li nešto u što se ne razumiješ... Smile Smile Smile


RE: Sve i svašta - ddanijel - 11-10-2022

Obojica smo rekli svoje, i NIXIE je napisao svoje, ostali auditorijum neka procita i proceni.
Ja inace nisam majstor, majstor je ovca, jede travu pravi klikere !



edit:
Ja nemam problem da cujem suprotstavljeno misljenje, za razliku od tebe, gde sam ti vrlo lepo pojasnio da imas kratak fitilj i da ne treba da sudis coveku koji sa sigurnoscu smem da tvrdim nije ni pokusao ni imao nameru da te zavrne za 10eura. Cuj 2 dana si cekao, zapelo ti je u zivotu za 10eura i uplasio si se i odmah digao dispute na paypal i places ovde na forumu ?
Drugo ja sam tebe drugarski pozdravio, a ti se spustas na neki nivo koji ti ne prilici, tipa "bravo majstore" i slicno. Ko jos na forumu misli to sto ti mislis ?
Zbog takvih kao ti je puno dobrih ljudi odavde otislo, bukvalno ste ti i tebi slicni , sujetni ljudi oterali i ono malo dobrih ljudi koji su pucali od znanja, ostao je jos samo po neko ko se bori i pokusava ali ocito uzalud.
Ja se inace ne razumem ni u sta, glup sam.

Drugarski pozdrav !


RE: Sve i svašta - NIXIE - 11-11-2022

Imam ja i drugih primera. 

Naručio kod Kineza AK4113 SPDIF/TOSLINK/I2S receiver board za dak koji pravim, potvrdili, uzeli pare, sve kao OK, piše poslato na ebay. Posle 5-6 dana kažu treba da doplatiš 8$ za poštarinu ili da otkažeš poručeno ako nećeš da platiš, problemi, skok poštarina, Korona, trt mrt, nisu ni poslali. Odgovorim da neću da platim dodatak, prihvaćeno je i plaćeno, piše da je poslato, ne zanima me ništa samo pošaljite to što sam platio. Nakon nekog vremena mi odgovaraju: ne mora doplata, našli smo jeftiniju opciju za poštarinu, sve OK. I dalje drže istu cenu na ebaj, znači pokušavaju da ućare nešto još nakon uplate, pa ako prođe prođe. Tracking kaže: eno ga paketić na carini. Isto se desilo i još nekome pre mene, isti prodavac, on je otkazao i kupio kod drugog na ebaj, a ja sam bio spreman.  Big Grin

Naručio od nekog Rusa 4kom. 6N23P, kaže testirane i uparene 2+2. Dobio jesam dve uparene, a dve ne da nisu uparene, nego imaju kako koja 30-50% manju struju anodnu nego što treba i to sve 4 u balonima različito i izgledaju kao da su korišćene. Napišem mu ja to, i par slika merenja. Samo se izvinio i vratio pola para, kaže pogrešio slučajno pri pakovanju.

Tako da ima svega i svačega u onlajn pazarenju.


RE: Sve i svašta - 1van - 11-20-2022

Da li imate neke preporuke? Big Grin

[Image: attachment.php?aid=38836]


RE: Sve i svašta - mikikg - 11-21-2022

Hehe ...

Ajd za primer taj kluč za 2000A (2kA), i na primer da to opterećenje traje recimo 0.1ms, da li će se istopiti ključ? : )
Ako pustimo 20000A (20kA) za 0.01ms šta se onda dešava? Jel' će da explodira?

Pri toj struji šta misliš koliki pad napona može da se ostvari mereno izmedju početka i kraja ključa? Parče metala od cca 15cm?

Pri struji od 20kA i recimo da je jedan kraj ključa uzemljen, drugi kraj ključa NE SME da se pipne jer može da se stvori i po nekoliko stotina volti razlike!!!
Kao "to mu isto" početak i kraj, kakvi crno isto, ko to ne skonta i ne razume a barata sa trim strujama makar za mikro delove sekunde u silnim je problemima, spaljuje se oprema ako promašiš gde treba sonde/gnd od osciloskopa da priključiš, nije isto sa jedne ili druge strane tog PROVODNIKA, postoji rizik od strujnog udara ...


RE: Sve i svašta - ZASto - 11-21-2022

Мени је сасвим довољан онај за 130А Big Grin


RE: Sve i svašta - ronovar - 11-26-2022

[Image: DesignTeam_fromss.jpg]


RE: Sve i svašta - emiSAr - 11-26-2022

I onda komponente zavrse :
https://www.utsource.net/de/itm/p/4935965.html?utm_source=CRITEO&utm_medium=CPC Big Grin

pOz


RE: Sve i svašta - mikikg - 11-28-2022

Hehe, zamenio sam katodnu cev na nekom custom DSO što pravim, više mi se svidja varijanta sa na primer Tektronix 465 i "izgled" njegovog "beam", sa "glow" koji ima Analogni prikaz, trebam još poraditi malo na GLSL 3.3 fragment-šejder-u koji na GPU kuva matematiku za takav prikaz, neke transparencije sa alfa-kananalima.
Može da se menja "brightnes", "focus", "persistency".
Kod vektor-šejder-a trebam da sredim ove offsete.
OpenGL 3.x je baš moćan, samo da se zna kako da se iskoristi, ovo su neke probe sa RayLib i C/C++, primena šejdera na bloku slike koji se iscrtava ...
Treći ekran je bez šejdera.
Šum sinusnog signala je simuliran ...

[Image: attachment.php?aid=38886] 
[Image: attachment.php?aid=38887]
[Image: attachment.php?aid=38888]

[Image: attachment.php?aid=38889]


RE: Sve i svašta - mikikg - 11-29-2022

Haha, ovi "3D elektroničari" su odlepili, kako rade ove 3D modele, ma idii Smile
https://sketchfab.com/3d-models/tektronix-214-oscilloscope-b73cc45ba4c44793b9f030514839793a

[Image: attachment.php?aid=38892]

Tektronix 214, hihi, sa sve iskrzanom kalibracionom markicom, i ova površina kutije koja je stvarno takva kako je nacrtana, uradjeno za medalju.

[Image: attachment.php?aid=38893]

[Image: attachment.php?aid=38894]

Rigol nacrtan 1:1 : )

[Image: attachment.php?aid=38895]


RE: Sve i svašta - 1van - 11-29-2022

https://www.youtube.com/watch?v=V9-ltPsbw9g&ab_channel=JustinJohnson


RE: Sve i svašta - mikikg - 11-29-2022

Hehe, kakav bug na slici i modelu za spomenuti Tek 214, ovaj osciloskop a odprilike ni jedan Analogni a i Digitalni teško može da nacrta ovakav oscilogram na gornjem kanalu.
Ovo nije crtao elektroničar, dizajner, kao lepo mu bilo da se tako uklopi, to je nemoguć signal za prikaz na osciloskopu na jednom kanalu Smile

[Image: attachment.php?aid=38898]
[Image: attachment.php?aid=38899]