DIY Electronic projects
Kupovina lemilice - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Praktična elektronika (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: Razna pomagala (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Thread: Kupovina lemilice (/showthread.php?tid=2833)

Pages: 1 2 3


Kupovina lemilice - mancube - 05-21-2023

Pozdrav kolege forumaši, javljam se nakon duže pauze s konkretnim pitanjem i problemom Big Grin

Već dosta godina sam se služio lemilicom sa slike ispod, do pre neki dan kad je rešila da pusti poslednji izdah, pukla je sama ručka lemilice, pri tome je pukla i izolacija do grejača, napravila kratak spoj i spalila i trafo, pa ostadoh bez lemilice bez ikakve šanse za lakom popravkom gorepomenute.

Moje pitanje, šta kupiti za dalje, ima li smisla investirati u skuplje lemilice tipa Ersa,Weller i ostale za moj konkretan slučaj, gde na svakih par nedelja upalim lemilicu na sat-dva, o kojim novcima pričamo i tome slično, svaki savet i sugestija je veoma dobrodošla Angel

Takođe, hteo sam da se upustim i u svet rada sa SMD komponentama, ima li smisla gledati kombinovane bazne stanice, sa duvaljkom za vruć vazduh, da ubijem dve muve jednim udarcem kad je se već javila prilika da investiram u tako nešto Rolleyes
[Image: 0071256_ZD-99.jpg.jpeg]


RE: Kupovina lemilice - Khadgar2007 - 05-21-2023

Ako pališ lemilicu sat-dva svakih par tjedana nema smisla ići u investicije tipa weller,ersa i sl. ,osim ako ti ne uleti nešto polovnoga. Ja bi uzeo nešto kineskoga da sam u tvome mjestu i ne vidim razloga zašto ne kupiti i puhalicu jer se može naći dosta jeftino.

Što se tiče modela,firmi i sl. tu ti ne mogu ništa preporučiti jer koristim samo wellerove stvari. Iako kupio sam neku generičku kinesku puhalicu(30-40$ prije par godina) i sasvim ok posluži za odlemiti neki integrirac,zagrijati termo bužir i sl.


RE: Kupovina lemilice - savan - 05-21-2023

Mogu ti dati savet jer ja radim vecinom u smd i moja iskustva sa lemilicama koje nisu za smd, recimo ta sto si je imao nije za smd jer ima dugacak stap i to nije ergonomski za sitan smd, treba ti nesto nalik hemijskoj olovci da ti lezi u ruci, da ima kratak stap, mekan kabal koji te nece ometati prilikom lemljenja, mirna ruka i definitivno ti treba neki pomocni uredjaj dali mikroskop ili neka digitalna kamera. Lupe mogu da posluze ali ce te boleti glava i pokvarrices vid. Duvaljka ovakva je sasvim ok, imam je. Lemilicu potrazi, da ti preporucujem neku koju nisam probao ne mogu, mislim da je weller sasvim ok, samo gledaj da je ergonomska sa zamenjivim uloscima koji nisu dugacki. Jedino sto ti mogu preporuciti jeste ovo jer to koristim, a verovatno ce ti neko vec predloziti neku dobru za smd lemljenje


RE: Kupovina lemilice - ManicP - 05-22-2023

Nekoliko ljudi koje znam koristi Baku BK-936B ili BK-936D (ovu imam i ja).
Rade sasvim OK jedino što se dešavaju problemi sa ručkama ako zapadne neka sa lošijom plastikom pa hoće da se rastavi jedan navoj kada se ugreje plastika.
Vrhovi i grejači dostupni za ne velike novce u lokalu a na aliju vrhova onoliko vrsta za kikiriki. Kompletna ručka je reda 800 din.
To je valjda klon nekog japanskog brenda (Goot ili tako nešto) za staru seriju drški.

U principu, osim tog potencijalnog problema sa drškom, rade sasvim dobro.


RE: Kupovina lemilice - Bocko - 05-22-2023

Slično Manićevom postu, mada omladinac završava lemilicu na pločicama prema Bogdanu Kecmanu, predstavljena ovde na Forumu, na bazi ručke Hakko, alias Baku 936, samo sa mekšim kablom...


