DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 06-09-2017

Pa zato se nakon korištenja dobro to opere i nema ostataka paste koja bi razjedala bakar. Osim ako kojim slučajem pasta ne izreagira sa tinolom koji se nanaša i tako "ostane" na pločici unatoč pranju.


RE: Sve i svašta - saggit - 06-09-2017

(06-09-2017, 02:35 PM)Dackotronic Wrote: Imam jedno pitanje u vezi sa kalaisanjem pcb vodova pastom za meko lemljenje ???

Imam pastu sa slike 





Dali je to ta pasta ?

Procedura je verovatno , namazati pcb pastom potom fenom grejati dok se ova ne istopi i ne uhvati za bakar i sta onda jel trebam smirglom poravnati to malo ili iz prve ispadne onako glatko , lepo ?

Nikad nisam probao pa me zanima pa reko cisto da pitam .

pozdrav

Aca je postavio video. Odradi tako, i nećeš imati problema.



RE: Sve i svašta - Dackotronic - 06-09-2017

Tacno mi glava sluzi za podsisivanje ???? pa ja skroz zaboravio za taj Acin video , Saggit hvala sto me podseti????


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 06-11-2017

Uspeo sam  Big Grin nije bas glatko ko staklo nije bas lepo za oko  ali to je to , bitno da je bakar zasticen .



Gledao sam da nanesem sto tanji sloj paste a sto vise ravnomerno , ali pasta izgleda ima krupnu strukturu i to bude ovako malo neravno no zadovoljan sam .


RE: Sve i svašta - branko tod - 06-11-2017

[Image: suicide_fool-edit.gif]


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 06-11-2017

He he Branko zar je toliko lose  Big Grin


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 06-11-2017

Jeste toliko je loše... Treba malo prakse, kao i meni,ali nemam fen i ne da mi se igrati sa njime,a trebao bi... Dodgy

Inače sa lemilom bi kao od šale napravio da izgleda kao ogledalo.


RE: Sve i svašta - mikikg - 06-11-2017

Mene interesuje kakva je bila bakarna podloga, da li je ona bila "krzava" pre nego sto je nanesen kalaj?

Ako je bila "krzava" ne pomaze ni jedna metoda da izgleda bolje.

Inace za ovaku malu plocicu se rucno leminicom za 5 minuta kalaise bez problema kada je bakarna podloga skroz ravna, bez fleka i rupica, na takvu povrsinu moze vise metoda da se primeni i da ispadne ok.


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 06-11-2017

Ja kada čistim bakar prije nanašanja fotofilma ili lemne paste nimalo ne štedim na vimu i ribanju sa onom "žicom" koja se koristi za ribanje suđa.


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 06-11-2017

(06-11-2017, 07:42 PM)Dackotronic Wrote: Uspeo sam  Big Grin nije bas glatko ko staklo nije bas lepo za oko  ali to je to , bitno da je bakar zasticen .



Gledao sam da nanesem sto tanji sloj paste a sto vise ravnomerno , ali pasta izgleda ima krupnu strukturu i to bude ovako malo neravno no zadovoljan sam .

ili je bio predebeo sloj,ili je pasta malo starija,ili što je najverovatnije bila previsoka temperatura odnosno fen preblizu. električno nema veze,biće puno ljepše kad se poleme elementi. tad će i taj višak kalaja da se povuče uz lemne tačke. treba uzeti u obzir i da je to mala pločica pa je i svaka neravnina na njoj naizgled puno veća.


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 06-11-2017

(06-11-2017, 10:42 PM)mikikg Wrote: Mene interesuje kakva je bila bakarna podloga, da li je ona bila "krzava" pre nego sto je nanesen kalaj?

Ako je bila "krzava" ne pomaze ni jedna metoda da izgleda bolje.

Inace za ovaku malu plocicu se rucno leminicom za 5 minuta kalaise bez problema kada je bakarna podloga skroz ravna, bez fleka i rupica, na takvu povrsinu moze vise metoda da se primeni i da ispadne ok.

Podloga tj bakar je bio bez neravnina i rupica ociscen sitnom smirglom , plocica jeste mala i naravno da moglo i lemilicom to da se okalaise ali sam hteo da probam onom pastom i fenom i eto to je sto je ispalo.

Naravno uz malo prakse bice bolje mozda nadjem i neku finiju pastu jer mi se ova cini nekako ??? kao ona za pranje ruku  Undecided bukvalno osecas zrnca u prstima , ako me razumes.


