DIY Electronic projects
Sve i svašta - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Sve i svašta (/showthread.php?tid=650)



RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 04-07-2015

ma jbg plaćeno je godinu unapred i to nešto uskoro ističe. nisu inače ovakvi ali kad krene-traje po tri-četiri dana i onda mjesec mjesec i po nema problema. e sad su ta tri-četiri dana u toku... moram ih sutra pozvati,nema mi druge.


RE: Sve i svašta - TDA - 04-07-2015

Naći ćemo neko rešenje... Wink


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 04-08-2015

Evo napokon je dovršen cirkular za piljuganje PCBa a i svega ostaloga što mu dođe pod zub. Za sada ima nevjerovatnih 13mm rezne dubine  21 ,znači rezanje neke špere,pcba ide sve ostalo treba veća pila i to je u planu.
Što se mene tiče sve je napravljeno sasvim pristojno i veoma čvrsto. Ono što me muči je to da koliko sam god pazio da pila bude pod pravim kutem u odnosu na MDF u horirzontalnoj ravnini bježi mi kojih pola milimetra,znači kada postavim kutnik na rub MDF ploče i prislonim uz pilu ima malo lufta.  Angry Nije strašno jer neću piliti ne znam što ali svjedno nadao sam se da će mi to ispasti preciznije.







To je manje više pogled na polovicu moje radione/podruma za "stolariju" i "bravariju". Veličina 1,9m x 1,9m, pola podruma je zimnica(ajvar,pekmez,kiselo zelje hihihi) a pola je ovo ča se vidi na slici.




Sljedeće je na redu napraviti neku tiristorsku regulaciju 220V da smanjim buku koja pila proizvodi,da održim koliko toliko dobrosusjedske odnose.


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 04-08-2015

podloške ti mogu riješiti problem oko nagiba...


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 04-08-2015

Nažalost nije taj nagib pile u pitanju(iako ga malo ima ali je relativno nebitan) već je samo postolje pile otišlo malo ukoso kada sam ga montirao na MDF. Znači postolje pile nije "paralelno" sa stranicama MDFa a to automatski znači i pila je ukoso.


RE: Sve i svašta - Macola - 04-08-2015

(04-07-2015, 07:54 PM)HomeMadeAudioProject Wrote:

Московљани померили воз да извуку жену

Nešto sam ubeđen da bi i njujorčani isto tako humano reagovali  Angel


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 04-09-2015

Danas je bilo svečano  otvorenje cirkulara. Jučer sam probao malo rezanje na nekom otpadnom pertinaksu a danas su izrezane prve pločice koje će ići u daljnji postupak.
Za nekog tko je prvi puta baratao cirkularom nije to loše ispalo. Stolarski kutnik koji je tu kao vodilica nije da ispunjava neku svrhu jer je pretanak pa pločica(da ne govorimo o nečemu debljem) može preći preko njega ali na njegovo mjesto će doći DIY varijanta istog koji će biti visok oko 25mm i zadovoljavati će moje potrebe.




P.S.
Za sada mi niti jedan susjed nije pokucao na vrata stana ili podruma.


RE: Sve i svašta - Macola - 04-09-2015

(04-09-2015, 10:23 AM)Khadgar2007 Wrote: Danas je bilo svečano  otvorenje cirkulara. Jučer sam probao malo rezanje na nekom otpadnom pertinaksu a danas su izrezane prve pločice koje će ići u daljnji postupak.
Za nekog tko je prvi puta baratao cirkularom nije to loše ispalo. Stolarski kutnik koji je tu kao vodilica nije da ispunjava neku svrhu jer je pretanak pa pločica(da ne govorimo o nečemu debljem) može preći preko njega ali na njegovo mjesto će doći DIY varijanta istog koji će biti visok oko 25mm i zadovoljavati će moje potrebe.




P.S.
Za sada mi niti jedan susjed nije pokucao na vrata stana ili podruma.


Manje više buka.
Prava opasnost je skrivena na drugom mestu.

Moj počivši otac je bio jedan od veoma retkuh stolara koji nije čak ni nokat posekao za više od 50 godina rada, samo zahvaljujući inzvanrednoj opreznosti sa svim tim napravama koje su namenjene samo da seku.

