DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 08-09-2015

Meni treba Vout 0-80V Wink Inače kužim da šema radi u lebdećem spoju tako da u teoriji može da se podesi za bilo koji napona samo da mu je Vout u opsegu od 50V,recimo 300-350V(koliko sam ja skužio).


RE: Sve i svašta - mikikg - 08-09-2015

Nije problem toliki izlazni napon, sa discipacijom je najveci problem.
Ja sam te LM10 nabavio sa namerom da ih ugradim u havarisan Iskra NE062 (60V 5A) ali se posle ispostavilo da je tu sve bilo ispravno sem trafoa koji sam zamenio. Iskra je u tom modelu imala 6 komada 2N3773 na bas velikim hladnjacima i imali su releje/preklopnike koji su sekundar (ulazni napon) podelili u tri opsega.
Heh, da vidis vrucinu kada vucem 5A sa 1V, posle pola sata unutra sve vrelo, i to je jos i dobro, da nemaju preklapanje sekundara to bi otislo u vecna lovista jer se SOA od tranzistora debelo narusava ...
Cak su tranzistori montirani na hladnjake bez izolatora zbog bolje termicke provodljivosti ali su naravno morali onda ceo hladnjak da izoluju od kucista!


RE: Sve i svašta - Milan_kg - 08-09-2015

Pozdrav svima,
ideja sa LM10 izgleda super. U svakom slucaju nacrtacu stampu za ovo.

Quote:Nacrtaj plocicu i dobijes od mene dva integralca Wink
Hvala Smile

Za ovaj mali ispravljacic sam smislio nesto drugo.
Sada sam brljao po kutiji i nasao plocicu koju sam davno nacrtao ali je nikada nisam do kraja testirao i probao.
Rec je o regulatoru sa L200C
Ovo izgleda da ce da bude sasvim OK za ovaj mali ispravljac.

Hladnjak cu da izbacim na zadnju stranu kutije pa ce biti dovoljno mesta za neki normalni trafo da se uglavi.







RE: Sve i svašta - Milan_kg - 08-09-2015

Sto se OP amp-a sa njihove sheme tice stavili su neki LS404


Ima li neko ideju sta bi moglo da ga zameni od OP amp-a u 8 pinskom kucistu?
Ovaj nema kod Comet-a a i da ima verovatno bi mi do nove godine isporucili ..... Sad
Trenutno sam stavio prvi koji sam nasao.


RE: Sve i svašta - mikikg - 08-09-2015

Hmm, taj LS404 je prilicno jedinstven, ima dobre karakteristike ali ima i nezgodnu manu sto je vec interno frekvetno kompenzovan sto se sad malo teze nalazi a i otezavajacu okolnost sto vec imas gotovu plocicu.
Svi ostali poput LM324, TL074, razne OPA-e su uglavnom bez frekvetne kompenzacije pa ako bi njih koristio morao bi da nakalemis nekave R/C clanove po svakom OP da nebi prooscilovali ...

Uh izvini, mislio sam da se radi o cetvorostrukom OP pa sam zato spomenuo ove modele ali u sustini isti problem ostaje ...


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 08-09-2015

Mikikg,jasno mi je sve to sa disipacijom.Imam trafo od 450VA koji sam kupio davno kada sam mislio da mi je dovoljan ispravljač od nekih 40V na izlazu. Trafo ima pomoćne namotaje od 12V te glavne od 35V. E sljedeći je problem što sam mislio taj trafo prodati i kupiti novi koji mi odgovara. Naravno da nije bilo zainteresiranih za prodati 450VA trafo a glupo je da stoji i sakuplja prašinu,a i nije da se ima novaca na bacanje za kupovinu novoga.
Plan u teoriji je sljedeći. Napraviti preklapanje "sekundara" tj. napraviti duplikator napona za viši naponski opseg,a neduplicirani napon koristiti za niži naponski opseg. Problemčić vidim upravo u SOA bipolaraca a 70*1,41 je u grubo 100V što je preblizu za moj ukus. Naravno da bi se mogao napraviti i predregulator koji bi recimo to skinuo na nekih 80V ili možda u seriju spojiti tranzistore...
Struje koje bi mislio vući na tako visokim naponima ne bi prešle nekih 1A a za niži napon recimo 3A je sasvim dovoljno.


RE: Sve i svašta - Macola - 08-10-2015

(08-09-2015, 09:48 PM)Milan_kg Wrote: Sto se OP amp-a sa njihove sheme tice stavili su neki LS404


Ima li neko ideju sta bi moglo da ga zameni od OP amp-a u 8 pinskom kucistu?
Ovaj nema kod Comet-a a i da ima verovatno bi mi do nove godine isporucili ..... Sad
Trenutno sam stavio prvi koji sam nasao.

U potpunosti ga "prekriva" značajno bolji "brat" od bivše Motorole (sada ON semi).

Umesto LS404 može direktno, pin na pin i bez ikakvih spoljnih dodataka MC33274,
a umesto LS204 ide, takođe pin na pin, MC33272.

Oba Motorolina su daleko bolji op-amps u svim performansama a namenjeni su za single supply.
Odnosno, to su praktično vrlo superiorni implementi za osnovu poput LM324 i LM358.

