DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - midji84 - 11-02-2013

Da pitam i ja nesto:<br /><br />Kupio sam preko oglasa torusni trafo koji u sekundaru ima 2x36v ali namotaji su u obrnutom smeru motani i ja ne dobijam kad ih redno vezem napon od 72V! Onda sam se pravio pametan i odmotao jedan sekundar, racunao sam da mogu da ga premotam. Medjutim to mi bas i ne ide. Jel ima da neko to radi da ja njemu posaljem trafo i zicu da mi namota u istom smeru kao i prvi namotaj?<br /><br /><br />https://db.tt/kNAvbG1V<br />https://db.tt/2VplMaFB


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 11-02-2013

au druže pa to si trebao samo prespojiti a ne odmotavati...

trafko premotava toruse,ne znam da li bi premotavao nešto što nije iz njihove proizvodnje. stoji kao moguća opcija a možemo sačekati i nekoga od drugara sa foruma,nikad se ne zna kad može dobro doći takva usluga.



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - midji84 - 11-02-2013

Ja sam prespajao i sve moguce kombinacije sam uradio al napon od 70 nikako nosam dobio. Primetio sam da se razlikuju smerovi motanja i tako zakljucio da je to problem.<br /><br />Sad imam samo jedan sekundar od 34V ako ne uspem da namotam jos jedan odna promenicu mu namemu. <br />Mada bice mi zao jer sam se bas obradovao kad je stigao kod mene.<br /><br />Trebao je da napaja Borinu Sigmu.


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 11-02-2013

pazi,ako su identično motani (debljina i broj namotaja žice) postoje realno samo dva načina da se redno spoje ta dva sekundara: tako da im se naponi poništavaju ili da se uduplavaju. trafo moćno izgleda i svakako ga treba iskoristiti valjano.



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - boraomega - 11-02-2013

Imao si savrsen trafo ali si ga ..........! A nisi ni trebao vezivati u seriju da dobijes 72V nego svaki sekundar svoj grec i elektrolite i tek na kraju dva dobijena DC napona vezati u seriju.



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - midji84 - 11-02-2013

Sad mi jos vise zao!!!<br /><br />Ako ne nadjem nekog da mi to masinski uradi onda cu ja rucno, ima 66 navojaka.<br /><br />To ce da mi bude skola za drugi put!


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - TDA - 11-03-2013

Pitaj telefonom Trafco ili Trafimatik. Mislim da će ti to rešiti po nižoj ceni nego da ga celog motaju...



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - samuki - 11-16-2013

moželi ovo ovako ?



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - midji84 - 11-16-2013

Ovo nije audio pojacalo vec rf.


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Aca93 - 11-17-2013

Da li neko zna kakvi su ovi ampermetri? <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.interhit.rs/55x47-495x275mm-av-k50/3594-jl55bt2-5adc-2000000126449.html'>http://www.interhit.rs/55x47-495x275mm-av-k50/3594-jl55bt2-5adc-2000000126449.html</a>

U proelectronic je imalo za 300din do 5 i 10A a 400 do 15A, ima i sant za 480din.

Sa santom kosta 1200 a ovi bi kostali 800din da se kupi sant a za manje se moze i napraviti...

Mozda im skala otkaze posle nekog vremena ili da ne podnose vibracije kao u autu?

Cudno mi je da su toliko jeftiniji...



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - boraomega - 11-22-2013

Samo da vas sve obavestim da se zadnjih nedelju-dve intenzivno radi na jednom novom sveobuhvatnom kontrolnom sistemu za pojacala. To je nesto na temu OMNI-protektor ali zamisljeno za apsolutnu HiEnd klasu pa s'toga i mnogo kompleksnije, kontrolisano mikroprocesorom, LCD display, SSR za zvucnike/ ukljucenje napajanja i inrush premoscavanje, sve zastite koje je imao i OMNI + jos nadzor tacnosti i simetrije svih napajanja, pokazivanje temperature na displeju, ulaznim signalom kontrolisan rezim "rad-standby"...
Treba da bude vrlo interesantno a ostvarujem ga uz veliku i presudnu pomoc jednog novog clana foruma jer sam ja laik za mikroprocesore. Ne smem da obecam da ce ovo prerasti u javni projekat jer o tome moram prethodno da popricam sa tim covekom, pa takva odluka moze biti samo zajednicka.



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - TDA - 11-22-2013

Srećno! Smile



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dude - 11-22-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="boraomega" data-cid="12460" data-time="1385126902">

Samo da vas sve obavestim da se zadnjih nedelju-dve intenzivno radi na jednom novom sveobuhvatnom kontrolnom sistemu za pojacala. To je nesto na temu OMNI-protektor ali zamisljeno za apsolutnu HiEnd klasu pa s'toga i mnogo kompleksnije, kontrolisano mikroprocesorom, LCD display, SSR za zvucnike/ ukljucenje napajanja i inrush premoscavanje, sve zastite koje je imao i OMNI + jos nadzor tacnosti i simetrije svih napajanja, pokazivanje temperature na displeju, ulaznim signalom kontrolisan rezim "rad-standby"...
Treba da bude vrlo interesantno a ostvarujem ga uz veliku i presudnu pomoc jednog novog clana foruma jer sam ja laik za mikroprocesore. Ne smem da obecam da ce ovo prerasti u javni projekat jer o tome moram prethodno da popricam sa tim covekom, pa takva odluka moze biti samo zajednicka.

