DIY Electronic projects
Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Thread: Borivoje Jagodić : OME Test oprema (/showthread.php?tid=286)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Dackotronic - 07-24-2018

hvala  HMAP

Evo ga i frekvencometar za ovde  Smile znaci znam da negde u bookmarksu imam ali mi je malo poveci bookmarks pa dok nadjoh...
Ito od radio amatera ZL2PD , sve analogna kola .



Ali ovo ce morati da priceka , jer izumro mi stampac  Undecided  tako da neam trenutno cime da uradim pcb ...


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Khadgar2007 - 07-24-2018

Ajde podesi potenciometar da imaš na izlazu najmanju i najvišu frekvenciju i vidi kako izgleda kvadratni signal.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Ebe - 07-24-2018

(07-23-2018, 11:46 PM)Dackotronic Wrote: Ili moj osciloskop ili sonda pravi zez pa na vrhu pozitivne polu periode imam brljotku a na vrhu pak negativne imam nekakav repic ostaje dalje da se ustanovi.

Pravio sam isti generator i imam iste te brlje na sinusoidi. Dakle nije do sonde. Moj uredjaj ima jos jedan problem: kad podesavam amplitudu, u prvoj cetvrtini, kada je najslabiji signal, menja se malo i frekvencija. Da li je i kod tebe isto?
Frekvencmetar sam pravio neki sa PIC mikrokontrolerom i onim zelenim display-om od 8 karaktera. Nije vrhunac tacnosti ali je dovoljno dobar za moje potrebe, i lepo izgleda.

Evo i teme na komsijskom forumu: https://www.diyaudio.rs/topic/5933-generator-funkcija/


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - emiSAr - 07-24-2018

(07-23-2018, 11:46 PM)Dackotronic Wrote: Prozorce  na prednjoj ploci je predvidjeno za frekvencometar , i to jos uvek neznam tj nisam uspeo da nadjem semu nekog countera koji meri samo khz-e , tj jurim neku izvedbu sa led dislejom sa svega 3 cifre .
Samim tim nisam jos uvek uradio ni napajanje jer neznam sta mi treba od napona , inace sam generator ce raditi na 9v.

Mjerenje niskih frekvencija je "pogana" rabota, pogotovu sto su neki tonovi zaokruzeni na drugu decimalu.
konvencionalnim mjerenjem, vremenska baza bi tu trebala biti 100 sec.
Kako ce tebi sluziti za orjentaciju - kako se pojedino pojacalo ponasa, "zaglavi" nesto kao i kolega sto je spomenuo,
s nekim MCU koji ce na nizim frekvencijama imati rezoluciju 1Hz, a na visim moze i 10Hz-ionako sluzi samo za
"orjentaciju"- kako pojacalo radi u pojedinim frekventnim opsezima.-

Evo jedne korisne tabele, iz Radio prirucnika pok Bože Metzgera.-

pOz


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Dackotronic - 07-24-2018

(07-24-2018, 06:31 AM)Khadgar2007 Wrote: Ajde podesi potenciometar da imaš na izlazu najmanju i najvišu frekvenciju i vidi kako izgleda kvadratni signal.

Da u pravu si , ta izoblicenja u signalu su najvise primmetna na kvadratnom obliku.

I koliko na brzinu videh danas ima dva izoblicenja , tu su ti spajkovi na vrhovima poz / neg polu perioda , i izoblicenje na vrhu negativne polu periode taj neki repic , koje se javlja kada su potencimetri za frek i amplitudu na minimumu.

Ovo drugo izoblicenje se gotovo gubi kada se samo malo potovi pomere iz tog krajnjeg polozaja i mislim da cu to da resim , dok one spajkove tesko.

Danas nisam stigao nesto vise da se bakcem oko toga , uskocise u glavni plan neke druge obaveze ali cu se sutra pozabaviti vise kada se vratim s posla.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Dackotronic - 07-24-2018

(07-24-2018, 07:19 AM)Ebe Wrote:
(07-23-2018, 11:46 PM)Dackotronic Wrote: Ili moj osciloskop ili sonda pravi zez pa na vrhu pozitivne polu periode imam brljotku a na vrhu pak negativne imam nekakav repic ostaje dalje da se ustanovi.

Pravio sam isti generator i imam iste te brlje na sinusoidi. Dakle nije do sonde. Moj uredjaj ima jos jedan problem: kad podesavam amplitudu, u prvoj cetvrtini, kada je najslabiji signal, menja se malo i frekvencija. Da li je i kod tebe isto?
Frekvencmetar sam pravio neki sa PIC mikrokontrolerom i onim zelenim display-om od 8 karaktera. Nije vrhunac tacnosti ali je dovoljno dobar za moje potrebe, i lepo izgleda.

