DIY Electronic projects
Osciloskop - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Thread: Osciloskop (/showthread.php?tid=564)

Pages: 1 2 3


Osciloskop - djera - 08-06-2014

Zdravo drugari,

odlucio sam da garazu opremim sa jednim obicinijim osciloskopom (za pocetak). U ponudi imam neke jeftinije osciloskope, a evo i kojih, i po kojoj cijeni:



dvokanalni,ruki tip C1/77 - 95€

dvokanalni osciloskop Goldstar OS-9020A , 2x20 MHz 125€

Dvokanalni osciloskop Iskra,0-15MHz.Uz njega dolazi jedna sonda,120 pF 50-500V.Prvi kanal treba kalibrirati - 110€

osciloskop tektronix 434 25Mgz sa sondama - 175€

Woltcraft oscilloscope 2040 osciloskop (u odličnom stanju,nije skoro nikako radio(veoma malo).koga zanima nesto neka pita). 225€


da naponemo da ja nikada nisam radio sa osciloskopom, ali evo vec 10-tak dana sljakam trecu smjenu, pa bih htio da u svoj alatuvrstim i neki osciloskop. znam da ima novih solidnih za 600-700€, citao sam po forumima, ali za sada je 200-250e max budzet, pa.. ako ista od ovog valja, sta uzeti, ili ipak nista ne uzeti nego cekati da budzet poraste? da napomenem, samo me audio tehnika zanima Smile


RE: Osciloskop - HomeMadeAudioProject - 08-06-2014

Gosha Boraomega mikikg macola dragan100 - njihov fah.
.
sretno u nabavci! Smile


RE: Osciloskop - djera - 08-06-2014

hvala Smile

promakao mi je jedan Fluke 112 TRUE RMS za dolar e bay-u. do zadnjeg sekunda stojalo 57 dolara, i neko u zadnjem sekundu ponudi 66 dolara, a ja sam zbog toga stavio maximum bid na 65 dolara, da me neko ne zezne za dolar-dva.. he-he.. inace sa postarinom bi me kostao 5 dolara, sto je dzabe Smile

sad gledam neki MASTECH MS8250C koji je oko 50-60$ nov. vidio sam op nasim forumima da mstech hvale kao jeftinija alternativa Fluke-u.

da li da uzmem ovo?

http://www.ebay.com/itm/MASTECH-MS8250C-Digital-Multimeter-USB-True-RMS-AC-DC-V-A-Res-Cap-Freq-N0121-/141339906540?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20e883d1ec


RE: Osciloskop - Marshall - 08-06-2014

Dali sam dobro procitao ?!? meri od 66 mili farada ???


RE: Osciloskop - djera - 08-06-2014

da.. i 660A.. zato sam i okacio link, nesto mi pre, pre sumnjivo Smile


RE: Osciloskop - Marshall - 08-06-2014

Sumnjiv je ovaj napis..struja je ok, zadnja vrednost 10A to je ok ..a poscinje od 60mA..660A je greska.. e sad u vezi frekvencije to ne znam da meri do 66MHz..proveri PDF fajl user manual treba tamo da ima tacne karakteristike..


RE: Osciloskop - djera - 08-06-2014

evo ga trazim, ali izgleda ni ne postoji njihov sajt :9

[EDIT] evo ga nadjoh Smile

mislim da je ovo neka zesca kopija, sad uporedjujem sa slikom iz datasheet-a. nidje veze Smile


RE: Osciloskop - mikikg - 08-06-2014

U vezi osciloskopa, bilo koji model do cca 20MHz ce ti zavrsiti posao.

Bitno je da osciloskop bude u dobrom stanju, da sve funckije i preklopnici rade korektno. Skoro je nebitno godiste ako je dobro ocuvan, cak ovi stariji modeli su zgodniji za popravku.
Druga stvar je da potrazis za svaki model servisnu dokumentaciju. Za TEK nemas brige, tu ima kompletna dokumentacija ali pogledaj i za ostale modele.
Onda malo pogledaj dokumentaciju i sheme i vidi kako su unutra realizovani. Izbegavaj modele koji imaju neke cudne delove ili hibride jer je to jako tesko i vrlo skupo za nabavku.