</blockquote>
Pohvalno, pohvalno...

Pozdrav za novog clana Wink


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 11-22-2013

Ohoho, mikroprocesor, LCD, fini fino, pozdravljam tako nesto Smile



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - boraomega - 11-22-2013

DUDE: Pozdrav za novog clana Wink

Namiguso... za sada jos necu reci o kome se radi dok on sam ne sazna i pristane na to (mada ne vidim sta bi mogao imati protiv?).
Samo cu reci da nije MikiKG (mada je i on maestro za ta mala sokocala) ali i sa Mikijem sam pre nekog vremena zapoceo neka razmisljanja istina vezana za Radio tehniku. To ne znaci da nam nece pasti na pamet da i za audio nesto skockamo jednom zajedno.



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dude - 11-22-2013

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="boraomega" data-cid="12512" data-time="1385144282">

Namiguso... za sada jos necu reci o kome se radi dok on sam ne sazna i pristane na to (mada ne vidim sta bi mogao imati protiv?).
Samo cu reci da nije MikiKG (mada je i on maestro za ta mala sokocala) ali i sa Mikijem sam pre nekog vremena zapoceo neka razmisljanja istina vezana za Radio tehniku. To ne znaci da nam nece pasti na pamet da i za audio nesto skockamo jednom zajedno.

</blockquote>
Smile

Zezam se ja malo... Gledao sam skoro sajt jedne firme i njihove proizvode itd... pa po tome predpostavljam o kome se radi. Inace clan je prva liga, i ne kazem to zbog toga sto smo zemljaci Wink


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - npejcic - 11-23-2013

Pocrveneo sam Smile Hvala na komplimentima.

Tako je, ja ću biti krivac za sve potencijalne "bugove" u mikrokontrolerskom delu Smile
Na Borin jako lep i elegantan dizajn zaštitnog kola, nisam mogao da odbijem učešće na projektu.

Projekat je prilično kompleksan u smislu da dosta toga treba da se poradi na raznoraznim uslovima od kojih zavisi kvalitetna zaštita, i trudiću se da koliko god mogu brže da ga završim.
Predikcija je nekih 30-ak dana od izrade nultog prototipa. Uređaj će biti jako ozbiljan. Nisam siguran da sam imao prilike da vidim nešto slično u samogradnji do sada. O svemu se pažljivo
razmišljalo, Bora je to doveo skoro do perfekcije.

Što se tiče javnog projekta, zagovaram priču da ne bude javan (bar firmware mikrokontrolera) zbog potencijalnih zloupotreba.
Ono što je sigurno za sve članove ovog foruma biće besplatan, ukoliko se naravno i Bora slaže.

Bićete u toku, kako traje razvoj Smile


Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 11-23-2013

Pa kada bilo HEX ili Source "ode" u javnost tu se oprastas od svega sto se tice tog SW-a. Dal' ce neko da ga implementira as-it-is ili da dissasembluje ili da menja nekakve potpise po HEX, hmm, na isto se svodi.
U svakom slucaju ce imati sve "kockice" da to reprodukuje 100%!
Drugo bi bilo kada bi se davali/poklanjali/prodavali procesori sa vec snimljenim (i zasticenim) programom.

Dakle dve varijante, "closed source" sa davanjem chip-ova na zahtev ili "full open source".
Prva varijanta stiti intelektualnu svojinu dok druga pruza mogucnost "crowdsourcing" tj da projektu moze da se prikljuci jos developera.

Eventualno ako bi koristio nekakve "obfuscators"-e izvrsnog coda kako nebi moglo da se uradi reverzni inzenjering bi pomoglo kod distribucije HEX verzije.
Mada nisam siguran da bi voleo takve brljotine po izvrsnom code-u posebno za tako neke "kriticne" zadatke koje treba ta buduca zastita da radi …



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - npejcic - 11-23-2013

@mikikg Verovatno "closed source" sa davanjem chip-ova na zahtev sa bootloaderom. Ali ako uspem da u narednom periodu završim i bootloader sa enkripcijom, biće moguć i eventualni upgrade firmware-a. Još nije odlučeno.

Druga mogućnost, "crowdsourcing" (više developera): mislim da je iz nekog mog ugla firmware dovoljno "jednostavan" da bi uvođenje dodatnih ljudi koji bi radilo na projektu malo iskomplikovalo stvar. Firmware nije baš zgodan za modularnost. Sa druge strane, nema tu nešto potrebe dodatno implementirati kada sve profunkcioniše. Možda i nisam u pravu, ovo je moje mišljenje.

Ne bih koristio "obfuscators"-e.... Postojji još par načina koji ne bi uticali na pouzdanost uređaja, a opet bi omogućili nesmetanu implementaciju "upgrade" firmware-a.

Sve gore navedeno nije definitivno, ali se razmišlja u tom pravcu.



Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - boraomega - 11-24-2013

Ako mene pitate (mada ja nisam ni zaduzen niti sam stvaralac tog programa) ja mislim da je vec dovoljno veliki i lep poklon da neko dobije kompletnu semu, nacrt plocice i rasporeda. Sasvim je fer u potpunosti zastititi softver "neobjavljivanjem" i nedostupnoscu. Ko bude zeleo da ima ovaj projekat u celosti i funkcionalan, morace da zamoli i vrlo razumno finansijski nadoknadi za isprogramiran PIC. Verujem da ce "npejcic" vec znati kako da program zastiti od kopiranja i reverznog inzenjeringa.