RE: Kupovina lemilice - emiSAr - 05-22-2023

(05-21-2023, 08:09 PM)mancube Wrote: Pozdrav kolege forumaši, javljam se nakon duže pauze s konkretnim pitanjem i problemom Big Grin

Već dosta godina sam se služio lemilicom sa slike ispod, do pre neki dan kad je rešila da pusti poslednji izdah, pukla je sama ručka lemilice, pri tome je pukla i izolacija do grejača, napravila kratak spoj i spalila i trafo, pa ostadoh bez lemilice bez ikakve šanse za lakom popravkom gorepomenute.

[Image: 0071256_ZD-99.jpg.jpeg]

Po svoj prilici, lemilica sa slike, ma kako da je "firmirana" nema nikakav trafo-unutra je najobicniji dimmer, faznim zasjekom regulise snagu, a time i temperaturu na grijacu. Nazivna snaga je kao kod vecine niskovoltnih (24 ili cak 12V AC) lemila 48W.
Otvori, uslikaj i demantuj me. Inace u prodaji ima rezervnih rucki -ZD naziva i vrhova.
Sto se SMD tice, slazem se sa @savan-om, ali sve je stvar navike. Krajem 70-tih poceo raditi SMD sa Weller TCP-Škljocara, pa malo kasnije malo lakse, ali jos uvijek dugacke rucke W LR-20 (lemna stanica Weller 3000 iz tog doba). Kupi rezervnu rucku i popravi dimer i nastavi kao i dosad.-
Za SMD pokusaj kasnije nabaviti nesto kao @savan, bar rucke sto se tice, elektronika se da odraditi u vlastitoj reziji, kao i kuciste za istu.-
pOz
P.S. evo link do prodavnice u BiH, cijene su slicne i u Srbiji
https://olx.ba/artikal/38658399/rucka-za-lemljenje-rezervna-lemilica-zd-99-48w


RE: Kupovina lemilice - Boban - 05-22-2023

Dajte neke linkove sa dobrim vrhovima za pomenute BAKU.


RE: Kupovina lemilice - NIXIE - 05-22-2023

Mislim da koriste Quick vrhove koji pasuju, ovi Baku kratko traju. I lepe taj neki navoj koji se odvrće, nečim, verovatno epoksi lepkom. Ručica je jeftina, može se uzeti rezervna odmah.


RE: Kupovina lemilice - enaB - 05-22-2023

Meni se lemilica koja ide uz Baku 702L ne dopada, a deluje mi na izgled isto kao i ove BK-936. Vrh nije los, ali termicki nije dobro spojen sa grejacem. Dodavao sam termalnu pastu pa bude malo bolje, ali opet muka za odlemiti/zalemiti nesto sto ima iole vecu povrsinu.


RE: Kupovina lemilice - emiSAr - 05-22-2023

Original vrhovi su japanaski HAKKO, na aliexpressu ima gomila vrhova oznaka je T-900 i jos slovo (oblik vrha). Ima i kvalitetnih
gdje je kvalitet prvenstveno u galvanskoj zastiti samog vrha. Po cijenama i izgledu se moze stosta zakljuciti.-
pOz


RE: Kupovina lemilice - gorso69 - 05-22-2023

Ja koristim ovu više od deset godina i prezadovoljan sam.Ako treba nešto jače tu je Weller magnastat
http://denondic.co.jp/en/doc_ss8200.php


RE: Kupovina lemilice - Braca - 05-22-2023

Na linku je usavršeni model lemilice koju imam već par godina:
https://vi.aliexpress.com/item/1005005196528703.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.4377bxqbbxqbVf&algo_pvid=e69fed70-078e-4655-94ee-b0f8f05ae04b&algo_exp_id=e69fed70-078e-4655-94ee-b0f8f05ae04b-0&pdp_npi=3%40dis%21USD%21104.1%2134.35%21%21%21%21%21%40212250c216847564342823605d0745%2112000032093449969%21sea%21CH%21731924587&curPageLogUid=fkLkYMWVXnpZ

Izlemio sam par stotina SMD komponenata veličine 0805 i 0604, kao i SOT32 itd., isključivo žicom Pb/Sn.


