DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - NIXIE - 02-28-2020

Kako nije ispala trafo stanica?


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 02-28-2020

Ispala je pre oko sat vremena vidim po digitalnoj budilici da je bilo nestanka struje .
Al opet nema logike zasto ne iskljuci ponovo nego drzi oko 130v ac ???
Inace sad ima 160v ac susi se to neko drvo grana ... sta god vec da je ...  Big Grin

Na ovakvom naponu i ko zna na koliko hz jedino rade uredjaji koji u sebi imaju smps i slicna napajanja , pc , monitor , tv ,  led sijalice i rasveta .
Sve sto u napajanju ima gvozdeni trafo , nemoze da radi .
Povadio sam iz mreze sve zivo i frizidere zamrzivace , bojlere , pumpu za vodu ... 

Ne desava se ovo kod mene prvi put , ljudski nemar je u pitanju .
To drvo ( ako je drvo ) koje je upleteno u el mrezu je na necijoj parceli .
I taj neko je trebalo odavno da ga posece ili skrati i za isto je trebalo da bude upozoren ali ... otislo sve dodjavola ... Undecided


RE: Sve i svašta - dejansd - 02-28-2020

Na nekim starijim napajanjima za PC imao prekidac 110/220 pa mozda da prebacis ako je to kod tebe slucaj Smile
Salim se naravno...

Kod mene isto se povremeno desava da struja dodje do 160v. Kada sam poslednji put zvao EPS oni mene pitaju "A sta mi tu da radimo? Kako mi to da resimo ?"
Kraj.


RE: Sve i svašta - Zvu - 02-28-2020

U hajdučiji moraš da se ponašaš kao hajduk. Popila bi trafo stanica jedan Molotovljev.


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 02-29-2020

Prije par mjeseci u jednu trafostanicu uletila kuna(životinja) i napravila rusvaj. Poznanik koji je čistio to kaže da mu je to bilo nezaboravno iskustvo... Te večeri svako malo mi je u stanu došla struja i onda opet otišla i tako jedno 5-6 puta, baš sam se čudio koji đavo se dešava.


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 02-29-2020

Zvule ne pomaze ovde Hajducenje ni slicni kokteli , em nije zdravorazumno em bi doveli nekog izvodjaca radova pa bih struju docekao iduce godine Undecided


Khadgar , uletao je u ovu nasu jednom i neki pijani Djura , tamicem sa sve 2 m umetrenih drva ...  24

Nisu ovde krivi ni trafo stanica ni Eps nego moje nemarne i nesavesne komsije al sta da se radi kad je tako .
Eps moze da ocisti neku manju kolicinu zbunja granja koje smeta el mrezi .
Ali nemogu radnici eps-a da ciste tj krce 1200m dugo zbunje koje proteze bas elektricnom mrezom , to moraju vlasnici tih parcela da drze uredno i odrzavaju .


RE: Sve i svašta - ZASto - 02-29-2020

Otkad u USA takve utičnice Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Sve i svašta - milepa. - 02-29-2020

Dacko, probaj analognim instrumentom da premeriš, mislim da je digitalac preosetljiv za takva merenja. Hoće samoindukcija da ga zeza, pa vidi i ono čega "nema". Premeri napon i između nule i zemlje i između faze i zemlje... Možda je u mreži sve OK, a kod tebe negde gubi spoj. Premeri negde na ulazu dovodnog kabla...
Mada..., koliko je vremena prošlo do sad je nadam se sve OK?


RE: Sve i svašta - Zvu - 02-29-2020

(02-29-2020, 01:10 AM)Dackotronic Wrote: Zvule ne pomaze ovde Hajducenje ni slicni kokteli , em nije zdravorazumno em bi doveli nekog izvodjaca radova pa bih struju docekao iduce godine Undecided


Khadgar , uletao je u ovu nasu jednom i neki pijani Djura , tamicem sa sve 2 m umetrenih drva ...  24 .

