DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - ZASto - 12-07-2018

A koji ti je operativni sistem?
Ako je 64-bitni, džaba ste krečili za Mach3.


RE: Sve i svašta - Makso - 12-07-2018

Windows 10 32-bit.


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-07-2018

Sa 10-kom neće moći. Poslednje 32-bitno je Win7 pod kojim Mach3 radi.
Razvoj programa je prestao pre oko 5 godina.
Znači, XP, 2000, Vista, 7, i sve to isključivo 32-bitno
Ako hoćeš da se zanimaš CNC-om, za početak, da se ne bacaš u trošak, nabavi jedan arduino nano i naprži mi Grbl 1.1f https://github.com/grbl/grbl
Ko komtrolni softver ili UGS: https://github.com/winder/Universal-G-Code-Sender , ili bCNC: https://github.com/vlachoudis/bCNC
Ako hoćeš ozbiljno da se zanimaš CNC-om onda ćeš morati da malo odrešiš kesu. Npr. https://www.poscope.com/product/pokeys57cnc/ + Mach4
Pokeys 119€ + troškovi, Mach4 $200 bez ikakvih troškova.

Ja Mach3 gajim zbog drugara koji ima neku mašinicu (XP) a kada nešto pržucka 2.5W laserom, prebacuje se na bCNC/GRBL.
Pločica k'o tvoja Smile


RE: Sve i svašta - Makso - 12-07-2018

Da li postoji neki softver koji može raditi sa ovim mojim PCB-om na Windows 10, volio bih da pokušam njega iskoristiti, a sjetio sam se da imam i neki stari računar sa XP-om pa ću probati i na njega.?


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-07-2018

Sa paralelnim portom W8, W10 ne funkcionišu kada je u pitanju pokretanje CNC mašina.
Paralelni port zahteva realtime oparativni sistem da bi impulsi za pogon koračnih motora bili konzistentni.
Mach3, odnosno njegov drajver je veoma pametan hak skoro na nivou kernela, međutim posle sedmice to više ne pije vodunjer je MS svaštanešto izmenio i kodu.
Iskopaj taj stari XP i uživaj, ako imaš dobru licencu za Mach3.
Bez licence, limit ti je 500 linija koda, piratske umeju ponekad da prave problem


RE: Sve i svašta - Makso - 12-08-2018

Ćorak, haha, na tom starom nema ni LPT porta, jesam i baksuz.
Ništa, probaću sad preko Arduina, pa javljam rezultate.


RE: Sve i svašta - Makso - 12-08-2018

Probao sam sa bCNC softverom a na Arduino je upload-an GRBL source v1.1, i poveže se sa softverom normalno, ali kada pokrenem osu ručno motor krene do određene brzine i onda se ukoči jer neće brže i kako brzina pada pred zaustavljanje on počinje raditi sa te iste brzine obrtanja na kojoj je i stao, da li je to do vremena u pulsevima ili nešto drugo?


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-08-2018

Koristiš li Skype? Viber? WhatsApp?
Pogledaj privatne poruke!


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-08-2018

Sve u svemu, Stavi neko malo ubrzanje, tipa 50 i povećavaj brzinu do momenta kada se motor zablokira. To ti je maksimalna brzina do koje možeš da ideš. Smanji je za 20-ak%.
Kreni da povećavaš ubrzanje, opet do momenta kada se motor zablokira (počne da "ne postizava" Smile ) i smanji za oko 20-ak%.
To bi trebalo da bude to.
Kod Z ose, podešavanje samo prilikom kretanja u vis. Na dole pripomaže gravitacija Big Grin


RE: Sve i svašta - Makso - 12-08-2018

Uspjeo sam osposobiti, za brzinu sam skonto, onda za drajvere sam imao problem jer koristim 2x TB6560 i 1x TB6600 i ova dva rade a TB6600 neće pa neće, i probao sve i svašta, na kraju otkačim njegov Enable od ova dva i napojim direktno sa 5V i proradi, taj drajver traži invertovan Enable.
Hvala puno na pomoći. Smile

Sad me interesuje kako najlakše konvertovati crtež u g-code iz npr. sketch up-a?


RE: Sve i svašta - ddanijel - 12-08-2018

Posto vec si dosao do arduina baci oko na :
https://www.estlcam.de/

ovo je "all in 1" resenje , moze da se proba, a ako ti ozbiljnije treba licenca je 50ak eura sto je za ovakvo parce softvera dzaba.
Dobro je sto estlcam generise gcode i direktno drajvuje cnc, nema koriscenja vise softvera, exportovanja g koda i slicno.
Drugar i ja ga uspesno koristimo vec 2 godine na velikoj cnc masini za obradu i prosecanja drveta.
Kada instaliras estlcam uradis podesavanja , brzine, ubrzanja, enable, step , invertovanja i slicno, i iz njega programiras arduino.
Znaci upucas firmware u arduino direktno iz estlcam softvera sa svim podesavanjima.
U svakom slucaju moras probati da bi znao o cemu ti pricam. Meni nije jasno iskreno da neko danas pored ovako necega se zlopati sa mach-om .


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-09-2018

A šta fali Mach-u?
Kada ga pošteno izkonfigurišeš, napraviš gomilu makroa i središ User Interface, sve radi k'o sat.
Podrazumeva se da se ne koristi originalni screen set Smile



Inače, kada je 2D u pitanju, crtam u Corel-u, izvezem u .pdf a ostatak odradim u Vectric Aspire-u
A i 2.5D u Aspire-u, ima dobre alate za modelovanje.


