DIY Electronic projects
Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Hifi audio (https://forum.yu3ma.net/forum-3.html)
+--- Forum: Pojačivači snage - Power amps (https://forum.yu3ma.net/forum-16.html)
+--- Thread: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier (/thread-2651.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - mikikg - 07-01-2022

(07-01-2022, 06:51 PM)savan Wrote: Sta je bolje, uraditi polumost ili imati H most? Snaga me ne zanima toliko koliko me zanima sta je zvucno bolje! Logicno mi je da za polumost onda mora komplikovanije napajanje jer onda imamo i negativno napajanje pa bi po nekoj logici to bilo daleko komplikovanije uraditi ovu vriabilnu volume kontrolu pa smo onda verovatno i na istom po broju delova i po komplikovanosti? Znas sta me jos zanima, kako je kod Hypex UCD modula reseno slusanje na malim jacinama? Predpostavljam da je jako lose i da ona kriva efikasnosti u stvari i govori koliko je to lose na tim malim snagama?

Bolji je H-most, na tu varijantu idemo.

>>>  Znas sta me jos zanima, kako je kod Hypex UCD modula reseno slusanje na malim jacinama?

Najludje je što uopšte nije rešeno! Nema nikakve mehanizme za to, jednostavno analogna elektronika radi dole na granici shuma i to je to. 
Na vrlo malim Volume on radi naprimer sa 1% dinamičkog opsega od ulaznog signala, e onda možeš samo da predpostaviš kako će da radi nešto što predvidja pun dinamički opseg signala!

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - yugaja - 07-01-2022

Full bridge je bolji iz nekoliko razloga:
* veća snaga za isti napon
* nema bass pumping efekta. Ako half Bridge posmatramo kao synch buck, onda imamo vreme kada se napon vraća nazad u dc rail i diže napon osim ako nemamo neki dedicated
Psu sa radom u dva kvadranta. Iil ako radimo stereo da se radi inverzija faze na jednom kanalu ispred i iza na žicama.
* sa full bridge bass pumpinga nema, ali je skuplji i imamo vece gubitke dva swicha u putanji uvek..
Za male snage npr pola wata do 1 wata dead time čuda pravi.To bez nfb ne može da se resi..

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - mikikg - 07-01-2022

Hehe, kada budemo stavili taj ADC za NFB i kada nam bude "malo dosadio", možemo da okrenemo priču "naglavačke" i da taj naš AMP preko tog ADC ustvari dobija analogni ulazni signal, isto u punom opsegu reda 1-2Vpp i ostalo nadalje da radi u open-loop ili closed-loop gde preko analogije dovedemo NFB na ulaz tog ADC.
Ja sam to praktično probao sa samo 12bit ADC i opet ponavljam da sam bio oduševljen kako radi, samo sam iskoristio svu raspoloživu dinamiku sistema ali pri bilo kom nivou slušanja, tj menjao sam napon mosta, u tom trenutku tek od 12V pa naviše jer nisam imao izolovane drajvere koji bi radili i na nižem naponu.

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 07-01-2022

Koliko mi sad bitova imamo sa ADC, cini mi se 8 ?

Proppeler P2 ustvari ima 8bit brzi DAC, a ADC mu je ustvari delta-sigma?! To nam nekako MNOGO ODGOVARA?

"Delta-sigma ADC with 5 ranges, 2 sources, and VIO/GIO calibration"!!!

SVAKI PIN NA PROPELLER P2 MOŽE DA BUDE ADC ILI DAC!

Mogu i diferencialne varijante da se prave sa dva PIN-a ...

Za kolege koje su zainteresovane da ovu spravu probamo i pokrenemo, imam P2 u IC i modul varijanti.
Treba praktično da se proba prvo sa low-power ceo koncept i onda da se predje na H-most i većim snagama.

Dovoljno je samo da se na primer pokrene (bez ADC) generisanje sinusnog signla a od 1kHz iz SW i da to ide u PDM modulaciju i neku prekidačku frekvenciju i da se proba "šta uopšte izlazi" pa posle toga može da se ide sve finije u detalje.

[Image: attachment.php?aid=37896]

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Dragan100 - 07-01-2022

(07-01-2022, 08:47 PM)savan Wrote: Koliko mi sad bitova imamo sa ADC, cini mi se 8 ?

INTGR ti "zabiva" do Railova, pa mu treba nešto vremena za oporavak, i onda tek oporavljenog još do prelazka preko 0.
...a za to vreme izlaz ADCja ne menja stanje, pa gubiš na resoluciji.
Odabereš Clock i poslije utrimuješ C_intgr na bazi Clock-a
naravno, OUT signal ti je takodjer preterano visok! ....što ti i SUM pokazuje

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Dragan100 - 07-01-2022

(07-01-2022, 09:58 PM)mikikg Wrote: Za kolege koji su zainteresovani da ovu spravu probamo i pokrenemo, imam P2 u IC i modul varijanti.
Treba praktično da se proba prvo sa low-power ceo koncept i onda da se predje na H-most i većim snagama.