Izostavio sam smajli jer sam kapirao da je dovoljno ekstremno da me se ne shvati ozbiljno Smile

Nemam pojma. Ja bih motornu testeru na rame i od kuće do kuće dok ne pronađem problem. Zeleni prsluk obuci, kuc kuc na vrata. Komšija, izazivaš pad napona, moramo da sredimo tih par grana. Sipaj rakiju dok završim Smile


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 02-29-2020

(02-29-2020, 08:55 AM)Zvu Wrote: Izostavio sam smajli jer sam kapirao da je dovoljno ekstremno da me se ne shvati ozbiljno Smile

Nemam pojma. Ja bih motornu testeru na rame i od kuće do kuće dok ne pronađem problem. Zeleni prsluk obuci, kuc kuc na vrata. Komšija, izazivaš pad napona, moramo da sredimo tih par grana. Sipaj rakiju dok završim Smile

Naravno da te nisam shvatio za ozbiljno  Smile

Problem resen tek pred mrak , radnici eps-a nasli gde je problem al nisu imali cime da iseku drvo i onda je jedan komsija resio stvar motornom testerom ...

@milepa sve je kod mene ok , zeza mene ono sto nije kod mene a ni moje  Big Grin


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 02-29-2020

Najk je želeo da nazove svoje nove patike Aztec, ali je Adidas pretio da će ih tužiti jer su oni imali brend pod nazivom Aztec Gold. Ljudi iz Najka su nakon toga odlučili da svoje nove patike nazovu Cortez. Kao znak njihove dominacije nad konkurencijom. U prenesenom značenju, kao što je Kortez sravnio Astečko carstvo, tako ćemo i mi konkurenciju.
‒ Jezivo. Ima li neka od tih velikih korporacija imalo etike?
‒ Baš naprotiv, ponašaju se vrlo bahato. Mislim da će u budućnosti, umesto pasoša država, ljudi imati pasoše korporacija. One su moćnije od svih država. Mada ne znam kako moć može biti moćnija? Ne razumem, zar stvarno misle da će, ako ovladaju više ljudima i steknu veće materijalno bogatstvo biti moćniji? Kako? Kad je moć najveća iluzija koju može čovek imati. Ja kada kažem moć, pomislim isključivo na život koji smo dobili, ali to nije u onom kontekstu na koji mnogi pomisle kada kažeš reč moć. Da razumeju taj kontekst, ne bi žudeli za moći, već bi se osećali snažno bez ikakvog materijalnog osvajanja.
iz knjige:
"Efekat duge"


RE: Sve i svašta - ddanijel - 03-01-2020

Zasto mislite da elektrodistribucija nije duzna da odrzava svoju elektro mrezu i sece rastinje, tj. zasto bi to morao vlasnik parcele kroz ciju parcelu prolaze zice?
Nisam siguran da to treba vlasnici tih parcela da rade niti da smeju, jer inace bar u mom kraju rade iskljucivo radnici elektro distribucije i najcesce kada se to radi iskljucuje se cela zona. U principu sve je redje gde uopste idu gole zice, jer su odavno zamenjene izolovanim upletenim 4 zilnim kablovima.
Inace na brzaka izguglah malo na ovu temu, nisam uspeo nesto previse konkretno ali ...
http://www.infocentarjug.rs/sastanak-sa-eps-om-u-vezi-ciscenja-elektro-mreze-na-teritoriji-opstine-medvedja/

konkretno ovaj pasus:
" prioritetan posao EPS-a raspisivanje tendera za tekuće čišćenje i održavanje mreže, nakon čega mogu da se angažuju ljudi koji bi prošli obuku rada na čišćenju rastinja i stabala koja ometaju i dovode do prekida isporuke struje do krajnjih korisnika."