RE: Sve i svašta - ddanijel - 12-09-2018

Ne znam jesi li probao nekad estlcam ? Ako nisi preporuka je da probas, moze da ti se svidi pa onda da komentarisemo sta fali jednom , a sta drugom.
Mi smo probali i mach medjutim estlcam nam je mnogo bolje legao, pogotovu sto ne radimo neki poseban 3D tako da nemamo potrebe za vectricom kao medjukorakom.
Za 2D ti crtas vektor pa izvozis pdf koji ucitavas u vectric pa iz njega podesavas, pa ponovo izvozis g-code koji napokon ucitavas u mach.
Sa estlcam se ima 1 korak manje, vektor se direktno ucitava u njemu , podese se dubine, brzine i na 2 klika se iz njega pokrece cnc masina.
Ako se u toku rada primeti neki nedostatak stopira se izvrsenje i bez izlaska iz estlcam se izmeni parametar koji treba i nastavi izvrsenje programa od linije na kojoj je stao.
Svakako neko ko duze vreme radi na mach je veoma tesko da isti promeni jer navika je cudo, znam i iz iskustva sa drugim stvarima jer spadam u grupu ljudi koja ne voli da menja ono sto radi i na sta je navikla.
Meni je verovatno ovo sa estlcam lepo leglo jer koristim i laser koji ima softver slican estlcamu, direktno se ucitava vector i drajvuje laser rezac, bez potrebe za medjukorakom i generisanjem g-koda.
edit:
da dodam samo da za nesto sto mi donosi novac najcesce gledam da koristim licenciran softver, a kupiti mach + vectric kosta ihaha, sa druge strane cnc nam ne donosi novac u tom obimu da bi se isplatila kupovina istog, a zlopacenje sa krekovanjem i slicno ne mogu sebi da dopustim jer pogotovu sa mach to ume da radi pa malo da ne radi kako valja i nikad da mu udjes u trag, a takva su nam iskustva bila kroz mesec dana zlopacenja sa machom.
Zato za 50eura koliko je kostao estlcam sam dobio nesto sto mi omogucava regularnu licencu i parce softvera koje zaista radi za sve pare sto bi rekli i umesto da nesto radim u vise koraka kroz razlicite softvere, ovde zavrsim sve kroz njega, cak za neke prostije stvari ne moram da crtam vector nego direktno u estlcam se nacrta i pusti obrada/secenje.


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-09-2018

Na svu sreću sa Mach-om nemam problema, imam validnu, svoju, licencu tako da nemam problema sa oće radi oće brlja Smile. Licenca dobijena od A. Fenerty-ja pre dosta godina, za dž.
Što se Aspire-a tiče tu ... Big Grin
CNC mi ne donosi nikakve novce, ali mi pričinjava zadovoljlstvo.


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 12-09-2018

Prosli tjedan sam napokon kupio 10 metara vga labela pa sam spojio na pc jos jedan monitor tako da mogu ispred sebe imati šemu kada radim na nečemu.


RE: Sve i svašta - Dragan100 - 12-10-2018

(12-09-2018, 11:42 PM)Khadgar2007 Wrote: Prosli tjedan sam napokon kupio 10 metara vga labela pa sam spojio na pc jos jedan monitor tako da mogu ispred sebe imati šemu kada radim na nečemu.

Još nekako tu u blizinu i dodatni miš postaviti ... da možeš šarati po shematiku tu odmah a ne "trčkarati" malo simo malo tamo...

Fantastian radni prostor, a vidi tek onaj "bulbo"! :-)


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 12-10-2018

Miš mi je ionako bežični tako da lako za to.
Veći je problem sama efektivna površina stola koja je možda nekih 1m sa 0,5m znači za sitnice polemiti sasvim ok ali da krenem u totalno rasturanje nečega kao što je ovo pojačalce sa slike to se može zaboraviti. Stavim jednu stvar na stol,drugu, treću i već je gužva zbog koje elan za bilo što napraviti pada logaritamski...


RE: Sve i svašta - Macola - 12-10-2018

(12-10-2018, 07:10 AM)Khadgar2007 Wrote: Miš mi je ionako bežični tako da lako za to.
Veći je problem sama efektivna površina stola koja je možda nekih 1m sa 0,5m znači za sitnice polemiti sasvim ok ali da krenem u totalno rasturanje nečega kao što je ovo pojačalce sa slike to se može zaboraviti. Stavim jednu stvar na stol,drugu, treću i već je gužva zbog koje elan za bilo što napraviti pada logaritamski...

Zato ja imam dva ipo stola (jedan je poprečno pa formira T i u tom srednjem delu stoji merna oprema) i sve je uvek puno :-) Ne smem da fotografišem :-)


RE: Sve i svašta - ZASto - 12-10-2018

Kreativni nered Big Grin


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 12-10-2018

Ne smeš da fotografišeš jer bi sigurno mlađi forumaši bez te opreme došli tebi u posjet,vezali te, i otuđili sav instrumentarij. Tongue

@Dragan100
Ona lampa je gu-81,Gosha mi ju je dao kada je jednom prolazio kroz Hr.Koliko znam neispravna je ali grijanje radi tako da se može složiti nekakva noćna lampa/grijalica jer je 12V/11A njezino grijanje. hihi