DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - nik - 02-07-2020

[Image: attachment.php?aid=32099]


RE: Sve i svašta - Sir Oliver - 02-07-2020

Jel ovo tema za ovakve postove?



RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 02-07-2020

politička pa i nije baš omiljena od strane urednika - ali ako se stvar ne rasplamsa onda može proći. mada ništa novo nije rečeno,svi stariji od 14 godina u zemlji Srbiji znaju za unapred navedeno. i samo tu i tamo negodujemo-dakle ušli u kolotečine i nastavljamo dalje. svi isti,sve isto.


RE: Sve i svašta - Sir Oliver - 02-07-2020

Ajd brisite (ko moze) da ne zastranimo


RE: Sve i svašta - branko tod - 02-07-2020

Овај није политички:




RE: Sve i svašta - tomam - 02-07-2020

Zastranili ODAVNO , svaki pokusaj samozastite zabranjen , taki zakon JBG


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 02-07-2020

(02-07-2020, 08:15 PM)branko tod Wrote: Овај није политички:

to su najgori,misliš da ih znaš - a oni iza zavese rade kako im paše ,dok ostali vide stanje mirovanja. zamisli da na osciloskopu gledaš mirnu liniju izlaza pojačala,dok ti ono zapravo sprema toplu večeru,na koju se na kraju opržiš. ups,i did it again... ? haj' nećemo više...


RE: Sve i svašta - branko tod - 02-07-2020

Ovo nije politički:
U zemlju xxxx sleće putnički avion i pred sletanje kapetan se obraća putnicima
u kome se nalaze i dva Srbina, Me i nagluvi Su:
-Poštovani purnici moram da vas obavestim radi vašeg dobra da u zemlji xxxx
40% stanovništva ima sidu, a 60% ima tuberkulozu.
Nagluvi Su gurnu Meu i upita ga:
-Nisam, bolan ne bio, ćuo šta reće ovaj jaran
-Kako šta reće, pa reće da smemo jebxxxt samo one što kašlju.


RE: Sve i svašta - gimba - 02-10-2020

Neko je pre neki dan pominjao SSR za zvucnicku zastitu. Nasao sam ovaj fajl u telefonu, pa ako znate u kojoj je temi bilo govora o tome mozete prebaciti fajl. 
U fajlu postoje merenja izoblicenja, a u toj temi je bilo price o tome.


RE: Sve i svašta - branko tod - 02-10-2020

Zakačio ja to u temi, ali niko ne komentariše

https://forum.yu3ma.net/thread-2331-post-101824.html#pid101824


RE: Sve i svašta - emiSAr - 02-12-2020

Negdje na ovdašnjim prostorima...


RE: Sve i svašta - Braca - 02-13-2020

Gledam na CH televiziji emisiju o firmi Cripto AG koja je proizvodila aparate za šifrovanje i do pre nekoliko godina ih prodavala u 120 zemalja.

Sada je buknula afera da su iza te firme od početka stajali CIA i BND (nemačka tajna služba, do polovine 90-tih) i da su ti aparati sve vreme imali "prozorčić" kroz koji su te dve službe čitale sve državne tajne komunikacije.
Prodavali su ih i svojim saveznicima, napr. Italiji, Španiji, Francuskoj, itd. - skandal je neviđenih razmera. Države su kupovale te aparate s punim poverenjem jer su dolazile iz neutralne Švajcarske. Ne znanm koliko se o tome zna na našim prostorima, ali ovde se od srede gotovo ni o čemu drugom ne piše i priča.

E, sada dolazi poslastica: samo dve zemlje od tih 120 su imale uređaje bez "prozora" - Švajcarska i Jugoslavija. Prva, zato što je "nezvanično" bila upućena u tajnu, a druga zato što su nekadašnji kriptolozi JNA vrlo brzo prokljuvili da već tadašnja mehanička mašina nije bezbedna. Jug. vlada je onda ucenila firmu da će celu stvar pustiiti u javnost, i posle mesec dana su dobili bezbedne mašine.
To se kasnije ponovilo i s novijim modelima, tj. i oni su bili bezbedni.
Ja sam svojevremeno u Školi rez. oficira veze čuo da u JNA postoje "neprobojne" šifre, ali te uređaje nikada nisam video.

