DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Omegakg - 12-13-2016

Pa da eto, moze i tako da radi samo kad treba tj. u predaji, hvala na odgovoru.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - miloradkuzz - 12-13-2016

Omegakg, tv ima uzemljenje, koje je povezano da oklopom tjunera, inace na tv je spojen samo antenski kabel, i nemam nikakve druge uredjaje prikljucene na tv. Imam samo klasican spliter koji razdvodi signal na ostale televizore i internet modem.

Javila se neka struja koje je uspela sild (omot antenskog kabela) da spali, oklop na tjuneru izgoreo pa valjda bi osigurac izbacio od te faze koja je dosla u kontakt sa uzemljenjem, ako je vec fid sklopka zatajila.

Inace javlja se jednosmeran napon od oko 18v izmedju kucnog uzemljenja i silda koaksijalnog kabela kablovskog operatera, dok nema nikakvog napona izmedju uzemljenja u nule (rastavljeni su, nisu povezani u jednu tacku)


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Omegakg - 12-13-2016

OK, onda je tesko videti sta je, cim imas napon izmedju kablovske i tvog uzemljenja znaci nema izolacije, zahtevaj im galvanski izolator. Ako TV ima uzemljenje onda ok, ne verujem da se desila okolnost da si nekako ostao bez uzemljenja u TV-u. Onda proveri FID, kad meris AC izmedju faze i uzemljenja jel imas slican napon kao izmedju nule i uzemljenja?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - miloradkuzz - 12-13-2016

Izmedju nule i uzemljenja nema nikakvog napona, javlja ne nekih 90v jednosmernog napona izmedju uzemljenja kablovske i kucnog uzemljenja i isto se javlja izmedju uzemljenja kablovske i nule.

Oni kazu da imaju galvanse izolatore u mrezi, ali nije svka kuca galvanski odvojena,

Kod nas je razvodna instalacija za kablovsku podzemna, gde su na nekoliko 100m postavili razvodne ormarice, pouzdano znam da sam ja prikacen na poslednji ormaric u toj liniji, u susednoj ulici odakle dobijam signal za kablovsku postvavljeni su neki silni ormani (gabaritno silni) gde im se nalaze pojacala signala, sve mislim da pojacavac koji je zaduzen za signal koji dobijam je nesto ostecen i da je popustila galvanska izolacija.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Omegakg - 12-13-2016

Proveri ti tvoje uzemljenje, moras da imas napon AC izmedju faze i tvog kucnog uzemljenja ne bi trebalo da mnogo odstupa od faza-nula...
Galvanska izolazija se stavlja na glavnom kablu u svakoj kuci ali kod nas moze sve...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - miloradkuzz - 12-13-2016

Imam isti napon  izmedju faze i uzemljenja kao i izmedju faze i nule, valjda je onda kuci ok uzemljenje.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vsavic - 12-14-2016

Trazio vec neko vreme u Kanadi RPi Zero, i nasao na svega 2-3 sajta i to sa limitom od po 1 uredjaj po korisniku, pogledao pre neki dan kupindo, i nasao i kupio bez problema kod nas pre dva dana kad sam dosao Smile ...razmisljam samo malo u sebi, kako, otkud toliko, gde ti ljudi nabavljaju? Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-14-2016

Da li neko zna gde mogu kod nas da se kupe feritne perle koje mogu da se navuku na nozice TO-220 tranzistora?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 12-14-2016

(12-14-2016, 10:59 PM)mikikg Wrote: Da li neko zna gde mogu kod nas da se kupe feritne perle koje mogu da se navuku na nozice TO-220 tranzistora?