Evo i teme na komsijskom forumu: https://www.diyaudio.rs/topic/5933-generator-funkcija/

Odlicno si ga uradio Smile  sto se tice frekvencometra sa pic-om , imam ja par zavrsenih tih frekvencometra koji mere do 50mhz i bas zato mi se nasvidjaju za ovde jer oni mere vise mhz-a a ovde treba meriti khz u 3 cifre , prakticno imacu kolonu nula napred i onda u cosku displeja npr 100khz , zato i hocu da uradim ovo sa led displejom.

Tamo na komsijskom forumu nas clan Gosha je sve lepo objasnio , ovo je prost generator funcija i nemozemo sad od njega ocekivati gotovo savrsene rezultate , ali i pored toga koristan je i bolje je imati i ovakav nego nikakav ( sto je kod mene slucaj ) itekako moze da posluzi svrrsi i pored ovih manjih izoblicenja u signalu.

Kod mene se frekvencija podesavanjem amplitude ne pomera , gledano na osciloskopu ali jos uvek nisam merio frekvencometrom tako da videcemo , inace sve se lepo podesava osim onoga sto sam napisao kada su ta dva pota na minimumu .


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Dackotronic - 07-24-2018

(07-24-2018, 09:12 AM)emiSAr Wrote:
(07-23-2018, 11:46 PM)Dackotronic Wrote: Prozorce  na prednjoj ploci je predvidjeno za frekvencometar , i to jos uvek neznam tj nisam uspeo da nadjem semu nekog countera koji meri samo khz-e , tj jurim neku izvedbu sa led dislejom sa svega 3 cifre .
Samim tim nisam jos uvek uradio ni napajanje jer neznam sta mi treba od napona , inace sam generator ce raditi na 9v.

Mjerenje niskih frekvencija je "pogana" rabota, pogotovu sto su neki tonovi zaokruzeni na drugu decimalu.
konvencionalnim mjerenjem, vremenska baza bi tu trebala biti 100 sec.
Kako ce tebi sluziti za orjentaciju - kako se pojedino pojacalo ponasa, "zaglavi" nesto kao i kolega sto je spomenuo,
s nekim MCU koji ce na nizim frekvencijama imati rezoluciju 1Hz, a na visim moze i 10Hz-ionako sluzi samo za
"orjentaciju"- kako pojacalo radi u pojedinim frekventnim opsezima.-

Evo jedne korisne tabele, iz Radio prirucnika pok Bože Metzgera.-

pOz

Hvala za savet , pa to sam i hteo cisto orientaciono merenje nemora to da bude toliko tacno , ali cisto da znam gde sam sa frekvencijom koliko da nemoram uz ovo da vuncaram i  frekvencometar u drugoj kutiji .
E sad sto se frekvencometra sa microkontrolerom tice ... pa nekako mi laksa ona led varijanta ne tra se programira , plus nikkako nisam po netu nasao frekvencometar sa recimo pic-om a da meri samo khz-e sve je to nesto 30mhz 50 , 100 bespotrebno za ovde .
Znam da tu moze uz izmenu hexa da se dobije rezolucija merenja 1hz ali sve od programiranja sto ja znam je da ucitam programerom hex u mircokotroler i to je sve .


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Zoksy - 07-24-2018

Kad je vec rec o merenju frekvencije, mene interesuje ako neko zna da objasni kako prikazati na displeju na primer 1000.56 Hz , a da se merenje obavi svake sekunde. Da ne cekam 100 sekundi, mnogo je. Ne trazim semu, objasnjenje ili blok sema. Hvala.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - emiSAr - 07-24-2018

Mnogi fabricki mjeraci imaju mjerenje trajanja periode. Sve se svodi na to da mjereni signal otvara brojacka vrata,
a brojac broji impulse stabilne vremenske baze. Uvjet je da osnovno brojacko kolo moze "provariti"-obraditi
dovoljno visoku vremensku bazu.
Do sada nisam sreo rjesenje sa MCU za mjerenje periode-ne znaci da ih nema.
Visoko integrisana brojacka kola "idu" do 3-5 MHz, a serija ICL je isla do 10MHz.-
Najbolje potraziti stare radiamatere-82 godiste pa navise-pok. Mirko Vožnjak napisao dosta clanaka
o mjerenjima frekvencije, o vremenskim bazama i sl.-

pOz


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Zoksy - 07-24-2018

Jasno i glasno, hvala EmiSar. Razumeo u potpunosti, samo cini mi se da bi tada brojac trebao da broji unazad da bi bilo pravilno ispisivanje, cista logika.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - emiSAr - 07-24-2018

Brojanje unazad je potrebno kod upotrebe freq. brojaca kod prijemnika, mjerenje frekvencije oscilatora koji je
razlicit od ulazne frekvencije, i vrlo cesto visi od ulazne frekvencije.-
pOz