U vezi sondi, imas na Ebay 100MHz sonde sa 1:1 i 1:10 za nekih 10$ par. Nije neki kvalitet ali za te pare ce ti raditi savrseno tako da ne mora da ti to bude presudno osim ako ne dobijas uz osciloskop neke vrlo kvalitetne sonde od TEK, Philips slicno.

Ako te interesuju novi osciloskopi, nije ni to losa varijanta, neki Rigol …
Evo npr. pogledaj ovde, najjeftiniji Rigol DS1052E 50 MHz, 2 ch, 1 GS/s je sa cenom od 274E i na tu cenu dodajes PDV.
http://www.3me.rs/PDFs/cenovnici/Rigol%20EU%20cenovnik%20za%202013
Razmisli dobro o tome, ipak su to nove sprave, sasvim solidne, dobijes garanciju, sonde, kalibracioni sertifikat itd.
Pozovi tu firmu 3ME i popricaj sa ljudima, mozda su se cene malo i promenile, mozda i nema tih modela vise, mozda dobijes i neke bolje uslove kupovine, odlozeno placanje itd.

Macola i ja smo uzeli kod njih osciloskope, ljudi su skroz OK a sto se tice osciloskopa tu trenutno nemam zamerke.

A sto su svi ti Rigoli podlozni xakovanju to tek da ne pricam. Ako hoces, uz malo preznojavanja dok usnimis "adekvatan" firmware napravis od njega 2-3 puta skuplji model Smile


RE: Osciloskop - Macola - 08-06-2014

Rigol 1052E je jedan od "najpoštenijih" osciloskopa na svetu, za te pare.

Teoretski BW sa 1Gs/s je 100MHz. Njihov podatak o 50MHz po kanalu je prepošten u odnosu na mnoge bitno skuplje osciloskope i od firmi koje imaju snažniji renome.

Taj 1052 će do u sitnicu ispoštovati sve što piše u njegovim podacima.

BTW.
Kako bi ti se svideo natpis na TEK DPO 2012B, koji je oko 1400 eura, ima takođe 1Gs/s i na njemu krupno piše BW = 100MHz?

Da, ali kada koristiš samo jedan kanal, i da, ali teoretski BW.
Kada koristiš oba kanala i on je 2 x 50MHz.

E sad, da bi taj podatak našao treba da "pročešljaš" do sitnice celo njegovo uputstvo, a kada čovek bira između više komada nečeg, obično nema vremena da temeljno čita uputstvo od svakog u paleti iz koje bira...

Pa sad vidi ko je tu pošten a ko nije, i još za koje pare!
Slažem se ja da taj TEK ima bolje pojačavače i značajno moćniji softver, i lom nekih priključaka za dodatke ove-one. Ali mi se ne sviđa takav nastup.
Nije laž, ali nisu morali da prećute.

Sitnica koja mnogo govori o firmi.

I kažemo posle da Kinezi prave loše. Neće biti, već kako šta i kako kome...

Pozz

Miki, nađi mu molim te onaj klip od australijanca, gde vrši poređenje 1052 i nekih drugih sa 2-3-4 puta većom cenom.

Evo, nađoh ja:

https://www.youtube.com/watch?v=Ev121xAt_k4


RE: Osciloskop - djera - 08-06-2014

Znaci, da slupljam za Rigol? Hmmm... moracu na iskrcavanje jos nekog broda da zpanem he he Smile


RE: Osciloskop - Macola - 08-06-2014

Noge kako!