Kada je 90-tih počeo rat na Balkanu, na Zapadu je bilo interesa da se ti uređaji naknadno "dešifruju", ali im je firma Cripto odgovorila da to više nije moguće.

Možemo o staroj državi misliti šta hoćemo, ali je vojna tehnologija te zemlje bila vrhunska. Šteta što iz političkih razloga nije našla odraz u civilnoj industriji.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - ronovar - 02-13-2020

Braca gledao sam nedavno usa film enigma masine za kriptografiju...mislim da su je izmislili njemci...a ispio oh je desifrirati ljudi iz uk ...film se zove The Imitation Game 2014 godina...Alan Tuiring je razbio kod masinr...moje misljenje je sto na jednom kraju covjek sifrira na drugom kraju ce uvijek neko drugi desifrirat...jer to je poanta sifriranja...slicno kao i modem od skracenice MODulaturdEModulator..poceci interneta...


RE: Sve i svašta - Braca - 02-13-2020

Tačno je da su Nemci izmislili mašinu za šifriranje (Enigma), a Englezi su do njene tajne došli na dva načina.
Jedan je bio tim u Bletchley Parku, koji je vodio Alan Turing i koji je zaista tokom vremena uspeo da uđe u njen sistem.
Drugi put je bio prozaičniji - Englezi su jednu nemačku podmornicu oštetili i bila je prinuđena da isplovi. Njen kapetan je mislio da će ona brzo potonuti i pre napuštanja nije uništio Enigmu i knjigu ključeva. Kada je posada već bila na engleskom razaraču, poslali su čamac prema podmornici koja je još uvek bila na površini. U očaju, kapetan podmornice je skočio u more i zaplivao za čamcem. Englezi su tako došli do neprocenjivog plena. Da to ne bi procurilo, posada podmornice je bila do kraja rata internirana na jednom pustom mestu.

Ono što je u aktuelnoj priči zaista nešto posebno je činjenica da niko osim JNA nije ukapirao da je švajcarska mašina bila manipulisana, a prodali su je u 120 država, koje su nju i naredne modele koristili 50 godina!

Pozdrav


RE: Sve i svašta - mikikg - 02-14-2020

@Braca sad je ta "masina" moguca u 0806 SMD kucistu tako da tu nema sta dalje da se prica ... Smile
Ista prica i sa 5G opremom, gospodo dajte da vidimo Firmware koji vi nama prodajete?!!! ... Sta ce vam "ovo" u firmware ? ... Smile
...

Krenuh ovo da postavim u temi ...




RE: Sve i svašta - Braca - 02-14-2020

Miki, svako vreme ima svoju tehnologiju, pa tako treba gledati i današnje šifrovanje u 0805 i eho-mašinu koju si postavio (nije zaboravljena, naprotiv - sada je to plug-in za audio softver).

Suština mog komentara je divljenje znanju i sposobnostima ljudi koji su tada uspeli da analiziraju najsavremeniju kriptografsku mašinu svojom pameću i skromnim tehničkim sredstvima koja su imali na raspolaganju.
Ta priča ima svoj nastavak u avionu "Galeb" zbog koga su izraelske delegacije nekoliko puta dolazile u Beograd, ali Tito zbog nesvrstane politike nije hteo da im ga proda.
Priča se završila tenkom M84A, koji je Kuvajt polovinom 80-tih izabrao između Abramsa, Leoparda i ostalih sa Zapada.

I da mi se ne zameri što pominjem samo vojnu tehniku - mnogo toga što danas smatramo običnim stvarima, rezultat je vojnih programa. 
Eniac nije napravljen da bi se računale vremenske prognoze, već balističke tablice za artiljeriju, a mikrotalasna rerna je nastala od viška magnetrona za radare.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - branko tod - 02-14-2020

Braco, verovatno misliš na kripto uređaj HC5200. Ovi uređaji su kupljeni oko 1988 godine i evo slike.