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - mikikg - 07-24-2018

Ovde ima “kuvar” za tajmere od STM32, ima i objasnjenje za precizno merenje frekvencije.
https://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/application_note/group0/91/01/84/3f/7c/67/41/3f/DM00236305/files/DM00236305.pdf/jcr:content/translations/en.DM00236305.pdf


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Zoksy - 07-24-2018

Hvala EmiSar, hvala Miki.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - mikikg - 07-24-2018

Za integrisano resenje mozda najbolji IC za to je stari dobri ICM7226, to je 8 cifri LED drajver i counter do 10MHz. Dakle to meri periodu, frekvenciju, broji impulse i ima jos par nekih funkcija.
Pravio to davno jos kao srednjoskolac, sluzio me godinama dok ga neko nije pozajmio i nikad vratio ...


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - emiSAr - 07-24-2018

@mikikg, ICM7216 sa raznim sufiksima-zajednicka anoda-zajednicka katoda, neki mogu brojati i periodu-
interni oscilator na 1 ili 10 MHz, itd.-
pOz


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - gorankg - 07-24-2018

(07-24-2018, 03:48 PM)emiSAr Wrote: Mnogi fabricki mjeraci imaju mjerenje trajanja periode. Sve se svodi na to da mjereni signal otvara brojacka vrata,
a brojac broji impulse stabilne vremenske baze. Uvjet je da osnovno brojacko kolo moze "provariti"-obraditi
dovoljno visoku vremensku bazu.
Do sada nisam sreo rjesenje sa MCU za mjerenje periode-ne znaci da ih nema.
Potpuno isto ide i sa MCU. Najbolja stvar je što unutar MCU možeš da imaš konfigurabilne periferije koje se na početku programa definišu tako da se najveći deo posla obavlja kroz rad tih periferija. Praktično kao da si stvar uradio digitalnim kolima. MCU posao merenja frekvencije tada obavlja uz vrlo malo uticaja samog jezgra (softvera) koje ti je na raspolaganju za druge stvari. Prednost tog rešenja je proširivost i konfigurabilnost.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - branko tod - 07-24-2018

(07-24-2018, 04:11 PM)mikikg Wrote: Za integrisano resenje mozda najbolji IC za to je stari dobri ICM7226, to je 8 cifri LED drajver i counter do 10MHz. Dakle to meri periodu, frekvenciju, broji impulse i ima jos par nekih funkcija.

Taj je izbačen iz proizvodnje.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - mikikg - 07-25-2018

(07-24-2018, 11:34 PM)branko tod Wrote:
(07-24-2018, 04:11 PM)mikikg Wrote: Za integrisano resenje mozda najbolji IC za to je stari dobri ICM7226, to je 8 cifri LED drajver i counter do 10MHz. Dakle to meri periodu, frekvenciju, broji impulse i ima jos par nekih funkcija.

Taj je izbačen iz proizvodnje.

Na zalost vecina tih specializovanih ICM-ova je izbaceno iz proizvodnje, jedino ako se upeca neki NOS.
Sada se to sve pravi relativno prosto sa mikrokontrolerima.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - ivanlukic - 07-26-2018

Meni je Bora rekao da može i stabilisano napajanje od 15V. 9V je kad nećeš da ti radi na ispravljač nego kad hoćeš da generator koristiš kao mobilni uređaj sa baterijom od 9V.

O nepravilnstima koje se očituju na vrhovima sinusa smo više puta komentarisali da su oni neizbežni kod ovakvih topologija generatora i da su one prisutne i kod izvedbi sa XR2206 specijalnim IC.


RE: Borivoje Jagodić : OME Test oprema - Dackotronic - 07-26-2018

(07-26-2018, 05:45 AM)ivanlukic Wrote: Meni je Bora rekao da može i stabilisano napajanje od 15V. 9V je kad nećeš da ti radi na ispravljač nego kad hoćeš da generator koristiš kao mobilni uređaj sa baterijom od 9V.

O nepravilnstima koje se očituju na vrhovima sinusa smo više puta komentarisali da su oni neizbežni kod ovakvih topologija generatora i da su one prisutne i kod izvedbi sa XR2206 specijalnim IC.

Tacno tako , sinoc sam testirao promenu radnog napona , nego nisam hteo nista da pisem ovde dok ne dodjem do konacnog rezultata.
Npr na 12v radi nekako naj stabilnije , merio sam i frekvencometrom , ne pokriva uopste kontinuirano opseg od 10HZ do 100Khz .
Postoje praznine ali nije to strasno resi se to prosto , ono sto ne uspevam da resim su ti spajkovi po vrhovima perioda i to ce ostati izgleda tako .
Danas cu nadam se stici da se vise pozabavim ovim generatorom.