DIY Electronic projects
Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Hifi audio (https://forum.yu3ma.net/forum-3.html)
+--- Forum: Pojačivači snage - Power amps (https://forum.yu3ma.net/forum-16.html)
+--- Thread: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier (/thread-2651.html)

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 06-21-2022

Moze dva ovakva a i ne mora, neko ne voli equalizer i voli da to bude nemodifikovano, onda moze i jedan. Ja planiram dva ovakva, jedan za bukvalno konverziju iz svakog formata u pcm na izlaz, pcm sa izlaza onda u dsp za potrebe equalizera, odatle u drugi CT7302 da odradi PDM modulaciju koju onda procesorom gonimo na H most, to je cela ideja koju trenutno vrtim po glavi. Pogledajte samo ovu sliku sta se dobija od CT7302PL

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - mikikg - 06-21-2022

A "hardwerski virusi" u Audio snimcima, šta sa njima da radimo? Smile

Pogledajte ovo, to je taj isti Audio oseg od 192kHz (u medju-frekvenci, IF) samo upotrebljen u neke druge svrhe za SDR, vidite onu crvenu "fleku" sa desne strane, to je test signal koji je umetnut u audio opseg, masivan RMS nosi, taj signal ima više energije nego sve ovo ostalo zajedno i vidite gde je postavljem, na samom kraju Audio opsega, skoro pa da on izlazi na 0dB i zanimljivo je čuti (ništa), videti i na kraju osetiti "paljevinu" iz visokotonca, ne čuje se a "prži" visokotonce samo tako!
Pa kad neko uzme da analizira šta se tu dešava pa uradi FFT na taj snimak i nadje da je to na primer 10kHz enkodovani audio DRM sa "pesmicom i posvetom da ne možete da čujete ništa na 180+kHz", onda postaju tek zanimljive mnoge stvari Smile

[Image: attachment.php?aid=37837]

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 06-21-2022

Tu je ustvari ostatak audio opsega digitalno utisan a ovaj deo gde je umetnuto je digitalno pojacan? Sad kad neko slusa normalno je da ce da odvrne volume da bi cuo pesmu dok ne naleti na to pojacanje koje ni ne moze da cuje jer je izvan audio opsega koje human moze da cuje ali dovoljno da sprzi visokotonac, zanimljivo! E zato izlazni filter sa pojacala uvek da bude na 16k i to cetvtog reda !! LOL Smile

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 06-22-2022

Razume li iko kakvu ulogu ima ovaj adc fidbek na stranici 71 i 72 ovde https://ttu-ir.tdl.org/bitstream/handle/2346/12243/31295019458453.pdf?sequence=1 ? Sad razumem da ono gore sto sam dao kao ideju to je vec uradjeno jos jednostavnije sa PGM (pulse group modulacijom), to je jasno. Nije mi potpuno jasno sta radi ADC FB. Cini mi se da bitovi na ulazu treba da se uporede sa bitovima na izlazu i da se ta razlika recimo ako je na ulazu 0xFFFFFFFF a na izlazu 0xFFFFFE znaci greska je 0x1, 0x1 se nadodaje ponovo na ulaz u loop da se kompenzuje greska tj da se uradi pojacanje amplitude za 0x1 prosto receno?

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - mikikg - 06-22-2022

^^
To je već sve DSP nauka, u sustini se svede na to da se odumezme greška od signala pobude (NFB) ali se stvari drastično komplikuju jer moraju da se uračunaju razna vremena kašnjena i to veoma sinhrono da se dešava od sempla do sempla u nekom tamo protočnom bufferu i na kraju se setuje neki izlazni PIN ili PWM modul da konkretno odradi traženu stvar.

Pogledaj dokument malo niže i HW implementaciju, tu su koristili TMS320 jezgro (isto kao i TI C2000 Piccolo) samo tada nisu imali HR-PWM-ove pa su tu vezali AUDIO konvertere pa sa njima dodatno petljali oko H-brigde i upravljanja mostom, DSP jezgro su samo za to i iskoristili da radi brzo matematiku za kompenzaciju, mora da se uvede delay u sistem pa se kod procesiranja to sve uračuna kako bi se na kraju to "nekako složilo" Smile

PS: Ako kaniš da radis sa externim ADC feadback i externim DAC upravljanje pa u H-most, e onda moze Paralax Propeller 2 da dodje tu umesto TMS320! Zafaliće tu jedan VCA za promenljiv gain ali dok se stigne dotle Smile

Znam da nije nimalo jednostavno. Ali prikupljam informacije! Smile Parallax mi se odmah ucinio jako interesantnim bas zato sto je ultra brz i zbog stvari kojih ima u sebi, zato sam pomislio da mi mozda ni ne treba PWM nego ovako kako zamisljam! Jedino sto mi se na njemu ne svidja sto mora da se konvertuje C u njegov jezik a onda je to pitanje dali ce to tako da valja, a njegov nativni jezik ne poznajem, idealno bi bilo naci nesto slicno da moze ovo da odradi dovoljno brzo ali sa nativnom C podrskom.