Pored njega sam se nagledao više od 95% njegovih kolega kojima je nedostajao neki komad šake.

Prijatelju poštovani, to je veoma opasna sprava i svoju pozornost u radu sa njom moraš povećati na 500% od onog što misliš da je potrebno!

Rukave skupi i veži uz ruku, koristi pomoćna sredstva a nikad prste blizu same testere (pile), skini lanče sa vrata koje ti može upasti tu i komadi rasprskati okolo, skini narukvice ili slične predmete sa zglobova i pazi da ti se nešto ne nađe na podu o šta bi se mogao spotaknuti...

Sam rub testere na kom se nalaze zupci se pri rotaciji ne vidi i umornom čoveku može ostaviti utisak da je testera nešto manja nego što jeste.

Sve ovo sam naučio od oca i saveti su maksimalno dobronamerni jer mnogi i pored mišljenja da su sasvim oprezni ostaše bez kog prsta ili dela prstiju.

Molim te vrlo oprezno sa tom napravom i uz prigodnu opreznost se nikad nećeš povrediti.
Na kraju krajeva i obične stepenice mogu biti opasna stvar ako je čovek neoprezan.

Ipak je to mašina koja je namenjena za vrlo efikasno rezanje i ne razlikuje materijale koje će rezati.
Maksimalan oprez!

I naravno neka te lepo služi.

Pozdrav drugar


RE: Sve i svašta - Khadgar2007 - 04-09-2015

Sve to znam. Imam susjeda kod kojeg sam jedno vrijeme radio a i dobri smo pa mi on uvijek reže sve ča mi zatreba za DIY, od pleksiglasa,Al profila i također ima osim također DIY cirkulara koji mu je univerzalni kombinirku pa mi i pohobla,ispili drvo na mjeru kada mi treba za neke kutije. Tako da sam dosta od njega naučio i vidio.
Jedini problem kod njega je što kada počne da priča o nečemu to se protegne na teški offtopic pa ti "trkelja" o svemu i svačemu što te uopće ne interesira i jedino ča možeš je da sjedneš i slušaš jer ti drugo ne preostaje,a ja sam inače dosta fin i ne volim sukobe pa sve to lijepo slušam a razmišljam o desetome dok ne dođe do onoga zbog čega ga trebam. Osim te mane kao majstor je izvrstan i nema da omane u poslu.
I upravo ono ča ti kažeš da ti treba pozornost biti na 500%. Da nisam svjestan toga sigurno ne bi radio ovako nešto,ali sa vremenom ću se malo naviknuti da radim sa cirkularom i dobiti malo više samopouzdanja(onog dobrog a ne onog da ostanem bez prsta) pa će i rezovi biti bolji.


RE: Sve i svašta - Macola - 04-09-2015

(04-09-2015, 11:34 AM)Khadgar2007 Wrote: Sve to znam. Imam susjeda kod kojeg sam jedno vrijeme radio a i dobri smo pa mi on uvijek reže sve ča mi zatreba za DIY, od pleksiglasa,Al profila i također ima osim također DIY cirkulara koji mu je univerzalni kombinirku pa mi i pohobla,ispili drvo na mjeru kada mi treba za neke kutije. Tako da sam dosta od njega naučio i vidio.
Jedini problem kod njega je što kada počne da priča o nečemu to se protegne na teški offtopic pa ti "trkelja" o svemu i svačemu što te uopće ne interesira i jedino ča možeš je da sjedneš i slušaš jer ti drugo ne preostaje,a ja sam inače dosta fin i ne volim sukobe pa sve to lijepo slušam a razmišljam o desetome dok ne dođe do onoga zbog čega ga trebam. Osim te mane kao majstor je izvrstan i nema da omane u poslu.
I upravo ono ča ti kažeš da ti treba pozornost biti na 500%. Da nisam svjestan toga sigurno ne bi radio ovako nešto,ali sa vremenom ću se malo naviknuti da radim sa cirkularom i dobiti malo više samopouzdanja(onog dobrog a ne onog da ostanem bez prsta) pa će i rezovi biti bolji.