RE: Kupovina lemilice - savan - 05-22-2023

Moja greska, i moja je Baku duvaljka ali je 858D, ista je kao ta sa linka sto sam okacio samo je firma Baku ali potpuno ista, dobra je to duvaljka, lepo radi i sto rucki ima sto je neko vec spomenuo za male pare. Koristio sam jedno vreme i mucio se sa CT-936CL , radi ona posao ali je kabal uzasno tvrd i predugacka rucka pa sam zalepio karton u kotur preko rucice da emitira blizi rukohvat i tako sam jedno vreme lemio ali kada sam resio da kupim JBC vrhove i rucku preporodio sam se, sve pare je vredelo uloziti u nju i nije m nimalo zao ni sto sam imao sve one kursluse i greske i pregorevanja mosfeta, vredelo je definitivno. Kod JBC je grejac pri samom vrhu i nema greske i dugotrajni su vrhovi a nisu skupi oko tridesetak eur a rucka 77eur i eto trafo 30eur + pcb i delovi neka je 50eur znaci za nekih dvestotinak eur moze da se ima JBC koji je inace ne ispod 750eur sa stanicom naj jeftiniji


RE: Kupovina lemilice - mancube - 05-22-2023

(05-22-2023, 09:49 AM)emiSAr Wrote:
(05-21-2023, 08:09 PM)mancube Wrote: Pozdrav kolege forumaši, javljam se nakon duže pauze s konkretnim pitanjem i problemom Big Grin

Već dosta godina sam se služio lemilicom sa slike ispod, do pre neki dan kad je rešila da pusti poslednji izdah, pukla je sama ručka lemilice, pri tome je pukla i izolacija do grejača, napravila kratak spoj i spalila i trafo, pa ostadoh bez lemilice bez ikakve šanse za lakom popravkom gorepomenute.

[Image: 0071256_ZD-99.jpg.jpeg]

Po svoj prilici, lemilica sa slike, ma kako da je "firmirana" nema nikakav trafo-unutra je najobicniji dimmer, faznim zasjekom regulise snagu, a time i temperaturu na grijacu. Nazivna snaga je kao kod vecine niskovoltnih (24 ili cak 12V AC) lemila 48W.
Otvori, uslikaj i demantuj me. Inace u prodaji ima rezervnih rucki -ZD naziva i vrhova.
Sto se SMD tice, slazem se sa @savan-om, ali sve je stvar navike. Krajem 70-tih poceo raditi SMD sa Weller TCP-Škljocara, pa malo kasnije malo lakse, ali jos uvijek dugacke rucke W LR-20 (lemna stanica Weller 3000 iz tog doba). Kupi rezervnu rucku i popravi dimer i nastavi kao i dosad.-
Za SMD pokusaj kasnije nabaviti nesto kao @savan, bar rucke sto se tice, elektronika se da odraditi u vlastitoj reziji, kao i kuciste za istu.-
pOz
P.S. evo link do prodavnice u BiH, cijene su slicne i u Srbiji
https://olx.ba/artikal/38658399/rucka-za-lemljenje-rezervna-lemilica-zd-99-48w
Priznajem nisam je rasturao, ali sam merio napon na izvodima na grejač i nije ga bilo, pa s tim i požurio s pretpostavkom da je u pitanju trafo, no svakako na kraju dana, da bih nešto operisao unutra opet mi treba lemilica za tako nešto, pa i to pada u vodu  Big Grin

Kako stvari stoje, verovatno ću naručiti ovu Baku 936 jer nije preveliki udar na budžet, a i jer ih ima lokalno i ne igra mi se više s AliExpressom nakon zadnjih par (što poluuspešnih što neuspešnih) kupovina.

Hvala svima na sugestijama Sleepy


RE: Kupovina lemilice - ddanijel - 05-22-2023

Ako uzimaš BAKU936D obrati pažnju da je to lemilica sa relativno slabom akumulacijom toplotne energije u ručki i ako ti zatreba za neko lemljenje gde je veća površina bakra to ume da napravi problem jer instant izvuče svu toplotu i zalepi. i enaB je pomenuo taj problem, pa čisto da potvrdim isto. Iz tog razloga imam pored nje na stolu i ZD-937.
Od svih ponudjenih rešenja po mom misljenju najbolji kompromis je ono što je Braca predložio T12-952 QUICKO i verovatno ću sebi skorije uzeti to.