Evo ti manuela da ga malo proučiš:

http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.rigol.com%2Fdownload%2FOversea%2FDS%2FUser_guide%2FDS1000E%28D%29_UserGuide_EN.pdf&ei=xqHiU6DSCYLY0QWezYDgCQ&usg=AFQjCNE-wX_lPmlmU2yRrQddB8_JK6RgxQ&bvm=bv.72197243,d.d2k

Inače, dobijaš uz njega i dve sonde x1/x10, sa dodacima.


RE: Osciloskop - mikikg - 08-06-2014

(08-06-2014, 10:42 PM)djera Wrote: Znaci, da slupljam za Rigol? Hmmm... moracu na iskrcavanje jos nekog broda da zpanem he he Smile

Ahh, spominjes brodove, zabravio sam da si u CG Wink
Onda pogledaj ovu ponudu kad Batronix:
http://batronix.com/shop/rigol/DS1000.html
239Eur nov DSO osciloskop, bruka od cene ...


RE: Osciloskop - Macola - 08-06-2014

TEK-ov nov DPO 2012B mi je bio u šakama pre neki dan, i to nekoliko dana.

Znaš li šta me je najviše razočaralo i plus sam za sekundu pop*izdeo zbog toga?

Gospodin TEK ima pattern 16:9!!!???

Ne displej 16:9, što imaju mnogi, već je format jednog pojedinačnog "kvadratića :-)" 16:9!!!
Kvadrat ali u ludom mozgu!
Ma super za Lisažu figure! Ma kao stvoreno :-)

Pobogu, pa zar ti idioti nwoisti misle da su uspeli i mozak da nam preformatiraju na 16:9, pošto su nam uvalili televizore sa tim formatom, a pola svetskih emisija je i dalje na 4:3?!

Ne mogu da se načudim našim ljudima koji gledaju 4:3 format, unakažen i razvaljen na nešto što nije ni jedan od ta dva, i gde su ga "krstili" nekim bombastičnim imenom poput "Wide zoom" i ostala s*anja neopevana!!!

Gledaju razvaljene face i razvaljene gu*ičetine po ekranu, i već imaju predstavu da je to NORMALNO!!!
Gledaju plašeći se da im ne ostane po šaka crnog levo i desno (pa zašto su kupovali toliki ekran kada nije pun :-).
U stanju su da tu nakazu od slike prihvate kao normalnu, i to duboko u svom šupljikavom mozgu, samo da ekran bude pun do kraja :-).

Bože, gde li si da spržiš g***na koja nam to uvališe (ni malo slučajno)?

P.S.
Eto stiglo je i na osciloskope :-)

Šta je bilo? Frka da komentarišete? :-)

KRUG = JAJE Sasvim normalno...

Pozdrav prisutnima iz prelepe B.Bašte. Valjda me ovaj vazduh ovde cima da razmišljam na taj način :-)


RE: Osciloskop - Dragan100 - 08-07-2014

(08-06-2014, 10:35 PM)Macola Wrote: Rigol 1052E je jedan od "najpoštenijih" osciloskopa na svetu, za te pare.

Uzeo iz Batronix-sa i direktno na teren, baterijsko napajanje, memorija dovoljna...
Sempluje "ko veliki", inače je to isti model kao 100MHz, samo mu je "software" drugi...
Imaš na netu i postupak za "krekanje" ... :-) ... a mislim da ti neče trebati!

Snimljen oscilogram prebaciš na PC, i nema te matematike koju nezna raditi!

Za svakodnevnu upotrebu, lab, teren, ja sam podosta zadovoljan!
I još za te pare...ihhhh!

:-)

LP
Dragan

(08-06-2014, 11:13 PM)Macola Wrote: Pozdrav prisutnima iz prelepe B.Bašte. Valjda me ovaj vazduh ovde cima da razmišljam na taj način :-)

To kažemo i mi za Kočevje (SLO)...
Priča se da tamo imaju i medvjedi 0,5 promila u krvi, kamoli vozači!!! :-)
Znači mora da je vazduh...koji cima!

Veliki pozdrav prijatelju!