Mislim realno ne moze neki Mika ili Zika da uzme motorku i tek tako da ode da sece nesto sto je vec krenulo da se uplice ili je skoro dodirnulo ogoljene zice.
Tj. moze kod nas svasta ali da li ce preziveti i sta ce se desiti to je posle prica za novine Smile


RE: Sve i svašta - BeliNinja - 03-01-2020

Jedan moj kolega voli da kaže, može i drven šporet ali samo jednom Big Grin


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 03-01-2020

(03-01-2020, 04:56 PM)ddanijel Wrote: Zasto mislite da elektrodistribucija nije duzna da odrzava svoju elektro mrezu i sece rastinje, tj. zasto bi to morao vlasnik parcele kroz ciju parcelu prolaze zice?
Nisam siguran da to treba vlasnici tih parcela da rade niti da smeju, jer inace bar u mom kraju rade iskljucivo radnici elektro distribucije i najcesce kada se to radi iskljucuje se cela zona. U principu sve je redje gde uopste idu gole zice, jer su odavno zamenjene izolovanim upletenim 4 zilnim kablovima.
Inace na brzaka izguglah malo na ovu temu, nisam uspeo nesto previse konkretno ali ...
http://www.infocentarjug.rs/sastanak-sa-eps-om-u-vezi-ciscenja-elektro-mreze-na-teritoriji-opstine-medvedja/

konkretno ovaj pasus:
" prioritetan posao EPS-a raspisivanje tendera za tekuće čišćenje i održavanje mreže, nakon čega mogu da se angažuju ljudi koji bi prošli obuku rada na čišćenju rastinja i stabala koja ometaju i dovode do prekida isporuke struje do krajnjih korisnika."

Mislim realno ne moze neki Mika ili Zika da uzme motorku i tek tako da ode da sece nesto sto je vec krenulo da se uplice ili je skoro dodirnulo ogoljene zice.
Tj. moze kod nas svasta ali da li ce preziveti i sta ce se desiti to je posle prica za novine Smile



RE: Sve i svašta - Dackotronic - 03-01-2020

(03-01-2020, 04:56 PM)ddanijel Wrote: Zasto mislite da elektrodistribucija nije duzna da odrzava svoju elektro mrezu i sece rastinje, tj. zasto bi to morao vlasnik parcele kroz ciju parcelu prolaze zice?
Nisam siguran da to treba vlasnici tih parcela da rade niti da smeju, jer inace bar u mom kraju rade iskljucivo radnici elektro distribucije i najcesce kada se to radi iskljucuje se cela zona. U principu sve je redje gde uopste idu gole zice, jer su odavno zamenjene izolovanim upletenim 4 zilnim kablovima.
Inace na brzaka izguglah malo na ovu temu, nisam uspeo nesto previse konkretno ali ...
http://www.infocentarjug.rs/sastanak-sa-eps-om-u-vezi-ciscenja-elektro-mreze-na-teritoriji-opstine-medvedja/

konkretno ovaj pasus:
" prioritetan posao EPS-a raspisivanje tendera za tekuće čišćenje i održavanje mreže, nakon čega mogu da se angažuju ljudi koji bi prošli obuku rada na čišćenju rastinja i stabala koja ometaju i dovode do prekida isporuke struje do krajnjih korisnika."

Mislim realno ne moze neki Mika ili Zika da uzme motorku i tek tako da ode da sece nesto sto je vec krenulo da se uplice ili je skoro dodirnulo ogoljene zice.
Tj. moze kod nas svasta ali da li ce preziveti i sta ce se desiti to je posle prica za novine Smile