RE: Kupovina lemilice - mancube - 05-22-2023

Naručih BAKU 936D, 3500rsd sa garancijom 2 godine, javljam utiske kad je se dočepam, pa da onda eventualno probam da popravim i ovu staru 😁


RE: Kupovina lemilice - ronovar - 05-22-2023

Ja nikad nebio kupovao 2in1 iz razloga ako ti krepa elektronika na smd onda ce ti i obicna lemna stanica biti neupotrebljiva. Zato preporucam kupiti odvojeno lemnu stanicu i smd stanicu.

Ja sam kupio prosle godine aixun T245 za €153 zajedno sa dostavom iz aliexpresa i prezadovoljan sam, lijepog je designa, ima unutra 200W smps napajanje, lcd ekran koja prepoznaje vrh, full obradjeno ko svila na dodir metalno kuciste i metalni stalak sa detekcijom kada je rucka u stanju mirovanja da temperatura se smanjuje te stalak ima i za brzu izmjenu vrhova koje mozes da koristis dobre kopije vrhova jbc ili ako imas love idu i originali.

Rucka fino stoji u ruci, lemi savrseno i brzo se zagrije a ako stavis knife vrh mozes sa 450C i snagom od 200W odlemljivat i lemit vece povrsine bakra. Firmware se update preko USB-C konektora, a i ako ima bug u firmware ili dodatak noviglh funkcija napises im email i brzo kinezi puste novi firmware update. Takoder kuciste je propisno uzemljeno dok T12 lemne stanice trebas rucno da dodas zicu i uzemljis kuciste.

Jest da je mnogo para ali ovo je klon jbc lemne stanice koja je preskupa a sa ovim klonom je jako lijepo lemiti..uostalom pogledaj recenzije na youtube za aixun t245....

Za smd stanicu northridgefix ima u webshopu atten pa pogledaj recenzije....nisam jos nasao zadovoljavajucu smd stanicu ali trazi se pa kad bude novi model onda cu pogledat reviewe i ako bude to to kupit.

Imao sam quicko smd stanicu sa heat gunom, i prodao brzo jer se heatgun raspadne vrlo brzo jer je unutra jeftin keramicki element i zica koja se grije na 220VAC slican princip kao fen.

Eto, ako zelis veeeelik izbor tipova i da ne krepava svakih par godina lemna stanica aixun je pravi izbor. Jer jeftine lemne stanice kad se pokvare su skuplje nego profi kopije.

Ako trebas samo lemnu stanicu za smd bez vruceg zraka ima aixun i T115 sa vrhovima...

Ja sam sebi kupio portabilnu QIANLI portabilnu mini soldering iron pen sa usb-C adaperom QC 18W i mjenjao jednom gospodinu smd tipkalo sa kojim se pali/gasi termalna kamera....uz pomoc solder wicka sam odlemio stari potrgan button, zalemio novi i to sa lakocom uz povećalo jer mi je profi mikroskom sa MX385 od 350€ trenutno preskup jer ne radim puno sa smd komponentama.


RE: Kupovina lemilice - mancube - 05-22-2023

Evo nakon malo istraživanja, evo potencijalnog rešenja za problem slabog toplotnog kapaciteta ručke 😀
Quote:Thanks very much for your review of the generic 936 "digital" and "analog" solder stations. The thermal capacity of these irons is a bit weak due to rather large diametric clearance between the tip and the heating element. This can be dramatically improved by wrapping a bit of aluminum kitchen foil around the heating element. Cut a piece about 30mm wide. Wrap it around the heating element and the tip-support sleeve, leaving a few mm hanging out past the end of the thermocouple. In my case, two turns did the trick. The bit of foil past the thermocouple will crush and fill the space to the tip. The foil improves the thermal conductivity between the heating element, the thermocouple and the tip. Now you can solder to large ground planes repeatedly without waiting for the iron to re-heat. Simple, quick and cheap fix.



RE: Kupovina lemilice - HomeMadeAudioProject - 05-22-2023

(05-22-2023, 04:14 PM)ddanijel Wrote: ....
Iz tog razloga imam pored nje na stolu i ZD-937.
...

ima li ta lemilica ikakve veze (osim vizuelne) sa ovom; http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=9031
i ova iz Kelco se lepo nosi sa većim lemnim površinama ,i dobro radi uz jednostavnu Kesat-net elektroniku.


RE: Kupovina lemilice - ddanijel - 05-22-2023

Rucka koliko vidim je ista, a kompletna stanica koji imam je ovo:
https://www.mgelectronic.rs/lemilica-zhongdi-zd-937