I ovo bi moglo da posluzi sa ovako lepim objasnjenjem https://www.sonicstudio.com/pdf/dsd/DSDIFF_1.5_Spec.pdf , malo gledam u to pa malo u prozor i gledam odakle pocinje dsd data blok pa mozda napravim i neki C exampl za konverziju u bitove pa mozda onda i u pgm i tako dalje, igram se malo, uglavnom na telefonu sam snimio svoj glas gde izgovaram dsd, sekund-dve, pa konvertovao u dsd i to ovako izgleda kao ovaj prozor, to sad analiziram naspram ovog gore pdf-a. To sto je u plavom je dsd data , to pretvoris u binarni format i eto ga pdm modulacija u binarnom formatu.

Nadjoh i ovaj interesantan source code, ima i IIR i FIR filter i NOISESHAPING dok se radi konverzija iz WAV u DSD https://github.com/serieril/PCM-DSD_Converter a to je u stvari program sa ovog sajta https://pcmdsd.com/Software/PCM-DSD_Converter_en.html

Samo treba se dobro potkovati i uci u sve to da se prvo dobro ramume pa onda gledati sta i kako i kojim putem

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Braca - 06-22-2022

Analogni signal se u pojačavaču D klase "cepka" prekidačkom frekvencijom (oko 400kHz kod Hypex UcD) i to je njegova prednost u odnosu na digitalni signal.

Nadam se da će članak u prilogu biti od koristi.

Pozdrav

.pdf   AllAmpsAreAnalogue.pdf (Size: 228,98 KB / Downloads: 4)

Ok ali moze se dobiti ova prekidacka frekvencija i digitalno recimo PDM modulacijom kao u gore dokumentu gde su tu modulaciju pretvorili u PGM (puls grupisana modulacija) posto je PDM modulacija ne ispod 2 MHz i nebi bilo dobro slati takav brz signal na kapije, zato su je stavili u PGM da bi smanjili frekvenciju tako sto grupisu bitove 1 i 0 od nekoliko samplova naprave taj jedan sample, ako ja to dobro razumem. I to sve moze softverski direktno da se konvertuje u 3 level modulaciju samo treba naci nacin i dobro preracunati. Zato je meni interesantan DSD format jer je prost 1bit format, grupisanje nula ili jedinica odredjuje krivu sto je prosto onda softverski dalje raditi

Chord radi sad skoro sve uredjaje kompletno digitalno i jako dobre rezultate ima

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - gorankg - 06-22-2022

Možeš li da daš algoritam ili nekako bolje pojasniš kako bi radio tu konverziju? Možda mogu da pomognem.

Ne znam ni ja jos uvek kako ali onako okvirno i laicki iz glave mogu da skratim koncept na par reci. Treba se upoznati prvo kako funkcionise DSD (drugi naziv za PDM), potrazi na guglu razliku izmedju DSD i PCM, tu ce ti vec sve biti jasno, dovoljno ti je da skontas da je DSD 1bit format koji se prosto sastoji od ili jedinice ili nule, skup jedinica ili skup nula ustvari odredjuje u kom smeru ide kriva. Uporedis to sa PCM koji je totalno drugaciji i komplikovaniji. I to uporedis sa ovih par postova koje sam napisao i procitas i ovaj dokumenat https://ttu-ir.tdl.org/bitstream/handle/2346/12243/31295019458453.pdf?sequence=1 i kako izgleda PDM a kako PGM i PCM itd bice ti vec sve jasnije. Tu sad treba razmisliti kako i sa kojim procesorom citati bit za bitom koji stize iz PDM i koji je dovoljno brz da te bitove grupise u PGM pa mozda i u 3 level modulaciju, pa i onaj ADC fidbek i to je onda ceo koncept. I ovaj dokumenat obavezno koliko je bolji 1bit format http://dafx.de/paper-archive/2004/P_372.PDF

Pogledaj sliku iz posta 168 , koja je ucestalost jedinice ili nule kako bi kriva isla gore ili dole i na kojoj frekvenciji to radi, slika sve govori

Ne znam dali bi moglo u TinaTi da se unese PGM modulacija u binarnoj formi a da u simulaciji postoje i mostovi pa da dobijemo i zvuk neki preko racunara? Znam da postoji mogucnost da se testira opamp based equalizer tako sto se na ulaz dovede pesma pa se moze dobiti zvuk na racunaru preko tog equalizera

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Braca - 06-23-2022

(06-22-2022, 07:56 PM)savan Wrote: Chord radi sad skoro sve uredjaje kompletno digitalno i jako dobre rezultate ima
Ako se radi o Chord Electronics iz GB, u njihovoj ponudi nisam našao ni jedan poj. snage klase D.
Znam da su 2013. god. najavili klasu D sa GaN tranzistorima i fenomenalno niskim THD, ali o tome od tada nisam više ništa čuo.
Tražio sam ovde:
https://chordelectronics.co.uk/products

Ako postoji neka druga stranica, rado bih da saznam više jer me klasa D zaista interesuje (već skoro 10 godina slušam Hypex UcD180HG). Zato i pratim ovu temu i ako bude došlo do gradnje, imaš od mene dva induktora za izlazni filter koje inače koristi jedan vrhunski (po izobličenjima) pojačavač klase D.

