DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 01-16-2021

(01-14-2021, 10:54 AM)enaB Wrote: Ispravljac za DAC  Big Grin  113

šta to radiš kume? 😀😀😀


RE: Sve i svašta - enaB - 01-16-2021

Ma nesto se zezam po sluzbenoj duznosti, neki ispravljac kao eksponat i treba da izgleda starovremenski, pa smo ovakve diodice nasli Smile Malo predimenzionisane, za 10 kV predvidjene. A potrosnja prava sitnica, grejanje ide sa 7A na 5V Smile


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 01-17-2021

Ma to samo uspoređuje čiji je veći. Big Grin 

Inače to ispravljanje sa vakuumskim diodama nije loša ideja ako treba puno mA. Snažne ispravljačice koštaju puno $$$, dok diode za istu struju se nađu za mizerne novce pa ako prostor nije problematičan mogu poslužiti kao odilčna zamjena.


RE: Sve i svašta - branko tod - 01-29-2021

Samo bez zezanja, ozbiljan sam potpuno. Imam problem sa slikom na tv-u.
Imam digitalnu kablovsku televiziju koju primam preko koaksijalca. Dekoder
je u televizoru. U zadnje vreme neki kanali mi ne rade. Slika počinje da brlja
i isključi se, pojavi se natpis da nema signala. Žena kuka, pa sam shvatio da
ima ujutro signala, a kako dan dobro svane nestane signala. To se ponavlja
već neko vreme i svakakve sam teorije imao, dok danas nisam otkrijo uzrok
ptoblema. U sobi imam tri roletne. Ako dignem jednu ili drugu nestane signal
dok treća nema uticaja. Ko hoće može da dođe da proveri ako ne veruje. Evo
crteža sobe sa položajem televizora, kabla i roletni.


Problem prave roletne B i C, dok A koja je od poda do plafona ne utiče na sliku.
Sve roletne su aluminijumske.

106


RE: Sve i svašta - enaB - 01-29-2021

Sta ako bi uzemljio sirm od koaksijalnog kabla?  Confused


RE: Sve i svašta - ddanijel - 01-29-2021

Na prvom mestu pozovi kablovskog operatera da posalju tehnicara i izmere nivo signala iz kabla, koji je najverovatnije na samoj granici.
Roletne verovatno blokiraju signal sa nekog od 4G repetitora na 7xx MHz, a moze da bude u lokalna FM stanica itd. i kada podignes roletnu smetnja dovoljno poraste da ugrozi i onako (verovatno) slab signal iz kablovske.


RE: Sve i svašta - branko tod - 01-29-2021

Prvo ću da zamenim komad koaksijalca koji ima dva nastavka.
Nema lokalne stanice, ali ima predajnik mobilnog na 100 metara.


RE: Sve i svašta - ddanijel - 01-29-2021

Sa repetitora mob ti dolazi smetnja koju roletne kada su spustene uspesno eliminisu. Poslao sam ti na private ostale detalje.


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 01-29-2021

(01-29-2021, 12:59 PM)branko tod Wrote: Prvo ću da zamenim komad koaksijalca koji ima dva nastavka.
Nema lokalne stanice, ali ima predajnik mobilnog na 100 metara.

Menjaj koax!!!  slicne probleme su imali moji roditelji u njihovj kuci .
Imaju onaj digitalni tv tuner i nekad je radio ok a nekad samo zamrzne sliku i izbaci da kao nema signala ...
I naravno kad se desi problem odmah zovu mene da iim resim ... 
Prvo sam mislio da nevalja onaj antenski konektor jer se klatio levo desno ... resim da promenim njega i vidim da njihov ant koaks ima neku paucinu za sirm tj daj boze da ono ima 10 licni .
Resim da menjam i njega a setim se da u jednoj kutiji imam gomilu koje kakvih koaksijalaca od ranije , i tamo nadjem rg59c/u 12metara .
Mislim da sam taj kabl bezuspesno upotrebljavao  za wifi internet ranije pa mi to odatle .
Taj crni rg59c/u je znatno bolje odradjen kabl od onih standardnih belih kaksijalaca .
Provucem im taj rg59 povezem sa njihovom loga3 antenom dole sa d tunerom i evo problema vise nema  Smile nema vise zamrzavanja slike i slicno .


Druga stvar koja mi se desila jesenas .
Pozove me cale i kaze da nesto nije u redu sa instalacijom u jednoj pomocnoj zgradi , tacnije stali .
Kaze svetli led sijalica a iskljuceno svetlo !!!
Odem pogledam kad stvarno , kad pritisnem prekidac led sijalica svetli punim sjajom a kada iskljucim ona se ne ugasi nego svetli upola slabije  43 onako "skilji"
Donesem unimer glinericu ... utvrdim da se naravno standardno prekidacem prekida faza a nula ide direktno do sijalice ... klasika .
Uglavnom utvrdim da je sve ispravno a led sijalica i dalje onako zagonetno skilji tj upola svetli .
Padne mi napamet da je unutar same sijalice onaj mali kao iinverter , pa mozda zadrzava napon u elektrolitu i onda ova na to svetli .
Sto bi fakticki znacilo da ukoliko odsrafim tu led sijalicu iz grla , ona bi trebala da tako blago skilji i u mojoj ruci ... fora  Tesla  Tongue
Medjutim odsrafim sijalicu iz grla i ona se nacisto ugasi a kad je zasrafim ponovo ona opet blago svetli 106
To je trajalo nekih 30tak min i onda se led sijalica nacisto ugasila ... nakon cega je sve radilo normalno tj kada pritisnem prekidac ona normalno svetli punim sjajom a kada ugasim prekidacem ugasi se i led sijalica skroz bez da famozno skilji .