A ovo pišu za taj uređaj:
HC-5205 was an Electronic Message Unit (EMU) with built-in encryption, developed by Crypto AG in Zug (Switzerland) around 1988. The device was used for sending secure text-based messages via HF, VHF and UHF radio links. The one shown here is a custom variant of the HC-5200/5250, and was produced especially for the Yugoslav 1 armed forces. It has an adapted keyboard and is compatible with the other members of the Cryptomatic 5000 series, such as the HC-5300/5350.

Inače i Čajevec je 1985 napravio kripto uređaj, tada domaći:



Ovo je knjižica za koju su pre 80 godina letele glave:


RE: Sve i svašta - zare - 02-14-2020

(02-13-2020, 09:19 PM)Braca Wrote: Sada je buknula afera da su iza te firme od početka stajali CIA i BND (nemačka tajna služba, do polovine 90-tih) i da su ti aparati sve vreme imali "prozorčić" kroz koji su te dve službe čitale sve državne tajne komunikacije.
Prodavali su ih i svojim saveznicima, napr. Italiji, Španiji, Francuskoj, itd. - skandal je neviđenih razmera. Države su kupovale te aparate s punim poverenjem jer su dolazile iz neutralne Švajcarske. Ne znanm koliko se o tome zna na našim prostorima, ali ovde se od srede gotovo ni o čemu drugom ne piše i priča.
Mozda je to "Vama" Svajcarcima nepoznato ali mi to znamo decenijama Wink. Ne zna mozda bas obican narod ali ko god se bar malo dotakao te tematike zna o cemu se radi. 
Inace, prva stvar koja se uci o sifri je da nemas sifru ako je nisi sam napravio. Ako si je kupio to nije sifra. 
To sto navodis su nama radili Rusi, takodje decenijama ali se svaki kupljeni sistem detaljno analizirao i prapravljao tako da vise nije mogao biti provaljen. 
Svi se secate onog aviona sa gomilom oruzja sa pocetka rata koje je onaj Hrvat dovukao iz inostranstva. Tu su bile i najsavremenije masine za sifru ali ih nikada nismo koristili jer nismo utvrdili da li se sifra moze razbiti ili ne.


RE: Sve i svašta - Braca - 02-14-2020

@Branko Tod:
Da, to je jedna od tih mašina, potpuno elektronska, a priča je počela mnogo ranije, još s mehaničkim mašinama.
Jugoslavija je kupovala te mašine u kontinuitetu: kao što sam napisao, CIA je za vreme ratova 90-tih želela da uđe u njih.
Knjiga koju si postavio je opšti priručnik za šifrovanje u nemačkoj mornarici. Enigma se pominje tek na kraju, u kontekstu upotrebe modela iz kopnene vojske u mornarici.

@Zare: Jugoslavija se nalazila između Scile i Haribde i nije smela da veruje nikome. Zato su se odlučili za švajcarske mašine, a kao što se sada vidi, nisu verovali ni njima.
Nisam siguran da je priča o posebnom modelu uređaja za JNA bila poznata. Sigurno je da ta tajna nije odata ni jednoj od zemalja iz Pokreta nesvrstanih, jer napr. CIA inače ne bi bila u stanju da za vreme pregovora Egipta i Izraela u Camp David-u 1978. godine sve vreme čita poruke koje su Egipćani razmenjivali sa svojim arapskim saveznicima, i da na taj način SAD iz tih pregovora izvuče maksimum za Izrael.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - emiSAr - 02-14-2020

@Braca, CIA ima prste u mnogim naizgled nemogucim kombinacijama-u firmama koje proizvode elektronske
komponente. Sad vec pokojni, moj kum jedne prilike dok je rjesavao neki problem sa ugradjenim ITT
komponentama, pola u sali pola u zbilji me upita: Imas li jos onaj dzepni prirucnik za drzavne udare-misleci
na ITT knjizicu koju sam imao-sa unutrasnjim semama IC kola.-
Poznat mi je slucaj i ljudi koji su modifikovali tu CH masinu, iako tvornica tvrdi da je osim tastature ista kao
ostale masine.-
pOz