Dobro je to što imaš makar posmatračkog iskustva. Puno to znači.

U svakom slučaju su moje primedbe krajnje dobronamerne i svakom ko prvi put nabavi neku od takvih mašina, ja kao papagaj dajem upozorenja. Možda je to malo dosadno ali nije škodljivo. Opreza nikad dovoljno.

A oko dobrih rezova na pertinaksu, vitroplastu, pleksiglasu, moguće je upotebiti one fine vakuumske hvataljke (one što ih se lepi po staklu), komad duplofana, komadić gume na nekom štapu i slične stvari.
Sve te ravne i glatke površine se lepo hvataju i fino drže pomoću tih stvarčica, ukoliko minimalna površina dozvoljava to. a mogu se naći i one baš malene za pikado sa tim hvataljkama.
Stavi se ručka kao produžetak na to, blago navlaži i tim se možeš dosta fino i vrlo bezbedno koristiti.

Pozdrav


RE: Sve i svašta - dejansd - 04-10-2015

Macola oko ovih saveta svaka ti je na mestu.
Licno radim svasta inace mi je preimarna struka masinbravar. Do sada sam imao samo jedan peh sa velikom brusilicom. Gotovo uvek koristim zastitne naocare ,mada ipored njih ponekad zavitlane cestice prasine zavrse u ocima, rukavice ,brusilica mora uvek imati stitnik i velicina ploce samo predvidjene za tu brusilicu nikada vece i bez stitnika.
Jednom nesto na brzinu tudja velika brusilica ,skinut stitnik, ne moze se naci gde je......... Srecno je proslo samo malom povrsinskom posekotinom ispod kolena .. Sad nema stitnik brusilica.............. secem bonsekom 3 dana ali radim samo sa kompletnim zastitama.
Cirkulari od otpadnih parcica letvi napraviti guralice pa njma gurati ako se i ostete nije bitno napravite drugu bitno je sacuvati prste, ruke


RE: Sve i svašta - enaB - 04-10-2015

Još malo slika pre nego što vidim da li će da radi Smile

Za sada ima dva problema. Jedan je što nisam našao oscilator od 22,5792 MHz (sa što manjim džiterom) koji bi radio za 44,1, 88,2 i 176.4 kHz sample rate, drugi je što baš i nema mesta za konektore pozadi, ni za dva RCA, ni za jedan RJ45  Confused


RE: Sve i svašta - nik - 04-10-2015

@enaB
Imam TentLabs oscilatore 22 (i 24) - ako ti je njihov nivo Jitter-a prihvatljiv Smile


RE: Sve i svašta - enaB - 04-10-2015

SMD 7x4mm?


RE: Sve i svašta - mikikg - 04-10-2015

Mogao je i mene da pita (zna za to sigurno) oko Si5351 Smile
Sa tim je mogao da izbegne sve dodatne kristale na plocici ...


RE: Sve i svašta - nik - 04-10-2015

A za moje bi morao eksternu plocicu da svajsuje Smile


RE: Sve i svašta - enaB - 04-10-2015

E pa jbg Smile

@mikikg
Palo mi na pamet da stavim tako nešto, ali svi na koje sam naišao nešto mi izgledalo puno pinova da imaju ili je bio veći džiter od fiksnog oscilatora pa nisam, reko neka, daj da malo zakomplikujem hardver Smile Da sam video ovaj ranije moguće da bih stavio, možda ovakvo deljenje fiksnog takta što sam dodao unosi više džitera, ali šta je tu je sad Smile


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 04-11-2015

ako neko gleda programe na kablovskoj,interesuje me koja pjesma ide kao podloga za nove epizode "Treehouse masters"? rekao bi da je disko-stvar negdje 70-80-tih,a nikako da zakačim makar par riječi pa da stavim u pretragu na netu...


RE: Sve i svašta - TDA - 04-11-2015

http://www.animalplanet.com/tv-shows/treehouse-masters/


RE: Sve i svašta - HomeMadeAudioProject - 04-11-2015

iz najavne špice za kompletan serijal je muzika, nije na početku svake pojedine emisije...