DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 05-20-2015

hvala za info - lako će biti da ću se počastiti prvog... Smile


RE: Sve i svašta - mikikg - 05-22-2015

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ME4Xe53TMxI


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 05-23-2015

(04-21-2015, 04:56 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: registrovao se i sad čekam...nikad nisam radio sa tim programom.


dobio mejl da mogu da skinem ovaj program,skinuo ga i nemam pojma odakle i kako da krenem... Big Grin

tu je pa ću se vremenom valjda snaći...


RE: Sve i svašta - nik - 05-23-2015

(05-23-2015, 09:08 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: ... dobio mejl da mogu da skinem ovaj program,skinuo ga i nemam pojma odakle i kako da krenem... Big Grin ...

Ako si skinuo samo 'installer' - ceka te jos ~500MB skidanja.
Ako si i to uradio, uvek moras da se 'prijavis' jer se sve odvija uzivo na interneti pa su i tvoji projekti 'u oblaku'.

Sve ostalo je lako, pocnes od prvog projekta, linija tamo, linija vamo Big Grin


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

Ima jedno pitanje i vezi PCB-a , jel dobra ova folija  sa doljnenjg linka za izradu PCB-a u odnosu na  improvizovane papire sa kalendara i slicno...



http://www.kupujemprodajem.com/PCB-transfer-folija-22282799-oglas.htm?filter_id=2298


RE: Sve i svašta - Risto - 05-24-2015

Imam je ja i meni je radila bolje nego casopisi.
Doduse samo sam je jednom isprobao.

Ali ovde se vise isplati
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xa4+toner+transfer.TRS0&_nkw=a4+toner+transfer&_sacat=0


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

Ok sad sam pogledao link , pa meni to netreba u nekim velikm kolicinama, doduse malopre sam nasao u Pirotu isto to samo za 40din po jednom papiru A4....


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

Evo prvog PCB-a za probu al je crtan obicnim markerom Smile


RE: Sve i svašta - samuki - 05-24-2015

Moze i flomasterom ali sa toner transferom je mnogo ljepse ,ivice ispadnu pravilne. Zar nebi trebao okrenuti pbc na gore kad se stavi u kiselinu?


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

(05-24-2015, 02:07 PM)samuki Wrote: Moze i flomasterom ali sa toner transferom je mnogo ljepse ,ivice ispadnu pravilne. Zar nebi trebao okrenuti pbc na gore kad se stavi u kiselinu?

To je samo za probu reko da vidim kako ide to nagrizanje itd, sto se tice plocice na onim klipovima sto sam gledao okrenute su na dole pa sam i ja tako uradio e sad sta znam mozda moze i na gore...


RE: Sve i svašta - Risto - 05-24-2015

Da li je to ferihlorid ili kiselina? Lici mi ovako crveno na ferihlorid


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

(05-24-2015, 02:24 PM)Risto Wrote: Da li je to ferihlorid ili kiselina? Lici mi ovako crveno na ferihlorid

Ferhlorid....doduse posle nagrizanja plocice pridobio je zelenkastu boju...


RE: Sve i svašta - samuki - 05-24-2015

Ako je ferihlorid onda plocica ide prema dole , ako je kiselina ide na gore.


RE: Sve i svašta - Vlada021 - 05-24-2015

Moj ferohlorid je crne boje,nov,možda par pločica urađeno....


RE: Sve i svašta - emiSAr - 05-24-2015

Bilo kiselina HCl+hidrogen+dest voda, bilo rastvor ferihlorida, plocice se najbolje nagrizaju u vertikalnom polozaju u posudama
zvanim kivete uz prisilno pumpom dodavanje vazduha. Uz malo umjesnosti i u kucnoj radinosti da se napraviti kiveta-uska
vertikalna posuda sa dovodom vazduha na dnu.-

pOz


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

(05-24-2015, 03:04 PM)emiSAr Wrote: Bilo kiselina HCl+hidrogen+dest voda, bilo rastvor ferihlorida, plocice se najbolje nagrizaju u vertikalnom polozaju u posudama
zvanim kivete uz prisilno pumpom dodavanje vazduha. Uz malo umjesnosti i u kucnoj radinosti da se napraviti kiveta-uska
vertikalna posuda sa dovodom vazduha na dnu.-

pOz

Jel moze pumpa za mehurice iz starog akvarijuma za ribice Smile


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 05-24-2015

Upravo tako, može pumpa iz akvarija za ribice a raspršivač se također napravi u DIY varijanti i po meni je to najbolje. Ja sam "raspršivač" napravio od plastičnih cijevi za strujne instalacije. Na svakih 1-2cm probušio rupu 0,8mm i tako u tri reda. Na slici se vide tri cijevi, dvije "gornje" su raspršivači a donja je uteg jer ovo čudo neće da potone bez utega.  Tongue  

Ne moram niti spominjati koliko se brzo napravi PCB, kada se feriklorid zagrije i pusti raspršivač da uđe malo zraka u kiselinu pločice su gotove za nekih 10 minuta. Ide bome ekspresno možda i preeksresno pa se bojim da mi se ponekad ne podvuče kiselina ispod rubova vodova ali sve u svemu sa ovom napravom je moja priča o nagrizanju pločica završena. 






RE: Sve i svašta - emiSAr - 05-24-2015

Upravo ta, vibraciona, regulises joj protok vazduha prema zapremini posude-kivete kao i prema povrsini koja se nagriza.
Inace se posuda adekvatno akvarijumu radi od stakla, dovoljno je sa obje strane vertikalno postavljene plocice po1 do 1,5 cm
prostora, s tim da se ispod plocice ostavi dovoljno prostora gdje ce padati talog od nagrizanja a vazduh se uvodi po mogucnosti na sredini
ali iznad nivoa ostavljenog za talog. Kroz staklo se lijepo vidi kako se plocica nagriza. Inace i fabricki se plocice nagrizaju u vertikalnom
polozaju u mnogo vecim posudama i puno plocica istovremeno.-

pOz

@Khadgar 2007 vec postavio i slike pa ne moram "ganjati" moju opremu da slikam Smile


RE: Sve i svašta - Dragan83 - 05-24-2015

Ako dozvoli vreme probacu i tako nesto da napravim samo me interesuje dal je neko upucen dali ce mozda akvarijum da se raspadne posto je ovaj moj lepljen silikonom (dali ferhlorid steti silikonu), interesuje me samo jos jedno da potvrdim u vezi stampe za PCB a to je vrsta boje (tonera) koju treba da trazim u stampariji da mi odrade stampu na papiru da bi se to prenelo kako treba na PCB.....


RE: Sve i svašta - samuki - 05-24-2015

Crno bijela bojaSmile