Ne šali nam se Miki :-)

Za jedan FullBridge još 4x LMG3411R050, 4xISO7821F i šaku kapija 74LVC1Gxx
nERR: OVP, UVLO, OTP, cycle-by-cycle OCP i dodatni vanjski OCP u napajanju (dovoljno brz i podesiv po struji) takodjer je več osmišljen, diskretno sa par BJTja
Napajanja takodjer:+/-15V (ako zatreba), +5V, +3,3V,
4x Floating napajanja FlyBUCK 12V (predvidjeno več za stereo, za HI pa i za LOW LMG3411, jer može jednom da imamo +/-HV za HalfBridge ,
a za FullBridge je onda donje napajanje GND )

HV napajanje (Volume) za probu može neko LAB napajanje 0...30V 5Amax, podesivo po naponu i struji (pa se ima i tu dodatni OCP, OK, nešto sporiji)

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 07-01-2022

Ja imam sve komponente puta 10, od komponenti sti mi fale jeste flybuck transforormator i dva komada ganfeta, posto ganfeta sa oznakom xxx0 imam samo dva a nece ih biti na stanju do polovine sledece godine znaci morao bi da kupim 4 komada tih malo novijih i skupljih sa oznakom lmg...xxx1. Ceka se jedino da se definise koncept da bi shema mogla da se zavrsi i onda da se dokupi to sto nam fali. Slazem se sa Mikijem da treba prakticno probati koncept ili simulacijom ili nekim jeftinim hw resenjem ali postavlja se pitanje kako dobiti ovako brz sklop kao sto bi to bilo sa svim ovim komponentama koje je Dragan vec predlozio. Zato mislim da od svega ovoga bi mozda trebalo napraviti h most sa kapijama, iso, flybuck napajanjem, a ostalo ostaviti mesta da moze da se nakaci, malo preko u.fl malo preko pinova uglavnom da ne mora da se prepravlja, posle kad sve proradi i sklopimo kockice kojim konceptop ici onda moze sve na jednu plocu, ako se slazete

Mnogo nam zavisi ovaj deo sa MCU i kontrolerom, on je tu bitan za modulaciju signala i kompletno procesiranje, ako on to ne može da odradi što očekujemo od njega onda dzaba ceo H-most.

Cela ta priča oko Sync-buck i GaN je manje više proverena, to će sve da radi uglavnom kako se očekuje, to je sve prosto kao kod nekog SG/TL PWM kontrolera i NFB sa jednim PC817 optocouplerom.

Sa kontrolerom valja da probamo bitne tačke koncepta, sa čime raspolažemo i onda da odlučimo kako to sve da upotrebimo na najbolji način.

Na primer jednu stvar treba da probamo a veoma je bitna ako "proradi", poništavanje/smanjivanje izlaznog rippla, treba postaviti drugu polovinu mosta 180* pomerenu od prekidačke frekvencije, u teoriji bi trebalo da se ripple poništi ili da se smanji nekoliko puta što dodatna bitna prednost i ubrzava ceo NFB loop.

--------

https://forums.parallax.com/discussion/173558/notes-on-propeller-might-be-helpful-for-new-user
Tu ima primera sa PDM i PWM i delta-sigma konverterima.
Na proto pločici imaju neke LED koje se inače guraju sa PDM modulacijom Smile

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - savan - 07-02-2022

I pored svega sto je taj P2 dobar ne svidja mi se podrska koju ima a pisana je u ASM, PASM, SPIN, SPIN2 sve je manje vise likom na asembly koji ja ne znam i koji mi se ne da razumeti, cak i taj link sto si okacio sve je sa .docx ekstenzijom sto ja ne koristim, ne razumem zasto nisu stavili u PDF koji svaki browser danas nativno otvara. Mozda traziti neki drugi procesor koji ima dobru C, CPP podrsku a da je ultra brz.

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - gorankg - 07-02-2022

Tanka je podrška i to me je dosada i odbijalo da ga probam. Ima i neki FlexC ali mi i on ne uliva poverenje. Jedino ASM. Miki da li imaš ovaj PropPlug za programiranje? Ako možeš da ustupiš nešto od toga pa da probam. Barem da vidimo osnovne stvari i limite tog P2.

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Braca - 07-02-2022

(07-01-2022, 07:47 PM)mikikg Wrote: Bolji je H-most, na tu varijantu idemo.

>>>  Znas sta me jos zanima, kako je kod Hypex UCD modula reseno slusanje na malim jacinama?

Najludje je što uopšte nije rešeno! Nema nikakve mehanizme za to, jednostavno analogna elektronika radi dole na granici shuma i to je to. 
Na vrlo malim Volume on radi naprimer sa 1% dinamičkog opsega od ulaznog signala, e onda možeš samo da predpostaviš kako će da radi nešto što predvidja pun dinamički opseg signala!
Kod mene je tipična RMS snaga pri slušanju klasične muzike ispod 1W (zvučnici od 85dB@1W, max. trajna snaga 150W), vrhovi idu do 10W.
Nema problema sa šumom, on je na nivou od oko 35uVRMS (20Hz - 20kHz), nečujan u zvučnicima (0,3nW).