Joj bre kud i napisah sta na ovu temu  Big Grin

Ja nikako ne branim eps ! al jednostavno nemogu da svalim krivicu na eps iz prostog razloga sto znam odlicno sta se desava oko mene , ovde gde zivim.
Eps jeste duzan da ocisti rastinje tj granje koje je rastom dostiglo provodnike mreze i uplelo se u iste  , to i jeste posao iskljucivo za radnike eps-a.
Al to rastinje nije preko noci izraslo nego je raslo nekim duzim vremenskim periodom , bilo da je pored puta , iza kuce , pored njive na necijem je posedu.
I taj neko mogao je 100 puta to da posece dok je bilo nisko  i iskoristi za ogrev , nego da ceka da nastane pomenuti problem , pa posle qq lele drugi nam kriv ...
Situacija je na selu , to se sve pogospodilo .
Sve vise ljudi na selu prelazi na grejanje na struju ili pelet , kako kazu lakse im da plate negu da se "muce" i pripremaju drva .
Neeego nemoze da se stigne da se stisne pivo u kafani i vise sati debatuje , gleda farma parovi i sta uradi Djokovic , i da se nesto uradi ...

Pemenuo si raspisivanje tendera za ciscenje mreze , radi to eps al na prioritetnim lokacijam , dok kada je u pitanju tamo neko selo ... bogu iza tregera ...
Najlakse je da se svi pravimo blesavi , mutavi  , neodgovorni i da se nista nas ne tice , a neko drugi ce da brine o nasim problemima ...

Nevolim da pisem po forumu o ovakvim stvarima , ne kukam vec iznosim moje misljenje i misljenja sam da je bolje spreciti nego leciti .


RE: Sve i svašta - dejansd - 03-01-2020

Pazi dackotronic ta mreza je njihov resurs , drvo koje je raslo par godina bez da oni reaguju samo govori o tome koliko su bahati prema svojim resursima. Tu godinama niko nije prosao da pogleda i utvrdi stanje mreze. Nije tako samo kod eps-a ista stvar je i oko puteva godinama niko ne obilazi ali zato se uredno naplacuju takse. Opet eko takse koje zavrse niko nema pojma gde i za koju namenu . Generalno su nam sve institucije u autu pa otud i opste stanje. Reset taster nikako da nadjemo .


RE: Sve i svašta - BeliNinja - 03-01-2020

@dejansd
Ne reset, nego Shift+Delete.


RE: Sve i svašta - branko tod - 03-03-2020

Ljudi, prošle godine posle zime se otvorila rupetina na ulici. Nema šanse da je mimoiđeš,
jednosmerna ulica i sa obe strane parkirana kola. Što je najgore tu je i PTT garaža, haos.
Stoji rupa mesec dva, svi psuju i niko je ne popravlja. Uzmem ja telefon, slikam je i sliku
pošaljem Beograd putu. Bukvalno u roku od dva dana su došli i popravili i tu rupu i još
nekoliko manjih iz okolnih ulica. I poslali mi meil u kojem se zahvaljuju što sam ih
obavestio jer oni nisnu znali za taj problem. Možda i nisu znali, kao i oni iz EPS-a.


RE: Sve i svašta - emiSAr - 03-03-2020

Hebiga, nije izborna godina. Kad je izborna godina sve poprave sami, bar je tako kod nas.- Big Grin
pOz


RE: Sve i svašta - mikikg - 03-03-2020

(03-03-2020, 10:56 AM)branko tod Wrote: Ljudi, prošle godine posle zime se otvorila rupetina na ulici. Nema šanse da je mimoiđeš,
jednosmerna ulica i sa obe strane parkirana kola. Što je najgore tu je i PTT garaža, haos.
Stoji rupa mesec dva, svi psuju i niko je ne popravlja. Uzmem ja telefon, slikam je i sliku
pošaljem Beograd putu. Bukvalno u roku od dva dana su došli i popravili i tu rupu i još
nekoliko manjih iz okolnih ulica. I poslali mi meil u kojem se zahvaljuju što  sam ih
obavestio jer oni nisnu znali za taj problem. Možda i nisu znali, kao i oni iz EPS-a.

Jel' bese ima neka aplikacija za prijavljivanje takvih problema, da se uslika + da posalje GPS kordinate?

Hteo sam jos pre X godina ja to da napravim, za komunalne probleme, smeće i ostalo ...