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 06-11-2017

Ja koristim pastu marke Felder Cu-RoFIX3 i zrnca su veoma sitna.


RE: Sve i svašta - TDA - 06-12-2017

Ja sam obično kalaisao pločice uz pomoć pletenice za razlemljivanje.


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 06-12-2017

Zadatak
Polažu Mujo i Haso fiziku na Fakultetu.
Prvi na usmeni ulazi Mujo i profesor mu zadaje zadatak.
• Recimo, Mujo, da putuješ vozom i toplo ti je u kupeu. Šta ćeš da uradiš?
• Pa, otvorim prozor.
• E, odlično. Prozor ima površinu 1.5 m2, kupe ima zapreminu 12 m3, voz juri 80 km/h ka zapadu, duva južni vetar 5 m/s. Za koliko će se izvetriti kupe?
Mujo, naravno, nema pojma i padne na ispitu. Izlazi iz kabineta i ispriča Hasi šta je bilo. Sledeći ulazi Haso i profesor opet započinje priču.
• Recimo, Haso, da putuješ vozom i toplo je u kupeu. Šta ćeš uraditi?
• Skinem sako.
• Jako je toplo!
• Skinem džemper i košulju!
• Strašna vrućina i još ti je toplo!
• Skidam pantalone i čarape!
Iznerviran profesor počne da besni.
• I šta misliš preko od tebe sedi crnac kojem počinje da se diže dok se ti skidaš. Šta onda?
• MA MOŽE ME JE%ATI CIJELI KUPE ALI JA PROZORA NE OTVARAM!


RE: Sve i svašta - dejansd - 06-12-2017

Dackotronic
Previse si grejao nanetu pastu.Zrnca su se momzda stvorilaposto je pasta nekada bila presusena.Probaj manju kolicinu paste razrediti malo destilovanom vodom. Kada grejes plocicu fenom nije neophodno da vidis da se kalajna pasta otopi u principu kada se dobro osusi fenom operes u vodi,istrljas nekom krpom npr nakon pranja imas savrsen rezultat. Od ovoga bolje ne umem da objasnim. Potrebno je malo vezbe najbolje na necemu bezveznom. I dalje ova plocica moze da se uradi pletenicom i lemilicom.


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 06-12-2017

(06-12-2017, 10:18 PM)dejansd Wrote: Dackotronic
Previse si grejao nanetu pastu.Zrnca su se momzda stvorilaposto je pasta nekada bila presusena.Probaj manju kolicinu paste razrediti malo destilovanom vodom. Kada grejes plocicu fenom nije neophodno da vidis da se kalajna pasta otopi u principu kada se dobro osusi fenom operes u vodi,istrljas nekom krpom npr nakon pranja imas savrsen rezultat. Od ovoga bolje ne umem da objasnim. Potrebno je malo vezbe najbolje na necemu bezveznom. I dalje ova plocica moze da se uradi pletenicom i lemilicom.

Hvala na savetu , i meni je padalo napamet da je malo razredim destilovanom vodom , posto neko tu napisa bas da je i sama pasta na vodenoj bazi.


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 06-14-2017

Da neotvaram novu temu potrebna mi je sema za ovo pojacalo ja sam nesto trazio na netu ali bezuspesno

PIONEER VSA303


RE: Sve i svašta - Jevrem - 06-14-2017

ima i na elektrotanya i na hifiengine. ukucajte u google izaci ce Vam


RE: Sve i svašta - Dackotronic - 06-14-2017

(06-14-2017, 06:20 PM)Dragan83 Wrote: Da neotvaram novu temu potrebna mi je sema za ovo pojacalo ja sam nesto trazio na netu ali bezuspesno

PIONEER VSA303

Ja ga skinuh od negde , ali nemogu da ga uplodujejm ovde iz nekog razloga Undecided ima 9Mb pdf , daj mi u pp tvoj mail pa ti saljem


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 06-14-2017

(06-14-2017, 06:39 PM)Dackotronic Wrote:
(06-14-2017, 06:20 PM)Dragan83 Wrote: Da neotvaram novu temu potrebna mi je sema za ovo pojacalo ja sam nesto trazio na netu ali bezuspesno

PIONEER VSA303

Ja ga skinuh od negde , ali nemogu da ga uplodujejm ovde iz nekog razloga Undecided ima 9Mb pdf , daj mi u pp tvoj mail pa ti saljem

ok, primljeno, hvala....