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - mikikg - 07-02-2022

@gorankg

Imam sve što treba za probu, imam i dva kompletana modula sa PIN heder izvodima (sa gornje fotke, desna plava pločica), tj samo ta pločica a u nju se ubode ovaj Edge module i tu imaju sve konekcije, tu je i neki dodatni Flash, regulatori, drajveri za LED-ice itd.
Ako te interesuje mogu to u toku dana da ti dostavim ...

(07-02-2022, 09:45 AM)Braca Wrote: Kod mene je tipična RMS snaga pri slušanju klasične muzike ispod 1W (zvučnici od 85dB@1W, max. trajna snaga 150W), vrhovi idu do 10W.
Nema problema sa šumom, on je na nivou od oko 35uVRMS (20Hz - 20kHz), nečujan u zvučnicima (0,3nW).

I ja takodje slusam tom jacinom, zato sam i pitao jer ni ja ne primecujem da se gubi na kvalitetu sa tom snagom na izlazu, UCD180HxR moduli

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - gorankg - 07-02-2022

(07-02-2022, 09:47 AM)mikikg Wrote: @gorankg

Ako te interesuje mogu to u toku dana da ti dostavim ...

Svrati na ladno pivo kad god ti odgovara..

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - mikikg - 07-02-2022

(07-02-2022, 09:51 AM)savan Wrote:
(07-02-2022, 09:45 AM)Braca Wrote: Kod mene je tipična RMS snaga pri slušanju klasične muzike ispod 1W (zvučnici od 85dB@1W, max. trajna snaga 150W), vrhovi idu do 10W.

I ja takodje slusam tom jacinom, zato sam i pitao jer ni ja ne primecujem da se gubi na kvalitetu sa tom snagom na izlazu, UCD180HxR moduli

Ja samo tvrdim da bi isti taj Hypex radio drastično bolje pri toj snazi da mu je kojim slučajem napon mosta reda 12-15V i da je ulazni signal maksimalnog nivoa. To je srž cele ove naše priče ...

Ima on vec neki sum na izlazu u mirnom stnanju samo sto se cuje tek kada se briblizimo visokotoncu, to je u stvari ovo o cemu pricamo i to je jasno a i logicno da bi bilo daleko bolje da ima varijabilno napajanje

RE: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier - Dragan100 - 07-02-2022

(07-01-2022, 10:37 PM)savan Wrote: Ja imam sve komponente puta 10, od komponenti sti mi fale jeste flybuck transforormator i dva komada ganfeta, posto ganfeta sa oznakom xxx0 imam samo dva a nece ih biti na stanju do polovine sledece godine znaci morao bi da kupim 4 komada tih malo novijih i skupljih sa oznakom lmg...xxx1. Ceka se jedino da se definise koncept da bi shema mogla da se zavrsi i onda da se dokupi to sto nam fali. Slazem se sa Mikijem da treba prakticno probati koncept ili simulacijom ili nekim jeftinim hw resenjem ali postavlja se pitanje kako dobiti ovako brz sklop kao sto bi to bilo sa svim ovim komponentama koje je Dragan vec predlozio. Zato mislim da od svega ovoga bi mozda trebalo napraviti h most sa kapijama, iso, flybuck napajanjem, a ostalo ostaviti mesta da moze da se nakaci,  malo preko u.fl malo preko pinova uglavnom da ne mora da se prepravlja, posle kad sve proradi i sklopimo kockice kojim konceptop ici onda moze sve na jednu plocu, ako se slazete

LMG3411R050 4kom imam naručeno iz Engleske, treba da mi dodju ovaj tjedan, pa ako su origigi (u šta ne sumljam po fotkama zasada)
može se dokupiti koliko jih ima na zalihi.

Ima na lageru i LMG3411 (ovi su sa cycle-by-cycle OCP) raznih: R070 i R0150 (70mR i 150mR Rds_ON)
pa i LMG3410 (koji zatrebaju da se jim drži IN u stanju LOW za cca 1/2msec, da bi resetovao svoj FAULT) raznih: 050, 070, 150
sa kojima takodjer možemo odraditi posao, nERR imao bi RC konstantu Reset vremana (takodjer smo sa Savom več shematski odradili)

Tako kad dodju javim njihovo stanje, pa ako su OK, mogu biti na raspolazi za prototip!

@savan
Hajde ovako da probamo, da se mi "nadjemo" kod onog velikog crnog 4-rednog konektora od P2 edge modula, za prvi prototip tako da uradimo, P2 da bude u svom modulu i sav I/O ide preko konektora ka ostaloj periferiji.
Tu je sve uglavnom 3.3V, sav analogni i digitalni I/O treba da se kondicionira za taj napon.
Tu su razdvojene analogne i digitalne GND, to treba sve lepo isplanirati i rutovati.
U krajnjem slučaju možeš i da zameniš kontroler i da imas svoj "custom edge modul", čak i analogni ako treba Smile

PS: I vidi od koliko ćeš inča neki IPS ekran da staviš! Glupo da nema makar Vu-metar, a FFT i pluginove malo kasnije radimo Smile