Pojma nemam sta je to bilo niti imam objasnjenje za fenomen  Undecided

230v do te stale ide nekih 40m dvozilnim pvc kablom razvuceno kroz vazduh , a sam objekat ima svoje uzemljenje na koje su povezani  sukoi i 2 elektro motora jedan od mlina drugi od pumpe za vodu koji naravno u to vreme kada se to desavalo , bili su iskljuceni .

E jedino mi na pamet padaju tih 40m razvucenog dvozilnog kabla , dali su se taj kabl ponasao kao kakva antena pa indukovao nesto ? na sta je ona led sijalica svetlela neko vreme .

Boga pitaj ...


RE: Sve i svašta - branko tod - 01-29-2021

Mene je zapanjilo to sa roletnama. Što je najčudnije, najbliža roletna ne
utiče na sliku. U svakom slučaju koaksijalac mora da se menja, a prolazi
kroz tri zida, zalepljen je uz plafon, ide ispod lajsne i jedan deo napolju.

Dackotronic, to je česta pojava. Dešava u zgradama gde po hodnicima
ima dosta led sijalica, da čkilje ili se sami automati pale. Lek za to je
ostaviti jednu običnu sijalicu ili im paralelno turiti kondenzator 0,1 uF.
Kapacitet među žicama pušta malo strujice. Sa 10 nF u paraleli ne bi
imao nikakvih problema u štali.


RE: Sve i svašta - Jevrem - 02-17-2021

https://emea.info.mouser.com/vishay-guesstheresistors


RE: Sve i svašta - Dragan100 - 02-17-2021

(02-17-2021, 12:02 PM)Jevrem Wrote: https://emea.info.mouser.com/vishay-guesstheresistors

2,613,221 kom


RE: Sve i svašta - 1van - 02-18-2021

WATCH LIVE: NASA's Perseverance Rover lands on Mars - Mars Landing Live!

https://www.youtube.com/watch?v=w23gC0WhXdI&ab_channel=SPACE%28Official%29


RE: Sve i svašta - Bocko - 02-19-2021

Kao u pesmi:
idemo na Mars, idemo na Mars... Smile


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 02-19-2021

https://youtu.be/OMh24_xLxa0

počivaj u miru...


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 02-19-2021

Da, baš sam vidio u jednoj facebook grupi. Iznenadilo me samo tako.  Sad

Prije par godina mi se napokon poklopilo da odem na njegov koncert kada je bio u Areni Zagreb, oni božićni koje je znao održavati diljem ovih prostora.


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 03-04-2021

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2950/priroda/4281109/sipe-inteligencija-mancmelou-test.html?fbclid=IwAR1sRH5p35hb-ig07Eb0W3XnweVjgifsoundmuAim25WmP6rJ_dAdF0Ytpc


RE: Sve i svašta - BeliNinja - 03-04-2021

Da. Samo što danas treba uključiti faktor nepoverenja. Shodno tome, dete treba dobro da razmisli da li da žrtvuje jedan kolač za eventualna dva obzirom da smo okruženi lažovima i prevarantima na sve strane Smile

Posle će to dete bolje da razmisli kad stekne pravo da glasa.


RE: Sve i svašta - branko tod - 03-05-2021

Možda sipe mogu da se nauče mančmelou testu, ali zlatni retriveri nikada.
Imamo jednog ovakvog dasu ...




RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 03-05-2021

(03-04-2021, 08:48 PM)BeliNinja Wrote: Da. Samo što danas treba uključiti faktor nepoverenja. Shodno tome, dete treba dobro da razmisli da li da žrtvuje jedan kolač za eventualna dva obzirom da smo okruženi lažovima i prevarantima na sve strane Smile

Posle će to dete bolje da razmisli kad stekne pravo da glasa.

ime moje drago, potpuno mašiš temu i nameru.... namera mi nije bila da ukažem koliko su (ipak pojedini) ljudi zli i pokvareni,već koliko je ovaj glavonožac zapravo ne samo pametan već i pun iznenađenja! bar za mene,jer mnogo toga oko njega nisam znao:npr da mu je krv plava,da može da se sakrije i na podu popločanom keramičkim pločicama različitih boja...
to kakvi su (opet pojedini) ljudi nalazim posvuda na fb naročito u komentarima stranica sa novostima
što se tiče VR,a što se tiče realnog života stvar je svakako komplikovana - ali svakako ne mi je potreba podsećanje.
glavonošci rules! 🖖😀