DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - branko tod - 11-16-2018

(11-16-2018, 12:25 PM)1van Wrote: Da li znate gde mogu da nabavim Eumig Mark 607 D belt (motor) u Srbiji (da li neko uopste servisira ovakve uredjaje)? Jedini link koji sam nasao je ovaj: https://shop.van-eck.net/BT-0036-M.html, da li znate da li je ovo OK dobavljac?

Hvala,
Ivan


Ivane, imaš li staru gumicu, koje su joj dimenzije?


RE: Sve i svašta - 1van - 11-17-2018

@branko tod
Kada je prijatelj odneo uredjaj u servis rekli su mu da je gumica istrulela. Kada sam prijatelju pokazao link iznad rekao je da je to ta gumica.
Nemam vise informacija ... hvala Smile


RE: Sve i svašta - Zoksy - 11-18-2018

Pozdrav svima. Ranije sam pravio malu cnc masinu za pcb koja je bila povezana preko paralelnog porta( drajveri sa l297 i tranzistorima).
Posto nemam vise racunar sa paralelnim portom predpostavljam da to sada ide preko usb.
Moje pitanje je koja kartica sta i kako i sta najpouzdanije radi. Da li je potrebno dodatno instaliranje te kartice ili? Unapred hvala na odgovoru i nemojte mi zameriti na neupucenost jer sam se udaljio od toga. Zaboravih , koristio sam mach3. Pozdrav. Pitanje sam postavio i na drugom forumu , Zoksy.


RE: Sve i svašta - gimba - 11-18-2018

(11-18-2018, 11:04 AM)Zoksy Wrote: Pozdrav svima. Ranije sam pravio malu cnc masinu za pcb koja je bila povezana preko paralelnog porta( drajveri sa l297 i tranzistorima).
Posto nemam vise racunar sa paralelnim portom predpostavljam da to sada ide preko usb.
Moje pitanje je koja kartica sta i kako i sta najpouzdanije radi. Da li je potrebno dodatno instaliranje te kartice ili? Unapred hvala na odgovoru i nemojte mi zameriti na neupucenost jer sam se udaljio od toga. Zaboravih , koristio sam mach3. Pozdrav. Pitanje sam postavio i na drugom forumu , Zoksy.
Pozdrav Zoksy,
ne znam kakvu si masinu pravio ali mozes da iskoristis Arduino i GRBL firmware za njega i to ce super da radi. Probao sam vec bas sa L297 pa pricam iz iskustva. Samo probaj da opticki odvojis ceo Arduino od drajvera, ako nesto podje po zlu da ne vrisne komp.


RE: Sve i svašta - Zoksy - 11-18-2018

Odvojeno je optokaplerima, koja je procedura indtalacije na kompu i moze li da radi na mach 3 jer njega imam? Hvala na odgovoru.


RE: Sve i svašta - gimba - 11-18-2018

(11-18-2018, 11:33 AM)Zoksy Wrote: Odvojeno je optokaplerima, koja je procedura indtalacije na kompu i moze li da radi na mach 3 jer njega imam? Hvala na odgovoru.

Dve godine nisam pogledao to uopste tako da ti sad ne mogu reci nista precizno jer sam zaboravio iskreno. GRBL bi trebalo da radi sa bilo kojim G-Code generatorom, a Mach3 se bas dosta koristi tako da verujem da postoji neka podrska za taj software. Rekao sam ti za GRBL iz razloga sto bukvalno Arduino Nano mozes da kupis za 300 dinara, i posle 10 minuta zezanja sa upload-om firmware ti imas drajver za cnc. Ima previse informacija na netu oko GRBL-a tako da verujem da ces se snaci, a mislim i da je Miki radio dosta sa tim i verujem da ti moze pomoci. Nema na cemu i izvini sto ne mogu da ti pomognem vise.


RE: Sve i svašta - Zoksy - 11-18-2018

U svakom slucaju hvala, usmerio si me u kom pravcu da idem. Pozdrav.


RE: Sve i svašta - ZASto - 11-18-2018

Već si dobio odgovor na ES-u Smile


RE: Sve i svašta - Zoksy - 11-18-2018

Jos jednom hvala. Puno toga mi je sada jasno a vidim da ima i na netu puno toga na tu temu. Ide zima pa da se malo zanimam. Pozdrav


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 11-18-2018

(11-18-2018, 11:04 AM)Zoksy Wrote: Pozdrav svima. Ranije sam pravio malu cnc masinu za pcb koja je bila povezana preko paralelnog porta( drajveri sa l297 i tranzistorima).
Posto nemam vise racunar sa paralelnim portom predpostavljam da to sada ide preko usb.
Moje pitanje je koja kartica sta i kako i sta najpouzdanije radi. Da li je potrebno dodatno instaliranje te kartice ili? Unapred hvala na odgovoru i nemojte mi zameriti na neupucenost jer sam se udaljio od toga. Zaboravih , koristio sam mach3. Pozdrav. Pitanje sam postavio i na drugom forumu , Zoksy.