Koliko komada ti treba?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-14-2016

Pa treba mi za eksperimente, sta znam 5-10 komada, da probam da navucem jednu ili vise ali me inace interesuje gde moze da se kupi?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 12-14-2016

(12-14-2016, 11:01 PM)mikikg Wrote: Pa treba mi za eksperimente, sta znam 5-10 komada, da probam da navucem jednu ili vise ali me inace interesuje gde moze da se kupi?
 Ne znam gde ima da se kupi, ali mogu da ti obezbedim 20-tak komada.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-14-2016

Ok, odvoji sa strane nekoliko komada pa ces mi dati kad se budemo videli.
Pokusavam da resim problemcic o kome sam pisao ovde:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=1471

Generalno nije to toliko ni strasno ali hocu da to sve smirim i rascistim na HW strani pre nego sto krenem u neke SMPS eksperimente.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dackotronic - 12-15-2016

http://www.mgelectronic.rs/feritne-cev%C4%8Dice

Neznam Miki dali ceti od ovoga nesto odgovarati ali eto tu znam da ih ima kod nas .

pozdrav


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-15-2016

(12-15-2016, 12:58 AM)Dackotronic Wrote: http://www.mgelectronic.rs/feritne-cev%C4%8Dice

Neznam Miki dali ceti od ovoga nesto odgovarati ali eto tu znam da ih ima kod nas .

pozdrav

Heh bravo! Ja tu trazio kao "perla" i izlazilo mi drugo nesto … Mada su malo dimenzije cudne, ali hvala u svakom slucaju, mozda posluzi za nesto drugo.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dackotronic - 12-15-2016

e pa Nislija to zove  "Feritna cevcica" Tongue


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 12-16-2016

Imam rgb led diode (klasična rgb led dioda u kućištu 5mm sa 4 pina, s tim da je anoda zajednička), koritim oko 70 rgb ledica i to bih povezao na standardni rgb led kontroler, e sad mi je problem max. napon led dioda, s tim da crvena ide do 2.7V max. a zelena i plava do 3.4V max. a kontroler radi na 12V i toliko da je na izlazu.
Da li bih na izlaz kontrolera mogao postaviti tri tranzistora za tri boje koje će kontroler kontrolisati a na tranzistoru ograničiti max. napon po bojama i tako da kontroler reguliše napon ledica preko tranzistora?

Npr.: [Image: enhancement-idea-550x206.png].


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 01-11-2017

mogao bi da potražim po katalozima i internetu (što bi svakako potrajalo) a mogu i da pitam ovde pošto vjerujem da ima ljudi koji su imali takve dileme: koje tranzistore mogu da upotrebim umjesto dole navedenih a da ih ima u prodaji makar to bilo u mouser-u i sličnim dalekim prodavnicama komponenti? tranzistori su:

2SA1360
2SA1407
2SA1249
2SA1381

2SC3503
2SC3423
2SC3601
2SC3117
2SK170BL
2SJ74

takođe,interesuje me postoji li "fora" da se poslednji par kupi uparen,ili ako ne baš on onda njegova zamjena ali opet uparena? ako ne ni tako - onda bilo kako...

imam namjeru da pokrenem nekoliko Borinih pojačala koja koriste te tranzistore (Lambda,Sige,Epsilon,T-Reference,OME_Leach...) ali za sve ovo u mouser-u nalazim "obsolete". ne vjerujem da tehnika ide napred a da se tranzistori makar sličnih karakteristika i dalje ne mogu kupiti.
za poslednji par bi mi valjalo da su upareni,trebali bi da idu u prvu verziju Borine Thete koja je bila planirana da se prodaje u kit-kompletu. lično od Bore sam dobio dve plave pločice vrhunske izrade,i nikako nemam namjeru da to ostane u koverti.

dole na slici je rekao bi ta verzija Thete u baš Borinoj izvedbi:




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 01-11-2017

Za 2sk170 i 2sj74 imaš dobro poznatog Izraelca na ebayu koji izgleda ima poveći lager tih jfetova. Svi koji su tamo kupovali kaže da su zadovoljni. http://stores.ebay.com/audiofet/


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 01-11-2017

sad nađoh i da sam već pokušao neku grupnu kupovinu: http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=678

hvala svakako - nadam se samo da će imati i dalje tih parova dok ne pokrenem pay-pall.

ostaje pitanje onih gore 2sa 2sc tranzistora i njihovih dostojnih i nabavljivih zamjena...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 01-11-2017

Home, imas na diyaudio store uparene lsk170 i lsj74. Skupi su ali to ti je najsigurnije moguce trenutno. Baci pogled tamo.