Svi single supply predisponirani op-amps se lako prepoznaju po tome što na ulazima imaju obavezno PNP tranzistore.
To je zbog toga što tako mogu "dohvatiti" common mode do čak -0.3V ispod negativnog napajanja, bilo ono masa ili -Vee.

Pozz


RE: Sve i svašta - Milan_kg - 08-11-2015

Quote:Umesto LS404 može direktno, pin na pin i bez ikakvih spoljnih dodataka MC33274,
a umesto LS204 ide, takođe pin na pin, MC33272.

Hvala na savetu Macola. Smile


Danas mi je preko brze poste stigao ovaj "ispravljac", i evo mali review istog....

Odakle poceti, pa naravno Safety First!

Kutija metalna, trafo pred raspadom a kabal i viljuska bez uzemljenja. Po fazonu "Nece valjda..."

Srednji prikljucak na prednjoj ploci oznacen kao GND nije spojen nigde... A zasto bi i bio ?


Sledeca tacka je izlazni tranzistor. Isti je na celicni lim stegnut bez i kapi termo paste. Suv k`o...


Evo i PCB za merenje napona i struje.


A evo i glavne plocice.


Kao i slike celog "Uredjaja"



RE: Sve i svašta - TDA - 08-11-2015

Smešno i žalosno...


RE: Sve i svašta - tesla017 - 08-11-2015

Morao sam bilo je jace od mene predobraaa Big Grin



Imam jednog prijatelja koji cesto kaze:

Турски серији,
Српска музика,
Бугарски пасоши,
ДА НИ ЖИВЕЕ Македонија.

Smile


RE: Sve i svašta - TDA - 08-12-2015

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/582223/Makedonija-dobila-Ministarstvo-soka
Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Sve i svašta - Milan94 - 08-13-2015

Juce mi je na servis doso servo korektor napona. Danas sam uhvatio vreme da proverim sta je crklo i ispostavilo se da je crko jedan tranzistor TIP41 koji ukljucuje servo motor. Zamenom tog tranzistora korektor je proradio.

Znao sam na kom principu servo korektori rade ali nisam imao prilike do juce da se licno upoznam.

Posto je meni bio interesantan ovaj korektor napravio sam par fotki koje cu podeliti sa vana cisto da vidite kako to izgleda iznutra.
Kinezi su elektroniku resili sa jeftinim OP LM324 iako sam ja mislio da je tu stavljen neki mikrokontroler jer u poslednje vreme ja svuda guram MCU pa sto nebi i kinezi ali oni stede na svemu.  Big Grin 
 
Posmatrao sam klizac na trafou i nije mi jasno kako onaj grafit koji klizi po namotaje ne prespaja dva namotaja koji su jedan pored drugog jer da ih prespaja javilo bi se zagrevanje grafitne cetkice jer se pravi kratki spoj izmedju ta dva navojaka a tu je napon pola volta ali je struja ogromna?

Pozdrav


RE: Sve i svašta - branko tod - 08-14-2015

Posle borbe sa vrućinom i rada gotov je ormarić:



RE: Sve i svašta - tesla017 - 08-14-2015

Auuuu spejs satl Big Grin

Svaka cast Smile


RE: Sve i svašta - dejansd - 08-14-2015

Jel ovo digitalna lemna stanica za desetak radnih mesta ? Smile
Jednostavno mi se nadovezuje na Dual-ov rad Smile


RE: Sve i svašta - branko tod - 08-15-2015

evo ga test


RE: Sve i svašta - mikikg - 08-15-2015

Branko, ako nije tajna, kakva je to masina u pitanju?


RE: Sve i svašta - branko tod - 08-15-2015

Nije tajna. To je novo napravljena presa od 150 tona. Radi u mojoj firmici u kojoj se bavimo proizvodnjom balističke zaštite.

Nema baš puno veze sa ovim forumom , ali ja sam da u duši i srcu elektroničar. A sa obzirom da baš i ne stižem da se
zadnja dva meseca bavim ničim drugim od puštanja novog pogona u rad, ajde da zakačim i ja nešto od mojih radova da
se malko hvalim Smile Da ne pomisle ljudi da baš ništa ne znam.

Imam  problem sa odgovorima. Ovo šaljem preko brzog odgovora, jer kada otvorim "Novi odgovor" izaće mi gomila teksta  sa uputstvom:
Задебљано
Искошено
Облик Слова
Убаци слику
Убаци мејл
Убаци смајлић
Убаци Цитат
Увећај
Преглед изворног кода i ostalih uređivača teksta koje sam pobrisao, a na dnu ostane prozor visine 2mm za tekst.
Nešto sa verovatno pobrljao u setovanju, ali ne znam šta. Pomoć


RE: Sve i svašta - tesla017 - 08-15-2015

Odlicna sprava Branko Smile

Mislim da je najverovatnije problem u Browser-u jer kod mene sve radi sasvim normalno. Ako imas IE ili neku slicnu alternativu probaj kroz njega da vidis da li je i tamo slicna situacija Smile

Javicu Ivan-u da pogleda za svaki slucaj Wink


RE: Sve i svašta - tesla017 - 08-15-2015

Drug Nedzis me u zadnje vreme jako odusevljava i nasmeje do suza na fb ovo sam morao da podelim sa vama Big Grin

Zašto imigranti idu preko Balkana u EU ?
Da bi zaslužio raj prvo moraš kroz pakao da prodješ.

Smile