Ako hoces tj ako ti je lakse imam  polukonfiguraciju tj maticnu sa procesorom i ram memorijom . Ta maticna ima paralel port , samo ti fali hard , napajanje i kuciste.
To je amd athlon 64 x 2 mislim da je ram 4gb ...


RE: Sve i svašta - Braca - 11-20-2018

Ne znam kako je kod vas, ali ovde je od 1. septembra zabranjena prodaja lemne žice sa olovom. Pre neki dan pročitah da su udruženja potrošača išla po radnjama i proveravala da li se odluka poštuje, pa su neki prodavci morali da se pravdaju.
Ja ne volim da radim sa bezolovnim lemom, pa sam kod Mouser-a naručio zalihu standardne Pb/Sn legure sa 3% srebra za nekoliko narednih godina.

Do djavola, lemim sa olovom od svoje 12. godine, mada prihvatam da u uslovima serijske proizvodnje olovna isparenja mogu da budu opasna po zdravlje.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - branko tod - 11-20-2018

Mrzim lemnu žicu bez olova !!!!!



RE: Sve i svašta - Macola - 11-20-2018

Očekivana vest i razlog za pravljenje zalihe :-(


RE: Sve i svašta - ZASto - 11-20-2018

Ni ja je ne koristim Smile


RE: Sve i svašta - boro62promaja - 11-20-2018

Od svih stvari na ovome dunjaluku samo me dvije nikad nisu iznevjerile:
1. Golf II
2. Pasulj sa kobasicom

Potpisujem... BP


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 11-21-2018

Kada je reprodukcija muzike u pitanju ja sam potpuni 'digitalac' i mogu da nabrojim x elemenata prednosti vs vinil/gramofona ali me je ova gramofonska rucka
potpuno oborila s nogu. U jednu ruku i nije cudo jer je konstruktor matori lisac koji je radni vek proveo u fabrici cuvenih rezaca vinila (ploca) - 'Scully" i evo sada
pod stare dane ponovo briljira genijalnoscu u konstrukciji rucke. Tangencijalna koja nije tangencijalna i pivot koja nije pivot. Ukratko, osmislio je nosiljku za glavu
koja se ponasa kao tangencijalna rucka ali nema probleme tangencijalne rucke te u isto vreme pivot rucka (sa osloncem) a nema probleme pivot rucke. Genijalno.

YT snimak - prikaz kretanja i stabilnosti u pracenju traga i link ka celoj temi na diyaudio.com u prilogu. Nadam se da ce autor naci finansijera za ovaj projekat.

A revolutionary pivoting tangential tone arm by "Straight Tracker":




Dakle njoj ni namerno 'cuskanje' nece uznemiriti glavu u savrsenom pracenju brazde  Smile  
       
Tema na DIYAudio.com sa dosta slika, pitanja i objasnjenja: https://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/327684-revolutionary-pivoting-tangential-tone-arm.html


RE: Sve i svašta - gorankg - 11-26-2018

Kilogram će od 2019 biti redefinisan. Nema više komada sačinjenog od 90% platine i 10% iridijuma

http://www.npl.co.uk/educate-explore/kibble-balance/


RE: Sve i svašta - Braca - 11-27-2018

Ko se interesuje za slušalice, male plejere, odn. DAC-ove, ne verujem da može naći kompletnije informacije i test rezultate nego na ovoj ruskoj stranici:
https://www.reference-audio-analyzer.pro/
Imaju jako dobar softver za analizu koji su sami razvili, šteta je samo što ga ne prodaju.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - Makso - 11-29-2018

Možda sam davno spominjao, ali se ne sjećam...

Da li je neko razmišljao ili je zainteresovan ili je već nešto takvo pravio, pošto imam neki trafo za pojačalo i razmišljao sam da upakojem neko Apex-ovo pojačalo, najvjerovatnije AX11, 4 kanala, e sad isto tako razmišljam da to pojačalo bude neko moderno/digitalno pojačalo, sa nekim displejom na touch sa nekim raznim podešavanjima, tonske regulacije, monitoring temeperature izlaznih stepena, potrošnja pojačala, ekvilajzer kao podešavanje i kao analizator sa vu metrom, sa kombinacijom Arduina, STM-a ili RaspberryPi?
Vjerujem da neko ima iste ili slične ideje, pa reko da pitam, jer ta ideja mi se dugo vrtila po glavi... Smile


RE: Sve i svašta - tesla017 - 11-29-2018

Druze makso Wink

link