RE: Osciloskop - djera - 08-07-2014

Odluka je pala, ceka se Rigol, jos kad bih mogao kako da iskobinujem povrat PDV-a obzirom da se izvozi, bilo bi top. Koji multimetar preporučujete? Samo da napomenem da još nisam ni amater, a kamo li profesionalac Smile Tako da mi ne trebaju profi stvari, ali opet neciu da uzimam nesto sto mi nece biti od koristi. Htio bih neki TRUE RMS multimetar da uzmem, koji je i prilično precizan i u Omsku selekciju, kao i u AC.


RE: Osciloskop - Macola - 08-07-2014

Sanwa.

Uzmi True RMS komad koji ti najbliže ekon9mski odgovara.

To je japanski brend. Svi su veoma pouzdani, precizni i izuzetno malo troše bateriju.
Imaju jedan od najlepših i najbržih bar graf displeja ispod cifara, i oni koji su autorange su stvarno veoma brzi.

Najbolji odnos rezolucija-cena je Sanwa PC 5000.

U Čačku je oko 140 eura (Retam).

Nije beznačajna cifra, ali je enormno jevtin za napravu koja ima na VDC opsegu 0.03% tačnosti i 5 decimala iza zapete.

Slične naprave su reda 500-1000 eura.

Pozz


RE: Osciloskop - mikikg - 08-07-2014

Macola je mislio na Sanwa PC5000a model koji doduse nema na lageru u Retam-u.
Jeftinija opcija je Sanwa PC510a, isto jako dobar model.
Sanwa su dobri multimetri, jeste cena malo jaca ali vrede te pare.



Po cenovnom rangu jeftinije slede neki Mastech ali to vec ne znam konkretne modele i kako prakticno rade ali kazu ljudi da rade dobro.


RE: Osciloskop - azecevic - 08-07-2014

Ima ove Sanwe još po Srbiji, svuda sam video samo reči hvale, a i cena je za takav unimer jako dobra, mada meni ipak previše jaka.

Skoro sam radio sa Masktekom MS8268, prilično dobar i robustan, cena je prihvatljiv, kod nas oko 40 evra. Ako ga ne koristiš na terenu, onda ti nije ni toliko značajan True RMS, pošto ćeš da uzimaš Rigol. Ja čim skupim malo kinte uzimam ovaj Mastek, u donjoj klasi verovatno najbolji instrument.


RE: Osciloskop - Macola - 08-07-2014

Da.

Sanwa PC5000a nije jevtina, ali je enormno jevtina za nešto sa 6 decimalnih mesta na displeju (koja su uz to što postoje čak i upotrebljiva :-).


RE: Osciloskop - mikikg - 08-07-2014

Sa tom Sanwom kod nas je cena potpuno suluda!!!
Dakle kod nas na nekoliko mesta se to prodaje po toj nekoj ceni ~140E.
Uzelo je nekoliko ljudi koje znam, takodje sa ES foruma, sve je OK sa njom, nema falinke, sve radi.
Ja sam je otvarao i unutra je sve po propisu odradjeno, videlo bi se da je neki fake ili prevara.

Sto to pricam, zbog ovih cena!!!
http://de.farnell.com/sanwa/pc-5000a/multimeter-digital/dp/1307945?Ntt=pc5000a
http://www.ebay.com/itm/SANWA-PC5000a-Digital-Multimeter-0-03-High-precision-and-500000-counts-max-/350767084677
http://www.ebay.ph/itm/SANWA-PC5000a-Digital-Multimeter-0-03-High-precision-and-500000-counts-max-/350767084677

Jos uvek ne mogu da skontam u cemu je fora!!!
Dal' nas vole Japanci pa dali dobru cenu, dal' neko to uvezo kontejner pa sad rasprodaje, ne kapiram …
U Farnellu PC5000a kosta skoro kao dva Rigol 1052E osciloskopa, eeeejjj, strasno Smile

Mislim u krajnjem slucaju i nebitno, kod nas se prodaje po toj ceni i radi za sve pare Smile