Pozdrav

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 06-23-2022

Ba sam i ja pokusavao da nadjem ali nisam uspeo, nasao sam jedino neki tekst https://audiofi.net/2013/07/chord-electronics-enter-the-perfect-class-d-amp/

(06-22-2022, 10:04 PM)savan Wrote: Ne znam dali bi moglo u TinaTi da se unese PGM modulacija u binarnoj formi a da u simulaciji postoje i mostovi pa da dobijemo i zvuk neki preko racunara? Znam da postoji mogucnost da se testira opamp based equalizer tako sto se na ulaz dovede pesma pa se moze dobiti zvuk na racunaru preko tog equalizera

Tj bolje pitanje, ako bi napisao program u C jeziku, recimo jedan DSD to PGM konverter, kako taj program da uvezem u TinaTi, recimo da taj program bude novi makro koji ce da bude recimo neki signal generator, jel moguce ovo?

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Dragan100 - 06-23-2022

(06-23-2022, 01:20 PM)savan Wrote:
(06-22-2022, 10:04 PM)savan Wrote: Ne znam dali bi moglo u TinaTi da se unese PGM modulacija u binarnoj formi a da u simulaciji postoje i mostovi pa da dobijemo i zvuk neki preko racunara? Znam da postoji mogucnost da se testira opamp based equalizer tako sto se na ulaz dovede pesma pa se moze dobiti zvuk na racunaru preko tog equalizera

Tj bolje pitanje, ako bi napisao program u C jeziku, recimo jedan DSD to PGM konverter, kako taj program da uvezem u TinaTi, recimo da taj program bude novi makro koji ce da bude recimo neki signal generator, jel moguce ovo?

Basic TINA ima import WAV file,
pa ga treba pripremit da uvezeš kao PGM file prije toga več konvertiran u WAV (MONO ili L+R)

Ali to je pitanje kako TinaTI tretira wav file! Mozda ga konvertuje u PCM!

Malo sam se igrao i napravio sam program za konverziju iz DSD u binarni PDM, ovo je osnova, kasnije moze da se doradjuje za potrebe recimo da umesto sto salje bitove u dsd.log salje nesto drugo. Probacu sutra da emitiram PGM sa 8 samplova, da ih probam grupisati kao u onom dokumentu, a kasnije naravno i u 3 level modulaciju, uglavnom bitove smo dobili Smile

Recording_4_DSD64.dff = DSD64 muzicki fajl
dsd.c = source code
dsd.log = konverzija iz dsd u binarni pdm za oba kanala, trenutno printuje samo levi kanal

Kako odavde u 3 level? Jednostavno, recimo ovaj red od 32bita:

00110101100110011001010101010011

grupisemo nule i grupisemo jedinice, dobijemo:

0000000000000000 (16 nula)
1111111111111111 (16 jedinica)

to je ono kada je nastupila tisina na pocetku snimka pre nego sto izgovorim DSD, sta se moze zakljuciti ovde sa ovim jedinicama i nulama? Dobili smo odnos 50% : 50%, znaci na izlazu iz H mosta u ovom slucaju isto tako izlazi tisina jer je odnos izmedju pwm1 i pwm2 50:50! Tako funkcionise i DSD, kada su grupisane jedinice amplituda ide u pozitivno, kada su grupisane nule amplituda ide u negativno. Ako bi sad ovo pretvorio u instrukciju za neki MCU recimo kada je jedinica onda je gpio high na H mostu na kapijama 1 i 3 a kada je nula onda je drugi gpio high na H mostu na kapijama 2 i 4, ali posto pdm u ovom slucaju radi na 2.8MHz za svaki bit mosfet nebi mogao da funkcionise sa tom ucestaloscu. E zato su napravili onu PGM tako sto su grupisali bitove recimo od 8x32bit sampla pa time smanjili frekvenciju na gpio koji ide na gate od mosfeta, a racunica je ista. Sad to treba sve lepo dobro osmisliti i odraditi kako treba.

Za referencu:

DSD 64 : DSD 2.8 MHz = 2 822 400 Hz = 44100 Hz x 64 times;
DSD 128 : DSD 5.6 MHz = 5 644 800 Hz = 44100 Hz x 128 times;
DSD 256 : DSD 11.2 MHz = 11 289 600 Hz = 44100 Hz x 256 times;
DSD 512 : DSD 22.6 MHz = 22 579 200 Hz = 44100 Hz x 512 times;
DSD 1024 : DSD 45.2 MHz = 45 158 400 Hz = 44100 Hz x 1024 times;